Рішення № 85285290, 30.10.2019, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
263/7519/19
Номер документу
85285290
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 263/7519/19

Провадження № 2/263/1765/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2019 року м. Маріуполь

Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Кияна Д.В.,

за участю секретаря судового засідання Рябова С.М.,

у відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення вартості демонтажу спеціальних конструкцій зовнішньої реклами,

В С Т А Н О В И В:

До Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області 23.05.2019 року надійшла позовна заява Виконавчого комітету Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення вартості демонтажу спеціальних конструкцій зовнішньої реклами.

На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради у відповідності до вимог правових норм, які містяться у п.п. 13 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 16 Закону України «Про рекламу», п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Кабінетом Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067, прийнято рішення від 22 березня 2017 року № 46 «Про затвердження Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м. Маріуполя». На підставі вказаного рішення Виконавчого комітету Маріупольської міської ради затверджено Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м. Маріуполя, а також затверджено договір про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів. Відповідно до п. 2 Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м. Маріуполя, розповсюджувач зовнішньої реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами. Спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об`ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами. Реклама - інформація про особу чи товар, яка розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо особи чи товару. У додатку 3 до рішення виконкому міської ради від 22 березня 2017 року № 46, міститься зразок договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів. Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 п. 4 договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, у випадку припинення договору розповсюджувач здійснює повернення місць розташування рекламних засобів Виконкому на підставі акта приймання-передачі, який підписується сторонами. При цьому, за змістом п.п. 4.2 п. 4 договору, протягом 10 днів після припинення договору зобов`язаний за власний рахунок демонтувати спеціальні конструкції зовнішньої реклами, відновити елементи благоустрою і повернути місця розташування рекламних засобів Виконкому. У п.п. 4.6 п. 4 договору встановлено, що у разі невиконання розповсюджувачем вимог договору щодо демонтування спеціальних конструкцій зовнішньої реклами. Виконком має право провести демонтаж спеціальних конструкцій, що розташовані на займаному розповсюджувачем місці, з наступним відшкодуванням розповсюджувачем витрат Виконкому, пов`язаних з проведенням робіт з демонтажу і зберіганням спеціальних конструкцій зовнішньої реклами. На порушення п.п. 4.2. п.4 договору, власник конструкцій після припинення договору розповсюджувач зобов`язаний за власний рахунок демонтувати спеціальні конструкції зовнішньої реклами, відновити елементи благоустрою і повернути місця розташування рекламних засобів Виконкому. Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підприємницька діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 припинена 05.04.2013 року. Частиною 8 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою. Пунктом 6.1 договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та законодавством України. Відповідно до п. 6.2 вищезазначеного договору, сторона, яка порушила зобов`язання, які виникли на підставі цього договору, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення склалося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом сторони, яка порушила зобов`язання, відсутність у сторони, яка порушила зобов`язання, необхідних коштів. Згідно з актом прийому-здачі виконаних послуг № 13 від 11 травня 2018 року, повна вартість послуг з демонтажу рекламних конструкцій складає 3508,77 грн. У зв`язку з чим, керуючись положеннями ст. ст. 51, 52, 598-609, 610, 611, 612, 622, 526, 651 ЦК України, ст. ст. 1, 2, 4, 11, 12, 28, 56, 57, 58, 59, 85, 86 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», позивач просить суд стягнути із ОСОБА_1 на користь Виконавчого комітету Маріупольської міської ради суму за демонтаж спеціальних конструкцій зовнішньої реклами у розмірі 3507,77 грн. та судові витрати на оплату судового збору – 1921 грн.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 06.07.2019 року позовна заява залишена без руху.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26.07.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду, розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (викликом) сторін. Роз`яснено відповідачу право подати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.

Від представника позивача – Кравченко О.О. – до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовну заяву підтримала, наполягала на задоволенні.

Відповідач у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. Заяви про розгляд справи за його відсутністю або відзив суду не надав, про причини неявки не повідомив, що, відповідно до ст. 223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Представник відповідача за довіреністю Бойкова Г.А. про день та час розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, про причини неявки не повідомила.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Судом досліджуються саме представлені позивачем письмові докази на підтвердження тих обставин, на які він посилається, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.

Судом установлено, що відповідно до дозволу на розміщення зовнішньої реклами, виданого на підставі рішення Виконкому Маріупольської міської ради від 16.02.2005 року № 69/2, приватному підприємцю ОСОБА_1 надано дозвіл на розміщення спеціальної конструкції у Центральному (Жовтневому) районі по пр- АДРЕСА_1 (р-н АДРЕСА_2 .), а саме: рекламний сітілайт – 2 шт., розмір 1,8 х1,2 м, (схема № 281, № 282).

З наказу від 27.02.2014 року № 22 начальника Головного управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради про демонтаж спеціальних конструкцій зовнішньої реклами фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 , вбачається, що в результаті перевірки дотримання фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 порядку розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території міста Маріуполя встановлено факт порушення п. 3, 23 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2067, розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами без відповідного дозволу. ОСОБА_1 встановлений термін, який не повинен перевищувати тридцяти днів з дня отримання цього наказу, демонтувати спеціальні конструкції зовнішньої реклами – сітілайти – 2 одиниці, за адресами пр. Металургів ( АДРЕСА_3 -н АДРЕСА_2 , за схемою № 281, № 282). Після здійснення демонтажу відновити благоустрій території, на якій були встановлені спеціальні конструкції зовнішньої реклами. У випадку не здійснення фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 демонтажу спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, зазначеної у п. 1 цього наказу, демонтаж вказаних спеціальних конструкцій зовнішньої реклами буде здійснено в порядку, передбаченому рішенням Виконкому Маріупольської міської ради від 16 березня 2011 року № 95 «Про затвердження Порядку демонтажу, обліку та зберігання спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Маріуполя» за рахунок коштів міського бюджету м. Маріуполя з наступним їх відшкодуванням за рахунок розповсюджувача реклами.

11.05.2018 року складений акт про демонтаж спеціальної конструкції зовнішньої реклами між представником Головного управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради - головним спеціалістом відділу планування та забудови Забеліним Є.Б. та представником фізичної-особи підприємцем ОСОБА_2 , на підставі наказу начальника головного управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради про демонтаж спеціальних конструкцій зовнішньої реклами від 27.02.2014 року № 22 по проспекту Металургів, (за схемою № 281), при здійсненні демонтажу використовувалась техніка: автокран ЗИЛ, автогідропідіймач ЗИЛ, довгомір марки «RENAULT Magnum», державний номер НОМЕР_1 ; характеристика демонтованої рекламної конструкції: сітілайт (номер за схемою 281): рекламна площа розміром 1800х1200 мм; профільна труба каркасу 60х30 мм =7,78 м.п.; корпус АД-31 = 1920х1320 мм; площа – акрил 0,4 мм = 4,32 м2; демонтована рекламна конструкція передана на зберігання за адресою: АДРЕСА_1 Донецька область.

Між фізичною-особою підприємцем ОСОБА_2 та начальником Головного управління містобудування архітектури Маріупольської міської ради Каверіним О.А. складений акт прийому-передачі виконаних послуг, а саме: демонтаж спеціальних конструкцій зовнішньої реклами по пр-ту АДРЕСА_1 , номер за схемою № 281. Повна вартість даних послуг становить 3508,77 грн., без ПДВ.

Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради ОСОБА_1 направлена претензія № 67 із вимогою ліквідувати вартість демонтажу спеціальних конструкцій зовнішньої реклами у розмір 3508,77 грн. у десятиденний строк з дня отримання цієї претензії, що підтверджується фіскальним чеком поштового відправлення від 03.04.2019 року НП 215600426655.

За змістом ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Представлені суду докази відповідають змісту статей 77-80 ЦПК України, щодо належності, допустимості, достовірності кожного з них окремо та у своїй сукупності, та відповідної достатності їх для прийняття у справі законного та справедливого рішення.

Статтею 1 Закону України «Про рекламу» встановлено, що реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару. Зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу встановлена ст. 27 Закону, яка передбачає, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

За змістом ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Пунктом 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Так, виконавчим комітетом Маріупольської міської ради у відповідності до вимог правових норм, які мітяться у п.п. 13 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 16 Закону України «Про рекламу», п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Кабінетом Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 прийнято рішення від 22 березня 2017 року № 46 «Про затвердження Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м. Маріуполя».

На підставі вказаного рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради затверджено положення про порядок розміщення зовнішньої реклами па території м. Маріуполя, а також затверджено договір про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м. Маріуполя від 22 березня 2017 року № 46, власник місця розташування рекламного засобу - особа, що на законних підставах володіє, користується та розпоряджається цим місцем.

Спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об`ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами.

Реклама - інформація про особу чи товар, яка розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо особи чи товару.

У додатку 3 до рішення виконкому міської ради від 22 березня 2017 року № 46, міститься зразок договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.

Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 п. 4 договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, додаток 3 до рішення Виконкому міської ради від 12 березня 2017 року № 46, у випадку припинення договору розповсюджувач здійснює повернення місць розташування рекламних засобів Виконкому на підставі акту приймання-передачі, який підписується сторонами.

При цьому, за змістом п.п. 4.2. п.4 договору, протягом 10 днів після припинення договору розповсюджувач зобов`язаний за власний рахунок демонтувати спеціальні конструкції зовнішньої реклами, відновити елементи благоустрою і повернути місця розташування рекламних засобів Виконкому.

У п.п. 4.6 п. 4 договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, додаток 3 до рішення Виконкому міської ради від 12 березня 2017 року № 46 встановлено, що у разі невиконання розповсюджувачем вимог договору щодо демонтування спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, Виконком має право провести демонтаж спеціальних конструкцій, що розташовані на займаному розповсюджувачем місці, з наступним відшкодуванням розповсюджувачем витрат Виконкому, пов`язаних з проведенням робіт з демонтажу і зберіганням спеціальних конструкцій зовнішньої реклами.

На порушення п.п. 4.2. п. 4 договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, додаток 3 до рішення Виконкому міської ради від 12 березня 2017 року № 46, власник конструкцій після припинення договору зобов`язаний за власний рахунок демонтувати спеціальні конструкції зовнішньої реклами, відновити елементи благоустрою і повернути місця розташування рекламних засобів Виконкому.

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підприємницька діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 припинена 05.04.2013 року.

Положеннями ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Так, у практиці Європейського суду з прав людини було вироблено три головні критерії для оцінки щодо відповідності конкретного втручання в право власності принципу правомірного і допустимого втручання, яке би відповідало приписам статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Такими критеріями є: чи є втручання в право власності законним (тобто чи передбачений такий захід національним законодавством); чи переслідує втручання в право власності «суспільний інтерес»; чи є втручання в право власності пропорційним переслідуваним цілям (тобто чи забезпечено справедливу рівновагу між інтересами суспільства та інтересами особи, яка страждає від такого втручання).

У даному випадку законність втручання визначається з огляду на встановлені у пунктах 45, 46 «Типових правил розміщення зовнішньої реклами» повноваження органів місцевої влади контролювати розміщення реклами та обов`язковість попереднього попередження щодо усунення виявлених порушень.

Досліджуючи природу заявленої до стягнення суми у цій справі, Верховий Суд у своїй постанові від 15 листопада 2018 року зазначив, що Цивільний кодекс України, надаючи визначення реальним збиткам, виходить з того, що такі збитки є наслідком прямих економічних втрат позивача, чиє майно знищилося або було пошкоджено. При цьому, з урахуванням специфіки відносин, що склалися між органом місцевого самоврядування, до функцій якого відноситься контроль за порядком розміщення реклами, необхідністю делегувати такі функції комунальному підприємству задля забезпечення ефективного виконання цієї функції, а також поняття збитків, Верховний Суд погодився щодо можливості застосування до заявленої суми поняття «реальних збитків».

Водночас, Верховний Суд зауважив, що з огляду на необхідність забезпечити принцип пропорційності у розрізі Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, необхідно перевірити, чи були суми сплачені на користь зберігача виправданими у своєму розмірі. Тобто перевірці підлягає питання, чи відповідає Першому протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод сам факт встановлення суми збитків у рішенні органу місцевого самоврядування і регулювання суми збитків подібним методом.

Згідно зі ст. 22 ЦК України, яка встановлює відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Відповідно до ч 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відшкодування збитків є мірою відповідальності, що застосовується за наявності збитків, суд приходить до висновку про стягнення із ОСОБА_1 вартості витрат з демонтажу рекламних конструкцій у розмірі 3508,77 грн., оскільки станом на час розгляду справи строк дії дозволів на її розміщення закінчений та особа, яка розмістила рекламу у передбаченому порядку не демонтувала її.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

При подачі позову до суду позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн. і такий у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 12, 19, 81, 141, 258-260, 263-265, 274-279, 280-282 ЦПК України, ст. 509, 525, 526, 530, 536, 599, 1048, 1049, 1050, 1054 ЦК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Виконавчого комітету Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення вартості демонтажу спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Виконавчого комітету Маріупольської міської ради суму за демонтаж спеціальних конструкцій зовнішньої реклами у розмірі 3508,77 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Виконавчого комітету Маріупольської міської ради судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про сторін у справі:

Виконавчий комітет Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 04052784, юридична адреса: пр-т Миру, 70, м. Маріуполь, Донецька область;

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса мешкання: АДРЕСА_4 .

Суддя Д.В. Киян