
Справа № 560/764/19
РІШЕННЯ
іменем України
31 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.
Ярощук Валентин Олексійович звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29013, тел. (0382)79-47-74, КОД ЄДРПОУ - 21318350) щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахування та виплату пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в розмірі 90% суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", чинної станом на дату призначення пенсії.
Свій позов мотивує тим, що є пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% грошового забезпечення. Після проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", розмір пенсії встановлений при її призначенні у відсотковому співвідношенню до суми грошового забезпечення відповідної посади зменшився з 90% до 70%.
На його звернення із заявою від 11.02.2019 про проведення перерахунку пенсії виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, відповідач листом №5604/03 від 20.02.2019 відмовив у проведенні такого перерахунку, вказуючи, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення.
Вважає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норму Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії. А тому, відповідач протиправно змінив розмір його пенсії, обмеживши її максимальним розміром 70% відповідних сум грошового забезпечення, що зумовило звернення до суду.
10.04.2019 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 70% від суми грошового забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством, що регулює правовідносини у сфері перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.
Вказав, що Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того зазначив, що пенсія позивача до перерахунку становила 86% та відповідно до заяви від 27.03.2018 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Вважає, що право позивача на отримання пенсії за вислугою років не порушене, а зміст та обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не звужено.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.03.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2019 зупинено провадження у цій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.
10.04.2019 надійшло клопотання від представника відповідача про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18. Підстави для задоволення даного клопотання відсутні, оскільки питання зупинення провадження вирішено ухвалою від 28.03.2019.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 поновлено провадження у даній справі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін та відмовлено у задоволені клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позову без розгляду.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 09.03.2004 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу призначена в розмірі 86% суми грошового забезпечення (32 роки вислуги), що підтверджується копією матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
Згідно з довідкою Хмельницького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 20.03.2018 №ХС48873, розмір грошового забезпечення становить 8584,00 грн, у тому числі: посадовий оклад 4510,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 2 664,00 грн.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) та на підставі вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018. При проведенні перерахунку відповідач визначив розмір пенсії з розрахунку, що не перевищує 70% відповідних сум грошового забезпечення.
10.11.2014 позивачу присвоєна довічно друга група інвалідності, внаслідок травми, пов`язаної з виконанням військової служби, що підтверджується випискою з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0325540.
Позивач є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 .
27.03.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності.
З 27.03.2018 позивача переведено з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 80% сум грошового забезпечення.
11.02.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% суми грошового забезпечення.
Листом від 20.02.2019 №5604/03 відповідач повідомив позивача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання Постанови №103, згідно з наданою Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідкою, від 20.03.2018 №ХС48873, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за чинною редакцією статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. В подальшому на підставі уточнюючої довідки Хмельницького обласного військового комісаріату від 18.07.2018 №ХС 48873 проведено перерахунок пенсії за вислугу років. Зазначив, що немає підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Позивача також повідомлено, що розмір пенсії до здійснення перерахунку становив 86 %.
Позивач, вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення такими, що порушують його права, звернувся до суду з даним позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ), зокрема, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції станом на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262-XII, згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція статті 13 Закону №2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча, як встановлено судом, до часу проведення перерахунку пенсії, пенсія ОСОБА_1 обчислювалась, виходячи з розміру 86% грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.
Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Таким чином, у рішеннях Конституційного Суду України зазначено, що розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року №21-420а13 та №21-348а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13.
У постанові від 03.04.2018 по справі №175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві
Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по зразковій справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18).
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 70% суми грошового забезпечення відповідно до Постанови №103, на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення, чим порушено право власності ОСОБА_1 , гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У той же час, зміст принципу офіційного з`ясування всіх обставин у справі, передбачений пунктом 4 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов`язує адміністративний суд до активної ролі у судовому розгляді, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Статтею 21 Закону України ""Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни II групи - 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання.
Судом встановлено, що позивач 27.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію по інвалідності та із зазначеної дати отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України ""Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Таким чином, правовідносини щодо зменшення розміру пенсії позивача за вислугу років охоплюють період з 01.01.2018 по 26.03.2018. При цьому, як встановлено судом, пенсія позивачу за вислугу років до 01.01.2018 нараховувалась та виплачувалась з розрахунку 86 % грошового забезпечення. Доказів на підтвердження нарахування та виплати пенсії за вислугу років до 01.01.2018 в розмірі 90% позивач суду не надав.
Враховуючи наведене, позовні вимоги слід задовольнити частково шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29013, тел. (0382)79-47-74, КОД ЄДРПОУ - 21318350), щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 по 26.03.2018 у розмірі 86% грошового забезпечення.
Пункт 3 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Враховуючи вищевикладене, наявні правові підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахування та виплату пенсії з 01.01.2018 по 26.03.2018 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в розмірі 86% суми грошового забезпечення, у редакції статті 13 Закону України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", чинної станом на дату призначення пенсії, з врахуванням проведених виплат, оскільки відповідач протиправно обмежив максимальний розмір пенсії, шляхом зменшення розміру грошового забезпечення з 86 % до 70% .
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та звільнення позивача від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29013, тел. (0382)79-47-74, КОД ЄДРПОУ - 21318350) щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 по 26.03.2018 у розмірі 86% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахування та виплату пенсії з 01.01.2018 по 26.03.2018 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в розмірі 86% суми грошового забезпечення, у редакції статті 13 Закону України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", чинної станом на дату призначення пенсії, з врахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 31 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап