
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2553/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
16 липня 2019 року позивач ФОП ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу № 027/19 від 26 червня 2019 року.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив про незгоду з розміром застосованих штрафних санкцій, посилаючись на те, що застосована відповідачем методика їх розрахунку суперечить вимогам Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 16-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року клопотання представника позивача задоволено частково, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
20 вересня 2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позов, в якому останній просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на правомірність визначення розміру штрафу /а.с. 58-68/.
У відповіді на відзив позивач заперечував обґрунтованість розрахунку застосованих штрафних санкцій /а.с. 99-101/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче засідання, справу призначено до розгляду по суті.
Представники сторін, будучи завчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явились.
Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд 21 жовтня 2019 року перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Позивач є фізичною особою-підприємцем, яка здійснює свою господарську діяльність у сфері інших видів роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, зокрема, в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 АВРОРА" за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 31-32/.
Судом встановлено, що на підставі направлення на проведення перевірки № 762-п/760 від 26 березня 2019 року, виданого згідно наказу Головного управління "Про проведення планової виїзної перевірки характеристик продукції" № 762-п від 26 березня 2019 року та секторального плану державного ринкового нагляду на 2019 рік, фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області проведено планову виїзну перевірку характеристик продукції в місці її розповсюдження - магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 АВРОРА" за адресою: вул. Соборності, 21, смт. Козелець Козелецький район, Чернігівська область, в якому здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 Предметом перевірки визначено: електричне та електронне обладнання; кухонна техніка (для збереження продуктів, для механічної та термічної обробки, для приготування кави, чаю, напоїв тощо) та техніка для використання в побуті (пральні машини, холодильні прилади, кондиціонери повітря, пилососи, посудомийні машини, сушарки, побутові барабанні сушильні машини, праски, телевізори, комп`ютерна техніка тощо); мийні засоби для прання або чищення, які містять поверхнево-активні речовини; електронні та електричні іграшки; іграшки, призначені для гри на воді, зокрема, басейни, що надуваються; іграшки для дітей віком до 36 місяців; іграшки, призначені для нанизування над колискою, дитячим ліжком або дитячою коляскою за допомогою мотузок, шнурів, резинок чи ременів; електричні лампи розжарення, в тому числі галогенові, лампи люмінесцентні з умонтованим пускорегулювальним пристроєм, двоцокольні та одноцокольні; освітлювальна апаратура /а.с. 16/.
Результати проведеної перевірки відображено в Акті перевірки характеристик продукції № 015/19 від 02 квітня 2019 року, згідно відомостей якого ФОП ОСОБА_2 .В допущено введення в обіг п`ятнадцяти видів продукції з порушенням вимог законодавства, а саме:
l) Пістолету для силіконового клею ТМ "WEIWEI", арт. WW-1; маркування на наклеєній етикетці 80/l00W; 34484. Маркування на пакуванні: WEIWEI НОТ МЕLТ GLUE GUN. Маркування на табличці з технічними даними: WEIWEI GLUE GUN; АС 100-240V; F.W: 50-60-НZ; MODEL: WW-1. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні не зазначено найменування та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), чим порушено пункти 12, 20, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 17, 23, 25, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
2) Пістолету для силіконового клею ТМ "REDITON", арт. DIR-5000, ПРОФЕСІОНАЛЬНИЙ "REDITON" 100 W температурний режим роботи від 150 до 200°С. Маркування на табличці з технічними даними: КЛЕЕВОЙ ПИСТОЛЕТ DIR-5000; АС 110-240 V; 50 Нz; 80-100 W. Маркування на пакуванні: ТЕХНИЧЕСКИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ: Напряжение сети 110-240 В. Частота сети - 50 Гц. Потребляемая мощность - 20 Вт. Диаметр клеевых стержней 10,8 - 11,5 мм. Маркування на наклеєній на пакування етикетці: 5070274; 35225. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено найменування та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку ( знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), чим порушено пункти 12, 20, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 17, 23, 25, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
3) Пістолету для силіконового клею ТМ "ASK", арт. S-708. Маркування на наклеєній етикетці на пакування: ПРОФЕСІОНАЛЬНИЙ - 35224. Маркування на виробі: КЛЕЕВОЙ ПИСТОЛЕТ, 110-240В, 50 Гц, 100 Вт. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено найменування та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), чим порушено пункти 12, 20, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 17, 23, 25, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
4) Лампи настільної на підставці великої 23752 (маркування на наклеєній етикетці на виробі), блакитного кольору. Пакування відсутнє. На електрообладнання не нанесено: тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення); електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
5) Лампи настільної на підставці гнучкої з регулюванням 26153 (маркування на наклеєній етикетці на виробі), червоного кольору. Пакування відсутнє. На електрообладнанні, табличці з технічними даними: не нанесено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
6) Лампи настільної на підставці 943 (маркування на наклеєній етикетці на виробі) чорного кольору. Пакування відсутнє. На електрообладнанні, табличці з технічними даними: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу його ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
7) Подовжувача переноски на 3 розетки довжина дроту Харків, 5м, 25129 (маркування на наклеєній на пакування етикетці). Маркування на вкладному аркуші: электрический удлинитель 10 А, 250 В, 1000 Вт, 5 м. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні та в документах, які супроводжують продукцію: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
8) Подовжувача на 2 розетки з заземленням ТМ "Полтаваелектро", 4,5 м, 33901 (маркування на наклеєній на пакування етикетці). Маркування на пакуванні: Учбово-виробниче підприємство "Полтаваелектро" УТОС. 36021, м. Полтава, вул. Фурманова, 6. Вироблено в Україні. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення); електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 13, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 18, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
9) Подовжувача вилка-патрон Е27, 35731 (маркування на наклеєній етикетці на пакуванні). Маркування на пакуванні: НІGH-GRADE ADAPTER, МАХ 10A, 250V, Made іn China. На електрообладнанні, табличці, з технічними даними, пакуванні: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
10) Лампи ЛЗП Bellight 75 Вт, Е27, White bох. Виробник: Tungsram Group (Тунсграм Груп), Будапешт, Угорщина. Виготовлено на замовлення ТзОВ Бел Лайт груп, 79011, м. Львів, вул. Зелена 212/Б. На електрообладнання, пакування не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення); електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 13, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 32, 44, 45, 46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
11) Нічника Сова з кнопкою від мережі ТМ "YIPENG", 37878 (маркування на наклеєній етикетці на пакування). Маркування на пакуванні: ТМ "YIPENG" LED Energy Saving Night Light, Made in China. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні не зазначено: тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування та контактна поштова адреса виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку ( знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
12) Нічника Mushroom з кнопкою від мережі, 37874 (маркування на наклеєній етикетці на пакування). Маркування на пакуванні: NO: 208, 220- 240V, 50/60 Hz, Led Night Light, Made in China. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 17, 18, 23, 25, 26, 32 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
13) Нічника Lemanso з фотоелементом, 9435 (маркування на наклеєній етикетці на пакування). Маркування на пакуванні: 110V, 240V, Made in China. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
14) Нічника циліндричної форми від мережі, 34241 (маркування на наклеєній етикетці на пакування). Маркування на пакуванні: LED Energy Saving Night Light, Made in China. На електрообладнанні, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу її ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року;
15) Нічника "Риба" з кнопкою від мережі, 25835 (маркування на наклеєній етикетці на пакування). Маркування на пакуванні: LED Energy Saving Night Light, Made in China. На продукції, табличці з технічними даними, пакуванні: не зазначено тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу його ідентифікувати; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника; не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера; електрообладнання не супроводжується інструкціями та інформацією про безпечність, чим порушено пункти 11, 12, 13, 20, 21, 28 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1067 від 16 грудня 2015 року; пункти 16, 17, 18, 23, 25, 26, 32 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ № 1077 від 16 грудня 2015 року /а.с. 17-24/.
На підставі Акта перевірки характеристик продукції № 015/19 від 02 квітня 2019 року складено Протокол про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 15 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" № 22 від 13 червня 2019 року /а.с. 25-30/, а також Постанову про накладення штрафу № 027/19 від 26 червня 2019 року /а.с. 9-15/.
Слід зауважити, що підстави та порядок проведення перевірки позивачем не оспорюються. Так само, позивач не заперечує проти факту допущення ним виявлених контролюючим органом в ході проведення перевірки порушень.
Відтак, єдиною підставою для звернення до суду з цим позовом є незгода ФОП ОСОБА_1 із методикою розрахунку відповідачем штрафних санкцій, відповідно до якої штраф, передбачений пунктом 2 частини другої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", застосований за кожну одиницю введеної в обіг продукції.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції регулюються Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
У відповідності до статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Таким чином, контроль за якістю і безпечністю продукції гарантується державою, а право на безпечність та якість продукції є конституційним правом людини.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам; орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду); сфера відповідальності органу ринкового нагляду - перелік видів продукції, затверджений відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України, щодо яких відповідний орган ринкового нагляду здійснює ринковий нагляд.
Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (частина перша статті 4 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції").
Частинами третьою, шостою та сімнадцятою статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції; перевірка характеристик продукції може бути невиїзною (за місцезнаходженням органу ринкового нагляду) або виїзною. У разі потреби органи ринкового нагляду для перевірки характеристик продукції можуть поєднувати невиїзні та виїзні перевірки; за результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Частиною п`ятою статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" передбачено, що відповідальність за порушення інших вимог цього Закону визначається згідно з законом; справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або заступниками таких керівників у межах їх компетенції; суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, перераховуються до Державного бюджету України; про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передається посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи; керівник чи заступник керівника органу ринкового нагляду розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів; рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою.
За змістом пункту 2 частини другої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п`ятисот до тисячі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Натомість, з аналізу спірної Постанови про накладення штрафу № 027/19 від 26 червня 2019 року встановлено, що відповідач застосував до позивача штраф, розрахований за методикою, не передбаченою Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" - штрафні санкції застосовані за кожну одиницю введеної в обіг продукції.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог ФОП Правди О.В. у цій справі не спростовує факту виявлених порушень, встановлених відповідачем під час проведення перевірки.
Єдиною підставою для скасування Постанови про накладення штрафу № 027/19 від 26 червня 2019 року є допущення контролюючим органом вільного трактування положень пункту 2 частини другої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", що призвело до порушення порядку визначення розміру штрафу за допущені позивачем порушення.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, судові витрати ФОП ОСОБА_1 зі сплати судового збору в розмірі 1921,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відмовляючи у задоволенні вимог про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрат позивача на правничу допомогу, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відтак, документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень. При цьому, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 21 березня 2018 року у справі № 815/4300/17, від 11 квітня 2018 року у справі № 814/698/160 від 18 жовтня 2018 року у справі № 813/4989/17, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі; на підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
На підтвердження складу та розміру понесених витрат на правничу допомогу позивачем залучено до матеріалів справи: договір про надання правової допомоги № 25/09/19-1 від 25 вересня 2019 року /а.с. 105-107/, ордер на надання правничої допомоги /а.с. 108/, свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю /а.с. 110/.
Разом із тим, доказів здійснення ФОП ОСОБА_1 . оплати послуг, наданих адвокатом Пузаковим М.М. (квитанції, платіжні доручення, тощо), матеріали справи не містять. Так само, суду не надано акта прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг, детального розрахунку вартості надання правничої допомоги.
Отже, доказів фактичного понесення позивачем вищевказаних витрат суду не надано.
Відтак, не підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами витрати позивача на правничу допомогу розподілу не підлягають.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 24 січня 2019 року у справі № 716/155/17.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1 Травня, 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 40310334) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області № 027/19 від 26 червня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1 Травня, 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 40310334) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Чеснокова