
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2019 р. № 520/8731/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Муравської І.Ю.,
за участі:
представника відповідача Пузікова В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут” до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання протиправним та скасування попередження, -
В С Т А Н О В И В:
29.08.2019 року Національний науковий центр “Харківський фізико-технічний інститут” звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов`язань № 07-25/3352 від 09.08.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов`язань № 07-25/3352 від 09.08.2019 року, на думку позивача, підлягає скасуванню.
Відповідач, Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
В судове засідання представники відповідача прибув, проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.05.2019 року між Національним науковим центром “Харківський фізико-технічний інститут” (Покупець) та ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» (Постачальник) укладено договір № 4пз, згідно якого Постачальник зобов`язаний поставити, а Покупець прийняти і оплатити код згідно ДК 021:2015 09130000-9 нафта і дистиляти (бензин марки А-95, бензин марки А-92 та дизельне паливо).
Відповідно до специфікації та календарного плану поставки партії товару щомісячно до вказаного договору кількість бензину А-95 11500 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,96 грн., кількість бензину А-92 11500 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,00 грн., кількість дизельного палива 10000 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,96 грн., на загальну сума 911640 грн. з ПДВ, на 2019 бюджетний рік.
Позивач вищевказаний договір разом із додатками до нього відповідно до вимог бюджетного законодавства України був зареєстрований в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Харківської області.
В подальшому, позивач зареєстрував в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Харківської області зміни до бюджетного зобов`язання, відповідно до додаткової угоди №1 від 03.07.2019 року.
Відповідно до змінених бюджетних зобов`язань на 2019 рік за договором постачання було визначено кількість бензину А-95 у період 21.05.2019 року по 01.07.2019 року 2300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,96 грн., у період 02.07.2019 року по 31.12.2019 року кількість 9100 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 30,00 грн., кількість бензину А-92 у період 21.05.2019 року по 01.07.2019 року 2300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,00 грн., у період 02.07.2019 року по 31.12.2019 року кількість 9100 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 29,00 грн. кількість дизельного палива у період 21.05.2019 року по 01.07.2019 року 2000 л. по ціні за 1л. з ПДВ 27,96 грн., у період 02.07.2019 року по 31.12.2019 року кількість 6413 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 30,00 грн. на загальну сума 911618 грн. з ПДВ.
Також, позивачем була надана на реєстрацію до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області додаткова угода №3 від 07.08.2019 року до вищевказаного договору.
Відповідно до змінених бюджетних зобов`язань на 2019 рік за договором постачання було визначено кількість бензину А-95 у період 21.05.2019 року по 01.07.2019 року 2300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,96 грн., у період 02.07.2019 року по 06.08.2019 року кількість 1300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 30,00 грн., у період 07.08.2019 року по 31.08.2019 року кількість 1300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 28,00 грн., у період 01.09.2019 року по 31.12.2019 року кількість 6500 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 30,00 грн., кількість бензину А-92 у період 21.05.2019 року по 01.07.2019 року 2300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,00 грн., у період 02.07.2019 року по 06.08.2019 року кількість 1300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 29,00 грн., у період 07.08.2019 року по 31.08.2019 року кількість 1300 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,00 грн., у період 01.09.2019 року по 31.12.2019 року кількість 6500 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 29,00 грн., кількість дизельного палива у період 21.05.2019 року по 01.07.2019 року 2000 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 27,96 грн., у період 02.07.2019 року по 06.08.2019 року кількість 1000 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 30,00 грн., у період 07.08.2019 року по 31.08.2019 року кількість 1000 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 28,00 грн., у період 01.09.2019 року по 31.12.2019 року кількість 4413 л. по ціні за 1л. з ПДВ - 30,00 грн.
Як зазначено відповідачем, при перевірці поданих документів в електронної системі проведення закупівель «Prozorro» були виявлені порушення п.5 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме при зменшенні ціни за одиницю товару, сума договору про закупівлю не була зменшена пропорційно узгодженому зменшенню ціни за одиницю товару на весь обсяг закупівлі товарів на 2019 рік, тоді як за Законом істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім визначених випадків, зокрема: узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг).
Так, згідно Додатку 1 до вказаної додаткової угоди ціна за одиницю товару на період з 07.08.2019 по 31.08.2019 була зменшена лише стосовно частини товару, і в той же час була збільшена на період з 01.09.2019 року по 31.12.2019 року.
На підставі ч.1 п.21 ст.116 Бюджетного кодексу України, ч.2 ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі», п.2.9 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 20 березня 2012 року за № 419/20732, Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області не зареєструвало зобов`язання та склало попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов`язань № 07-25/3352 від 09.08.2019 року, запропонувавши у термін до 19.08.2019 року надати письмове повідомлення щодо усунення вчиненого порушення.
В подальшому, позивачем прийнято протокольне рішення щодо внесення змін від 20.08.2019 розмішене в електронній системі проведення закупівель «Рrоzоrrо», позивач відмінив інформацію щодо змін, оприлюднених додатковою угодою №3 від 07.08.2019 року.
Позивач, вважаючи попередженням про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та реєстрації зобов`язань №07-25/2076 протиправним, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Згідно з приписами Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1280 від 12 жовтня 2011 року управління Казначейства відповідно до покладених на них завдань та в установленому законодавством порядку, зокрема, здійснюють реєстрацію та облік бюджетних зобов`язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів; здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, контроль за: дотриманням розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, іншими клієнтами вимог законодавства у сфері закупівель в частині наявності, відповідності та правильності оформлення документів; застосовують або здійснюють заходи впливу за порушення бюджетного законодавства.
Управління Казначейства в установленому порядку мають право: повертати без виконання документи, подані розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, іншими клієнтами і стягувачами у передбачених законодавством випадках; надавати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства, а також складати протоколи про порушення бюджетного законодавства учасниками бюджетного процесу, на підставі яких зупиняти в межах повноважень, передбачених законом, операції з бюджетними коштами, а також ініціювати призупинення бюджетних асигнувань; звертатись до суду, в тому числі у разі виявлення порушень бюджетного законодавства.
Отже, на відповідача покладені обов`язки контролю відповідності та правильності оформлення документів у сфері закупівель.
Згідно статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне асигнування - це повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження (пункт 6); бюджетне зобов`язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (пункт 7); розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань, довгострокових зобов`язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету Пункт 47).
Стаття 22 Бюджетного кодексу України передбачає, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Згідно статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно п.3 ч.1 статті 46 Бюджетного кодексу України однією зі стадій виконання бюджету за видатками є взяття бюджетних зобов`язань.
Відповідно до п.1, п.7 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Згідно статті 48 Бюджетного кодексу України Казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів. Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів визначається Міністерством фінансів України.
Згідно пункту 1.1 Порядку №309 орган Казначейства здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов`язань, бюджетних фінансових зобов`язань розпорядників і одержувачів бюджетних коштів відповідно до Бюджетного кодексу України та з урахуванням вимог Закону України "Про міжнародні договори України", законодавства у сфері закупівель, інших актів законодавства України, що не суперечать бюджетному законодавству, та цього Порядку.
Пунктом 1.4 Порядку №309 визначено, що реєстрація бюджетних зобов`язань в електронній формі - це процедура внесення даних про бюджетні зобов`язання і бюджетні фінансові зобов`язання розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) до системи Казначейства засобами електронного документообігу з використанням електронного цифрового підпису відповідно до Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і Закону України "Про електронний цифровий підпис".
Згідно пункту 2.3 Порядку №309 органи Казначейства звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру.
Згідно з п. 2.9 Порядку №309 органи Казначейства не реєструють зобов`язання у разі відсутності документів, які підтверджують факт взяття бюджетного зобов`язання.
Згідно пункту 2.8 Порядку №309 у разі змін умов бюджетних зобов`язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов`язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов`язань.
Відповідно до п.21 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме порушення порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань, включаючи необґрунтовану відмову в реєстрації або несвоєчасну реєстрацію бюджетних зобов`язань.
Пунктом 5 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг).
Судом встановлено, що позивачем при зменшенні ціни за одиницю товару, сума договору про закупівлю не була зменшена пропорційно узгодженому зменшенню ціни за одиницю товару на весь обсяг закупівлі товарів на 2019 рік, тоді як за Законом істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім визначених випадків, зокрема: узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг). Також, згідно Додатку 1 до додаткової угоди №3 ціна за одиницю товару на період з 07.08.2019 по 31.08.2019 була зменшена лише стосовно частини товару, і в той же час була збільшена на період з 01.09.2019 по 31.12.2019, що призвело до не пропорційного зменшення суми договору, при узгодженому зменшенні ціни за одиницю товару на 2019 бюджетний рік, що призвело до порушення бюджетного законодавства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо відмови у реєстрації зобов`язання.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 117 Бюджетного кодексу України, за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу - попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства - застосовується в усіх випадках виявлення порушень бюджетного законодавства. Виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені в строк до 30 календарних днів.
Приписи ч. 1 ст. 118 Бюджетного кодексу України визначають, що попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства може застосовуватися учасниками бюджетного процесу, уповноваженими цим Кодексом на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства.
Так, відповідачем, як суб`єктом наділеним повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства, встановлено неналежне виконання позивачем бюджетного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач під час винесення попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов`язань № 07-25/3352 від 09.08.2019 року діяв, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому таке рішення скасуванню не підлягає.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут” (61108, м. Харків, вул. Академічна, 1) до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області (61166, м.Харків, вул.Бакуліна, буд.18) про визнання протиправним та скасування попередження – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 29.10.2019 року.