Рішення № 85271713, 30.10.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
260/1421/19
Номер документу
85271713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 жовтня 2019 року м. Ужгород№ 260/1421/19 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88000) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області :

1.Відкрити провадження у справі;

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_2 у розмірі 70 процентів від грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок з 01.01.2018 року та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 74 процентів від суми грошового забезпечення.

3.Стягнути з відповідача судові витрати у справі.

1.Позиції сторін

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 з 22.12.2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію. З метою недопущення порушення своїх прав позивач звернувся до Відповідача із заявою про надання довідки із зазначенням дати призначення пенсії, розміру пенсії у відсотках на день призначення пенсії від 25.07.2019 року. На вказану заяву відповідач надіслав лист № 512/К-99-01 від 06.08.2019 року, з якого позивачу стало відомо, що відповідачем здійснено невірний перерахунок пенсії позивача у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Позивач вважає, що в результаті здійсненого перерахунку пенсії його пенсію занижено у зв`язку із застосуванням процентної ставки 70 процентів суми середньомісячного грошового забезпечення, а не 74 процентів суми середньомісячного грошового забезпечення визначених до звернення за пенсією.

25 жовтня 2019 року представником відповідача було надано суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що на момент первинного призначення пенсії (22.12.2013 року) позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області пенсію обчислено за вислугу 28 років у розмірі 74 % сум грошового забезпечення, і згідно ч.2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на дату виходу на пенсію позивача) максимальний розмір пенсії становив 80% сум грошового забезпечення (стаття 43).

В подальшому при перерахунку пенсії позивача застосовувався граничний розмір, чинний на час проведення перерахунку.

Зокрема, зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ вносились Законом України від 08.07.2011 № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», якими встановлювався максимальний розмір пенсії за вислугу років на рівні 80% та 70% відповідних сум грошового забезпечення. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з 01.01.2018 року за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку.

Відповідно, Головним управлінням правомірно проведено з 01.01.2018 р. перерахунок пенсії позивача із 70% грошового забезпечення.

2. Обставини, встановлені судом.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач на момент виходу на пенсію проходив військову службу в Управлінні Служби безпеки України в Закарпатській області із 13.04.1994 року по 21.12.2013 рік на посадах осіб офіцерського складу.

З 22.12.2013 року позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області.

На момент виходу на пенсію позивачу було призначено пенсію із врахуванням 74 % розміру грошового забезпечення за 28 років вислуги, що підтверджується Протоколом за пенсійною справою № 0702003573 від 09.01.2014року.

Станом на 01 грудня 2017 року, розмір якої розраховано із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 1300,00 грн.;

- оклад за військове звання - 130,00 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 500,50 грн.,

- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч.:

-надб. за стаж. шифр. Роботи понад 5 років 10%- особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%- доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%- надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%- надбавка за особливо важливі завдання 100%- надбавка за спеціальні завдання чи держ. охорону 70%Всього : 4436,40 грн.

премія 33%

Всього :6366,90 грн.

- в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6366,90,

- Основний розмір пенсії: 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі - 4711,51 грн.,

-Вид підвищення або надбавки до пенсії:

-непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16П " ОСОБА_3 " син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - 726,00 грн.

- непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16П ІНФОРМАЦІЯ_2 А" , дочка ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . - 726,00 грн.

Підсумок пенсії з надбавками - 6163,51 грн.

З 01 січня 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною грошового забезпечення на підставі , Постанови КМУ №103.

Так, згідно розрахунку пенсії за вислугу років для позивача складається із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6340,00 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 3487,50 грн., всього :11237,50 грн., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11237,50 грн.,основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі - 7866,25 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 П " ОСОБА_3 " син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . - 726,00 грн., непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 П ІНФОРМАЦІЯ_2 А" , дочка ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . - 726,00 грн., підсумок пенсії з надбавками - 9318,25 грн.

Відтак, як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 01 січня 2018 року перераховано пенсію, виходячи з цього розрахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - постанова №103).

Позивач звернувся до Відповідача із заявою про надання довідки із зазначенням дати призначення пенсії, розміру пенсії у відсотках на день призначення пенсії від 25.07.2019 року.

На вказану заяву відповідач листом № 512/К-99-01 від 06.08.2019 року повідомив, що відповідачем здійснено невірний перерахунок пенсії позивача у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» », виходячи з основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення, вказаного у довідці від 06.04.2018 року №116 наданої управлінням СБУ для перерахунку пенсії.( а.с.12)

Згідно довідки Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 06.08.2019 року №991/02-01 (пенсійна справа НОМЕР_1 ) , позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України з Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Ж2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Пенсія йому призначена з 22.12.2013 року у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення та на момент призначення складала 5 660,51 грн.(а.с.13).

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, державній пожежній охороні. Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом.

Ч. 3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону 2262-ХІІ в редакції від 01.07.2013 року максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У відповідності до вищевказаних норм, позивачу при виході на пенсію було призначено розмір пенсії з розрахунку 74 відсотки грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відтак, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена з 01 грудня 2017 року, її розмір складав 74 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак, при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 89%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), відповідно до п. 30 якого, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно п. 33 зазначеної постанови, це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом № 2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови КМУ № 704 відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача протиправно застосував до зміненого (збільшеного) розміру грошового забезпечення коефіцієнт 70% .

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) щодо перерахунку 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) у розмірі 70 % від грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок з 01.01.2018 року та виплату пенсії ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) у розмірі 74 % від суми грошового забезпечення з врахуванням проведених виплат.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса: пл.Народа, 4. м.Ужгород, індекс 88000, код 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 768,40 ( сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) грн. згідно платіжного документу АТ Ощадбанк від 05 жовтня 2019 року № посилання :927884788650.

СуддяЗ.Б.Плеханова