
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3010/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Протас О.М.,
представника позивача - Волкова Д.В.,
представників відповідача - Михайлюка В.О., Максимішиної І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
08 серпня 2019 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) Комунальне підприємство "Джерело" Новосанжарської селищної ради звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису від 30.05.2019 №016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Позовні вимоги комунальне підприємство мотивує тим, що рішення від 16.04.2019 №62 прийнято з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 03.04.2019 №291 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. №869". Зауважує, що набрання чинності змінами до постанови відбулося 01.05.2019, а відповідно до пункту 3 рішення виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради тарифи було введено в дію через 15 днів із моменту їх оприлюднення в друкованих засобах масової інформації (дата оприлюднення 19.04.2019 в газеті "Світлиця" №47-49), а саме, 06.05.2019. В пункті 15 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №318 та в пункті 16 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №318 відсутні зазначені в приписі відсотки планової виробничої собівартості. Постанова Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції від 27.03.2019 набрала чинності 01.05.2019. При проведенні розрахунку тарифів комунальне підприємство врахувало зазначені зміни, та введення в дію тарифу відбулося 06.05.2019, тобто після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №318. Витрати з утримання звалища були враховані відповідно до абзацу 2 пункту 8 Порядку формування тарифів на послуги з поводження побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №318. Вказане свідчить про те, що підприємство не порушувало чинного законодавства України щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Ухвалою суду від 19.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/3010/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11:00 10.09.2019, в якому оголошувалася перерва до 14:30 24.09.2019.
30.08.2019 від ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому останнє заперечує проти задоволення позовних вимог комунального підприємства /том 1 а.с. 40-44/. Зазначає, що до управління надійшло колективне звернення гр. ОСОБА_1 та інших громадян щодо порушення КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради їх законних прав. 21.05.2019 Міністерством економічного розвитку і торгівлі надано погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду щодо КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради. В ході перевірки з наданих документів встановлено, що рішенням від 16.04.2019 №62 встановлені тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення в розмірі 21,25 грн з одного чоловіка та інших споживачів в розмірі 127,20 грн за 1 м3 та вивезення рідких побутових відходів для населення – 100,00 грн за 1 м3, для бюджетних та інших споживачів – 100,00 грн за 1 м3. В абзаці 8 пункту 15 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції від 23.02.2018 (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870) передбачено, що адміністративні витрати включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 15% планової виробничої собівартості. Фактично ж розраховано 27%. У пункті 17 Порядку тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції від 23.02.2018 (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870) вказано, що витрати зі збуту послуг включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 5% планової виробничої собівартості послуг. Фактично ж розраховано 10,1%. Порушення позивачем вимог чинного законодавства відображені в акті перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 29.05.2019 №018. Як наслідок, 30.05.2019 управлінням винесено припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №016, в якому встановлено вимоги в місячний термін провести розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на вивезення твердих побутових відходів та надати їх на встановлення до Новосанжарської селищної ради, а також в триденний строк з моменту виконання припису повідомити управління про вжиті заходи. Таким чином, припис від 30.05.2019 №016 винесений управлінням правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямований припис, з урахуванням права позивача на участь у процесі прийняття рішення та своєчасно. Поряд з цим, правова позиція відповідача знаходить відображення у судових рішеннях по справах №816/939/17 та №2481/17.
Позивачем 10.09.2019 до суду надано відповідь на відзив /том 2 а.с. 48-53/, у якій, зокрема, зазначено про те, що при формуванні тарифів на комунальні послуги в 2019 році по КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради підприємством було враховано плановий штатний розклад, затверджений та введений в дію з 06.05.2019, одночасно з введенням в дію нових тарифів, встановлених рішенням Новосанжарської селищної ради від 16.04.2019 №62. Також при проведенні розрахунку тарифів підприємство врахувало зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010. Введення в дію тарифу відбулося 06.05.2019, тобто після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №318. Щодо судових рішень у справах №816/939/17 та №2481/17, то вони не є доцільним аргументом в даній справі, оскільки стороною у зазначених справах було Дочірнє підприємство "Комунтех" КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради і правова позиція управління ґрунтувалася на інших даних та розрахунках, до яких КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради не має відношення.
Ухвалою суду від 24.09.2019 підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 10:20 16.10.2018.
В судовому засіданні 16.10.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні 16.10.2019 заперечували проти задоволення позовних вимог, з огляду на їх безпідставність.
Заслухавши доводи представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ 40842653) є юридичною особою, зареєстрованою в установленому законом порядку 19.09.2016 за №1 574 102 0000 000831, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань /том 1 а.с. 9-11/. До видів діяльності підприємства за КВЕД відноситься - 38.11 збирання безпечних відходів; 38.21 оброблення та видалення безпечних відходів.
Згідно з підпунктом 10 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 04.08.2017 №647, відповідач здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /том 1 а.с. 45-55/.
До управління надійшло колективне звернення гр. ОСОБА_1 та інших громадян щодо порушення КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради їх законних прав /том 1 а.с. 56/.
Листом від 21.05.2019 №3805-05/21235-03 Міністерство економічного розвитку і торгівлі надало погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду щодо КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради з питань дотримання останнім вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами на підставі колективного звернення фізичних осіб /том 1 а.с. 57/.
24.05.2019 за підписом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль видано наказ про проведення позапланової перевірки №1505-ОД, яким наказано головним спеціалістам відділу контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевій Т. ОСОБА_2 , Климко О.М., Валявській Ю.Г. у період з 28.05.2019 по 10.06.2019 провести позапланову перевірку КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів та вивезення рідких побутових відходів) в межах компетенції ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області /том 1 а.с. 58-59/.
24.05.2019 за номером №018 начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль оформлено направлення на проведення позапланової перевірки /том 1 а.с. 60/
У період з 28.05.2019 по 29.05.2019 головними спеціалістами відділу контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевій Т. ОСОБА_2 , Климко О ОСОБА_3 М ОСОБА_3 , Валявській Ю.Г. проведено позапланову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради.
За результатами перевірки складено акт перевірки №018 дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради /том 1 а.с. 68-77/. Примірник вказаного акту 29.05.2019 вручено в.о. начальника підприємства Борт ОСОБА_4 .Л., про що свідчить відповідна відмітка на примірнику акту перевірки /том 1 а.с. 76/.
За змістом вказаного акту в ході перевірки встановлено, що рішенням від 16.04.2019 №62 Новосанжарської селищної ради встановлені тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення в розмірі 21,25 грн з одного чоловіка та інших споживачів в розмірі 127,20 грн за 1 м3 та вивезення рідких побутових відходів для населення – 100,00 грн за 1 м3, для бюджетних та інших споживачів – 100,00 грн за 1 м3.
Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів", зі змінами та доповненнями в редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870 передбачено, що тарифи на послуги визначаються окремо за кожною операцією поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні). Підприємство в розрахунок тарифу з вивезення твердих побутових відходів для населення врахувало витрати з утримання звалища 12,00 грн за 1 куб.м.
Пунктом 15 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів" зі змінами та доповненнями, в редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870 передбачено, що адміністративні витрати включають до тарифів у розмірі, що не перевищує 15% планової виробничої собівартості, фактично розраховано 27%. Аналогічно, пунктом 16 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів", зі змінами та доповненнями, в редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870 передбачено, що витрати на збут включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 5% планової виробничої собівартості, фактично розраховано 10,1%.
Не погодившись із висновками акту перевірки позивач подав заперечення на вказаний акт /том 1 а.с. 81-84/, за результатами розгляду яких ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області підтвердило правильність висновків акту та проведення перевірки спеціалістами управління з дотриманням вимог чинного законодавства /том 1 а.с. 87-89/.
На підставі вказаних висновків акту перевірки управлінням відносно КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради складено припис від 30.05.2019 №016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /том 1 а.с. 78-80/.
За змістом даного припису від КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради вимагалося:
- в місячний термін провести розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на вивезення твердих побутових відходів та надати їх на встановлення до Новосанжарської селищної ради;
- в триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи.
Позивач не погоджується з прийнятим приписом від 30.05.2019 №016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в зв`язку з чим оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V).
За приписами статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.
Частини 7, 8 статті 7 Закону №877-V визначають, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
У спірному випадку підставою для винесення управлінням оскаржуваного припису від 30.05.2019 №016 слугували висновки про економічну необґрунтованість розрахованих тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів по КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради, які подані останнім на затвердження Виконавчому комітету Новосанжарської селищної ради згідно з клопотанням від 11.04.2019 №115.
Згідно з частинами 2, 3 статті 12 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.2012 №5007-VІ державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 №1875-ІV (чинного на момент проведеного позивачем розрахунку тарифів в квітні 2019 року) до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
За змістом статті 13 вказаного Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Частиною 2 статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Згідно з приписами статті 31 цього Закону порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Як слідує з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області від 16.04.2019 №62 "Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів та вивезення рідких побутових відходів по комунальному підприємству "Джерело" Новосанжарської селищної ради" встановлені тарифи на послуги з вивезення: 1) твердих побутових відходів - для населення в розмірі 21,25 грн з одного чоловіка на місяць, для інших споживачів - 127,20 грн за 1 м3; 2) рідких побутових відходів для населення - 100,00 грн за 1 м3, для бюджетних та інших споживачів - 100,00 грн за 1 м3 (том 1 а.с. 13).
Вказані тарифи, зокрема тарифи на вивезення твердих побутових відходів, розраховані КП "Джерело" на подані на затвердження виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області 11.04.2019.
Механізм формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів (станом на дату проведених позивачем розрахунків тарифу) визначав Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870.
Так, згідно з пунктом 8 вказаного Порядку тарифи на послуги визначаються окремо за кожною операцією поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні).
Пунктами 11, 15-17 цього Порядку передбачено, що до складу прямих витрат з оплати праці включаються витрати з основної заробітної плати виробничого персоналу, діяльність якого безпосередньо пов`язана з технологічним процесом надання послуг, що визначаються виходячи з чисельності персоналу за штатним розписом, установлених на підприємстві тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для керівників, фахівців, технічних службовців.
До складу адміністративних витрат включаються витрати, пов`язані з обслуговуванням та управлінням підприємством, зокрема з:
утриманням апарату управління та персоналу, зайнятого обслуговуванням адміністративної інфраструктури. Такі витрати визначаються виходячи з чисельності за штатним розписом і встановлених на підприємстві ставок (окладів) (основна і додаткова заробітна плата, гарантійні та компенсаційні виплати, внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, оплата службових відряджень);
амортизацією основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів адміністративного призначення;
утриманням основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів адміністративного призначення;
оплатою професійних послуг (юридичні, аудиторські), послуг зв`язку, розрахунково-касового обслуговування та інших послуг банків, наданих відповідно до укладених договорів;
сплатою податків і зборів (обов`язкових платежів), крім тих, що включаються до планованої виробничої собівартості послуг.
До складу адміністративних витрат включаються також інші витрати (використання малоцінних і швидкозношуваних предметів, канцелярські витрати, розв`язання спорів у судах, передплата періодичних професійних видань тощо).
Адміністративні витрати включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 15 відсотків планованої виробничої собівартості. Темпи зростання адміністративних витрат не повинні перевищувати визначеного рівня інфляції.
До складу витрат із збуту послуг включаються:
1) витрати з операційної діяльності, безпосередньо пов`язані з наданням послуг, зокрема з: оплатою праці та сплатою внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, оплати службових відряджень персоналу; оплатою інформаційних послуг; виготовленням розрахункових документів;
2) амортизація та утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів, пов`язаних із збутом послуг.
Витрати із збуту послуг включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 5 відсотків планованої виробничої собівартості послуг.
Перевіркою встановлено, що КП "Джерело" в розрахунок тарифу з вивезення твердих побутових відходів для населення та інших споживачів включені витрати з утримання звалища 12,00 грн за 1 куб.м., адміністративні витрати в розмірі, що перевищує 15% планової виробничої собівартості (фактично розраховано 27%), а також витрати на збут в розмірі, що перевищує 5% планової виробничої собівартості (фактично розраховано 10,1%), що суперечить вимогам пункту 8, 15-17 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870. Фактичні обставини, встановлені в ході перевірки, позивачем не заперечуються.
На переконання суду, не можуть вважатися обґрунтованими посилання позивача на ту обставину, що при розрахунку тарифу з вивезення твердих побутових відходів КП "Джерело" правомірно керувалось приписами Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010, в редакції зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2018 №318, оскільки в такій редакції Порядок почав діяти з 01.05.2019, а розрахунки тарифів проведено в квітні 2019 року.
Тобто, за висновком суду, розрахунки тарифів проведено позивачем з порушенням вимог пункту 8, 15-17 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №870.
Проведення в квітні 2019 року розрахунку економічно обґрунтованих тарифів на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 в редакції постанови №318 від 27.03.2019, яка набрала чинності 01.05.2019, на думку суду, є безпідставним.
В той же час, на увагу суду заслуговує інший довід позивача в спростування підстав правомірності винесення припису від 30.05.2019 №016 у вигляді оформлення останнього з порушенням положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Так, суд зауважує, що відповідно до положень статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Тобто, виходячи з приписів вказаної норми, саме виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області уповноважений встановлювати в порядку і межах, визначених законодавством, тарифи на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги, з урахуванням певних виключень, а саме, тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Разом з тим, у спірному приписі від 30.05.2019 №016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін відповідач встановив вимогу до позивача в місячний термін провести розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на вивезення твердих побутових відходів та надати їх на встановлення не до належного органу - виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області, а до Новосанжарської селищної ради, яка згідно зі статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не уповноважена встановлювати вказані тарифи.
Таким чином, оскільки викладені у приписі від 30.05.2019 №016 вимоги суперечать положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд доходить висновку про протиправність та скасування припису ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 30.05.2019 №016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відтак, позов КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради (пров. Пролетарський, 1/2, смт Нові Санжари, Новосанжарський район, Полтавська область, 39300, код ЄДРПОУ 40842653) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №016 від 30 травня 2019 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40358617) на користь Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ 40842653) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 28 жовтня 2019 року.
Суддя О.В. Гіглава