
Справа № 560/2479/19
РІШЕННЯ
іменем України
29 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Путій Сергій Миколайович звернувся до суду з позовом до МВС України, Управління МВС України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення МВС України від 18.12.2018 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;
- зобов`язати МВС України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу;
- зобов`язати управління МВС України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області перерахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що передбачена Порядком та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ №850 від 21.10.2015, в розмірі 113300,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивачеві відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням йому ІІ-ї групи інвалідності. Оскільки у висновку МВС України від 18.12.2018 причини відмови у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги не зазначені, на думку позивача в Міністерства внутрішніх справ України не було підстав для відмови в призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850.
Позивач вважає рішення МВС України протиправним та таким, що порушує його права, у зв`язку з цим просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Від представника відповідача - МВС України надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що оскільки первинний огляд ОСОБА_1 на МСЕК (з установленням 25% втрати працездатності) відбувся у 2003, а повторний (з установленням II групи інвалідності) - у 2017, що перевищує установлений Порядком №850 термін, законних підстав для призначення йому грошової допомоги в більшому розмірі немає. Таким чином, висновок МВС України про те, що позивач втратив право на нарахування та отримання такої допомоги на підставі пункту 4 Порядку № 850 є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства.
Від управління МВС України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає їх безпідставними та необґрунтованими, оскільки МВС України, приймаючи рішення про відмову позивачеві у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги, діяло відповідно до положень Порядку №850, а тому будь яких підстав для скасування вказаного рішення МВС України не існує.
Разом з тим, зазначає, що перерахунок коштів позивачеві можливий лише після прийняття МВС України відповідного рішення, проте на даний час такого рішення не існує, як наслідок позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, згідно якої вказав, що доводи відповідачів є безпідставним, тому просить суд позов задовольнити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 30.08.2019 суд відкрив провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що в період з 01.07.1998 по 06.11.2015 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та відповідно до наказу УМВС України в Хмельницькій області №310 о/с був звільнений зі служби.
Позивачу у 2003 під час огляду МСЕК було встановлено 25 % втрати працездатності від захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, у зв`язку з чим НАСК "Оранта" йому 08.07.2004 виплачено страхову суму в розмірі 2000,00 грн.
18.12.2015 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності (захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ), у зв`язку з чим 15.12.2016 йому виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 206 700, 00 грн.
24.03.2017 в результаті повторного медичного огляду, Хмельницька обласна МСЕК встановила позивачу ІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серії АГ № 0017930 від 24.03.2017.
27.03.2017 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Управління МВС України в Хмельницькій області 30.03.2017 сформувало висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ та направило його разом з поданими позивачем документами до МВС України для прийняття рішення.
Супровідним листом від 14.06.2017 №15/2-2040 МВС України повернуло вказані документи ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області як такі що не відповідають вимогам законодавства. Посилаючись на пункт 4 Порядку №850, МВС України вказало на відсутність у позивача права на отримання грошової допомоги, оскільки з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.10.2017, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 адміністративний позов ОСОБА_1 до МВС України, третя особа - ліквідаційна комісія управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо неприйняття у встановлений строк рішення по матеріалах про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10. 2015 №850.
Зобов`язано МВС України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв`язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ та пункту 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 та прийняти відповідне рішення.
На виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.10.2017, ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області сформувала висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 від 03.01.2018 та направила його разом із іншими документами до Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення.
При цьому, ліквідаційною комісією Управління МВС України в Хмельницькій області при формуванні висновку враховано до складу раніше виплачених сум позивачу також 2000,00 грн., які були виплачені НАСК "Оранта" у 2003.
Листом від 01.02.2018 №15/2-353 МВС України повернуло вищевказані матеріали без права на виплату одноразової грошової допомоги та повідомило позивача, що підставою для відмови у її призначенні є відсутність інформації про попередні огляди МСЕК та встановлення втрати працездатності.
У травні 2018 позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до МВС України та Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2018 по справі №822/1883/18, яке залишено без змін Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Постановою Верховного суд від 31.01.2019 року дані рішення судів залишено в силі.
Управлінням МВС України в Хмельницькій області в особі Ліквідаційної комісії МВС України у Хмельницькій області було складено відповідний висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2018 по справі №822/1883/18, який був направлений до МВС України.
МВС України 18.12.2018 було затверджено висновок та у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу відмовлено.
Не погодившись з відмовою у виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся з позовом до суду.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Правовідносини щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, врегульовані Законом України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ (далі - Закон №565-ХІІ) .
Закон №565-ХІІ втратив чинність у зв`язку із прийняттям Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII.
Пунктом 15 Розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Згідно з частиною 6 статті 23 Закону №565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ визначає Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Відповідно до пункту 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Усі необхідні документи для призначення позивачу одноразової грошової допомоги позивачем були надані.
Відповідно до п. 9 Порядку МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Наведена норма імперативно вказує що МВС приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пункту 14 Порядку №850, про відмову в призначенні грошової допомоги. Тобто, підстави для відмови у виплаті грошової допомоги перераховані у пункті 14 Порядку №850, згідно якого, призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: вчинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Крім вищенаведених підстав щодо відмови у виплаті грошової допомоги, пункт 14 Порядку №850 не передбачає.
Як встановив суд, МВС України повторно відмовило позивачу у виплаті грошової допомоги посилаючись на те, що первинне установлення позивачеві втрати працездатності відбулося у 2003, при повторному огляді установлено ІІ групу інвалідності та відповідний ступінь втрати працездатності - у 2017, що перевищує встановлений Порядком №850 дворічний термін.
Відповідно до пункту 4 Порядку №850 якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
При цьому, як зазначено Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі №808/1866/16 та від 19.09.2018 у справі №530/1280/17, Законом України "Про міліцію" не встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку №850. Вказана норма Порядку №850 не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Так само цей пункт Порядку не містить жодних застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності.
У зв`язку із вищенаведеним, посилання відповідача на пункт 4 Порядку №850, як на підставу відмови у виплаті одноразової грошової допомоги є протиправним.
Суд враховує, що інвалідність позивача виникла з причини травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.
У своєму рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним ті таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на протиправність відмови МВС України щодо нарахування і виплати одноразової грошової допомоги позивачеві, у зв`язку із встановленням II групи інвалідності, а також те, що позивач повторно звертається до суду, належним способом захисту порушеного права є зобов`язання МВС України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням з інвалідності ІІ групи, відповідно до Порядку №850.
Таким чином вказана позовна вимога підлягає задоволенню.
Разом з тим, вимога позивача зобов`язати управління МВС України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області перерахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що передбачена Порядком та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ №850 від 21.10.2015, в розмірі 113300,00 грн. задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Адміністративний суд перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективного державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Діючим законодавством, а саме Порядком №850 встановлена процедура виплати одноразової грошової допомоги. Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку №850, грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС. Така виплата проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.
Тобто, саме на Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області покладений обов`язок перерахування суми виплати після прийняття МВС рішення про її призначення, а тому суд не може підміняти цю процедуру та адміністративного суб`єкта, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.
Суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства внутрішніх справ України, викладене у висновку від 18.12.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684) Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя В.В. Матущак