
Справа № 760/10700/19
2-5233/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2019 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Трофимчук К.О.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» про визнання незаконним наказу,
в с т а н о в и в:
11 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» про визнання незаконним наказу.
Свої вимоги мотивує тим, що вона працює на посаді головного бухгалтера в Ритуальній службі спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій».
11 січня 2019 року її було ознайомлено з наказом № 2 від 11 січня 2019 року «Про затвердження Положення про здійснення допорогових закупівель та призначення ОСОБА_1 Уповноваженою особою за організацію та проведення допорогових закупівель».
Вважає цей наказ незаконним та таким, що підлягає визнанню недійсним. Під час видання оспорюваного наказу відбулися зміни її істотних умов праці у вигляді суміщення професій, де її фактично було зобов`язано виконувати додатково роботу Уповноваженої особи з допорогових закупівель безоплатно.
Про зміну істотних умов праві її не було повідомлено за два місяці.
Крім того, вона не відповідає базовим вимогам до Уповноваженої особи з допорогових закупівель, а саме не має не менше двох років досвіду роботи у сфері закупівель. Вона не може представляти інтереси замовника з питань, пов`язаних із здійсненням закупівель, оскільки не має юридичної освіти та не є адвокатом.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати незаконним наказ Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» № 2 від 11 січня 2019 року.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 19 квітня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 21 червня 2019 року зупинено провадження у справі до розгляду заяви ОСОБА_1 про відвід судді.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 09 липня 2019 року поновлено провадження у справі та справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 28 жовтня 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання сторони позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 28 жовтня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання сторони позивача про допит позивача в якості свідка.
Протокольною ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 28 жовтня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання сторони позивача про відмову у прийнятті відзиву на позовну заяву відповідача.
Протокольною ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 28 жовтня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання сторони позивача про витребування доказів.
Протокольною ухвалою Солом`янського районного суду м. Києві від 28 жовтня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання сторони позивача про застосування заходів процесуального примусу.
З відзиву на позовну заяву представника Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» вбачається, що вона просить відмовити у задоволенні позову. Зазначено, що у штатному розписі СКП «Київський крематорій» відсутня посада уповноваженої особи з публічних закупівель, а тому суміщення посад та зміни істотних умов правці у позивача не відбулось. Відповідно до п. 2.9. посадової інструкції головного бухгалтера Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій», затвердженої директором служби 11 січня 2019 року, з якою позивач була ознайомлена під підпис, головний бухгалтер здійснює допорогові закупівлі при проведення відбору постачальників товару, надання послуг та виконання робіт із використанням електронної системи закупівель під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах 2, 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі».
Положення про здійснення допорогових закупівель повністю відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки наказ несе рекомендаційний, а не обов`язковий характер. Зокрема, у п. 2 наказу вказано про рекомендування замовникам під час розроблення положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб) керуватися Примірним положенням про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), затвердженим цим наказом.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами та адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року. За таких обставин, станом на сьогодні інтереси служби може представляти як її керівник, так і уповноважена ним особа, яка не зобов`язана мати юридичну освіту або адвокатське посвідчення.
Під час ознайомлення з наказом № 2 ОСОБА_1 зазначила, що приступить до обов`язків у разі виконання наступних умов: прийому-передачі всіх документів особою, яка займалась закупівлями раніше; обладнання робочого місця всією необхідною технікою та доступом до системи; після проходження навчання з питань організації закупівель. На виконання зазначених умов, їй було повністю обладнане робоче місце та направлено на навчання на курси «Публічні закупівлі України». Також, ОСОБА_1 було призначено уповноваженою особою за організацію та проведення допорогових закупівель на початку бюджетного року. У попередньому році допорогові закупівлі проводились тендерним комітетом, який й несе відповідальність за попередній рік, тому відсутня необхідність передавати документи за попередні роки ОСОБА_1 (а.с. 36-40).
З відповіді на відзив на позовну заяву вбачається, що посадова інструкція, на яку посилається відповідач є нікчемною та не дійсною, оскільки кадровою службою не було дотримано процедури проведення зміни істотних умов праці та не було введено в дію нову інструкцію з урахуванням вимог частин 3, 4 ст. 32 КЗпП України з попередженням працівника про такі зміни за два місяці. Положення про здійснення допорогових закупівель, на яку посилається відповідач, є також недійсним, оскільки воно не затверджене належним чином згідно законодавства та Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, зокрема, у ньому відсутня дата затвердження. Ритуальна служба спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» є самостійною юридичною особою та не належить до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Нею були пройдені дводенні курси, які надали лише базові поняття про допорогові закупівлі та недостатні для якісного опанування нової професії фахівця з публічних закупівель (а.с. 90-93).
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу № 2 від 11 січня 2019 року «Про затвердження Положення про здійснення допорогових закупівель та призначення ОСОБА_1 Уповноваженою особою за організацію та проведення допорогових закупівель»:
- затверджено Положення про здійснення допорогових закупівель ритуальної служби СКП «Київський крематорій»;
- призначено ОСОБА_1 уповноваженою особою за організацію та проведення допорогових закупівель та подання відповідної звітності щодо проведення допорогових закупівель (а.с. 51).
З копії цього наказу вбачається, що ОСОБА_1 ознайомлена з ним 11 січня 2019 року та останньою зазначено, що до обов`язків уповноваженої особи за організацію та проведення допорогових закупівель та подання відповідної звітності щодо проведення допорогових закупівель зможе приступити тільки після:
- прийому-передачі всіх документів особою, яка займалась закупівлями раніше;
- обладнання робочого місця всією необхідною технікою та доступом до системи;
- після проходження навчання з питань організації закупівель.
Представником відповідача у відзиві зазначено про те, що на виконання вказаних умов, ОСОБА_1 було повністю обладнане робоче місце та останню направлено на навчання на курси «Публічні закупівлі України», що підтверджується актом приймання-передачі наданих послуг № 15/01-ІЕ (а.с. 54) та договором № 15/01-ІЕ від 14 січня 2019 року, укладеним між Ритуальною службою спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» та ТОВ «Інститут економічної освіти і розвитку» (а.с. 55-56). Також, ОСОБА_1 було призначено уповноваженою особою за організацію та проведення допорогових закупівель на початку бюджетного року. У попередньому році допорогові закупівлі проводились тендерним комітетом, який й несе відповідальність за попередній рік, тому відсутня необхідність передавати документи за попередні роки ОСОБА_1
Доказів на спростування доводів представника відповідача позивачем суду не надано.
Відповідно до ст. 105 КЗпП України працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов`язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов`язків тимчасово відсутнього працівника.
Представником відповідача у відзиві на позов зазначено, що у штатному розписі Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» відсутня посада уповноваженої особи з публічних закупівель, а тому суміщення посад та зміни істотних умов правці у позивача не відбулось.
У матеріалах справи міститься посадова інструкція головного бухгалтера Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій», з якою позивач була ознайомлена під підпис (а.с. 52-53).
Відповідно до п. 2.9. цієї посадової інструкції головний бухгалтер здійснює допорогові закупівлі при проведення відбору постачальників товару, надання послуг та виконання робіт із використанням електронної системи закупівель під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах 2, 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивач також посилається на те, що вона не може представляти інтереси замовника у суді з питань, пов`язаних із здійсненням закупівель, оскільки не має юридичної освіти та не є адвокатом.
Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» розділ XV Перехідні положення доповнено п. 16-1 підпунктом 11, яким передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Ритуальна служба спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» є підзвітною та підконтрольною виконавчому органу Київської міської державної адміністрації. Таким чином, станом на день винесення наказу № 2 від 11 січня 2019 року ОСОБА_1 як уповноважена керівником служби особа може представляти інтереси відповідача в суді.
Судом встановлено, що в діях відповідача щодо винесення наказу № 2 від 11 січня 2019 року «Про затвердження Положення про здійснення допорогових закупівель та призначення ОСОБА_1 Уповноваженою особою за організацію та проведення допорогових закупівель» відсутні ознаки неправомірності та зазначений наказ визнанню незаконним не підлягає.
З огляду на наведене, в задоволені позову слід відмовити.
Керуючись ст. 105 КЗпП України, Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», статтями 3, 4, 12, 13, 76-81, 178, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» (м. Київ, вул. Байкова, 16, код ЄДРПОУ 05416768) про визнання незаконним наказу.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: