
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/10808/19
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
за участю секретаря судового засідання Капустинської Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання неправомірною та скасування постанови,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.19-20), в якому просить:
- визнати неправомірною та скасувати постанову старшого державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби м. Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Бондарчук Т.А. в межах виконавчого провадження № 30467726 про стягнення з боржника ОСОБА_1 штрафу в порядку ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" у розмірі 30096, 02 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що з моменту набрання чинності 28.08.2018 Закону №2475-VІІІ від 03.07.2018 до моменту застосування державним виконавцем штрафу на підставі ч. 14 ст.71 Закону "Про виконавче провадження" відповідальність за цією статтею не може бути застосована, оскільки на цей час ще не настав жоден строк, передбачений абзацами 1-3 ч. 14 ст.71 Закону; строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування заходів, ч. 14 ст. 71 цього Закону, обчислюється з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, після 28.08.2018, з дня набрання чинності Закону 2475-VIII від 03.07.2018.
Ухвалою від 21.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи; поновлено строк звернення до суду.
Позивач та відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, про поважність причин чого суд не повідомив, а тому суд неподання відповідачем відзиву на позов без поважних причин, згідно ч. 4 ст. 159 КАС України, кваліфікує як визнання позову.
Дослідивши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Старшим державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Бондарчук Т.А. 10.09.2019 при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-5324, виданого 06.04.2011 Богунським районним судом м. Житомира про стягнення на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі по 300,00 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття (боржник - ОСОБА_1 , стягувач - ОСОБА_3 ), прийнято постанову ВП № 30467726 (а.с.23) про накладення штрафу за несплату аліментів на ОСОБА_1 у розмірі 30096,02 грн.
Вказана постанова мотивована тим, що згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів від 10.04.2019 вбачається, що станом на 10.04.2019 за божником ОСОБА_2 рахується заборгованість зі сплати аліментів в сумі 60192,04 грн.; дана заборгованість утворилась в період з 11.03.2010 по 01.11.2018, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки.
Не погодившись із вказаною постановою, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (у редакції на момент прийняття спірної постанови) (далі - Закон №1404-VIII) під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України від 3 липня 2018 року №2475-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання".
Відповідно до вимог вказаного Закону №2475-VIII:
- частина 4 статті 11 Закону №1404 викладена у такій редакції "Строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування заходів, передбачених пунктами 1 - 4 частини 9, частиною 14 статті 71 цього Закону, обчислюється з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання";
- стаття 71 Закону №1404 доповнена частиною чотирнадцятою такого змісту:
"14. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу".
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи; ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що з моменту набрання чинності Закону №2475-VІІІ до моменту застосування державним виконавцем штрафу на підставі частини 14 статті 71 Закону №2475-VІІІ відповідальність за цією статтею не може бути застосована, оскільки на цей час ще не настав строк, передбачений абзацами 1-3 частинами 14 статті 71 Закону №2475-VІІІ.
Строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування заходів передбачених частиною 14 статті 71 цього Закону, обчислюється з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, але не раніше дня набрання чинності Законом №2475-VІІІ, тобто після 28 серпня 2018 року.
З спірної постанови вбачається, що заборгованість зі сплати аліментів в сумі 60192,40 грн., з якої розраховувався розмір штрафу, утворилась за період з 11 березня 2010 року до 1 листопада 2018 року, а не за три роки до 28.08.2018 - дати набрання чинності Законом № 2475-VІІІ .
Оскільки, законодавець прямо пов`язує склад правопорушення з невиконанням боржником своїх обов`язків протягом тих періодів, які зазначені у частині 14 статті 71 Закону №2475-VІІІ, з врахуванням вимог статті 58 Конституції України, необхідною умовою притягнення до відповідальності за частиною 14 статті 71 Закону №2475-VІІІ, є те, щоб перебіг цих строків, відбувався вже після набрання чинності частиною 14 статті 71 Закону №2475-VІІІ, тобто після 28 серпня 2018 року.
Оскаржувана постанова прийнята відповідачем за відсутності передбачених законодавством підстав, тобто, необґрунтовано.
Враховуючи наведене, визнання позову відповідачем, суд вважає спірну постанову протиправною і скасовує її.
З урахуванням приписів ст. 139 КАС України, оскільки позов задоволено, судові витрати, що складаються зі сплаченого судового збору в сумі 768,40 грн., належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10003, код 35021511) задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу на боржника за несплату аліментів ВП № 30467726 від 10.09.2019 старшого державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби м. Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Бондарчук Т.А.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя М.М. Семенюк