Рішення № 85300789, 21.10.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
1.380.2019.004412
Номер документу
85300789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004412

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2019 року зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючої-судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Староста М.М.,

за участі представників:

позивача Бойчук Ю.Р.

третьої особи Любашевського В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_3 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівського комунального підприємства "Старий Львів" про зобов`язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в :

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (місцезнаходження: вул.Ф.Ліста, 1, м.Львів, 79000, код ЄДРПОУ: 20847537) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівського комунального підприємства "Старий Львів", в якому просить зобов`язати ОСОБА_3 власника квартири АДРЕСА_2 за власні кошти привести квартиру АДРЕСА_2 до попереднього стану, а саме: демонтувати душову кабіну, унітаз, підключені до них водопровідні і каналізаційні труби самовільно влаштовані на площі кухні квартири АДРЕСА_2 .

Посилається на те, що ЛКП "Старий Львів" надіслало відповідачу попередження від 19.07.2019 №782 щодо зобов`язання демонтувати самовільно встановлені душову кабінку та санвузол розташовані на площі кухні, однак вказані вимоги ОСОБА_3 не виконав, про що комісією складено відповідний акт про те, що власник квартири АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_3 не виконав розпорядження Галицької районної адміністрації №226 від 10.06.2019 року «Про приведення квартири АДРЕСА_2 до попереднього стану». Відтак, позивачем неодноразово вживались заходи досудового врегулювання спору шляхом надіслання відповідачу попереджень з вимогою добровільно демонтувати самовільно встановлену душову кабінку та санвузол на площі кухні, проте такі ним виконані не були, що і зумовило звернутися до суду з даною заявою.

Ухвалою судді від 13.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Львівське комунальне підприємство "Старий Львів".

Протокольною ухвалою суду від 15.10.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та додаткових поясненнях, наданих в судовому засіданні, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника в судові засідання 15.10.2019, 21.10.2019 не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про судові засідання. Жодних заяв по суті справи на адресу суду від відповідача не надходило.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Львівське комунальне підприємство "Старий Львів" позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях, наданих в судовому засіданні, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника третьої особи, дослідивши докази, викладені у заяві по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 400434846101, номер запису про право власності - 6239791, ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 24.2 кв.м. (на підставі договору купівлі-продажу від 07.07.2014).

22.03.2019 ЛКП «Старий Львів» скеровано ОСОБА_3 вимогу, якою зобов`язано у термін до 27.03.2019 надати дозвільну документацію на встановлення душової кабінки та сантехнічних приладів на кухні в квартирі АДРЕСА_2 .

04.04.2019 ЛКП «Старий Львів» складено протокол №8 за ст.150 КУпАП щодо ОСОБА_3 , згідно якого останнім самовільно встановлено на площі кухні душову кабіну, санвузол, які підключені в трубу 50 мм.

02.05.2019 адміністративною комісією Галицької районної адміністрації ЛМР розглянуто протокол №8 та прийнято постанову №62, відповідно до якої ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення, самовільно встановивши на площі кухні душову кабіну та санвузол. У зв`язку з цим на ОСОБА_3 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

27.05.2019 ЛКП «Старий Львів» складено акт обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_2 , яким зафіксовано самовільне встановлення на площі кухні комунальних вигод (санвузол, душової кабінки) перенесення газової плити.

28.05.2019 ЛКП «Старий Львів» скеровано ОСОБА_3 вимогу щодо зобов`язання до 04.06.2019 демонтувати душову кабіну та санвузол з площі кухні.

04.06.2019 згідно § 3 витягу із протоколу №19 засідання міжвідомчої комісії Галицького району вирішено, що ОСОБА_3 , як власнику квартири АДРЕСА_2 необхідно за власні кошти привести вказану квартиру до попереднього стану, а саме: демонтувати душову кабіну, унітаз, підключені до них водопровідні і каналізаційні труби самовільно влаштовані на площі кухні квартири АДРЕСА_2 .

10.06.2019 головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження №226 «Про приведення квартири АДРЕСА_2 до попереднього стану», згідно з яким ОСОБА_3 , як власник квартири АДРЕСА_2 , повинен за власні кошти привести вказану квартиру до попереднього стану, а саме: демонтувати душову кабіну, унітаз, підключені до них водопровідні і каналізаційні труби, самовільно влаштовані на площі кухні до 30.06.2019.

19.07.2019 ЛКП «Старий Львів» скеровано попередження ОСОБА_3 в якому зазначено, його обов`язок до 22.07.2019 за власні кошти демонтувати самовільно встановлені душову кабінку та санвузол розташовані на площі кухні.

22.07.2019 ЛКП «Старий Львів» складено акт про те, власником квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_3 не виконано розпорядження Галицької районної адміністрації №226 від 10.06.2019 «Про приведення квартири АДРЕСА_2 до попереднього стану».

Наведене і зумовило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

В силу ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 року №977 (із змінами) до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).

Як орган місцевого самоврядування Галицька районна адміністрація Львівської міської ради відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочна розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до її відання.

Окрім того, у ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження: 1) управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Підпунктом 3 пункту «б» ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, окрім іншого, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Аналогічні положення містяться у ст.14 Закону України «Про основи містобудування».

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Таким чином, у відповідності до вказаного Положення Галицька районна адміністрація має право звертатися у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами щодо фактів самочинного будівництва і інших вимог, що виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.

Згідно з п. 1.4.1. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №927/11207 (далі - Правила), переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Відповідно до п.1.4.2. Правил переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. (п.1.4.4. Правил).

За приписом п. 1.4.6. Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

У листі Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 11.09.2006 року №5/6-2198 вказано, що роботи з перепланування повинні проводитися відповідно до проекту, розробленого з дотриманням вимог чинних будівельних норм і правил (ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»).

Відповідно до 2.28 вказаних ДБН В.2.2-15-2005 не допускається розміщення вбиральні та ванної (або душової) над житловими кімнатами і кухнями. Ці приміщення допускається розміщувати над кухнею квартир, розташованих у двох рівнях.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991 №7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок» (зі змінами) у п. 12 передбачено одержання дозволу виконкому місцевої ради та згоди решти учасників спільної власності при проведенні прибудови, надбудови або перебудови жилих і підсобних приміщень будинку.

Матеріалами справи підтверджується факт невиконання та недотримання відповідачем вимог вищезазначених положень, зокрема актом Львівського міського комунального підприємства «Старий Львів» від 27.05.2019, яким зафіксовано самовільне встановлення на площі кухні комунальних вигод (санвузол, душової кабінки) та перенесення газової плити.

Крім того, відповідно до акту Львівського міського комунального підприємства «Старий Львів» від 22.07.2019 року власником квартири АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 не виконано розпорядження Галицької районної адміністрації №226 від 10.06.2019 «Про приведення квартири АДРЕСА_2 до попереднього стану».

Таким чином суд приходить до висновку, що переобладнання, які здійснені у квартирі АДРЕСА_2 здійснені самовільно та без одержання відповідного дозволу.

Також суд звертає увагу на те, що не допускається перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі. (п.1.4.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №927/11207).

Суд приймає до уваги наявні в матеріалах справи заяву гр. ОСОБА_8 , проживаючої в квартирі АДРЕСА_3 та копію електронного звернення мешканців квартири №5 у вказаному будинку від 20.03.2019 року, зі змісту яких вбачається, що переобладнання, які здійснені у квартирі АДРЕСА_2 погіршують умови проживання цих громадян у вказаному будинку.

Частиною 2 ст.319 ЦК України передбачено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійснені своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Положення ч.5 ст.319 ЦК України забороняє використання права власності на шкоду правам громадян і конкретизує ч.2 ст.13 ЦК України, що зобов`язує особу при здійснені свого права утримуватись від дій, які могли б порушувати права інших осіб.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, судом встановлено, що відповідач не подав до суду доказів оскарження чи скасування розпорядження голови Галицької районної адміністрації ЛМР №226 від 10.06.2019 року «Про приведення квартири АДРЕСА_2 до попереднього стану».

Отже, відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не виконав розпорядження, винесене позивачем та не провів демонтаж душової кабіни, унітазу, підключених до них водопровідних і каналізаційних труб, самовільно влаштованих на площі кухні квартири АДРЕСА_2 в добровільному порядку. Матеріалами справи підтверджено факт вчинення відповідачем зазначеного правопорушення, тому суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) власника квартири АДРЕСА_2 за власні кошти привести квартиру АДРЕСА_2 до попереднього стану, а саме: демонтувати душову кабіну, унітаз, підключені до них водопровідні і каналізаційні труби самовільно влаштовані на площі кухні квартири АДРЕСА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 31.10.2019 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна