
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
29 жовтня 2019 р. Справа № 120/2760/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_2 , позивач ) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (далі – ГУ Держгеокадастр у Вінницькій області, відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду клопотання в строки встановлені ст. 118 ч. 7 ЗК України протягом одного місяця з часу його отримання та не прийняття жодного із рішень (наказу) за результатами розгляду клопотання від 25.03.2019 р.;
- зобов`язання повторно розглянути клопотання від 25.03.2019 р. із урахуванням висновків суду викладених в судовому рішенні та прийняти мотивоване рішення з урахуванням вимог ст. 118 ч.7 ЗК та п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року №333 у виді наказу, яким вирішити питання надання або мотивованої відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею по 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Яланецької сільської ради Томашпільського району Вінницької області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в березні 2019 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, за результатами розгляду якого повідомлено про відсутність підстав для надання дозволу, у зв`язку із невідповідністю поданого клопотання.
На думку позивача, відповідач не прийняв по суті рішення щодо надання чи відмови в наданні дозволу, що суперечить статті 118 Земельного кодексу України. Окремо вказав, що відмова у наданні дозволу чи надання дозволу мають оформлюватись у формі наказів.
Ухвалою суду від 13.09.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін в порядку спрощеного позовного провадження.
04.10.2019 р. представник відповідача подав відзив на позов (вх.№48194), в якому вказав, що позивач не звертався у березні 2019 р. із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Із таким клопотанням позивач звернувся в квітні 2019 р. за наслідком розгляду якого надано відповідь управлінням. Вважає доводи позивачів не обґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Ухвалами суду від 08.10.2019 р. відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у відкритому судовому засіданні та витребувано додаткові докази.
29.10.2019 р.ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних міркувань.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України. Зокрема частиною 6 цієї норми передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною сьомою цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Крім того, частиною четвертою статті 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Із аналізу наведених норм видно, що у разі звернення із відповідним клопотанням суб`єкт владних повноважень, протягом місяця приймає одне із двох рішень: надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою або мотивована відмову у його наданні.
Так, обгрунтовуюючи позовні вимоги ОСОБА_1 вказує, що саме 25.03.2019 р. звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства , державної форми власності, орієнтовною площею по 2 гектари на кожного, на території Яланецької сільської ради Томашпільського району Вінницької області (за межами населеного пункту).
Однак суду надано клопотання ОСОБА_1 датоване 25.03.2019 р., яке не містить підпису. При цьому, управління, заперечуючи проти позову, вказує, що від позивача не надходило жодних клопотань в березні, в тому числі датованого 25.03.2019 р.
Оцінюючи такі доводи сторін, суд вказує наступне.
Як встановлено, згідно Витягу з "Журналу реєстрації вхідної кореспонденції щодо надання дозволів" за період з 25.03.2019 р. по 07.04.2019 р., жодних звернень від ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області не надходило.
Окрім того, даним Журналом підтверджено лише надходження клопотання ОСОБА_1 від 04.04.2019 р., яке зареєстровано управлінням 11.04.2019 р. за вх.№ 6407/0/94-19.
Більш того, суд акцентує увагу й на тому, що позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували факт надіслання клопотання від 25.03.2019 р. на адресу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
За таких обставин, суд доходить висновку про недоведенність обставини звернення позивача із клопотанням від 25.03.2019 р. до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею по 2 гектари на кожного, на території Яланецької сільської ради Томашпільського району Вінницької області (за межами населеного пункту).
За відсутності такого клопотання відсутні підстави вважати бездіяльність управління щодо його нерозгляду протиправною та, як наслідок, відсутні й підстави зобов`язувати його розглянути і прийняти вмотивоване рішення.
Отже, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що мотивація та докази, на які посилається позивач, не дають суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували доводи відповідача, а встановлені у справі обставини не підтверджують позиції позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, відсутні підстави для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову – судовий збір не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код за ДРФО- НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Келецька,63, код 39767547).
Повний текст рішення виготовлено: 29.10.2019 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна