Рішення № 85264453, 28.10.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
553/1899/19
Номер документу
85264453
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 553/1899/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

07 серпня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Ленінського районного суду м. Полтави з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), з урахуванням уточненої позовної заяви /а.с. 21-23/, про: визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ в розмірі 80 відсотків, без обмеження суми пенсії, згідно інформації в листі Національного банку України від 28.05.2019 №17-0008/28039 та довідки про складові заробітної плати Управління Національного банку України в Полтавській області від 06.09.2013 №09-067/3882, починаючи з 01.04.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії ОСОБА_1 ), якою передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, без обмеження її розміру, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Вказано, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій" від 31.05.2000 №865 (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, Національного банку України заробітна плата для перерахунку пенсій визначається виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави від 09 серпня 2019 року справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про перерахунок пенсії передано на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №553/1899/19, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

10 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 45-46/, у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії або щомісячне довічне грошове утримання призначалося відповідно, зокрема, до Закону України "Про державну службу", а саме: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Пояснює, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІ від 10.12.2015, відповідно до статті 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зазначає, що Законом України "Про державну службу" №889-VІІ перерахунки раніше призначених пенсій, згідно Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 не передбачено.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", яка призначена з 11.09.2013 розпорядженням №142555 від 04.10.2013, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 51/.

Розпорядженням Ленінського УПФУ №142555 від 12.12.2013 позивачу перераховано пенсію з 11.09.2013 /а.с. 64/.

Отримавши лист Національного банку України від 28.05.2019 №17-0008/28039 /а.с. 24/, яким позивача повідомлено про те, що відповідно до Закону України "Про державну службу" працівники Національного банку України з 01 травня 2016 року не є державними службовцями та про те, що з урахуванням діючих розпорядчих актів Національного банку України з питань оплати праці, розрахунково розмір посадового окладу за посадою головного економіста, з якої ОСОБА_1 вийшла на пенсію, з розташуванням робочого місця у Полтавському регіоні, станом на дату останнього перегляду розмірів посадових окладів працівників Національного банку (з 01 квітня 2019 року) становить 14849,65 грн., позивач звернулася до відповідача з приводу перерахунку пенсії держслужбовця.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 з приводу перерахунку пенсії держслужбовця ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 20.06.2019 №2905/Н-02 позивача повідомлено, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закону України від 10.12.2015 №889 "Про державну службу", а закон, відповідно до якого ОСОБА_1 було призначено пенсію, втратив чинність. Згідно зі статтею 90 Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Перерахунки пенсій у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати Законом не передбачено. Враховуючи вищезазначене, підстав для перерахунку пенсії державного службовця немає. При цьому повідомлено, що отримувати пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивачу в даний час недоцільно /а.с. 25/.

Не погодившись такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, яка діяла до 01.01.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015 по 01.12.2015 знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) .

Зазначений Закон набув чинності 01.05.2016, у зв`язку з чим положення Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.

Положень, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність, діюче законодавство України не містить.

Посилання на порушення положень Конституції України у зв`язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, адже ані Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб`єктами.

Посилання позивача на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права сформовано Верховим Судом у постановах від 28.03.2018 у справі №691/770/16-а та від 26.06.2018 у справі №640/13722/16-а, які є обов`язковими для врахуванням судом першої інстанції у даній справі в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич