
Справа № 420/2797/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участю:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
представника позивача Жекова Д.В. за ордером,
представника відповідача Юренко А.В., за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ромпетрол Україна до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасувати наказу №2617 від 08.04.2019 р. про проведення документальної планової виїзної перевірки,-
І. Суть спору:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Ромпетрол Україна до Головного управління ДФС в Одеській області в якому позивач просив:
1. Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 2617 від 08.04.2019 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Ромпетрол Україна ».
ІІ. Аргументи сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Наказом №2617 від 08.04.2019 р. ГУ ДФС в Одеській області призначило провести документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Ромпетрол Україна» за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р.
В якості підстави проведення зазначеної перевірки відповідач вказав на пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 п.77.1 ст. 77 ПК України та план графік на 2019 р. проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання.
Позивач зазначив, що відповідно до п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Наведена стаття є імперативною нормою публічного нормативно-правового акту, та розширеному тлумаченню не належить.
Позивач вважає, що на дотримання вимог п.77.1 ст.77 ПК України ДФС України до 25 грудня 2018 року оприлюднила на своєму офіційному веб-сайті план-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 р., до якого позивач не був включений, що підтверджується даними, зазначеними в Розділі І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» та Розділу ІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів».
Однак, 26.04.2019 р. позивач отримав засобами поштового зв`язку оскаржуваний наказ. З`ясовуючи правову природу такого рішення позивач із офіційного веб-сайту ДФС України дізнався, що з 05.04.2019 р. ДФС України «з урахуванням коригування (квітень 2019 року) повторно оприлюднила оновлений план-графік проведення планових документальних перевірок і що в Розділі І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» серед платників податків, які перевіряються, вже наявний і позивач. Оновлений план-графік «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» та Розділ ІІ плану графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (квітень 2019 року) 05.04.2019 р., де під порядковим номером 1873 відображається інформація про позивача міститься за посиланням: http://sfs.gov.ua/data/material/000/278/362017/plan 2019 na sayt 04.xlsx.
Позивач вважає, що згідно з чинним законодавством України у податкових органів відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків, то оновлений та оприлюднений 05.04.2019 р. план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 р. є таким, що не ґрунтується на нормах податкового законодавства.
Таким чином, позивач вважає неправомірними дії відповідача в частині права коригування план-графік проведення перевірок, оскільки таке право не надано відповідачу нормами ПК України.
20.05.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.
13.06.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, суд, продовжив підготовче провадження до 90 днів.
30.09.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, суд, закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області на підставі пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.77.1 ст. 77 ПК України та відповідно до плану графіка на 2019 р. проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Ромпетрол Україна» за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. винесено наказ №2617 від 08.04.2019 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Ромпетрол Україна».
План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 р. було сформовано та оприлюднено на офіційному веб-порталі ДФС до 25.12.2018 р.
З урахуванням того, що ТОВ «Ромпетрол Україна» перейшло на облік до ДПІ у Приморському районі м. Одеси з 01.01.2018 (з Одеського управління офісу ВПП ДФС) та за проведеним засобами інформаційних систем ДФС аналізом на відповідність критеріям ризиків, територіальним органом ДФС сформовано перелік платників податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов`язкових платежів, для внесення до проекту коригування плана-графіку на 2019 р.
Після узгодження план-графік з урахуванням коригувань розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Плани та звіти роботи».
Фіскальним органом було встановлено ризик несплати до бюджету податків, а тому відповідно до Порядку №524, внесено відповідні коригування плану-графіка та включено позивача до проекту коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків в квітні 2019 р. із запланованим місяцем проведення перевірки квітень 2019 р.
Таким чином, представник відповідача вважає, що оскаржуваний наказ №2617 від 08.04.2019 р. прийнятий ГУ ДФС в Одеській області в межах компетенції та у спосіб, що передбачені законодавством, що регулює спірні правовідносини та обґрунтовано, а дії посадових осіб Головного управління ДФС в Одеській області з проведення перевірки ТОВ «Ромпетрол Україна» направлені на реалізацію зазначеного наказу є правомірними.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, з`ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються. Суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення.
ІІІ. Обставини, встановлені судом.
Так, суд встановив, що відповідач наказом №2617 від 08.04.2019 р. призначив провести документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства позивачем за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. (а.с.10).
В якості підстави проведення зазначеної перевірки відповідач вказав на пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 п.77.1 ст. 77 ПК України та план графік на 2019 р. проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання.
26.04.2019 р. позивач отримав засобами поштового зв`язку оскаржуваний наказ.
З`ясовуючи правову природу такого рішення, позивач із офіційного веб-сайту ДФС України дізнався, що з 05.04.2019 р. ДФС України «З урахуванням коригування (квітень 2019 року) повторно оприлюднила оновлений план-графік проведення планових документальних перевірок і що в Розділі І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» серед платників податків, які перевіряються, вже наявний і позивач. Оновлений план-графік «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» та Розділ ІІ плану графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (квітень 2019 року) 05.04.2019 р., де під порядковим номером 1873 відображається інформація про позивача міститься за посиланням: http://sfs.gov.ua/data/material/000/278/362017/plan 2019 na sayt 04.xlsx.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів п.21.1 ст.21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов`язані, зокрема: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Згідно з пп.20.1.4 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до пп.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно з пп.77.4. ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Отже, суд зазначає, що планова документальна виїзна перевірка може бути призначена лише відповідно до плану - графіка проведення документальних перевірок і проводитися в межах строків, передбачених у плані графіку.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що необхідними умовами для проведення планової документальної перевірки платника податків є включення останнього до плану-графіка перевірок та видача наказу про її проведення, а також вручення такому платнику податків посадовою особою контролюючого органу, зазначеною в направленні на проведення перевірки, наказу та направлення на її проведення, які в свою чергу повинні відповідати вимогам встановленим ПК України.
Наказом Міністерства фінансів України від 06.02.2015 №524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Формування переліку платників податків до розділів I та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС. При плануванні на I квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року, на II та III квартали - за попередній рік, на IV квартал - за перше півріччя поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік (п. 2 Розділу ІІІ вказаного Порядку).
До плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов`язкових платежів (п. 3 Розділу ІІІ Порядку).
Структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 25 числа другого місяця кварталу аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об`єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення. Пропозиції структурних підрозділів ДФС направляються Департаментом аудиту ДФС до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка на наступний квартал (п. 4 Розділу ІІІ Порядку).
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що план - графік проведення перевірок на відповідний квартал має формується у визначені терміни та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику визначені у відповідності до вищевказаного Порядку, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
Таким чином, суд зазначає, що до 25 грудня 2018 р. ДФС України була зобов`язана оприлюднити сформований та затверджений план графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 р., до якого включаються винятково платника податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів.
На дотримання вимог п.77.1 ст.77 ПК України ДФС України до 25 грудня 2018 року оприлюднила на своєму офіційному веб-сайті план-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 р., до якого позивач не був включений, що підтверджується даними, зазначеними в Розділі І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» та Розділу ІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів».
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка) (п. 5 вказаного Порядку).
З правового аналізу норм, викладених у розділах ІІІ V Порядку, вбачається, що вони не передбачають можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.
Крім того, суд зазначає, що «коригування» суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до ч. 1 ст.5 якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Згідно з чинним законодавством України у податкових органів відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків, то оновлений та оприлюднений 05.04.2019 р. план графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 р. є таким, що не ґрунтується на нормах податкового законодавства.
Однак, суд встановив, що ДФС України «з урахуванням коригування (квітень 2019 року) повторно оприлюднила оновлений план-графік проведення планових документальних перевірок і що в Розділі І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» серед платників податків, які перевіряються, вже наявний і позивач. Оновлений план-графік «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб» та Розділ ІІ плану графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (квітень 2019 року) 05.04.2019 р., де під порядковим номером 1873 відображається інформація про позивача міститься за посиланням: http://sfs.gov.ua/data/material/000/278/362017/plan 2019 na sayt 04.xlsx.
Таким чином, суд робить висновок, що згідно з чинним законодавством України у податкових органів відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків, то оновлений та оприлюднений 05.04.2019 р. план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 р. є таким, що не ґрунтується на нормах податкового законодавства.
Відповідно до цього і дії відповідача, в частині права коригування план-графік проведення перевірок є протиправними, оскільки таке право не надано відповідачу нормами ПК України.
Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.2 статті 77 КАС України: « В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 2, 139, 244-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 2617 від 08.04.2019 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Ромпетрол Україна ».
3. Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ромпетрол Україна» судовий збір у розмірі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна),00 грн.
4.Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю «Ромпетрол Україна» адреса: 65009, м. Одеса, вул. Сонячна ,5, 3-й поверх, код ЄДРПОУ 34553505.
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646).
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 28 жовтня 2019 року.
Суддя О.Я. Бойко
.