
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2019 р. № 645/5248/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Фрунзенського районного суду міста Харкова з позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення про відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова в призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків, призначити та виплати ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 разом із малолітньою дитиною з 2019 року у зв`язку з проведенням антитерористичної операції, змушена була покинути своє постійне місце проживання, зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту. Позивач 17.07.2019 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків із заявою про надання допомоги при народженні дитини. 22.07.2019 р. позивачем отримано повідомлення №1235/4 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги при народжені дитини у зв`язку з тим, що відповідна заява була подана ОСОБА_1 до органу соціального захисту населення пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Позивач стверджує, що в цілому визнає, що нею порушено строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, однак, вказує про відсутність об`єктивної можливості вчасно подати заяву щодо виплати допомоги.
Ухвалою Фрунзенського районного суду міста Харкова від 02.09.2019 р. по справі №645/5248/19 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків про визнання незаконними дій суб`єкту владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії - передано для розгляду до Харківського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 25.09.2019 р. справу №645/5248/19 передано у провадження судді Д.А. Волошина.
Ухвалою суду від 30.09.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, 18.10.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити, зазначив, що протягом майже п`яти років (з моменту народження дитини) позивач мав чимало можливостей своєчасно отримати допомогу, оскільки ОСОБА_1 раніше вже зверталася з заявою про призначення допомоги при народженні дитини. Так, 12.09.2018 р. позивач звернулась до УПСЗН Волноваської райдержадміністрації з заявою про призначення відповідної допомоги. Відповідна заява була подана через офіційний сайт Міністерства соціальної політики України. Рішенням УПСЗН Волноваської райдержадміністрації від 05.11.2018 р. було відмовлено у призначенні допомоги. У зв`язку з чим, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 10 грудня 2014 року на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Донецьк) народила дитину, ОСОБА_2 .
Рішенням Волноваського районного суду Донецької області від 23.04.2018 року по справі №221/2441/18 встановлено факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, уродженкою м. Волноваха Донецької області, першої дитини, чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк, Україна.
Докучаєвський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецький області 08.05.2018 р. склав актовий запис №26 про народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та Холодногірський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області 18.04.2019 р. видав свідоцтво (запис поновлено повторно) про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 . (а.с.7).
Із змісту довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24.05.2019 р. №6334-5000131019 та №6334-5000131000 вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 взято на облік та зареєстровано за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 .
17.07.2019 р. ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків, у вигляді повідомлення № 1235/4 від 25.07.2019 року, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні державної допомоги при народжені дитини з підстави звернення із заявою до Управління пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини
Таким чином, відмовляючи в призначенні допомоги при народженні дитини відповідач виходив з того, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Вважаючи вищезазначене рішення відповідача протиправним, позивач звернулась до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 22 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (далі - Закон № 2811-ХІІ), Законом України «Про охорону дитинства» та Порядком призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно із статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства», з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та іншими законами України.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХII, відповідно до цього Закону призначається, серед іншого, державна допомога при народженні дитини.
Частиною 1 ст. 10 Закону № 2811-ХІІ передбачено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Відповідно до статті 11 Закону № 2811-ХII, допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Відповідно до статті 23 Закону № 2811-ХII, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Умови призначення і виплати державної допомоги та перелік документів, необхідних для її призначення, визначено Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Згідно з п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
За змістом вищезазначених норм вбачається, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня народження дитини.
Як зазначалось судом вище, рішенням Волноваського районного суду Донецької області від 23.04.2018 року по справі №221/2441/18 встановлено факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, уродженкою м. Волноваха Донецької області, першої дитини, чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк, Україна та 08.05.2018 р. Докучаєвським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецький області складено актовий запис №26 про народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що позивач за призначенням допомоги при народженні дитини зверталась 12.09.2018 р. до Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації з заявою про призначення відповідної допомоги. Відповідна заява була подана через офіційний сайт Міністерства соціальної політики України.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації від 05.11.2018 р., наявним в матеріалах справи, було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги, оскільки звернення надійшло пізніше ніж через 12 місяців після народження дитини.
Тобто, позивач, після встановлення судовим рішенням Волноваського районного суду Донецької області від 23.04.2018 року по справі №221/2441/18 факту народження першої дитини, чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та складання 08.05.2018 р. Докучаєвським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Донецький області актового запису №26 про народження дитини, ОСОБА_2 , реалізувала своє право на отримання допомоги при народженні дитини шляхом звернення 12.09.2018 р. до Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації з заявою про призначення відповідної допомоги.
При цьому, доказів оскарження рішення Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації від 05.11.2018 р., яким було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги, позивачем до матеріалів справи не надано.
Отже, матеріали справи свідчать, що станом на час звернення ОСОБА_1 17.07.2019 р. до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, позивачем пропущено встановлений законодавством строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини (12 календарних місяців після народження дитини), як після народження дитини, так і після встановлення судовим рішенням від 23.04.2018 р. факту народження дитини та складання 08.05.2018 р. Докучаєвським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Донецький області актового запису №26 про народження дитини.
Доводи позивача, що ОСОБА_1 з об`єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою, оскільки всупереч своїй волі змушена була змінювати у 2019 році місце проживання внаслідок проведення антитерористичної операції на території м. Донецьк, суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, оскільки після встановлення судовим рішенням факту народження дитини та складання Докучаєвським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Донецький області актового запису №26 про народження дитини позивач зверталась 12.09.2018 р. до Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації з заявою про призначення відповідної допомоги, що свідчить про об`єктивну можливість позивача звернутись до органів соціального захисту населення та до суду.
Як свідчать фактичні обставини справи та приписи чинного законодавства України, оскільки для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення подається копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу), позивач в силу загальновідомих обставин, що не залежали від його волі, зміг зареєструвати дитину лише 08.05.2018 року та 12.09.2018 р. звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації за призначенням допомоги при народженні дитини. Вказані обставини свідчать, що позивач реалізував своє право на призначення допомоги та, отримавши відмову у призначення вказаної допомоги, зазначене рішення не оскаржив. Факт попереднього звернення суду не повідомив та звернувся за призначенням допомоги до іншого органу, тобто, діяв не у спосіб, що визначений законодавством. При цьому, згідно приписів Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» у разі відмови у призначенні допомоги при народженні дитини, заявник має право оскаржити таку відмову, а не завертатись до інших органів соціального захисту населення за призначенням такої допомоги.
З огляду на викладене, а також враховуючи, що звернення позивача з заявою про призначення допомоги при народженні дитини з порушенням встановленого законом 12-місячного строку не було обумовлено об`єктивною неможливістю дотримання такого строку, суд приходить до висновку про відсутність законних підстав у відповідача для призначення допомоги при народженні дитини, у зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат у зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код 03196653) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин