Рішення № 85285345, 30.10.2019, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
233/6433/19
Номер документу
85285345
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

233 № 233/6433/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2019 року м. Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря судового засідання Франчук А.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про захист прав споживача, –

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського ВУ ВКГ про захист прав споживача, в якому просить:

- визнати рішення Костянтинівського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» про проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту належного йому лічильника холодної води по його заяві і за додаткову оплату поза тарифом на водопостачання, викладене в листі відповідача вих. № Ф-752 від 09.09.2019 року, протиправним;

- зобов`язати відповідача протягом жовтня 2019 року відновити на абонентському обліку належний йому лічильник холодної води;

- зобов`язати відповідача за свій рахунок провести періодичну повірку, обслуговування та ремонт лічильника холодної води, встановленого у його домоволодінні з неухильним дотриманням усіх пунктів Порядку, затвердженого постановою КМУ № 474 від 08.07.2015;

- стягнути з відповідача на його користь 10000,00 грн за заподіяння йому моральної шкоди;

- направити до Донецької обласної державної адміністрації окрему ухвалу про причини та умови безперервного навмисного порушення прав споживача;

- провести перерахунок оплати послуг водопостачання тільки з урахуванням показань лічильника холодної води;

- встановити порядок і строк виконання судового рішення у цій справі.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що його відносини з КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського ВУ ВКГ з приводу надання послуг центрального водопостачання регулюються ст. 7 ЦК України, який є основним актом цивільного законодавства України.

За останні 10 років офіційних письмових пропозицій від Костянтинівського ВУ ВКГ про укладення письмового договору про надання послуг водопостачання він не отримав. Укладати письмовий договір на кабальних умовах монополіста він не бажає.

Користуючись монопольним правом по централізованому водопостачанню та водовідведенню, відповідач в тексті договору примушує споживача послуг (фізичних осіб) шляхом обману та погроз виключення із комерційного обороту лічильника холодної води, додатково сплачувати за проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт лічильника холодної води, з`являтися до ВУ ВКГ на так звану звірку оплат за послуги. В тексті договору вказано, що всі спірні питання вирішуються в судовому порядку. Проте, користуючись відсутністю у споживача послуг альтернативи, Костянтинівське ВУВКГ змушує через введення санкцій звертатися до суду тільки споживача послуг, що тягне додаткові матеріальні витрати та заподіяння моральної шкоди. Але ж в тарифи на водопостачання та водовідведення включені адміністративні затрати, в тому числі затрати і на судові процеси.

04 червня 2019 року при проведенні комісійного обстеження належного йому лічильника холодної води, член комісії інженер служби реалізації Костянтинівського ВУ ВКГ ОСОБА_2 , повідомила його про проведення 02 жовтня 2019 року періодичної повірки, обслуговування і можливого ремонту належного йому лічильника холодної води. Знаючи на протязі останніх 12 років із участі у цивільних справах № 6-154 св15 від 20.05.2015 року, № 233/5013/15-ц від 22.12.2015 року, № 229/1539/17 (№61-27909 св18) від 27.03.20119 року, № 233/3919/17 (61-37116 св 18) від 04.04.2019 року в якості позивача або представника позивачів на безоплатній основі до позовів до Костянтинівського ВУ ВКГ, схильність відповідача до провокації, брехні, хуліганських дій (цивільна справа № 233/6179/18 від 03.12.2018 року, № 233/3764/19 від 12.06.2019 року) ним 03 вересня 2019 було зареєстровано в Костянтинівському ВУВКГ письмову заяву за вх. № Ф-752.

У поданій заяві від 03 вересня 2019 року він виклав принципову позицію щодо проведення планової повірки лічильника обліку холодної води у суворій відповідності до «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», який затверджено постановою КМУ № 474 від 08.07.2015, тобто за рахунок коштів відповідача, який є виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення.

12 вересня 2019 року працівниками відповідача була проведена перевірка належного йому лічильника води та складений «Акт інвентаризації приватного сектора» від 12.09.2019, де зазначена норма споживання 198 л/добу на одну людину.

14 вересня 2019 року він отримав листа відповідача за № Ф-752 від 09.09.2019, в якому йому запропоновано звернутися до Костянтинівського ВУ ВКГ з заявою про введення лічильника в експлуатацію та надати квитанцію про оплату послуг.

Свою позицію щодо додаткової оплати послуг за проведення повірки лічильника води відповідач мотивував положеннями Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який до нього, як до такого, що мешкає в індивідуальному будинку, не застосовується.

З такою позицією відповідача він не погоджується, оскільки відповідно до п.п.9, 30, 32 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення», затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2005, квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у т.ч. демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов`язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов`язком споживача є своєчасно оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.

В травні 2014 року відповідач вже намагався шляхом застосування санкцій спонукати його додатково оплатити повірку засобу обліку води. Проте, рішенням суду від 08.08.2014 року № 233/4145/14 такі дії відповідача були визнані незаконними та було зобов`язано відповідача за свій рахунок провести повірку, обслуговування належного йому лічильника холодної води. Рішення суду було відповідачем виконано.

Починаючи з листопада 2018 року він змушений вже втретє звертатися до суду з позовом до відповідача про захист прав споживача. Вважає, що відповідач усвідомлює незаконність своїх дій, проте, керуючись почуттями помсти за його проведення правового роз`яснення населенню Порядку взаємодії з виконавцем послуг у сфері водопостачання, переслідує одну мету – спричинити йому моральну шкоду.

З 2012 року він страждає хронічним захворюванням серцево-судинної системи. Переніс три інфаркти з лікуванням в умовах стаціонару. Про його стан здоров`я обізнаний директор Костянтинівського ВУ ВКГ ОСОБА_3 та його найближче оточення. Будь-які незаконні дії Костянтинівського ВУ ВКГ, як - то нарахування неіснуючої заборгованості за водопостачання та необґрунтоване повідомлення управління соціального захисту населення, що потягло відмову у нарахуванні йому субсидії на оплату комунальних послуг, спонукання до додаткової оплати поза тарифом за проведення періодичної повірки лічильника холодної води, є для нього нервовим потрясінням. А настання душевних страждань, з урахуванням стану здоров`я, вимагають додаткового вживання медичних препаратів від серцевої недостатності, від підвищення кров`яного тиску з дотримання лікарняного режиму у домашніх умовах. У розвинених країнах сам факт звернення до суду визнається елементом спричинення моральної шкоди. Відповідно до ч.2 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», при задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Відповідно до п. 19 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженого постановою КМУ № 474 від 08.07.2015, особи, винні в порушенні вимог цього порядку, несуть відповідальність згідно із законом. Вважає, що таке розмите формулювання призводить до тотальної безкарності та породжує рецидив порушень Закону. Вважає, що його доводи про порушення його прав споживача та спричинення йому моральної шкоди є переконливими.

Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с.77-78), в якому зазначив, що лічильник позивача пройшов повірку 02 жовтня 2015 року, тому строк наступної повірки сплинув 02 жовтня 2019 року.

На заяву ОСОБА_1 від 03 вересня 2019 року надано роз`яснення щодо порядку проведення повірки засобу обліку води.

Зазначає, що витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку холодного водопостачання жодного разу до структури тарифів КП «Компанія «Вода Донбасу» не входили.

Відповідно до постанови КМУ «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення…» від 21 липня 2005 року № 630 «періодична повірка засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги згідно із середньомісячними показаннями засобу обліку води за попередні три місяці».

Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-УШ внесені зміни до таких законодавчих актів України:

-до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 року № 1314-УП, внесені зміни, а саме: «Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»;

-Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органам місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону:

1.Забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення із структури тарифів витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води;

2.Забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання гарячої та холодної води для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складних відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води;

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-УШ Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, були прийняті постанови «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 № 1141» від 10.08.2017 № 1014 та «Про внесення зміни до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.11.2016 № 1015» від 10.08.2017 № 1015.

Тобто, з 01 вересня 2017 року відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1014 від 10.08.2017 року «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2868 від 26.11.2015 року» встановлені нові тарифи на послуги централізованого постачання води, водовідведення для мешканців приватного сектору.

В цих тарифах не передбачені витрати на проведення періодичної повірки та пов`язаних з нею обслуговування та ремонту засобів обліку води для мешканців багатоквартирного житлового будинку та приватного сектору.

Таким чином, якщо до складу тарифів не включені витрати з проведення періодичної повірки індивідуальних приладів обліку води, то підприємство не несе відповідальність за проведення повірки приладів обліку води. Платна послуга з демонтажу, монтажу, розпломбування та опломбування, повірці приладів обліку води надається всіма підрозділами КП Компанія «Вода Донбасу», відповідно до затвердженої калькуляції.

Крім того, безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 307 від 22.03.2017, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків.

За загальним правилом правові відносини надання послуг за своєю правовою природою носять оплачуваний характер, тобто замовник зобов`язується оплатити отриману послугу (ст. 901 ЦК України). Отже, виробник/виконавець, не зобов`язаний надавати відповідні послуги безоплатно.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» на підставі договору з власниками будинків, що перебувають у приватній власності. Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженого ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

ОСОБА_1 неодноразово пропонувалося укласти договір щодо надання послуг з питного водопостачання та централізованого водовідведення. Проте, договір до теперішнього часу не укладений.

Щодо відшкодування моральної шкоди, за діючою редакцією п.5 ч.1 ст. 4 Закону № 1023 –ХП споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.

В статті 1 Закону № 3390 –У1 визначено поняття шкоди як завданої внаслідок дефекту в продукції, каліцтво, інше ушкодження здоров`я або смерть особи, пошкодження або знищення будь-якого об`єкта права власності, за винятком самої продукції, що має дефект. У спорах про захист прав споживачів діюче цивільне законодавство передбачає відшкодування моральної шкоди у тих випадках, якщо така шкода завдана майну споживача або шкода завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю. Тому, позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди є безпідставними. На підставі викладеного, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 у строк, встановлений ухвалою судді від 27 вересня 2019 року, відповідь за відзив не подав.

Під час розгляду справи судом були прийняті такі процесуальні рішення:

Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 27 вересня 2019 року відкрито провадження у цій справі, справу призначено до розгляду в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, встановлені строки на подання заяв по суті (а.с.57-58).

Ухвалою суду від 09 жовтня 2019 року задоволено клопотання позивача про витребування з КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського ВУ ВКГ письмового рішення про виведення із експлуатації належного ОСОБА_1 лічильника холодної води, на підставі якого контролером Костянтинівського КП ВУ ВКГ було складено 02 жовтня 2019 року Акт виведення із експлуатації приладів обліку холодної води (а.с.65).

Ухвалою суду від 17 жовтня 2019 року в задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про відвід головуючого у справі судді Каліуш О. В. відмовлено, вирішення питання про відвід головуючому судді Каліуш О. В. передано на розгляд судді, який не входить до складу суду, що розглядає справу, провадження у справі зупинено до вирішення питання про відвід (а.с.70).

Ухвалою суду від 18 жовтня 2019 року у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про відвід судді Каліуш О. В. відмовлено (а.с.74).

Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 року провадження у справі поновлено (а.с.86).

У зв`язку із тим, що відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг з водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , які надає Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства.

Письмовий договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення між сторонами не укладався.

Облік холодної води за вказаною адресою здійснювався за показаннями лічильника Sensus 420 – 1,5, заводський номер НОМЕР_1 , 2010 року випуску (а.с.81).

03 вересня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення повірки належного йому засобу обліку холодної води у суворій відповідності до «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», який затверджено постановою КМУ № 474 від 08.07.2015 року (а.с.8).

12 вересня 2019 року представниками відповідача за місцем мешкання позивача складено Акт інвентаризації приватного сектора (а.с.14).

Листом № Ф-752 від 09.09.2019 року, який отриманий позивачем 14.09.2019 року, відповідач роз`яснив позивачу порядок проведення повірки засобу обліку холодної води та запропонував звернутися до Костянтинівського ВУ ВКГ із заявою про введення в експлуатацію засобу обліку води та квитанціями про сплату послуг (а.с.9).

02 жовтня 2019 року представниками відповідача було складено акт вивода з експлуатації засобу обліку холодної води, заводський номер НОМЕР_1 , у зв`язку з необхідністю проведення періодичної повірки (а.с.80).

Спірними є правовідносини між сторонами щодо правомірності дій відповідача з покладання ним на позивача обов`язку оплати послуг, пов`язаних з повіркою засобу обліку, його обслуговуванням та ремонтом.

Відповідно до п. п. 2, 4 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування, а також необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця). Вказана норма права кореспондується із ч. 1 ст. 15 цього Закону, відповідно до якої споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору, зокрема, дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій.

Відповідно до абз.5 ч.1 статті 19 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (в редакції Закону № 2119-VIII від 22.06.2017), послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» на підставі договору з власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 року № 2119-УШ (далі – Закон № 2119-УШ), кінцевий споживач комунальної послуги (далі - споживач) це особа, яка здійснює кінцеве споживання комунальної послуги для власних потреб та є стороною договору про надання відповідної комунальної послуги як споживач (або є співвласником багатоквартирного будинку, об`єднання співвласників або управитель якого уклали відповідний договір про надання комунальної послуги в інтересах співвласників) згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

У пункті 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2119-УШ визначено, що обслуговування вузлів обліку це огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

У п. 4 ч.1 ст.1 Закону № 2119-УШ визначено, що вузол комерційного обліку це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2119-УШ, обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Оператори зовнішніх інженерних мереж зобов`язані формувати і підтримувати в наявності обмінний фонд вузлів комерційного обліку.

Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку.

У разі якщо виконавець комунальної послуги не є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він зобов`язаний перераховувати сплачені споживачами та власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, внески на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку оператору зовнішніх інженерних мереж відповідно до договору.

Розмір внесків за заміну вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі. Сплата внесків розстрочується на п`ять років або на інший строк за згодою сторін.

Розмір внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі із розрахунку на один рік, для складової витрат на повірку ділиться на строк міжповірочного інтервалу. Оператор зовнішніх інженерних мереж спрямовує отримані кошти за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку на окремий рахунок та використовує виключно на ці цілі.

Відповідно до п.п.13, 6 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-УШ, споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Пунктом 15 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення…» від 21 липня 2005 року № 630 (далі – Правила), передбачено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.

Згідно з абз. 3-6 частини 4 статті 17 Закону України ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції Законів № 2119-VIII від 22.06.2017, № 2189-УШ від 09.11.2017) відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб`єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку (в редакції постанови КМУ № 880 від 24.10.2018 року), оплата періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду, здійснюється відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Пунктом 29 Правил передбачено, що споживач має право, зокрема на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку. Вказане право споживача кореспондується із обов`язком виконавця контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж (п.п. 4 п. 31 Правил).

Так, пунктом 9 Правил встановлено, що у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Постановою КМУ від 1 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (в редакції постанови від 03 квітня 2019 року № 291) затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Відповідно до п. 24 вказаного порядку, до тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення не включаються витрати, які включено до складу плати за абонентське обслуговування та плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також витрати, пов`язані із встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води.

Цією ж постановою було також затверджено Порядок розрахунку річних планованих витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення. Відповідно до абз.3 пр. 19 вказаного порядку, до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаються: інші прямі витрати: витрати на обслуговування засобів вимірювальної техніки (огляд, опломбування/розпломбування, періодичну повірку та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), які є власністю ліцензіата та/або перебувають у нього в користуванні (крім вузлів комерційного та розподільного обліку води) і використовуються у технологічному процесі виробництва/надання централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

Разом з тим, з 25 серпня 2017 року відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1015 від 10.08.2017 року «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 26 листопада 2015 року № 2868», згідно з додатком 96 встановлена структура тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) КП «Компанія «Вода Донбасу». Так, у п. 3.5 матеріальні витрати на обслуговування квартирних засобів обліку (у т. ч. на періодичну повірку) закладені у розмірі 0,00 грн.

З вищенаведеного вбачається, що встановлений п.п. 4 п. 31 Правил та п. 6 Порядку обов`язок відповідача проводити періодичну повірку засобів обліку, які є власністю споживача, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж залежить від того, чи включені данні послуги до відповідних тарифів.

Отже, оскільки до складу тарифу з централізованого постачання холодної води, водовідведення, за яким споживач ОСОБА_1 оплачував спожиті послуги з водопостачання та водовідведення на час виникнення спірних правовідносин, не була включена плата за послуги, пов`язані із повіркою лічильника, який є власністю споживача, суд уважає, що підстави для покладення обов`язку з оплати повірки лічильника на відповідача відсутні.

За таких обставин у задоволенні позовних вимог про визнання рішення відповідача про проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту належного йому лічильника холодної води по його заяві і за додаткову оплату поза тарифом на водопостачання, викладене в листі відповідача вих. № Ф-752 від 09.09.2019 року, протиправним; про зобов`язання відповідача протягом жовтня 2019 року відновити на абонентському обліку належний йому лічильник холодної води; про зобов`язання відповідача за свій рахунок провести періодичну повірку, обслуговування та ремонт лічильника холодної води, встановленого у його домоволодінні з неухильним дотриманням усіх пунктів Порядку, затвердженого постановою КМУ № 474 від 08.07.2015 року; про проведення перерахунку оплати послуг водопостачання тільки з урахуванням показань лічильника холодної води необхідно відмовити.

При цьому, з огляду на положення вищенаведеного законодавства, суд не приймає до уваги доводи позивача про не поширення на нього положень Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Суд також вважає помилковим посилання позивача на частину 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» в редакції Закону від 10.02.2016 року, якою було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України, з огляду на таке.

Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 року № 2119-УШ та Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-УШ положення ч.4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» викладені в новій редакції, а тому положення Закону, на які посилається позивач, не можуть бути застосовані до правовідносин, які виникли у 2019 році.

Суд також не вбачає підстав для застосування позицій, викладених в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі від 20.05.2015 року в справі № 6-154 св15; в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі від 14.09.2016 року в справі № 233/5013/15-ц; в рішенні Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14.06.2016 року № 233/1265/16-ц; у справі № 6-60 цс15; оскільки відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

Позиція, викладена у постанові Верховного суду у справі № 229/1539/17 від 27.03.2019 року; у справі № 233/3919/17 від 04 квітня 2019 року, також не може бути застосована до правовідносин між сторонами, оскільки зазначена постанова не містить висновків щодо застосування положень частини 4 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» в редакції Закону № 2119-УШ від 22.06.2017, № 2189-УШ від 09.11.2017.

У зв`язку з тим, що судом установлена відсутність порушень відповідачем прав споживача ОСОБА_1 , у задоволені його позовних вимог в частині відшкодування моральної шкоди слід відмовити, через необґрунтованість.

За цих же обставин суд не вбачає підстав для винесення окремої ухвали, а також для встановлення порядку і строку виконання судового рішення, як про те просить позивач у позовній заяві.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України, судові витрати, а саме судовий збір, слід віднести на рахунок держави, оскільки в задоволені позову відмовлено, а позивач при подачі позову був звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (код ЄДРПОУ 35887472, адреса: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. П. Ангеліної, 15) про захист прав споживача відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 30 жовтня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: О.В. Каліуш