
Справа №461/3965/19>
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2019 року Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Фролової Л.Д.,
за участі секретаря судового засідання Остапчук М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління безпеки міста Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження, -
ВСТАНОВИВ:
30 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що 16 травня 2019 року він на належному йому автомобілі SKODA FABIA зупинився на тупиковій частині тротуару навпроти буд. 9 на пл. Соборній у м. Львові для посадки пасажирів - його дружини та малолітня дитина з дитячим візком. Зазначає, що зупинка транспортного засобу не спричинила перешкоди руху автомобілів та пішоходів. Інспектором з паркування Управління безпеки міста була винесена постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП. Дане рішення (у формі повідомлення) позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки у його тексті інспектором застосоване поняття «зупинка (стоянка)». У той же час, відповідно до норм Правил дорожнього руху поняття «зупинка» та «стоянка» мають різне значення, а дії щодо порушення ПДР мають бути розмежовані інспектором. Просить суд скасувати повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності.
Ухвалою від 06 червня 2019 року відкрито провадження у справі, вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач до суду не з`явився. В письмовій заяві просив розгляд справи провести без його участі, позов підтримав та просив задовольнити.
Управління безпеки міста Львівської міської ради свого представника в судове засідання не направило, хоча про дату та місце його проведення було повідомлене у встановленому процесуальним законом порядку. 29 липня 2019 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що позивачем оскаржується не рішення уповноваженого органу, а повідомлення про адміністративне правопорушення, оскарження якого не передбачене КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи, які не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позов підставним та таким, що підлягає задоволенню.
За змістом статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що 16 травня 2019 року інспектором з паркування Управління безпеки міста Львівської міської ради було складене повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності серії ЛВ № 12088. У тексті повідомлення зазначено, що 16 травня 2019 року об 11 год. 02 хв. на пл. Соборній 9 у м. Львові водій автомобіля SKODA FABIA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснив зупинку (стоянку) на тротуарі, що створило суттєву небезпеку для руху пішоходів, чим порушив п. 15.10-«д» ПДР. Інспектором постановлено визнати водія автомобіля винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу - 510,00 грн.
Частиною 3 ст. 122 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п`ятдесят кілометрів на годину, ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху.
Згідно із вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачений нормами права комплекс ознак (елементів), за наявності яких певне протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративний проступок. Такий комплекс ознак передбачає чотири елементи: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт і суб`єктивна сторона.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями, далі - ПДР України).
Згідно з положеннями п. 1.10 ПДР, зупинкою є припинення руху транспортного засобу на час до 5 хвилин або більше, якщо це необхідно для посадки (висадки) пасажирів чи завантаження (розвантаження) вантажу, виконання вимог цих Правил (надання переваги в русі, виконання вимог регулювальника, сигналів світлофора тощо). У той же час, стоянка - це припинення руху транспортного засобу на час, більший ніж 5 хвилин, з причин, не пов`язаних з необхідністю виконання вимог цих Правил, посадкою (висадкою) пасажирів, завантаженням (розвантаженням) вантажу.
Відтак, у повідомленні про притягнення до адміністративної відповідальності інспектором у викладенні об`єктивної сторони вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 122 КУпАП, не зазначено, які саме дії вчинив останній: зупинку чи стоянку транспортного засобу. Зазначене не дає можливості суду встановити фактичні обставини адміністративного правопорушення, а наведений недолік повідомлення про адміністративне правопорушення не може бути усунений судом в ході судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем належних та допустимих доказів, які б спростовували встановлені судом обставини, не надано.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Статтею 258 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу або залишається повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів у разі їх фіксації у режимі фотозйомки (відеозапису), крім випадків фіксації в автоматичному режимі правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно з ст. 279-1 КУпАП у разі якщо адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовано в автоматичному режимі або якщо порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а також у разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, встановлює відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 142 цього Кодексу. Якщо адміністративне правопорушення, передбачене частинами першою, третьою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки), частинами першою, другою статті 152-1 цього Кодексу, зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування зобов`язані розмістити на лобовому склі транспортного засобу копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності (якщо технічні можливості дозволяють встановити відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 142 цього Кодексу, на місці вчинення правопорушення) або повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності (якщо технічні можливості не дозволяють встановити відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 142 цього Кодексу, на місці вчинення правопорушення).
З урахуванням вкладеного, повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності за своєю суттю є рішенням суб`єкта владних повноважень про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Тому, суд не погоджується з позицією відповідача про необхідність закриття провадження у справі.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
На підставі наданих доказів та вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що постанову (повідомлення) у справі про адміністративне правопорушення необхідно скасувати, а провадження у справі закрити.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України витрати по сплаті судового збору необхідно компенсувати за рахунок держави, оскільки відповідач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 288 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 241-246, 286 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення (повідомлення) інспектора з паркування Управління безпеки міста Львівської міської ради серії ЛВ № 12088 від 16 травня 2019 року, якою водія автомобіля SKODA FABIA, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення закрити у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення.
Суддя Л.Д. Фролова