Рішення № 85300846, 21.10.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
400/2114/19
Номер документу
85300846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 р. № 400/2114/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_6

до відповідача:Вознесенської міської ради, площа Центральна,1, м.Вознесенськ, Миколаївська область, 56500

про:визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Вознесенської міської ради (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправною відмову Вознесенської міської ради ( код ЄДРПОУ 38016400) , у наданні ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_3 ;

- зобов`язати Вознесенську міську раду ( код ЄДРПОУ 38016400) розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_3 .

Ухвалою суду від 16.07.2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем безпідставно та необгрунтовано відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки.

12.08.2019 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов в якому відповідач зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають та відмова відповідача щодо надання дозволу викладена в листі від 27.03.2019р. відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є власником нежилого приміщення на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 05.10.2004 по АДРЕСА_3 . Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, нерухомість перебуває у приватній власності частка 1/1.

25.02.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Вознесенської міської ради про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847га по АДРЕСА_3 .

27.03.2019 року відповідачем направлено позивачу листа №377/01/05-01/05, яким у наданні дозволу відмовлено, з огляду на те що вказане питання вже розглядалося Вознесенською міською радою та зазначено, що для отримання дозволу на виготовлення землевпорядної документації, всі власники нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, повинні звернутися разом.

Заперечуючи проти задоволення позову відповідач також зазначає, що даний спір необхідно розглядати за правилами ГПК України.

Позивач вважає, що Вознесенською міською радою безпідставно та необґрунтовано було відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, та у своїй відповіді відповідач фактично ототожнив поняття « розробку технічної документації із землеустрою, щодо інвентаризації земельної ділянки» з поняттям «складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

З цього приводу ОСОБА_1 звернулась до суду з відповідним позовом.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив на адміністративний позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Статтею 13 Закону України «Про землеустрій» до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері землеустрою належать: а) забезпечення реалізації державної політики у галузі використання та охорони земель; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм щодо використання та охорони земель; в) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; г) координація здійснення землеустрою і державного контролю за використанням та охороною земель; ґ) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; д) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Відповідно до пункту «в» частини 1 статті 14 Закону України «Про землеустрій» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою, належать: здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель.

Статтею 35 Закону України «Про землеустрій» визначено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513 затверджено Порядок проведення інвентаризації земель (далі - Порядок №513), який установлює вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 513 інвентаризація земель проводиться з метою: забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель з метою визначення правильного розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються не раціонально або не за цільовим призначенням.

Відповідно до пункту «в» статті 57 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає: рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності).

Тобто, для проведення інвентаризації спірної земельної ділянки необхідне відповідне рішення Вознесенської міської ради, оскільки земельна ділянка відноситься до земель державної власності.

Відповідно до пункту 8 Порядку №513 підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

Згідно пункту 9 Порядку №513 замовниками технічної документації можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі (далі - замовники).

Чинним законодавством України не передбачено підстав за яких може бути відмовлено у наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, у разі якщо наявні підстави для проведення такої інвентаризації, в тому числі і за бажанням землекористувача та/або органу виконавчої влади.

Інвентаризація земельної ділянки відповідно до статті 35 Закону України «Про землеустрій» не змінює та не встановлює прав власності/користування на земельну ділянку, а лише спрямоване на усунення недоліків такої земельної ділянки.

Аналізуючи зміст рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрої щодо інвентаризації земель, суд приходить до висновку, що не можливо встановити, яким саме вимогам і нормам законодавства не відповідає звернення позивача. Оскаржуване рішення не містить посилань на конкретні приписи нормативно-правових актів, які не були додержані позивачем.

Досліджуючи відповідь відповідача викладену в листі №377/01/05-01/05 від 27.03.2019 він фактично не відмовив позивачу у наданні такого дозволу, а взагалі не розглянув заяву останнього по суті .

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду правомірності відмови викладеної в листі №377/01/05-01/05 від 27.03.2019

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У разі часткового задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Керуючись ст. 2, 19, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Вознесенської міської ради ( площа Центральна, 1, м.Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, код ЄДРПОУ 38016400) задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Вознесенської міської ради (код ЄДРПОУ 38016400), у наданні ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_3 .

3. Зобов`язати Вознесенську міську раду ( площа Центральна, 1, м.Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, код ЄДРПОУ 38016400) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_3 .

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вознесенської міської ради (площа Центральна, 1, м.Вознесенськ, Миколаївська область, 56500,код ЄДРПОУ 38016400) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові збір в розмірі 768,40 грн., сплачений квитанцією від 05.07.2019 року № 43958.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративногосудочинства України.

Суддя В. С. Брагар