Рішення № 85272952, 30.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
645/5245/19
Номер документу
85272952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 жовтня 2019 р. № 645/5245/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Фрунзенського районного суду міста Харкова з адміністративним позовом, в якому просила суд визнати незаконною та скасувати рішення про відмову Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району м. Харкова в призначенні та виплаті допомоги при народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язати призначити та виплатити позивачу допомогу при народження дитини.

Ухвалою судді Фрунзенського районного суду міста Харкова від 02.09.2019 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району м. Харкова про визнання незаконними дій суб`єкту владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії - передано для розгляду до Харківського окружного адміністративного суду.

25.09.2019 ця справа надійшла в провадження судці Білової О.В.

Ухвалою суду від 30.10.2019 відкрите спрощене позовне провадження у цій справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у грудні 2014 народила сина у м. Донецьк. 19.04.2019 позивач разом із дитиною стала на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків як внутрішньо переміщена особа. Рішенням Жовтневого районного суду від 15.04.2019 встановлено факт народження її дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі вказаного рішення суду Холодногорським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Харківської області видано свідоцтво про народження дитини. Позивач звернулася до відповідача з заявою про виплату допомоги при народженні дитини.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому зазначив, що відповідач діяв в межах повноважень та на підставі чинного законодавства, зазначивши, що позивачем порушено річний строк звернення за вказаною допомогою.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Рішенням Жовтневого районного суду від 15.04.2019 по цивільній справі № 639/2240/19 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Чугуєву, Чугуївському та Печенізькому районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту народження дитини - задоволено. Встановлено факт народження дитини - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Донецьк, Україна, батьками якого є громадяни України: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що є підставою для видачі відповідного свідоцтва про народження відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як вбачається з зазначеного рішення Жовтневого районного суду від 15.04.2019 по цивільній справі № 639/2240/19, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк, про що 26.12.2014 зроблений відповідний актовий запис №71 та підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно 16.05.2017 Куйбишевським відділом записів актів цивільного стану м. Донецька Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР. Батьками дитини вказані: батько - ОСОБА_3 , громадянин України, матір - ОСОБА_1 , громадянка України. Таким чином, заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і для заявників встановлення факту народження дитини має юридичне значення, однак у реєстрації народження дитини ОСОБА_2 заявнику ОСОБА_1 відмовлено, про що свідчить повідомлення начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Чугуєву, Чугуївському та Печенізькому районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 09.03.2019 за №470/15.14.04-05. Враховуючи досліджені докази, суд дійшов висновку про те, що за заявою батьків ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , для яких такий факт має юридичне значення, є всі підстави для встановлення факту народження дитини - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк, батьками якого є громадяни України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Рішення суду про встановлення факту народження дитини є підставою для видачі відповідного свідоцтва про народження.

19.04.2019 позивач разом зі своєю дитиною стала на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків як внутрішньо переміщена особа, на підтвердження чого надала відповідні довідки № 6334-5000113404 та № 6334-5000113416(а.с.7-8)

На підставі рішення Жовтневого районного суду від 15.04.2019 по цивільній справі № 639/2240/19 Холодногірським районний у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області позивачу 16.04.2019 видано свідоцтво СЕРІЯ НОМЕР_4 про народження ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк, батьками якого є громадяни України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

З зазначеного свідоцтво СЕРІЯ НОМЕР_4 про народження вбачається, що актовий запис вчинено органами реєстрації актів цивільного стану 16.04.2019. (а.с. 9)

Позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків з заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Листом від 18.07.2019 №1236/4 Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків, з приводу розгляду заяви повідомило позивача про те, що згідно з Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 зі змінами, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, який постійно проживає разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Оскільки із заявою до Управління позивач звернулася пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, тому призначити державну допомогу при народженні дитини немає можливості у зв`язку із відсутністю законних підстав.(а.с.10)

Не погодившись з відмовою у призначенні допомоги при народженні дитини, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку правомірності оскарженої відмови, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно із ст.ст. 10, 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається одному із батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини. Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12-ти місяців з дня народження дитини.

Відповідно до п.п. 10, 11, 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорту або іншого документу, що посвідчує особу, подається копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу). Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий зазначеними органами та/або особами є недійсними і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов`язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв`язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними окупованої території.

Відповідно до ст.19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Статті 21, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» встановлюють відповідальність місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і громадян за недостовірність даних і документів, виданих та поданих для призначення державної допомоги.

Відповідно до Закону органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги. Одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Затверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст.68 Конституції України, вони є загальнообов`язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Права дитини на забезпечення державою належного її утримання також гарантуються ст.52 Конституції України. Тобто, в даному випадку позовні вимоги є формою реалізації конституційного права громадянина на соціальний захист.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання допомоги при народженні дитини засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Згідно із ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВРУ №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, а тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач тривалий час з моменту народження дитини проживала на території міста Донецьк, тобто у населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.)

Після переїзду до міста Харків позивач вчиняла дії щодо отримання свідоцтва про народження її дитини, для чого також зверталася до судових органів.

Посилання відповідача на те, що свідоцтво про народження видано «повторно» свідчить про те, що відповідне свідоцтво видавалося раніше, суд не приймає до уваги як належне обґрунтування відзиву на позов, оскільки як вбачаться з рішення Жовтневого районного суду від 15.04.2019 по цивільній справі № 639/2240/19, первинна реєстрація народження дитини відбулася невизнаними органами у населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. В той час, як уповноваженим державним органом - Холодногірським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, відповідний запис про народження вчинено тільки 16.04.2019.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що звернення позивача з заявою про призначення допомоги при народженні дитини з порушенням встановленого законом 12-місячного строку було обумовлене об`єктивною неможливістю дотримання такого строку внаслідок народження дитини у населеному пункті, на території якого органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а після отримання необхідного для звернення за допомогою свідоцтва про народження дитини від 16.04.2019, виданого уповноваженим органом влади України, звернулася за отримання допомоги через три місяці, суд вважає поважними причини пропуску такого строку, та вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Разом з цим, суд зазначає, що подібні висновки викладені у постанові Верховного суду від 02 жовтня 2018 року по справі №495/3711/17.

Отже, суд приходить до висновку, що відмова в призначенні допомоги при народженні дитини є необґрунтованою, не враховує усіх обставин, не є пропорційною, зокрема вчинена без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), а оформлення вказаної відмови листом від 18.07.2019 № 1236/4 не змінює сутність відповіді, яка свідчить, що позивачу відмовлено у призначенні допомоги.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення про відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків в призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та, як наслідок зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків призначити та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) допомогу при народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконним та скасування рішення про відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків в призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків призначити та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) допомогу при народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 30 жовтня 2019 року.

Суддя Білова О.В.