Рішення № 85296566, 17.10.2019, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
910/8032/19
Номер документу
85296566
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.10.2019Справа № 910/8032/19

За позовомГромадської організації "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська" До Київської міської ради;Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська"; Провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Суддя Мандриченко О.В.

Секретар судового засідання Дюбко С.П.

Представники:

Від позивачаПриходько А.С. адвокат, ордер від 04.09.2019;Від відповідачаПокровський Д.С. представник за довіреністю від 29.08.2019;Від третьої особине з'явився;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Громадська організація "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська" звернулася до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Київської міської ради, яка виявилася у неприйнятті рішення про припинення Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" та зобов'язання прийняти рішення про його припинення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що бездіяльність відповідача порушує охоронювані законом інтереси позивача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.06.2019 позовну заяву було залишено без розгляду в порядку ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

В установлений строк від позивача до суду надійшли документи на виконання вимог ухвали від 27.06.2019, зокрема пояснення щодо критеріїв віднесення заявленого спору до приватно-правового та стосовно порушення прав позивача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.07.2019 відкрито провадження у справі № 910/8032/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 17.09.2019, залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив та ін.

09.08.2019 відповідач звернувся до суду з клопотанням про залишення позову Громадської організації "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська" Київської міської ради без розгляду, а також подав відзив на позовну заяву.

17.09.2019 у підготовчому засіданні судом було оголошено перерву до 24.09.2019.

20.09.2019 від позивача до суду надійшли заперечення на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

У підготовчому засіданні 24.09.2019, розглянувши клопотання про залишення позовної заяви без розгляду та вчинивши всі передбачені процесуальним законодавством дії за ст.ст. 182-183 Господарського процесуального кодексу України, суд на місці постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 10.10.2019.

Клопотання про залишення позовної заяви без розгляду було відхилено з огляду на недостатність правових підстав для вчинення судом відповідної процесуальної дії. Так, відповідач вказує на п. 3 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України та наявність у провадженні Господарського суду міста Києва справи № 910/8046/19 між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.

Так, зазначеною нормою законодавства визначено, що суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо у провадженні цього чи іншого суду є справа із спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відхиляючи заявлене клопотання, суд виходить з того, що у справі № 910/8046/19 відмінними є підстави позову, про що свідчить ухвала Господарського суду міста Києва від 11.07.2019 у справі № 910/8046/19, а тому відсутні всі процесуальні передумови для залишення позовної заяви у справі № 910/8032/19 без розгляду.

У судовому засіданні 10.10.2019 під час розгляду спору по суті представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Зокрема, представник позивача зазначав, що створення Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" відбулося з порушенням ч. 1 ст. 9 Закону України "Про органи самоорганізації населення" та п. 3.1 рішення Київської міської ради від 26.09.2002 № 10/170 "Про органи самоорганізації населення у м. Києві", відповідно до приписів яких дозвіл на створення органів самоорганізації населення у м. Києві надає Київська міська рада, тоді як дозвіл на створення третьої особи у свій час надала Шевченківська районна у м. Києві рада. Незаконність створення Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" є підставою для винесення відповідачем рішення про припинення його діяльності, але Київська міська рада допускає незаконну бездіяльність та не ухвалює відповідне рішення.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні, вказуючи на те, що у Київської міської ради відсутні повноваження на припинення діяльності органу самоорганізації населення, який вона не створювала.

У судовому засіданні 10.10.2019 заслухавши пояснення представників по суті спору, дослідивши докази та заслухавши виступи у судових дебатах, оголосив перерву у засіданні до 17.10.2019.

Розгляд справи було проведено за відсутності представника третьої особи, яка своєчасно і належним чином кожного разу повідомлялися про дату, час і місце розгляду справи, проте поштові відправлення від суду не отримувала і вони були повернуті органами поштового зв'язку без вручення у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання.

17.10.2019 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оглянувши оригінали документів, копії яких долучено до матеріалів справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Протоколом установчих зборів засновників Громадської організації "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська" від 27.09.2016 було затверджено статут Громадської організації "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська". До Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про державну реєстрацію новоутвореної шляхом заснування юридичної особи було внесено 11.10.2016.

Відповідно до п. 2.1 статуту позивача основною метою (цілями) діяльності організації є задоволення і захист прав (інтересів) організації шляхом провадження статутної та іншої діяльності, сприяння забезпеченню всебічної підтримки жителів кварталу, обмеженому вул. Пушкінська, Велика Васильківська та Богдана Шевченка, підвищенню ефективності захисту жителів Кварталу, надання безкоштовних юридичних консультацій та персональний супровід жителів Кварталу з будь-яких питань, а також вдосконалення програм розвитку кварталу.

Позивач зазначає, що 19.01.2018 під час ознайомлення з матеріалами справи № 826/11935/17 представника позивача дізнався про зміст рішення Шевченківської районної у м. Києві ради від 13.07.2006 № 40 "Про дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська". Таке рішення, на переконання позивача, є незаконним, оскільки Шевченківська районна у м. Києві рада не мала повноважень надавати дозвіл на створення такого органу самоорганізації населення в силу закону.

Позивач вказує, що здійснюючи свою діяльність без відповідних повноважень Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська - Червоноармійська", декларує представництво інтересів всіх мешканців, чим вводить їх в оману та заважає досягненню статутних цілей позивача.

Мотивуючи підстави для звернення до суду в порядку господарського судочинства, позивач зазначає, що за своє суттю, предметом розгляду цієї справи є не сама по собі бездіяльність відповідача, а питання припинення діяльності органу самоорганізації населення, що і виключає можливість розгляду спору судами адміністративної юрисдикції. У позовній заяві визначено, що спірні правовідносини не є спором між учасниками публічно-правових відносин, оскільки Київська міська рада не має публічно-правових відносин саме з позивачем, а прийняття вказаного у позові рішення та дії, які заявлені до вчинення, стосуються іншої особи (Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська"), а не позивача.

Охоронюваним законом інтересом, захист якого обумовив необхідність звернення до суду з цим позовом, позивач визначає як забезпечення досягнення своїх статутних цілей у спосіб припинення перешкоджань цьому з боку Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська".

На переконання позивача, діяльність Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська" перешкоджає його функціонуванню та реалізації основної мети, щ якою створювалася Громадська організація "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська".

При відкритті провадження у справі в порядку господарського судочинства судом було враховано пояснення позивача, які відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 914/2006/17, де йдеться про те, що до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень. Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.

Судом встановлено, що Орган самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська" був зареєстрований як юридична особа 13.03.2007 Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією.

У розділі "Загальні положення" положення про Будинковий комітет "Квартал Пушкінська - Червоноармійська" вказано, що він є органом самоорганізації населення Шевченківського району м. Києва, дозвіл на створення якого наданий рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради № 40 від 13.07.2006. Комітет є представницьким органом жителів всіх житлових будинків кварталу, обмеженого вулицями Пушкінська, Велика Васильківська та бульвар Шевченка, а саме: будинків № 31-А, 31-Б, 31-В, 33-А, 39, 41, 43-А, 43-Б, 43-В, 45/2 по вул. Пушкінській та № 2, 6, 12, 14, 18, 20 по вул. Червоноармійській, № 1-Б по бульвару Т. Шевченка в Шевченківському районі м. Києва і діє в межах його території.

Згідно з п. 1.2 цього положення Комітет є однією з форм участі жителів Кварталу у вирішенні окремих питань місцевого значення.

Основними завданнями та напрямами діяльності Комітету є створення умов для участі жителів Кварталу у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України; задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів Кварталу шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг; участь у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку території, інших місцевих програм (п. 1.3 положення про Комітет).

Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення визначається Законом України "Про органи самоорганізації населення".

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про органи самоорганізації населення" в редакції, чинній на липень 2006 року, дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі її створення) радою.

Порядок надання дозволу на створення органу самоорганізації населення в м. Києві регламентований рішенням III сесії XXIV скликання Київської міської ради від 26.09.2002 № 10/170 "Про органи самоорганізації населення в м. Києві", де визначено, що надання дозволу на створення органу самоорганізації населення здійснюється Київською міською радою (п. 3.1 рішення).

У ході розгляду справи судом не було встановлено обставин дегелування Київською міською радою повноважень на надання дозволу на створення органів самоорганізації населення правомочним на той час (липень 2006 року) районним у м. Києві радам (ні позивач, ні відповідач не надав підтверджуючих чи ствердних документів).

Проте, питання можливого недотримання порядку створення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська" не є підставою для задоволення заявлених позовних вимог, оскільки позов Громадської організації "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська" розглядається виключно як приватно-правовий спір, без надання оцінки діям Шевченківської районної у м. Києві ради щодо надання дозволу на створення органів самоорганізації населення, адже як визначив сам позивач, спрямуванням його звернення до суду є захист власних немайнових прав, зумовлених діяльністю третьої особи. Більше того, дослідження питання правомірності реалізації органами місцевого самоврядування їх владних управлінських функцій, розмежування компетенції між ними не належить до повноважень господарського суду.

Розглядаючи заявлений спір, суд виходить з того, що термін повноважень органу самоорганізації населення в силу закону обмежується строком повноважень орану місцевого самоврядування, який надав дозвіл на її створення.

Так, у ст. 11 Закону України "Про органи самоорганізації населення" передбачалося, що орган самоорганізації населення обирається терміном на строк повноважень відповідної ради, якщо інше не передбачено рішенням ради чи положенням про орган самоорганізації населення.

У п. 9 рішення Шевченківської районної у м. Києві ради від 13.07.2006 № 40 "Про дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська" було закріплено, що дозвіл на створення та діяльність органу самоорганізації населення будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська" надано на термін повноважень Шевченківської районної у м. Києві ради V скликання.

09.09.2010 Київською міською радою було прийнято рішення № 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві", відповідно до якого було вирішено не утворювати районні у місті Києві ради, припинити з 31.10.2010 шляхом ліквідації районні в місті Києві ради, серед яких і Шевченківська районна у місті Києві рада. Також було вирішено вважати припиненими з 31.10.2010 року повноваження депутатів районних у місті Києві рад V скликання та припинити з цієї ж дати шляхом ліквідації виконавчі органи районних в місті Києві рад (районні у м. Києві державні адміністрації)

Фактичних даних на підтвердження наявності інших дозволів на створення і діяльність спірного органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська - Червоноармійська", який би діяв після припинення повноважень Шевченківської районної у м. Києві ради суду подано не було. У зв'язку з викладеним, станом на час звернення позивача до суду з цим позовом і станом на час вирішення спору по суті суд не вбачає порушень прав позивача, оскільки термін обрання органу самоорганізації населення припинився.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про органи самоорганізації населення" повноваження органу самоорганізації населення можуть бути достроково припинені у разі: невиконання рішень сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, її виконавчого комітету - за рішенням відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, яка дала дозвіл на його створення; невиконання рішень зборів (конференції) жителів за місцем проживання або невиконання своїх повноважень, а також саморозпуску - за рішенням зборів (конференції) жителів за місцем проживання; порушення Конституції і законів України, інших актів законодавства - за рішенням суду. Орган самоорганізації населення припиняє свої повноваження також у разі перебудови або реорганізації будинків, вулиць, кварталів, мікрорайонів, районів у містах, сіл, селищ, у межах яких вони діють, якщо така перебудова, реорганізація пов'язана з відселенням (переселенням) жителів, які брали участь у зборах (конференції), що заснували цей орган. Дострокове припинення повноважень органу самоорганізації населення тягне за собою припинення діяльності цього органу.

Згідно зі ст. 26 Закону України "Про органи самоорганізації населення" діяльність органу самоорганізації населення припиняється відповідно до цього Закону та його Положення. У разі припинення діяльності органу самоорганізації населення фінансові ресурси та майно повертаються відповідній сільській, селищній, міській, районній у місті (у разі її створення) раді, що дала згоду на утворення зазначеного органу самоорганізації населення.

Суд зауважує, що при зверненні до суду з цим позовом та у процесі розгляду справи позивач не вказав суду на норми, які встановлюють повноваження Київської міської ради постановити рішення про припинення діяльності Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" з мотивів, які не перелічені у ст. 25, 26 Закону України "Про органи самоорганізації населення".

Поряд з цим суд зазначає, за своїм правовим статусом позивач у справі та третя особа є різними особами приватного права, правовий статус яких і правосуб'єктність визначається різними спеціальними законодавчими актами. Так, як вказувалося вище, правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення визначається Законом України "Про органи самоорганізації населення", згідно з яким органи самоорганізації населення - це представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених цим Законом (ст. 1). Орган самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах у вирішенні окремих питань місцевого значення. Органами самоорганізації населення є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети районів у містах, сільські, селищні комітети (ст. 2).

У свою чергу, правовий статус громадських організацій в України регламентований Законом України "Про громадські об'єднання", у преамбулі якого (в редакції станом на час державної реєстрації позивача) було закріплено, що він визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Стаття 2 Закону України "Про громадські об'єднання" передбачала, що дія цього Закону поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань в Україні та не поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення: політичних партій; релігійних організацій; непідприємницьких товариств, що утворюються актами органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування; асоціацій органів місцевого самоврядування та їх добровільних об'єднань; саморегулівних організацій, організацій, які здійснюють професійне самоврядування; непідприємницьких товариств (які не є громадськими об'єднаннями), утворених на підставі інших законів.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про громадські об'єднання" особливості регулювання суспільних відносин у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення окремих видів громадських об'єднань можуть визначатися іншими законами.

З викладеного слідує, що представницький орган, який створюються мешканцями певних територій та добровільне об'єднання фізичних осіб, утворене для здійснення й захисту прав і свобод, задоволення окреслених ними суспільних інтересів не є тотожними за своїм правовим статусом та не повинні в ході свого функціонування конкурувати одне з одним, навіть у разі схожості їх намірів.

З позовної заяви, письмових і усних пояснень представника позивача слідує, що Громадська організація "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська" зацікавлена у відсутності на території м. Києва в межах вулиць Пушкінська, Велика Васильківська діючих недержавних юридичних утворень, діяльність яких може конкурувати з його власною діяльністю, повторювати або ж наслідувати її, створювати перешкоди, незручності, зокрема, позивач явно і відкрито бажає припинення діяльності Органу самоорганізації населення Будинкового комітету "Квартал Пушкінська-Червоноармійська".

На переконання суду, сама лише наявність органу самоорганізації населення у межах території міста Києва, що відповідає території, в якій зацікавлений позивач у справі саме по собі не може свідчити про порушення таким представницьким органом прав та/або охоронюваних законом інтересів Громадської організації "Квартал Пушкінська-Велика Васильківська", так само як і надання дозволів на створення таких органів.

Зважаючи на викладене, позовні вимоги відхиляються через недоведеність обставин порушення прав позивача.

У зв'язку з відмовою у позові судові витрати у справі покладаються на позивача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 73-80, 129, 236-241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 28.10.2019

Суддя О.В. Мандриченко