Рішення № 85272322, 29.10.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2019
Номер справи
420/4325/19
Номер документу
85272322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4325/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Баланюк Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Березівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Березівської міської ради про визнання протиправними дій Березівської міської ради щодо відмови у виділенні земельної ділянки розміром 2,0га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства, зобов`язання Березівську міську раду розглянути на засіданні сесії Березівської міської ради питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 2,0га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням уточненого адміністративного суду від 20.08.2019р. (а.с.62-66).

Ухвалою суду від 05.09.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначила, що на 11 сесії від 17.12.2018р. відбулася передача цілого ряду земельних ділянок в комунальну власність Березівської ОТГ, у зв`язку з чим, ОСОБА_1 визначалась із місцем розташування бажаної земельної ділянки, оскільки законодавством не передбачено обмежень у виборі. Позивач зазначала, що згідно інформації Державного Земельного Кадастру про земельну ділянку кадастровий номер №5121280800:01:002:0391, вона розташована на території Березівської ОТГ за межами населених пунктів, має розмір 5,6336га і є сформованою земельною ділянкою у розумінні ст. 79-1 Земельного Кодексу України, тобто може здійснюватись формування шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих ділянок. Позивач зазначила, що у квітні 2019 року після звернення із відповідною заявою отримала від Головного Управління Держгеокадастру в Березівському районі викопіювання вищезазначеної земельної ділянки 2,0га. для ведення особистого селянського господарства та у травні 2019 року вона звернулась із клопотанням до Березівської міської ради про розгляд на черговій сесії і надання дозволу на розробку проекту землеустрою вказаної земельної ділянки 2,0га для ведення особистого селянського господарства згідно ст. 14 Конституції України та ст.ст.118, 121 Земельного кодексу України. Позивач вказала, що на черговій сесії 07.06.2019р. її клопотання не було включено до порядку денного і не розглядалось, а у листі-відмові було зазначено, що вказана земельна ділянка буде виставлена на продаж права оренди згідно ст. 136 Земельного кодексу України. При цьому, як зазначила позивач, попередній лист-відмова у наданні вказаної земельної ділянки містив інформацію, що ділянка передана в оренду ТОВ«Солар Деволопмент» під розміщення сонячних батарей. На запит інформації стосовно проведення торгів з продажу права оренди, орган який проводе торги Державне управління Держгеокадастру в Одеській області відповіли, що у 2019 році планується виставити дві земельні длянки загальною площею 29,98га., які ще не сформовані. Позивач, посилаючись на те, що клопотання всупереч Закону України, не розглядалось на сесії, а листи-відмови містять невідповідності і розбіжності і не мають чітко встановленої форми рішення суб`єкта владних повноважень, вважає, що звернення до суду є способом захисту її порушеного права на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з підстав, викладених у запереченнях на позовну заяву від 26.09.2019р., зазначивши, що у процесі розгляду клопотання позивача та доданих матеріалів, зокрема викопіювання земельної ділянки, спеціалістами відділу з питань земельних відносин міської ради було встановлено, що заявник бажає отримати земельну ділянку до 2,0 га. у межах сформованої земельної ділянки, яка має розмір 5,6336 га., кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 на території Березівської міської ради Одеської області (за межами населених пунктів). Однак, 28.02.2019р. тринадцятою сесією Березівської міської ради Одеської області було прийнято рішення №511-VII/I «Про організаційні заходи щодо підготовки документів (лотів) до продажу на земельних торгах права оренди на земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення». Зазначеним рішенням міська рада визначила земельні ділянки, які плануються передати в оренду шляхом продажу права оренди на земельних торгах, чим фактично почала процес, що передбачений, статтею 136 Земельного кодексу України «Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах». Станом на 19 серпня 2019 року зазначена земельна ділянка за результатами земельних торгів передана в оренду ТОВ «РОЗКВІТНЕ-АГРО», що підтверджується договором оренди землі №500 від 19.08.2019р. Також, відповідач зазначав, що ч.3 ст.136 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів». У зв`язку з викладеним, як зазначив відповідач, розгляд питання позивача на сесії міської ради в силу дії ч.3 ст.136 ЗКУ був неможливим, тому на адресу заявниці був направлений лист-роз`яснення від 11 червня 2019 року П-231. При цьому, представник відповідача вказав, що відповідно до рішення Березівської міської ради Одеської області від 17.12.2018р. №448-VII/I «Про затвердження порядку черговості та Положення про надання громадянам земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Березівської міської ради» встановлена черговість отримання земельних ділянок безкоштовно у власність, зокрема і для ведення особистого селянського господарства на території Березівської міської ради Одеської області, що доводилось до відома позивача та було запропоновано їй звернутись із заявою про включення до облікового списку громадян на отримання земельної ділянки для ведення ОСГ на території Березівської міської ради Одеської області. Також, представник відповідача зазначав, що міською радою не виділялись землі сільськогосподарського призначення ТОВ «Солар -Деволомпмент».

24.10.2019р. до суду від відповідача надійшли пояснення у яких відповідач зазначив про те, що у процесі підготовки проекту рішення міської ради від 28.02.2019р. №511-VІІ/І, була допущена некоректність в преамбулі рішення, а саме зазначено - «акт приймання- передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2018р., відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 26.09.2018р. №15-6153/13-18-СГ», яким передавалися землі державної власності у комунальну іншій об`єднаній територіальній громаді Одеської області, а Березівській міській раді Одеської області передавалися землі з державної власності у комунальну власність відповідно до акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 06.06.2018р., відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 05.06.2018 №15-3565/13-18-СГ. Однак вказані обставини не можуть ставити під сумнів законність прийняття рішення міської ради від 28.02.2019р. №511-VII/I.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

13.05.2019р. ОСОБА_1 звернулась до Березівської міської ради із клопотанням про розгляд на черговій сесії клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведеня земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею до 2,00га., за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Березівської ОТГ Одеської області (за межами населених пунктів) (а.с.100).

Як вбачається із вказаного клопотання від 13.05.2019р. та не спростовується відповідачем, разом із клопотанням до Березівської міської ради надано наступні документи: копія паспорта громадянина України, копія ідентифікаційного коду та копія викопіювання земельної ділянки від Держгеокадастру в Березівському районі, копія доручення.

Листом Березівської міської ради від 11.06.2019р. повідомлено ОСОБА_1 про те, що рішенням одиннадцятої сесії сьомого скликання від 17.12.2018р. №443-VII/I зазначена нею земельна ділянка була зарахована до земель запасу комунальної вланості Березівської ОТГ, а рішенням 13 сесії сьомого скликання Березівської міської ради від 28.02.2019р. №511-VII/I, була включена у перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги. Також, у вказаному листі зазначено, що Березівська міська рада не може задовольнити клопотання ОСОБА_1 та додатково повідомила, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні ділянки, не можуть відчужуватись, передаватись у заставу, надаватись у користування до завершення торгів. Також, у зв`язку з обмеженням (відсутністю) вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, відповідно до рішення сесії Березівської міської ради від 17.12.2018р. №448-VII/I «Про затвердження порядку черговості та сільськогосподарського призначення на території Березівської міської ради», запропоновано звернутися з заявою до Березівської міської ради, для включення до облікового списку громадян на отримання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Березівської ОТГ (а.с.98-99).

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Частинами 2,3 ст.22 Земельного кодексу України передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Пунктом б ч.1 ст.81 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Так, п.б ч.1 ст.121 передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 Земельного кодексу України.

Відповідно до п. 6, 7, 8 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 -1 цього Кодексу.

Таким чином, Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу, а саме, невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому, частиною 3 ст 136 Земельного кодексу визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Таким чином, діючим законодавсвом України встановлена заборона відчужувати земельні ділянки, що включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.

Як встановлено судом під час з`ясування офіційних обставин справи, рішенням тринадцятої сесії Березівської міської ради VII скликання від 28.02.2019р. №511-VII/І визначено перелік земельних ділянок комунальної власності право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами, згідно з додатком №1 до цього рішення; надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, цільове призначення яких змінюється з «для ведення фермерського призначення» на для «ведення товарного сільськогосподарського виробництва», відповідно до додатку №2 до цього рішення; визначено ТОВ «ЗЕМАГРОСЕРВІС» виконавцем земельних торгів (надання послуг з підготовки лотів та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди) на земельні ділянки комунальної власності Березівської міської ради Березівського району Одеської області; затверджено текст договору на підготовку лотів та проведення земельних торгів, що є додатком №3 до цього рішення (а.с.101-102).

Разом з тим, як вбачається з додатку №1 рішення тринадцятої сесії Березівської міської ради VII скликання від 28.02.2019р. №511-VII/1 (103-104) земельна ділянка за кадастровим номером 5121280800:01:002:0391 та щодо виділення якої ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою від 13.05.2019р., входить до переліку земельних ділянок комунальної власності, права оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами.

Крім того, 19.08.2019р. між Березівською міською радою та ТОВ «РОЗКВІТНЕ -АГРО» укладено договір оренди землі №500, відповідно до п.1,3 якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 5,6336га сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391, строком на 7 років (а.с.107-114).

Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене та те, що місце розташування спірної земельної ділянки за кадастровим номером 5121280800:01:002:0391 не відповідає ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, оскільки входить до переліку земельних ділянок комунальної власності, права оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами, суд приходить до висновку, що Березівська міська рада відмовляючи заявнику у виділенні земельної ділянки розміром 2,0га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства, діяла правомірно, а тому позовні вимоги про визнання таких дій протиправними, задоволенню не підлягають.

Поряд із цим, не підлягає задоволенню вимога ОСОБА_1 про зобов`язання Березівську міську раду розглянути на засіданні сесії Березівської міської ради питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 2,0га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства, оскільки вказані вимоги є похідними від заявлених позивачем позовних вимог про визнання протиправними дій, у задоволенні яких судом відмовлено з вищенаведених підстав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 29.10.2019р.

Суддя К.О. Танцюра

.