Рішення № 85264245, 29.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2019
Номер справи
360/4009/19
Номер документу
85264245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

29 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4009/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 11 вересня 2019 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі – позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Леонідівни (далі - відповідач) про стягнення коштів з відповідача по єдиному податку з фізичних осіб та з адміністративних штрафів та інших санкцій в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 33955,20 грн за період з 31.01.2019 по 23.07.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебуває на податковому обліку в Сватівській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку, є платником єдиного податку третьої групи.

Станом на 12.08.2019 відповідач має податкову заборгованість за період з 31.01.2019 по 23.07.2019 у сумі 33955,20 грн, що складається з єдиного податку у сумі 33785,20 грн, з адміністративних штрафів та інших санкцій у сумі 170,00 грн.

Податковий борг утворився за відповідачем через несплату грошового зобов`язання, визначеного податковими повідомленнями-рішеннями, які є узгодженими, а саме: від 18.01.2019 № 0000635306 залишок несплаченого грошового зобов`язання 108,54 грн; від 18.01.2019 № 0000815306 на суму 1333,08 грн; від 18.01.2019 № 0000795306 на суму 1309,74 грн; від 15.05.2019 № 0002011304 на суму 25546,63 грн; від 15.05.2019 № 0002001304 на суму 510,00 грн; від 15.05.2019 № 0002021304 на суму 170,00 грн. Також на суму заниження податкових зобов`язань по строку сплати 23.07.2019 нарахована пеня у сумі 4977,21 грн.

Позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 06.02.2019 № 293-53, яку надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою відповідача.

На час звернення до суду з позовом податковий борг відповідачем не сплачений.

Керуючись положеннями підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 33955,20 грн.

Ухвалою суду від 12.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-2).

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Ухвалою суду від 07.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 98).

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 101), подав заяву про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 103).

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 102).

Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев`ята статті 205 КАС України).

З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.09.2019 № 1005738430, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована як суб`єкт підприємницької діяльності 20.01.1994, як платник податків та єдиного внеску перебуває на обліку в Сватівській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 27 (арк. спр. 89-91).

За заявою про застосування спрощеної системи оподаткування є платником єдиного податку третьої групи, обрана ставка єдиного податку - 5 % доходу (арк. спр. 13-14).

ГУ ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за результатами якої складно акт від 12.12.2018 № 283/12-32-53-06/ НОМЕР_1 . Згідно з висновками, дані камеральної перевірки свідчать про порушення підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49, пункту 296.3 статті 296 Податкового кодексу України – податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця за три квартали 2018 року не подана (арк. спр. 16).

На підставі акта від 12.12.2018 № 283/12-32-53-06/2726313661 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 18.01.2019 № 0000635306, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 170,00 грн за платежем єдиний податок з фізичних осіб (арк. спр. 22).

ГУ ДФС у Луганській області проведено перевірку своєчасності сплати єдиного податку з фізичних осіб фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт від 18.01.2019 № 85/12-32-53-06/ НОМЕР_1 . Згідно з висновками, дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплат платником податків узгоджених податкових зобов`язань по єдиному податку з фізичних осіб (арк. спр. 19).

На підставі акта від 18.01.2019 № 85/12-32-53-06/2726313661 ГУ ДФС у Луганській області винесено такі податкові повідомлення-рішення:

від 18.01.2019 № 0000795306, яким за затримку сплати фізичною особою грошових зобов`язань у сумі 13097,40 грн зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 1309,74 грн за платежем єдиний податок з фізичних осіб (арк. спр. 20);

від 18.01.2019 № 0000815306, яким за затримку сплати фізичною особою грошових зобов`язань у сумі 6665,40 грн зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 1333,08 грн за платежем єдиний податок з фізичних осіб (арк. спр. 21).

Податкові повідомлення-рішення від 18.01.2019 № 0000635306, № 0000795306, № 0000815306 вручені ОСОБА_1 21.01.2019, що підтверджено підписами про отримання на цих податкових повідомленнях-рішеннях.

Також ГУ ДФС у Луганській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи – платника податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.07.2018, також по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 15.08.2013 по 31.07.2018, за результатами якої складено акт від 18.04.2019 № 232/12-32-13-04/ НОМЕР_1 (арк. спр. 23-74).

Документальною позаплановою перевіркою самозайнятої особи ОСОБА_1 встановлено порушення:

1) порушення підпунктів 16.1.2, 16.1.12 пункту 16.1 статті 16, пунктів 44.1, 44.3 статті 44, пункту 85.2 статті 85, підпункту 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 Податкового кодексу України за результатами чого порушено порядок ведення обліку доходів в книзі обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) від 06.09.2013 № 39;

2) порушення пунктів 292.1, 292.6 статті 292, пункту 295.3 статті 295 Податкового кодексу України в частині заниження єдиного податку на суму 20437,30 грн у податкових деклараціях платника єдиного податку фізичної особи-підприємця, у тому числі по періодах: за 3 квартал 2016 року на суму 1906,00 грн, по терміну сплати 19.11.2016; за 1 квартал 2017 року на суму 253,00 грн, по терміну сплати 19.05.2017; за 2 квартал 2017 року на суму 1119,50 грн, по терміну сплати 19.08.20174 за 4 квартал 2017 року на суму 1626,00 грн, по терміну сплати 19.02.2018; за 1 квартал 2018 року на суму 7320,00 грн, по терміну сплати 19.05.2018; за 2 квартал 2018 року на суму 6485,30 грн, по терміну сплати 19.05.2018; за 3 квартал 2018 року на суму 1727,50 грн, по терміну сплати 19.11.2018;

3) за порушення підпункту 16.1.7 пункту 16.1 статті 16, пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України та пункту 8.4 розділу VIII Наказу міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» в результаті чого фізичною особою-підприємцем не подано відомості за формою № 20-ОПП про місцезнаходження об`єктів, через які провадилась підприємницька діяльність.

На підставі акта від 18.04.2019 № 232/12-32-13-04/2726313661 ГУ ДФС у Луганській області винесено такі податкові повідомлення-рішення:

від 15.05.2019 № 0002011304, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на 25546,63 грн, у тому числі: за податковими зобов`язаннями на 20437,30 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 5109,33 грн (арк. спр. 77-78);

від 15.05.2019 № 0002001304, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510,00 грн за платежем єдиний податок з фізичних осіб (арк. спр. 79-80);

від 15.05.2019 № 0002021304, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 170,00 грн за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (арк. спр. 81).

Податкові повідомлення-рішення від 15.05.2019 № 0002011304, № 0002001304, № 0002021304 направлені відповідачу рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення поштового відправлення, яке 13.07.2019 повернулося до ГУ ДФС у Луганській області без вручення, із відміткою про причини повернення – за закінченням терміну зберігання (арк. спр. 83-84).

За даними витягу з інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 за платежем єдиний податок з фізичних осіб станом на 31.12.2018 за відповідачем облікована переплата у сумі 61,46 грн, за рахунок якої частково погашено грошове зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням від 18.01.2019 № 0000635306. Також 23.07.2019 нарахована пеня, обчислена на виявлені суми занижень податкових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням від 15.05.2019 № 0002011304, у сумі 4977,21 грн. Станом на 31.07.2019 заборгованість відповідача за цим податком становить 33785,20 грн, у тому числі недоїмка – 28807,99 грн, пеня – 4977,21 грн (арк. спр. 10).

За даними витягу з інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 за платежем адміністративні штрафи та інші санкції станом на 31.07.2019 заборгованість відповідача складає 170,00 грн (арк. спр. 11).

Сватівською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 06.02.2019 № 293-53, якою повідомлено, що станом на 05.02.2019 загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов`язаннями становить 2751,36 грн (арк. спр. 12).

Податкову вимогу форми «Ф» від 06.02.2019 № 293-53 відповідачу надіслано поштою з повідомленням про вручення та отримано останньою 25.02.2019, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправленні із відміткою про вручення (арк. спр. 12).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1).

Пунктом 42.1 статті 42 Податкового кодексу України визначено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.

Згідно з пунктом 42.4 статті 42 Податкового кодексу України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України); згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом (пункт 54.5 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Відповідно до пункту 116.1 статті 116 Податкового кодексу України у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

Пунктом 117.1 статті 117 Податкового кодексу України визначено, що неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 170 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 510 гривень.

Згідно з пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Пунктом 121.1 статті 121 Податкового кодексу України визначено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

З вищеописаних доказів судом встановлено, що контролюючим органом в ході проведення перевірок, результати яких оформлено актами перевірок від 12.12.2018 № 283/12-32-53-06/2726313661, від 18.01.2019 № 85/12-32-53-06/2726313661, від 18.04.2019 № 232/12-32-13-04/2726313661 встановлено численні порушення ФОП ОСОБА_1 вимог Податкового кодексу України.

Керуючись положеннями пунктів 53.3.2 та 54.3.3 статті 54 Податкового кодексу України та вищевказаних статей, якими встановлена відповідальність платника податків за вчинення податкового правопорушення, позивачем надіслано ФОП Тіщенко Л.Г. податкові повідомлення рішення від 18.01.2019 № 0000635306, № 0000795306, № 0000815306 та від 15.05.2019 № 0002011304, № 0002001304, № 0002021304.

Як вже вищевказано, письмовими доказами підтверджено, що податкові повідомлення рішення від 18.01.2019 № 0000635306, № 0000795306, № 0000815306 вручено 21.01.2019.

Що стосується податкових повідомлень-рішень 15.05.2019 № 0002011304, № 0002001304, № 0002021304, то з огляду на положення пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України вони вважаються врученими відповідачу 13.07.2019.

Оскільки ФОП ОСОБА_1 не скористалася правом оскарження вищезазначених податкових повідомлень-рішень у визначеному Податковим кодексом України порядку, вказані податкові повідомлення-рішення стали узгодженими та відповідно до положень пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у платника податків виник обов`язок погашення грошового зобов`язання, визначеного такими податковими повідомленнями-рішеннями.

За даними витягів з інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 відповідачем обов`язок по сплаті грошового зобов`язання за узгодженими податковими повідомленнями-рішеннями не виконаний.

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Оскільки податкова вимога форми «Ф» від 06 лютого 2019 року № 293-53 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДФС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної адміністративної справи податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 33785,20 грн та з адміністративних штрафів та інших санкцій у сумі 170,00 грн не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 39591445) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Леонідівни (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 33785,20 грн (тридцять три тисячі сімсот вісімдесят п`ять гривень 20 коп.) та з адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 170,00 грн (сто сімдесят гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова