
Справа № 560/2950/19
РІШЕННЯ
іменем України
30 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.07.2019 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії ОСОБА_2 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_2 в розмірі 50 відсотків його пенсії, яку він отримував на день смерті, та виплатити її з часу звернення за призначенням такої пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що після смерті її чоловіка відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" має право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, розмір якої в силу вимог статті 37 вказаного закону повинен становити 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Вважає, що оскільки вона перебуває, а її чоловік перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в останнього наявні всі документи, що вимагаються при призначенні пенсії.
Звернула увагу на те, що жодна норма чинного законодавства не передбачає необхідності по новому визначати розмір пенсії за віком померлого годувальника.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.10.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду 16.10.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначив, що ОСОБА_1 з 10.03.1995 отримує пенсію за віком, розмір якої з 01.01.2004 обчислений відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та з 01.07.2019 становить 2111,01 грн.
До заяви про перехід на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , було додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , в той час як в матеріалах пенсійної справи зазначено ОСОБА_2 . Також всупереч нормам пунктів 2.1, 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника не було додано довідку про спільне проживання та/або ведення спільного господарства №5922 від 01.07.2019. Зазначене зумовило прийняття оскарженого рішення.
Звернув увагу на те, що в зв`язку з виявленими розбіжностями між сумами заробітної плати ОСОБА_2 , зазначеними в раніше виданих довідках, та первинними документами, а також відсутністю підстав для зарахування до страхового стажу годувальника ряду періодів роботи, пенсійну справу вказаної особи слід переглянути і привести розмір пенсійних виплат у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 10.03.1995 отримує пенсію за віком, розмір якої з 01.01.2004 обчислений відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
ОСОБА_1 з 15.01.1960 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб НОМЕР_1
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим повторно, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з довідкою про спільне проживання та/або ведення спільного господарства Відділу з питань реєстрації місця проживання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №5422 від 01.07.2019, ОСОБА_1 проживала разом з її чоловіком ОСОБА_2 , вели спільне господарство і була на його утриманні та здійснювала його поховання.
Згідно з довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 21.08.2019 №126380, на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (м. Старокостянтинів та Старокостянтинівський район) та отримував пенсію за віком в розмірі 10213,83 грн.
Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою від 16.07.2019 про перехід на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 .
Відповідно до розписки-повідомлення, до заяви позивача від 16.07.2019 додано: паспорт та трудову книжку.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.07.2019 №27 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
До Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшло депутатське звернення від 18.07.2019 №18-07 щодо вжиття заходів для призначення ОСОБА_1 пенсійного забезпечення у зв`язку з втратою годувальника.
Про результати розгляду депутатського звернення повідомлено народного депутата та позивачу листами Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.08.2019 №П-331-Д-02.26-04. Зазначено, що рішенням від 26.07.2019 їй відмовлено у переході на пенсію у разі втрати годувальника. Вказано на невідповідність прізвища чоловіка позивачки в свідоцтві про смерть та в матеріалах пенсійної справи, а також на відсутність документів, які б підтверджували перебування позивачки на утриманні померлого годувальника.
Зауважив, що наявні підстави для перегляду розміру пенсійних виплат ОСОБА_2 внаслідок наявності розбіжностей в раніше виданих довідках та в первинних документах, а також відсутності підстав зарахування до страхового стажу ряду періодів роботи.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
За правилами пункту б частини 3 статті 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення" непрацездатними членами сім`ї вважаються: батько, мати, дружина, чоловік, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до статті 38 Закону України "Про пенсійне забезпечення" члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
У той же час, відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
Статтею 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначені умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, за яких пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Тому ОСОБА_1 , як дружина померлого годувальника, досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки є пенсіонером, що не заперечується сторонами.
Згідно з частиною 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи); 2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; 3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); 4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти"; 5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; 7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; 8) документи про місце проживання (реєстрації); 9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; 10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).
Відповідно до пункту 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
У той же час, згідно з розпискою-повідомленням, до заяви позивача від 16.07.2019 не було додано довідки про спільне проживання та/або ведення спільного господарства Відділу з питань реєстрації місця проживання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №5422 від 01.07.2019.
Суд зауважує, що ні ним, ні відповідачем не ставиться під сумнів та не є спірним факт спільного проживання позивачки з її померлим чоловіком, ведення спільного господарства та перебування на його утримані, що відображено в довідці №5422 від 01.07.2019. При цьому, зазначені обставини не є виключно-достатніми підставами для зміни виду пенсії, оскільки відсутні докази надання зазначеної довідки відповідачу при зверненні з заявою від 16.07.2019.
Посилання позивача на отримання 08.08.2018 повторного свідоцтва про смерть її чоловіка з зазначенням в ньому правильного прізвища чоловіка "Пономарьов" та надання його в орган Пенсійного фонду України суд відхиляє, оскільки згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , воно видане повторно 08.08.2019, тобто після звернення позивача з заявою від 16.07.2019. При цьому, доказів надання зазначеного свідоцтва Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивач не надав. Не здобуто їх і судом.
Щодо посилання позивача на наявність в відповідача всіх документів, необхідних для призначення пенсії, оскільки ОСОБА_1 перебуває, а ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Зі змісту наведених норм слідує, що саме на пенсіонера або його законного представника покладено обов`язок звернутися з відповідною заявою до органу, що призначає пенсію.
При цьому, розділом ІІ Порядку №22-1 визначені документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший. Позивачка не позбавлена можливості самостійно ознайомитись з нормами Порядку №22-1, який є загальнодоступним.
Всупереч наведеного, суд не встановив повторного звернення позивач або його законного представника до відповідача з відповідною заявою та з доданими до неї документами, визначеними чинним законодавством.
Суд зауважує, що законодавством не обмежено кількість звернень з заявами про призначення/перерахунок пенсії за формою, встановленою додатком 3 до Порядку №22-1.
Враховуючи зміст норми законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, суд вважає, що позивач не надала всі документи, необхідні для переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника при зверненні з заявою від 16.07.2019.
Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.07.2019 №27 є правомірним.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_2 в розмірі 50 відсотків його пенсії, яку він отримував на день смерті, та виплатити її з часу звернення за призначенням такої пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з пунктом 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Оскільки ОСОБА_1 не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки вона не зверталася до відповідача з необхідним пакетом документів, що визначає право на обраний нею вид пенсії, а тому, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог зобов`язального характеру.
Щодо посилання відповідача на необхідність перегляду пенсійної справи ОСОБА_2 і приведення розміру його пенсійних виплат у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства, внаслідок виявлених розбіжностей між сумами заробітної плати ОСОБА_2 , зазначеними в раніше виданих довідках, та в первинних документах, а також відсутністю підстав для зарахування до страхового стажу годувальника ряду періодів роботи, суд вважає безпідставними, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Тобто, оскільки розмір пенсії померлого було обраховано якраз з урахуванням спірних періодів роботи останнього та наданих ним довідок, орган владних повноважень не наділений відповідною компетенцією вдаватись до ревізії пенсійної справи особи, яка померла і за життя якої надані документи ним визнавались.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем спростовано, а позивачем не підтверджено позовні вимоги, тому, наявні підстави для відмови в їх задоволенні.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відмову в задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 жовтня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук