
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2019 р. № 520/5538/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Борисюк Р.Р.,
за участю:
представника позивача - Заворотнього А.В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гроут" (вул. Ак. Синельникова, буд. 5, кв. 22,м. Харків,61108) до Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, б. 3, корп. 2, м. Київ 42, 01042) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гроут", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати пункт 5394 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 262 від 30.11.2018;
- стягнути з Державної екологічної інспекції України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРОУТ» судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що пункт 5394 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 262 від 30.11.2018, є неправомірним. ТОВ «ГРОУТ» вважає, що Державною екологічною інспекцією України протиправно було включено ГОВ «ГРОУТ» до переліку суб`єктів господарювання з середнім ступенем ризику їх господарської діяльності, та як наслідок, до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік. затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 262 від 30.11.2018. оскільки ГОВ «ГРОУТ» не відноситься до групи суб`єктів господарювання середнього ступеню ризику для навколишнього середовища за жодним з критеріїв визначених постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 №212, не здійснює будь-яких видів діяльності та не має будь-яких об`єктів, які становлять підвищену екологічну небезпеку, більше того критерії визначені постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 №212 не відповідають методиці, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 342 від 10.05.2018 р. У зв`язку із чим, на думку позивача, відповідач вчинив дії щодо проведення перевірки протиправно.
Відповідач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства. Наказом Держекоінспекції від 30.11.2018 № 262 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, до якого включено ТОВ «ГРОУТ». Вважає, що позивача правомірно віднесено до суб`єкта господарювання із середнім ступенем ризику. Зазначає, що віднесення до одного зі ступенів ризику впливає на періодичність проведення перевірок. Раніше планова перевірка ТОВ «ГРОУТ»» Держекоінспекцією не проводилась, і віднесення позивача до середнього ступеня ризику не може бути підставою для скасування п. 5394 річного плану. За таких обставин Державна екологічна інспекція України заперечувала проти позову, вважає доводи позовної заяви необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому з доводами суб`єкта владних повноважень не погоджується. Вважає, що Держекоінспекція України, не наводить жодного законного критерію передбаченого чинним законодавством та не надає жодного належного та допустимого доказу на підтвердження відповідності ТОВ «ГРОУТ» такому критерію ступенів ризику та підстав для віднесення останнього до групи суб`єктів із середнім ступенем ризику господарської діяльності. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Наказом Державної екологічної інспекції України № 262 від 30.11.2018 було затверджено план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік (а.с. 12).
Відповідно до пункту 5394 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік, заплановано проведення перевірки ГОВ «ГРОУТ» як суб`єкта господарювання з середнім ступенем ризику їх господарської діяльності, відповідальним за проведення перевірки визначено Державну екологічну інспекцію у Харківській області (а.с. 13-14).
13 березня 2019 року ТОВ «ГРОУТ» отримало від Державної екологічної інспекції у Харківській області повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 763/02-06 від 27.02.2019 року. Відповідно до змісту зазначеного повідомлення Державною екологічною інспекцією у Харківській області було проінформовано, що у термін з 03 по 05 квітня, з 08 по 12 квітня, з 15 по 16 квітня 2019 року буде проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на ТОВ «ГРОУТ».
Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Осадчою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 3 квітня 2019 року було здійснено вихід за адресою ТОВ «ГРОУТ» для про ведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
ТОВ «ГРОУТ» не погодилось з включенням до плану здійснення заходів державного нагляду (контролю), встановленням відповідного ступеня ризику господарської діяльності, іншими порушеннями, та як наслідок було не допущено державних інспекторів до здійснення планової перевірки.
Позивач, вважаючи вказане рішення щодо включення ТОВ «ГРОУТ» до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік таким, що безпосередньо порушує права і свободи ТОВ «ГРОУТ», звернувся з даним позовом до суду.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Держекоінспекція України відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19 квітня 2017 року, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Пунктом 7 Положення передбачено, що Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства суб`єктами господарювання під час здійснення ними господарської діяльності, Держекоінспекція здійснює на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 5 квітня 2007 року (далі по тексту - Закон України № 877).
Згідно з ст.5 Закону України № 877 планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України № 877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 312 11.08.2017 року (далі по тексту – Положення) інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.
Згідно п. 3 Розділу ІІ Положення Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Відповідно до п. 6 розділу ІІ Положення розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції.
Згідно ч.6 ст.7 Закону України № 877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Статтею 16 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції.
Згідно з положеннями статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» центральні органи виконавчої влади можуть утворювати територіальні органи як юридичні особи публічного права за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України, або як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, та Кабінетом Міністрів України.
Судовим розглядом встановлено, що позивач оскаржує у даній справі пункт 5394 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік, яким підприємство позивача віднесено до групи суб`єктів із середнім ступенем ризику їх господарської діяльності.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Згідно частини другої статті 5 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), має передбачати, у тому числі, оцінку ступеня небезпеки, масштабу, виду та сфери діяльності, наявність порушень у попередній діяльності суб`єктів господарювання (крім новостворених).
Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.
З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб`єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високий, середній або незначний.
Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).
Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 № 212 «Про затвердження критеріїв розподілу суб`єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)» (далі - Постанова) суб`єкти господарювання незалежно від форми власності розподіляються за високим, середнім та незначним ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища.
На виконання частини другої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» постановою Кабінету Міністрів У країни від 6 березня 2019 року № 182, затверджено критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
У разі коли суб`єкт господарювання може бути віднесений одночасно до двох груп за ступенем ризику господарської діяльності для навколишнього природного середовища, він відноситься до групи з вищим ступенем ризику.
Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, види діяльності ТОВ «ГРОУТ» є Код КВЕД 28.23 Виробництво офісних машин і устатковання, крім комп`ютерів і периферійного устатковання; Код КВЕД 26.40 Виробництво електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування та відтворювання звуку й зображення; Код КВЕД 26.70 Виробництво оптичних приладів і фотографічного устатковання; Код КВЕД 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; Код КВЕД 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; Код КВЕД 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткованням для добувної промисловості та будівництва (основний); Код КВЕД 80.20 Обслуговування систем безпеки; Код КВЕД 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; Код КВЕД 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; Код КВЕД 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; Код КВЕД 47.43 Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, запису, відтворення звуку й зображення; Код КВЕД 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; Код КВЕД 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання.
Враховуючи види діяльності ТОВ "Гроут" суд приходить до висновку, що підприємство позивача правомірно віднесено до суб`єктів господарювання із середнім ступенем ризику, а відтак, підприємство позивача правомірно включено до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що сам факт включення підприємства позивача до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік - не є порушенням прав позивача.
При цьому суд зазначає, що дії відповідача по проведенню вищевказаної перевірки передбачені функціональними обов`язками відповідача та здійснюються ним з метою виконання покладених на нього функцій.
Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, з урахуванням приписів чинного законодавства України.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.
Тобто, в разі недотримання контролюючим органом встановленого законом порядку проведення перевірки, законодавством передбачена можливість не допуску посадових осіб контролюючого органу до здійснення перевірки суб`єктом господарювання, стосовно якого перевірка призначена.
Слід зазначити, що позивач скористався наданим йому правом недопуску перевіряючих контролюючого органу до проведення перевірки, про що фахівцями відповідача було складено відповідний акт.
Проте, під час розгляду справи судом не встановлено недотримання відповідачем встановленого законом порядку під час здійснення заходів щодо проведення перевірки підприємства позивача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Гроут" до Державної екологічної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30 жовтня 2019 року.
Суддя Бідонько А.В.