Рішення № 85265823, 21.10.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
320/4501/19
Номер документу
85265823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 року № 320/4501/19

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горобцової Я.В.,

за участю секретаря судового засідання - Андрєєвої К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Тетіївської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Горошківський навчально-виховне об`єднання “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок” та Управління освіти Виконавчого комітету Тетіївської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Тетіївської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Горошківський навчально-виховне об`єднання “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок” та Управління освіти Виконавчого комітету Тетіївської міської ради, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 670-21-VII від 01 серпня 2019 року Тетіївської міської ради “Про пониження ступеню та перейменування закладів загальної середньої освіти Тетіївської міської ради” в частині визначеній в пункті 1 цього рішення, а саме відносно пониження ступеню комунального закладу “Горошківського навчально-виховного об`єднання “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок” Тетіївської міської ради Київської області” та перейменування в комунальний заклад “Горошківське навчально-виховне об`єднання “Заклад загальної середньої І-ІІ ступенів-дитячий садок” Київської міської ради Київської області.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що проект порядку денного двадцять першої сесії сьомого скликання Тетіївської міської ради не був оприлюднений. Крім того, позивачі посилалися на відсутність громадських слухань щодо питання пониження степеню навчальних закладів, зокрема Горошківського навчально-виховного об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок», де навчаються їх діти. Також позивачі вважають, що засідання двадцять першої сесії міської ради було проведено з порушенням чинного законодавства оскільки голова міської ради, який головував на засіданні, перебував у відпустці, а відтак не мав права проводити сесію.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Заперечуючи проти позову з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, відповідач вказав, що на підставі розпорядження №344 від 31.07.2019 міський голова був відкликаний з відпустки, а відтак мав право проводити сесію. Крім того, відповідач зазначив, що двадцять перша сесія була позачерговою і тому повідомлення про її скликання було розміщено на сайті міської ради за один день до її проведення, що не суперечить вимогам чинного законодавства. На переконання відповідача Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996 має рекомендаційний характер і не є обов`язковим для виконання органами місцевого самоврядування.

У своїх поясненнях третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління освіти виконавчого комітету Тетіївської міської ради – повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1088 було затверджено формулу розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Згідно розрахунків за вказаними вимогами утримання навчального закладу «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» є економічно не вигідним, а кошти з місцевого бюджету не зможуть забезпечити всі витрати на утримання навчального закладу. Крім того, у зв`язку з пониженням ступеню школи та переведенням дітей до інших навчальних закладів були організовані автобусні маршрути для переведення учнів та вчителів, що, на думку третьої особи, не вплинуло негативно на право дітей отримати якісну освіту. Стосовно громадських обговорень питання пониження ступеню навчального закладу пояснила, що відбувалися зустрічі з експертом Міністерства регіонального розвиту ОСОБА_7 , які відбувалися окремо для депутатів, для вчителів, для батьків та для дітей. Вказані зустрічі організовані Тетіївською міською радою та відбувалися у її приміщенні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачі є батьками учнів Горошківського навчально-виховного об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок». Так, відповідно до свідоцтва про народження від 02.102.2003 №38874, ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_8 , відповідно до свідоцтва про народження від 05.02.2003 №094255 ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_9 , відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 19.08.2003 №131283 ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_10 , відповідно до свідоцтва про народження від 11.07.2003 серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_11 , відповідно до свідоцтва про народження від 12.12.2002 серії НОМЕР_3 ОСОБА_5 є матір`ю ОСОБА_12 , відповідно до свідоцтва про народження від 11.06.2003 серії НОМЕР_4 ОСОБА_6 є матір`ю ОСОБА_13 .

Рішенням Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області двадцять першої сесії сьомого скликання «Про пониження ступеня та перейменування закладів загальної середньої освіти Тетіївської міської ради» №670-21-VII від 01 серпня 2019 року відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 8, 9, 10 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про освіту» (статус організаційно-правова форма, тип закладу освіти визначаються засновником і зазначаються в установчих документах закладу освіти), Положення про порядок створення, реорганізацію та ліквідацію навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 №228, розглянувши клопотання начальника управління освіти виконавчого комітету Тетіївської міської ради, з метою оптимізації мережі закладів освіти Тетіївської міської ради, містка рада вирішила понизити ступінь комунального закладу «Голодьківське навчально-виховне об`єднання «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів – дитячий садок» Тетіївської міської ради Київської області, комунального закладу «Стадницьке навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» Тетіївської міської ради Київської області та комунальний заклад «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» Тетіївської міської ради Київської області, перейменувавши в комунальний заклад «Голодьківське навчально-виховне об`єднання «Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів – дитячий садок» Тетіївської міської ради Київської області, комунальний заклад «Стадницьке навчально-виховне об`єднання «Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів – дитячий садок «Горошківське навчально-виховне обєднання «Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів – дитячий садок» Тетіївської міської ради Київської області.

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивачі звернулися до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Відповідно до приписів ст. 22 Закону України «Про освіту» заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний. Статус, організаційно-правова форма, тип закладу освіти визначаються засновником і зазначаються в установчих документах закладу освіти. Заклади освіти всіх форм власності мають рівні права і обов`язки у провадженні освітньої діяльності відповідно до законодавства. Заклади освіти діють на підставі власних установчих документів, що затверджуються їх засновниками відповідно до законодавства.

Порядок скликання, відкриття і закриття сесій міської ради визначається Регламентом Тетіївської міської ради, затвердженого рішенням 2-го пленарного засідання 1 сесії міської ради сьомого скликання №11-01-VII від 25.01.2018 (далі – Регламент).

Як слідує з ч.1 ст. 25 Регламенту сесії, наступні після першої, скликаються міським головою відповідно до плану проведення сесій, затвердженого радою, з його ініціативи, а також у двотижневий термін, за пропозицією більшості членів виконавчого комітету Тетіївської міської ради або не менше як третини депутатів від загального складу Тетіївської міської ради.

За приписами ч.3 ст. 25 Регламенту при відмові чи неможливості скликання сесії міським головою та секретарем міської ради сесія скликається: з ініціативи виконавчого комітету – постійною комісією міської ради; з ініціативи третини депутатів від загального складу міської ради – цими депутатами.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Регламенту рішення про скликання чергової сесії повідомляється депутатам не пізніше як за 10 днів до сесії, у виняткових випадках – не пізніше як за день до сесії.

Перед закриття пленарного засідання головуючий на засіданні уточнює час проведення наступного засідання Тетіївської міської ради. Питання не розглянуті на поточному пленарному засіданні, підлягають розгляду на наступному пленарному засіданні у визначеній послідовності.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Регламенту порядок денний сесії Тетіївської міської ради не пізніше як за десять днів до дати початку сесії Тетіївської міської ради формує міський голова після погодження з Колегією на основі: затвердженого радою перспективного плану роботи міської ради, пропозицій секретаря міської ради, пропозицій депутатів міської ради, пропозицій постійних комісій міської ради, пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи, пропозицій не менше як шостої частини депутатів від загального складу Тетіївської міської ради, пропозицій виконавчого комітету.

Згідно приписів ч.4 ст. 29 Регламенту пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами регламенту. Відповідно до ч. 5 ст. 29 Регламенту міська рада може окремим рішенням попередньої сесії визначити обов`язкові питання порядку денного наступної сесії міської ради.

При цьому згідно з ч. 6 ст. 29 Регламенту до першого розділу переліку питань порядку денного сесії включаються лише ті питання, проекти рішень щодо яких підготовлені згідно з вимогами цього Регламенту і додержані терміни забезпечення депутатів відповідними матеріалами.

Відповідно до ст. 30 Регламенту порядок денний і порядок роботи сесії затверджується рішенням ради відкритим голосуванням простою більшістю присутніх на сесії ради депутатів.

Згідно з ч. 1 ст. 31 Регламенту питання затвердженого порядку денного сесії Тетіївської міської ради, як правило, розглядаються у тій черговості, у якій вони були затверджені.

Згідно положень ч. 6 ст. 31 Регламенту для внесення до порядку денного сесії питань про відміну рішення Тетіївської міської ради, прийнятого на поточній сесії, внесення доповнень та поправок до нього, а також до регламенту, необхідна більшість голосів депутатів від загального складу Тетіївської міської ради.

Відповідно до ст. 43 Регламенту перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошується головуючим на засіданні. Головуючий оголошує номер питання, що розглядається відповідно до порядку денного, повідомляє про назви і редакції проектів документів (в тому числі й альтернативних), які підлягають розгляду, та про прогнозований порядок розгляду питання відповідно до цього регламенту. Після оголошення питання до розгляду головуючий надає слово доповідачеві з цього питання.

Згідно із ст. 50 Регламенту після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування. З цього моменту слово може надаватися тільки щодо процедурних питань способу чи порядку голосування і тільки до моменту заклику проголошення головуючим фрази: «ставиться на голосування…». Голосування не відокремлюється в часі від оголошення головуючим на засіданні пропозицій, що ставляться на голосування. Перед голосуванням головуючий на засіданні оголошує: необхідну кількість голосів для прийняття рішення; вид голосування (якщо з цього приводу є спеціальні вимоги регламенту або з цих питань від депутатів надійшли пропозиції).

У статті 54 Регламенту передбачено, що пленарні засідання сесій ради можуть призупиняти свою роботу для забезпечення діяльності погоджувальних комісій на вимогу групи депутатів, чисельністю більше однієї третини від загальної кількості обраних депутатів або депутатської групи/фракції, зареєстрованої у встановленому порядку, - для проведення нарад з мотивів голосування тривалістю не більше 20 хвилин. У зв`язку з процедурним характером таких перерв їх тривалість входить у залік робочого часу. Засідання сесії міської ради переривається до 15 хвилин на вимогу голови постійної комісії або керівника депутатської групи чи фракції, якщо вказані особи вимагають зробити перерву для проведення консультацій або погодження позицій щодо питання, яке поставлено на обговорення або голосування. На вимогу вказаних осіб, головуючий зобов`язаний оголосити перерву і визначити час перерви, який в свою чергу не може бути менше за п`ять хвилин.

Загальні вимоги щодо голосування пропозицій визначені у статті 58 Регламенту.

Так, відповідно до ч. 1 вказаної статті на голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що надійшли у письмовому вигляді і не були відкликані.

Згідно з ч. 4 ст. 58 Регламенту відхилені радою пропозиції і поправки щодо вже прийнятого тексту при повторному їх внесенні (в ході розгляду цього ж питання порядку денного) на голосування не ставляться, крім випадку, коли після скасування рішення щодо прийнятого тексту його розгляд починається знову.

За приписами ч. 1 ст. 59 Регламенту перед голосуванням головуючий зачитує тексти пропозиції, що будуть ставитися на голосування, при цьому називається ініціатор внесення тексту. Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його результати і прийняте рішення (ч.4 ст. 59 Регламенту).

Статтею 60 підрозділу 10 Регламенту визначено порядок прийняття рішень радою. Так, відповідно до ст. 60 Регламенту на пленарних засіданнях рада може приймати рішення Тетіївської міської ради, прийнятого у межах її компетенції, відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки. Рішення міської ради приймається на її пленарному засідання шляхом персонального голосування депутатів. При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні сесії міської ради, і враховується його голос. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення. Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.

Статтею 62 Регламенту визначено порядок прийняття рішення. Так, згідно вказаної статті рішення міської ради приймається відкритим голосуванням більшістю голосів «ЗА» від загального складу міської ради за винятком випадків, зазначених у регламенті. Проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку вважаються відхиленими. Таке відхилення проекту рішення заноситься до протоколу пленарного засідання як рішення Тетіївської міської ради. Прийняття рішень з процедурних та організаційних питань роботи міської ради, спрямованих на одноразове відхилення закріплених у регламенті положень, здійснюються двома третинами голосів депутатів від загального складу Тетіївської міської ради, такі рішення мають статус процедурних. Рішення міської ради з будь-якого питання приймається після його обговорення. Рішення міської ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не заперечує на пленарному засіданні проти цього.

Порядок голосування визначений статтею 63 Регламенту, у якій передбачено, що рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням.

При відкритому голосуванні після підрахунку голосів головуючий оголошує результати голосування і повідомляє: прийнято проект (пропозиції) чи відхилено.

Стосовно порядку скликання двадцять першої сесії сьомого скликання представник відповідача пояснила, що 29 липня 2019 року під час проведення двадцятої сесії міської ради після на пленарному засіданні було оголошено перерву на 20 хвилин після якої депутати міської ради до зали не повернулися, а відтак не можливо було закінчити поточне пленарне засідання.

Разом з тим, як вказано у ч. 4 ст. 35 Регламенту питання не розглянуті на поточному пленарному засіданні, підлягають розгляду на наступному пленарному засіданні у визначеній послідовності. Позаяк доказів наявності у порядку денному двадцятої сесії Тетіївської міської ради, що відбувалася 29 липня 2019 року, питання пониження ступенів навчальних закладів Тетіївської міської ради відповідачем не надано.

З матеріалів справи слідує, що питання пониження ступеню та перейменування закладів загальної середньої освіти Тетіївської міської ради обговорювалося на засіданні постійної комісії з питань соціального захисту, охорони здоров`я, освіти, культури, молоді і спорту, про що свідчить порядок денний засідання комісії від 23.07.2019 та протокол №7 від 23.07.2019 (т.2 а.с. 1-3).

В судовому засіданні 08 жовтня 2019 року було досліджено відеозапис засідання двадцять першої сесії сьомого скликання Тетіївської міської ради 01 серпня 2019 року, з якого встановлено, що питання пониження ступеню закладів освіти, зокрема, «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» після обговорення 01.08.2019 було винесено на голосування за результатами якого «за» проголосувало 13 депутатів, «проти» - 5 депутатів, «утримався» - 3 депутати, тобто проект рішення не набрав необхідну кількість голосів.

Як вже було зазначено вище, відповідно до ст. 62 Регламенту, проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку вважаються відхиленими, таке відхилення проекту рішення заноситься до протоколу пленарного засідання як рішення Тетіївської міської ради.

Разом з тим, головуючий на засіданні сесії повторно виніс вказане питання на голосування за результатами якого «за» проголосувало 13 депутатів, «проти» - 5 депутатів, «утримався» - 3 депутати, тобто проект рішення не набрав необхідну кількість голосів.

В подальшому, після повторного обговорення вказаного питання головуючий на засіданні сесії втретє виніс вказане питання на голосування, за результатами якого «за» проголосувало 14 депутатів, «проти» - 5 депутати, «утримався» - 2 депутати, а відтак проект рішення набрав необхідну кількість голосів.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відеозапис та матеріали справи не містять доказів порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення, або наявності обґрунтованих сумнівів щодо результату голосування, що в силу ст. 60 Регламенту є підставою для повторного голосування без обговорення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про порушення регламенту при прийнятті оскаржуваного рішення.

Крім того, про порушення процедури голосування свідчить те, що 29.07.2019 відповідачем було прийнято рішенням двадцятої сесії міської ради VII скликання №634-20- VII «Про призупинення набору до 10 класу КЗ «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» Тетіївської міської ради на 2019-2022н.р.», яке в подальшому, як вказано в оскаржуваному рішенні, було відмінено. Разом з тим, з відеозапису засідання сесії Тетіївської міської ради 01 серпня 2019 року слідує, що питання скасування рішення №634-20- VII від 29.07.2019 на обговорення та голосування не було винесено.

В судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_14 – депутат Тетіївської міської ради, який пояснив, що він був присутнім на засіданні двадцятої сесії сьомого скликання Тетіївської міської ради, яка відбулася 29 липня 2019 року. На вказаному засіданні розглядалося питання призупинення набору дітей до 10-го класу «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» та прийнято відповідне рішення. Питання пониження ступеню навчального закладу не розглядалося. Натомість 01 серпня 2019 року було розглянуто питання пониження ступеню навчального закладу, зокрема, «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок», про що прийнято оскаржуване рішення, а питання скасування рішення про призупинення набору дітей до 10-го класу, прийняте 29.07.2019 на засідання не було винесено, однак в оскаржуваному рішення вказано як таке, що прийнято.

Крім того, свідок повідомив, що двадцять перша сесія була скликана на пропозицію окремих депутатів, але кого саме повідомлено не було. Окрім того, про сесію, яка призначена на 01 серпня 2019 року його повідомили у той же день, а порядок денний він отримав у електронному вигляді на планшеті після реєстрації на сесії.

Відповідно до довідки Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області від 04.10.2019 №02-33/1457 прийняття рішень депутатами ради здійснюється шляхом електронного голосування, всі проекти рішень надаються депутатам в електронному вигляді на планшетах. Разом з тим, відповідачем не надано докази оприлюднення порядку денного та проектів рішення двадцять першої сесії міської ради на сайті Тетіївської міської ради.

На підставі викладеного суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення Тетіївською міською радою Київської області булло допущено низку процедурних порушень в частині порядку проведення голосування, оприлюднення проекту рішення.

Щодо посилання відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Управління освіти виконавчого комітету Тетіївської міської ради, як на підставу для прийняття оскаржуваного рішення, на надмірно високу вартість утримання школи суд звертає увагу на те, що вказана обставина може бути підставою для пониження ступеня школи, проте за умови доведення такого фінансового обґрунтування належними та допустимими доказами, докладного вивчення цього питання постійною комісією в процесі підготовки відповідного рішення, з дотриманням всіх визначених законом гарантій та прав територіальної громади. В даному випадку оскаржуване рішення містить посилання на клопотання начальника управління освіти виконавчого комітету Тетіївської міської ради. При цьому в самому клопотанні вказано про те, що питання пониження ступеня та перейменування навчальних закладів, зокрема «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» запропоновано розглянути на виконання плану модернізації та оптимізації мережі закладів освіти Тетіївської об`єднаної територіальної громади на 2018 – 2019 роки, затвердженого рішенням шостої сесії сьомого скликання від 29.05.2018 №191-06-VII «Про затвердження Плану модернізації та оптимізації мережі навчальних закладів Тетіївської ОТГ на 2018-2019 роки».

Окрім того, в оскаржуваному рішенні, відповідач вказує на те, що останнє було прийнято відповідно до Положення про порядок створення, реорганізацію та ліквідацію навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 №228. Разом з тим, суд звертає увагу на те, що вказана Постанова Кабінету Міністрів України втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №147, позаяк оскаржуване рішення прийнято 01.08.2019.

Щодо твердження позивачів про перебування міського голови під час прийняття оскаржуваного рішення у відпустці суд зазначає наступне.

Рішенням виконавчого комітету Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області №649-20-VII надано міському голові ОСОБА_15 чергову щорічну відпустку. Розпорядження виконуючого обов`язки Тетіївського міського голови №334 від 31.07.2019 ОСОБА_15 відкликано з відпустки у зв`язку з виробничою потребою (проведення сесії). Відповідно до змісту статті 79 Кодексу законів про працю України відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації з додержанням вимог частини шостої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки. Аналогічні підстави відкликання з відпустки також передбачені статтею 12 Закону України «Про відпустки».

Суд звертає увагу на те, що чинним законодавствомне передбачений механізм відкликання із щорічної відпустки посадових осіб місцевого самоврядування. Отже, таке відкликання має здійснюватися на умовах, визначених загальними нормами трудового законодавства.

Стосовно посилання позивачів на відсутність громадських слухань стосовно питання пониження ступеню навчального закладу суд звертає увагу на таке.

Відповідно до ст.. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03 листопада 2010 року (далі - Порядок № 996), консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

При цьому, згідно пунктом 12 цього Порядку в обов`язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов`язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов`язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 була допитана за її згодою в якості свідка, та повідомила, що громадських обговорень з приводу пониження ступеню школи не відбувалося, на батьківських зборах обговорювалися та доводилися до відома батьків учнів старших класів загальні питання функціонування школи.

Зі змісту пояснень свідка ОСОБА_16 в судовому засіданні встановлено, що навесні 2019 року відбувалося обговорення питання стосовно пониження ступеню Горошківського навчально-виховного об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок». Крім того, свідок повідомила, що питання пониження ступеню навчального закладу обговорювалося з 2018 року, а тому батьки учнів старших класів були обізнані про таку можливість. Крім того, свідок повідомила про те, що батьківські збори на яких обговорювалося питання пониження ступеню навчального закладу, а також питання закриття навчального закладу фактично були зірвані батьками, оскільки останні заперечували проти такої реорганізації. Також свідок повідомила, що після прийняття оскаржуваного рішення депутати Тетіївської міської ради Київської області двічі розглядали питання повернення 11-го класу «Горошківське навчально-виховне об`єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок», однак не набрали необхідної кількості голосів для прийняття позитивного рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відсутність документального протоколювання вказаних обговорень не свідчить про відсутність таких обговорень взагалі.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн. згідно з квитанцією від 19.08.2019 № 31934.

Суд, керуючись ч. 1 ст. 139 КАС України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо задоволення позовних вимог, присуджує ОСОБА_1 768,40 грн. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_17 Миколаїв задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 670-21-VII від 01 серпня 2019 року Тетіївської міської ради "Про пониження ступеню та перейменування закладів загальної середньої освіти Тетіївської міської ради" в частині визначеній в пункті 1 цього рішення, а саме відносно пониження ступеню комунального закладу "Горошківського навчально-виховного об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок" Тетіївської міської ради Київської області” та перейменування в комунальний заклад "Горошківське навчально-виховне об`єднання "Заклад загальної середньої І-ІІ ступенів-дитячий садок" Тетіївської міської ради Київської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП – НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Тетіївської міської ради (код ЄДРПОУ – 42096329, адреса: 09800, Київська обл.. м.Тетіїв, вул. Януша Острозького, 5) судовий збір у розмірі 768,40 ( сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення виготовлений 28.10.2019

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.