Рішення № 85259647, 28.10.2019, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
750/10457/19
Номер документу
85259647
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 750/10457/19

Провадження № 2/750/2346/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2019 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

судді Карапута Л.В.

за участі секретаря Пишенко М.М.,

представника позивача Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради - Голівець В.В., відповідача,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії,

в с т а н о в и в:

12.09.2019 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 4096 грн. 07 коп. на рахунок управління та суму 2670 грн. 52 коп. на рахунок Міністерства соціальної політики України та судового збору.

Обґрунтовуючи позов тим, що згідно заяви ОСОБА_1 було призначено субсидію у період з жовтня 2018 року. У результаті проведеної перевірки позивачем було встановлено, що син відповідачки, який входить до складу членів домогосподарства, оскільки зареєстрований в будинку по АДРЕСА_1 , доходи та видатки, яких декларуються, 28.09.2018 року здійснив покупку автомобіля загальною вартістю 77000 грн., проте в декларації відповідач даний факт не відобразила, у зв`язку з чим Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради не було враховано даний факт при призначенні субсидії, а тому позивач звернувся з позовом до відповідача про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити.

Відповідач подала до суду відзив на позовну заяву та заперечувала проти задоволення позову, оскільки вона повідомляла управління про придбання сином автомобіля, проте в заяві не вказувала, оскільки на той час цього не знала, а її син фактично не проживає в будинку, а є лише зареєстрованим, тому його доходи для призначення субсидії не враховувалися.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року «Про житлово-комунальні послуги».

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі. Даним законом врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції яка діяла на момент призначення субсидії) у відповідності до якого управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 від 18 жовтня 2018 року, в якій відповідачка просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року без урахування доходів зареєстрованих, але фактично не проживаючих у житловому приміщенні осіб.

Відповідачкою було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та задекларовано себе, свого сина - ОСОБА_2 , а також членів сім`ї осіб із складу домогосподарства зареєстрованих за іншою адресою, зокрема невістку та онука.

На підставі рішення комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, протокол № 46 від 16.11.2018р., ОСОБА_1 , було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року без врахування сина ОСОБА_2 , відповідно до п. 9 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995.

У результаті проведення перевірки позивачем було встановлено, що 28.09.2018 року сином відповідача - ОСОБА_2 було здійснено покупку автомобіля «RENAULT TRAFIC» загальною вартістю 77000 грн.

При заповненні розділу V Декларації, ОСОБА_3 не зазначила жодної інформації про придбання її сином майна, товарів або оплата послу на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб, перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.

При цьому відповідача під особистий підпис було ознайомлено, що в разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі ОСОБА_1 зобов`язувалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії .

Відповідно до підп. 4 п. 6 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до п. 22 Положення № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі коли громадянин у заяві та/або декларації зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію.

Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням №848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов`язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.

Разом з тим, відповідно до п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та визначення її розміру, те що ОСОБА_1 подала неповні відомості і не вказала витрати ОСОБА_2 , шляхом не заповнення розділу 5 Декларації є підставою для позбавлення її права на призначення житлової субсидії.

Таким чином, на момент розгляду комісією по призначенню ус іх видів державної соціальної допомоги питання призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 без урахування доходів зареєстрованих, але фактично не проживаючих у житловому приміщенні осіб, права на призначення житлової субсидії домогосподарство вже не мало.

Зокрема, придбання ОСОБА_2 транспортного засобу, який на дату звернення за призначенням житлової субсидії перевищує суму покупки 50 тис. гривень вплинуло на встановлення права на призначення житлової субсидії для ОСОБА_1 .

Відповідно до заключения відділу державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів № 84 від 25.03.2019 року було винесене подання № 1248 від 01.04.2019 року до комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги на виконання п. 22 Положення № 848, щодо припинення житлової субсидії з квітня 2019 року ОСОБА_1 .

На підставі рішення комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, протокол № 14 від 05.04.2019 року, житлову субсидію ОСОБА_1 припинено з квітня 2019 року.

ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з жовтня 2018 року по березень 2019 року відповідно до якого, сума надміру виплачених коштів складає 6766 грн. 59 коп.

Відповідно до п. 22 Положення № 848 у разі припинення житлової субсидії за рішенням комісії, через подання громадянином заяви та/або декларації із зазначенням недостовірних даних, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію, то на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.

Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленням № 50-0-19 від 17.04.2019 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 6766 грн. 59 коп., з яких 4096 грн. 07 коп. на рахунок управління та 2670 грн. 52 коп. на рахунок Міністерства соціальної політики України.

Особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/8642 від 30.05.2019 року відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 6766 грн. 59 коп. до 14.06.2019 року, поте кошти у добровільному порядку відповідачем повернуто не було.

Враховуючи вище викладене, позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (місце знаходження: вул. Шевченка, 44 м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03196191) суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 4096 грн. 07 коп. на рахунок управління №35410074023399 УДКСУ, МФО 853592, код ЄДРПОУ 03196191, суму 2670 грн. 52 коп. на рахунок Міністерства соціальної політики України №35211084078737 ДКСУ МФО 820172 код 37567866.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради судовий збір у сумі 1921 грн. 00 коп. на рахунок №35417088023399 ГУ ДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 03196191.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 29.10.2019.

Суддя Л.В. Карапута