
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2019 р. Справа№200/7619/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб`єва І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18 лютого 2019 року №0034404512.
Зазначає, що вказаним рішенням до позивача застосовано штрафні санкції за невчасну сплату податкового боргу, який виник у серпні та листопаді 2014 року.
Позов обґрунтований посиланням на положення пункту 102.1 Податкового кодексу (далі- ПК) України.
На думку позивача, у спірному випадку сплив 1095-денний період, що підлягає камеральній перевірці, а також 1095-денний строк донарахування фінансових зобов`язань.
Ухвалою суду від 19 червня 2019 року відкрито загальне провадження у справі.
Ухвалою суду від 29 липня 2019 року продовжено на 30 днів строк підготовчого провадження у справі.
Ухвалою суду від 16 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її розгляд по суті.
Відповідач надав до суду відзив на позов та просив у його задоволенні відмовити.
Посилається на те, що стягнення податкового боргу здійснювалося у судовому порядку, тому, відповідно до пункту 102.4 ПК України, строк донарахування фінансових зобов`язань здійснюється до моменту повного погашення боргу.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши обставини справи та надавши їм оцінки, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 24 жовтня 2008 року, РНОКПП НОМЕР_1 , податкова адреса: АДРЕСА_1 .
Головне управління ДФС у Донецькій області зареєстровано за адресою: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028.
Податковим повідомленням-рішенням від 25 червня 2014 року форми «Р» № НОМЕР_2 , винесеним Красноармійською ДПІ Міндоходів у Донецькій області, позивачу донараховано податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 52 337,23 грн та застосовані штрафні санкції у розмірі 26 168,62 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року у справі № 205/3301/16-а стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави суму заборгованості з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 67 933,58 грн.
Судом встановлено, що стягнута за рішенням суду сума заборгованості складається з грошових зобов`язань, донарахованих податковим повідомленням-рішенням (далі - ППР) від 25 червня 2014 року форми «Р» № 0001461703.
Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку с особового рахунку платника - ФОП ОСОБА_1 щодо сплати податку на доходи фізичних осіб.
За результатами перевірки складено акт від 08 лютого 2019 року № 716/05-99-45-12/ НОМЕР_1 , у якому встановлено порушення строків сплати грошових зобов`язань, що виникли на підставі ППР від 25 червня 2014 року форми «Р» № НОМЕР_2 .
На підставі висновків акта ГУ ДФ С в Донецькій області винесено ППР від 18 лютого 2019 року №0034404512, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 12 665,42 грн (20 % від несвоєчасно сплаченої суми).
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позову.
Відповідно до пункту 76.1. податкового кодексу (далі - ПК) України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Пунктом 76.3. ПК України передбачено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 102.1. ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до підпункту 14.1.39. ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
У спірному випадку 1095-денний строк, передбачений пунктом пунктом 102.1. ПК України, почав спливати 22 серпня 2014 року (день узгодження грошових зобов`язань, визначених ППР від 25 червня 2014 року форми «Р» № НОМЕР_2 ).
Станом на момент закінчення цього строку у 2017 році суму податкового боргу позивач не погасив, а його стягнення здійснювалося в судовому порядку.
Відповідно до пункту 102.4. ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Оскільки у спірному випадку борг, на який нараховано оскаржуваний штраф, стягувався у судовому порядку, такий борг не може вважатися безнадійним, а строк його стягнення обмежений лише фактом повного виконання судового рішення.
Судом встановлено, що сума боргу погашена у 2018 році.
Відповідно до пункту 126.1. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, податковий орган може застосувати штраф за порушення строків сплати грошових зобов`язань лише після їх фактичної сплати.
Це означає, що у спірному випадку право на застосування такого штрафу виникло у податкового органу після закінчення 1095-денного строку, встановленого пунктом 102.1 ПК України.
Проте, враховуючи положення пункту 102.4 ПК України та ту обставину, що штраф застосовано за несплату боргу, який не підлягає списанню та не безнадійним, а також враховуючи, що сума штрафу не залежить від кількості днів прострочення (якщо таких днів понад 30), суд приходить до висновку про законність оскаржуваного ППР.
Посилання позивача на пропуск строку проведення перевірки та донарахування зобов`язань не приймаються до уваги з огляду на вище перелічені міркування та положення пункту 102.4 ПК України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 30 жовтня 2019 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв