Ухвала суду № 85264082, 28.10.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
300/2081/19
Номер документу
85264082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"28" жовтня 2019 р. справа № 300/2081/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування наказу рішення від 03.03.2017 № 385-03/17, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 22.10.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 03.03.2017 № 385-03/17 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність».

З`ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.

Відповідно до пунктів 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Пунктом 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльності прав, свобод, інтересів позивача.

Так, частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв`язку з прийняттям рішення, вчиненням дій чи допущенням бездіяльності суб`єктом владних повноважень порушуються права позивача.

Тобто, обов`язковою умовою визнання дій (бездіяльності) протиправними є також порушення у зв`язку з вчиненням таких дій (допущенням бездіяльності) прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент вчинення (допущення) суб`єктом владних повноважень оскаржуваних дій (бездіяльності).

В даному випадку ОСОБА_1 не зазначила в позовній заяві, які саме права, свободи чи інтереси позивача порушені оскаржуваним рішенням відповідача від 03.03.2017 № 385-03/17.

Окрім цього, частинами 1, 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що рішення відповідача від 03.03.2017 № 385-03/17 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність» відновило свою дію з 09.04.2019 внаслідок набрання законної сили рішення Тисменицького районного суду від 26.02.2019 в справі № 352/2286/17.

В свою чергу, з позовною заявою ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду лише 22.10.2019, тобто після закінчення шестимісячного строку звернення до суду з дня відновлення дії рішення Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 03.03.2017 № 385-03/17.

При цьому, позивач в позовній заяві не зазначила обґрунтування щодо поважності пропуску строку звернення до суду з цим позовом з огляду на викладені вище обставини.

Суд звертає увагу на те, що законодавством не встановлено перелік випадків, які можуть розцінюватись судом, як поважні причини пропуску строків, тому суд в кожній конкретній справі з врахуванням всіх обставин самостійно визначає поважність таких причин. Проте, на переконання суду, це мають бути об`єктивні обставини, які не залежать від волевиявлення сторони та пов`язані з труднощами, що заважали звернутись до суду у межах встановленого строку.

Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.

Керуючись статтями 122, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування наказу рішення від 03.03.2017 № 385-03/17 - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб:

- подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду обґрунтування, які саме права, свободи чи інтереси позивача порушені рішенням Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 03.03.2017 № 385-03/17;

- пояснення щодо поважності пропуску строку звернення до суду з цим позовом.

Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.