
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 жовтня 2019 року (о 16 год. 00 хв.)Справа № 280/4181/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м.Запоріжжя, пров. Тихий, буд.7, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
29.08.2019 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Запорізького обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату в особі комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій в частині не розгляду заяви від 03.07.2019 ОСОБА_1 , оформленню за результатами розгляду такої заяви протоколу комісії і ненаданню ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
зобов`язати Запорізький обласний військовий комісаріат в особі комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій розглянути подані ОСОБА_1 до заяви від 03.07.2019 документи і прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення;
зобов`язати Запорізький обласний військовий комісаріат надати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з моменту набрання законної сили.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що позивач проходив військову службу по мобілізації з 24.08.2014 по 12.07.2016 на посаді номер обслуги гранатометного відділення механізованого взводу 9 механізованої роти 3 механізованого батальйону військової частини пп В2830 та приймав безпосередню участь в антитерористичній операції в період з 28.08.2014 по 06.11.2014. 10 червня 2019 року ОСОБА_1 складені заяви до Василівського районного військового комісаріату Запорізької області, Військової частини А1302 та Антитерористичного центру при Службі безпеки України, в яких позивач просив надати йому повний пакет документів, який визначено Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, для надання статусу учасника бойових дій, а також документи які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення. Листом від 18.06.2019 вих. № ФС/1895, Василівським районним військовим комісаріатом надані оригінали документів. В подальшому, заявою від 03.07.2019 ОСОБА_1 подав на розгляд Запорізького обласного військового комісаріату (Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій) документи, які отримані ним на його запити від Василівського районного військового комісаріату Запорізької області та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України, що підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, і просив розглянути подані документи і надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій. Однак, на момент звернення позивача до суду, рішення (протокол комісії), оформлений у відповідності до Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, затверджений наказом Міністерства оборони України 07.05.2015 № 200, відповідачем не прийнято. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки відповідач не розглянув у встановлений Порядком № 413 термін документи і фактично відмовив позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, чим порушив права позивача на отримання такого статусу, як особи, яка брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Просить задовольнити заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 27.09.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
26.09.2019 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 40130), в якому зазначає, що у відповідності до спільної директиви Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 24.05.2018, до кінця 2019 року планується переформування обласних військових комісаріатів та Київського міського військового комісаріату у відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП). Наказом Міністерства оборони України № 200 утворення комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у ТЦК та СП не передбачено. У зв`язку з вищевикладеним, Міністром оборони України 14.01.2019 прийнято рішення підтримати пропозиції Державного секретаря Міністерства оборони України та доручено організувати виконання наступних завдань, зокрема: на обласні, а також в місті Києві військові комісаріати і ТЦК та СН покласти завдання стосовно підготовки документів на розгляд відповідних комісій щодо осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби (роботи) у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), які проходили військову (державну) службу, в органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих Міністерству оборони України, військовій частині А0515, Генеральному штабу Збройних Сил Україну, видам Збройних Сил України та Державній спеціальній службі транспорту, а також колишніх партизанів, підпільників та видачі зазначеним особам посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни -учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості у відповідності до рішень цих комісій. Завдання Міністра оборони України було доведено до Запорізького обласного військового комісаріату телеграмою Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 18.01.2019 №321/449. Пунктом 35 Статуту Внутрішньої Служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV (далі -Статут внутрішньої служби ЗСУ) визначено, що накази віддаються, як правило, в порядку підпорядкованості. Наказ можна віддавати одному чи групі військовослужбовців усно або письмово, у тому числі з використанням технічних засобів зв`язку. Військовослужбовець зобов`язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін. Тобто, з 18.01.2019 комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Запорізькому обласному військовому комісаріаті призупинила свою діяльність. На даний проміжок часу Запорізький ОВК лише готує та направляє до відповідних комісій документи, а самостійне рішення не приймає. На виконання вищезазначеного завдання Міністра оборони України, документи громадянина ОСОБА_1 щодо встановлення статусу учасника бойових дій було направлено начальнику управління персоналу - заступнику начальника Штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України 24.07.2019 за вих. № 979/с. На даний час відповіді на вищезазначений лист до Запорізького ОВК зі Штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України не надходило. Просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 проходив військову службу по мобілізації з 24.08.2014 по 12.07.2016 на посаді номер обслуги гранатометного відділення механізованого взводу 9 механізованої роти 3 механізованого батальйону військової частини пп В2830. Зазначена обставина не заперечується сторонами.
Довідкою про безпосередню участь особи в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 14.03.2018 № 1344, виданою позивачу військовою частиною А1302 підтверджено, що позивач дійсно в період з 28.08.2014 по 06.11.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення операції на території Донецької та Луганської областей. Вказана довідка є чинною, не скасовувалась.
10 червня 2019 року ОСОБА_1 подані заяви до Василівського районного військового комісаріату Запорізької області, Військової частини А1302 та Антитерористичного центру при Службі безпеки України, в яких позивач просив надати йому повний пакет документів, який визначено Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, для надання статусу учасника бойових дій, а також документи які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення.
Листом від 18.06.2019 вих. № ФС/1895, Василівським районним військовим комісаріатом надані оригінали документів, а саме:
довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (за формою згідно з додатком 1 постанови КМУ від 20.08.2014 № 413) від 14.03.2018 №1344 видана в/ч А 1302;
витяг з наказу про зарахування до списків особового складу в/ч пп В 2830 від 24.08.14 №м112;
витяги з наказу командира військової частини (по стройовій частині) про вибуття в район проведення АТО від 23.10.2017 № 113;
витяг з наказу командира військової частини (по стройовій частині) про повернення з відрядження особового складу самостійно або у складі військових підрозділів (команд) після участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення від 07.03.2018 №68;
витяг з наказу про виведення у розпорядження від 02.01.2015 №1;
витяг з наказу про виключення із списків особового складу від 23.10.2017 № 113.
В подальшому, заявою від 03.07.2019 ОСОБА_1 подав на розгляд Запорізького обласного військового комісаріату (Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій) документи, які отримані ним на його запити від Василівського районного військового комісаріату Запорізької області та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України, що підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, і просив розглянути подані документи і надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
Однак, на момент звернення позивача до суду, рішення (протокол комісії), оформлений у відповідності до Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, затверджений наказом Міністерства оборони України 07.05.2015 № 200, відповідачем не прийнято.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації визначаються відповідно до Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».
Відповідно до абз. 2 п. 2, п. 2-1, 4, 5, 6, 8 «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
Статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією, а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції.
Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мінюсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, ДСНС, ДФС.
Відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 413 (із змінами, внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 905 від 31.10.2018), для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.
Отже, обов`язок надати на розгляд комісії документи для прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, в силу абзацу 2 п.6 Порядку № 413, покладено на командирів (начальників) військових частин (органів, підрозділів).
Разом з цим, відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку № 413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Так, як було встановлено судом позивач самостійно звертався до відповідної комісії для вирішення питання щодо надання йому статусу учасника бойових дій.
07.05.2015 наказом Міністерства оборони України № 200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.05.2015 за №531/26976) (далі - Положення).
Згідно абзацу першому підпункту 4 пункту 12 Положення із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 335 від 11.07.2018, крім того, підставою для надання статусу учасника бойових дій є такі документи:
для військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил, Державної спеціальної служби транспорту, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції не менше ніж 30 календарних днів:
довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
витяг із наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі - Антитерористичний центр при СБУ) або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції;
витяги із наказів командира військової частини (по стройовій частині) про вибуття для виконання завдань антитерористичної операції та прибуття після їх виконання;
витяги із наказів (по стройовій частині) керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції;
інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
витяги з директив, розпоряджень, журналів бойових дій, оперативних завдань, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень; посвідчення про відрядження;
матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень;
Також на підставі наказу Міністерства оборони України № 22 від 22.01.2018 пункт 12 Положення доповнено підпунктом 5, згідно якому підставою для надання статусу учасника бойових дій для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів є такі документи:
документи, зазначені в підпункті 4 цього пункту;
витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією;
Відповідно до пунктів 17, 18 Положення, комісія приймає рішення у місячний строк з дня надходження документів. Рішення комісії оформлюється протоколом.
З огляду на зазначене, комісія, в силу Порядку № 413 та Положення, при самостійному зверненні особи, яка просить надати їй статус учасника бойових дій, зобов`язана протягом місячного строку з дня надходження документів розглянути їх і прийняти рішення (яке оформлюється протоколом комісії) щодо надання статусу учасника бойових дій або відмовити особі у наданні такого статусу.
Так, дії комісії по розгляду документів поза межами строку прийняття рішення, залишення комісією без розгляду поданих особою документів чи взагалі не розгляд комісією поданих документів фактично є бездіяльністю комісії.
Оскільки, відповідною комісією протягом місячного строку з дня надходження документів позивача не розглянуто питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій та не прийнято відповідне рішення за результатами розгляду такої заяви, суд приходить до висновку, що така бездіяльність є протиправною.
Суд зазначає, що долучені до матеріалів справи документи, а саме: довідка про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (за формою згідно з додатком 1 постанови КМУ від 20.08.2014 № 413) від 14.03.2018 №1344 видана в/ч А 1302; витяг з наказу про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу в/ч пп В2830 від 24.08.14 №112; витяги з наказу командира військової частини (по стройовій частині) про вибуття ОСОБА_1 в район проведення АТО від 23.10.2017 № 113; витяг з наказу командира військової частини (по стройовій частині) про повернення ОСОБА_1 з відрядження особового складу самостійно або у складі військових підрозділів (команд) після участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення від 07.03.2018 №68; витяг з наказу про виведення у розпорядження від 02.01.2015 №1; витяг з наказу про виключення із списків особового складу від 23.10.2017 № 113, в повній мірі підтверджують той факт, що позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення АТО.
З огляду на те, що судом встановлено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви позивача від 03.07.2019 щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Запорізького обласного військового комісаріату розглянути заяву від 03.07.2019 та документи щодо встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо прийняття рішення про надання особі статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
З системного аналізу положень Порядку № 413 суд дійшов висновку, що прийняття рішень щодо надання особі статусу учасник бойових дій відноситься до дискреційних повноважень Комісії, в які адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень на відповідність критеріям частини другої статті 2 КАС України, не повноважний втручатися.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 26.09.2018 у справі №825/1048/17 адміністративне провадження №К/9901/2952/17; в постанові від 16.10.2018 у справі №820/2193/17, адміністративне провадження №К/9901/17807/1.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, є такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання щодо доцільності встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, суд зазначає, що вищезазначеними нормами встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови суду.
В даному випадку, на переконання суду, відсутні достатні та обґрунтовані підстави для встановлення відповідачу строку для подання до суду звіту про виконання судового рішення, а відтак в цій частині позову слід відмовити.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м.Запоріжжя, пров. Тихий, буд.7, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.07.2019 про надання статусу учасника бойових дій та не прийняття рішення за результатами такого розгляду.
Зобов`язати Запорізький обласний військовий комісаріат в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.07.2019 щодо встановлення статусу учасника бойових дій та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного військового комісаріату.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 29.10.2019
Суддя Ю.В. Калашник