Ухвала суду № 85235103, 11.10.2019, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
11.10.2019
Номер справи
335/11418/19
Номер документу
85235103
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/11418/19 1-кс/335/7204/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2019 року м.Запоріжжя

Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя Воробйов А.В., за участю секретаря судового засідання Барсукової В.В., розглянувши у судовому засіданні у залі суду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області Драчова А.А.про арешт майна, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018080000000382 від 14.12.2018, за підозрою ОСОБА_1 у вчинені кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст.27 ч.3 ст.369, ч.3 ст.369-2, а також за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368, ч.2 ст.364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області Драчов А.А.звернувся до суду з клопотанням про арешт майна, мотивуючи свої вимоги тим, що в провадженні СУ ГУНП в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 12018080000000382 від 14.12.2018, за підозрою ОСОБА_1 у вчинені кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст.27 ч.3 ст.369, ч.3 ст.369-2, а також за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368, ч.2 ст.364 КК України.

06.08.2019 року на адресу слідчого управління ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення УСБУ в Запорізькій області №59\3\1-1203нт від 31.07.2019 року відповідно до якого Управлінням в ході виконання завдань СБ України з протидії корупційним проявам отримано дані щодо протиправних дій представників органів місцевого самоврядування, підприємств задіяних у сфері експертної оцінки земельних ділянок та фізичних (юридичних) осіб, що зацікавлені у їх придбанні.

Відповідно до ч. 8 ст.128 Земельного кодексу, ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами оціночної діяльності на замовлення органів державної влади або місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу.

Постановою КМУ № 381 від 22.04.2009 року “Про затвердження порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності”, а саме п.п. 9,10,11 передбачено, що авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти. Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності.

Встановлено, що посадовими особами Запорізької міської ради в порушення вимог Земельного кодексу, з метою заниженням реальної вартості комунальних земельних ділянок, впроваджено процедуру укладання договору на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, де Запорізька міська рада зазначається замовником, суб`єкт оціночної діяльності - виконавцем, а фізична (юридична) особа - платником. Вказане порушення вимог чинного законодавства призвело до того, що замовник самовільно обирає суб`єкта господарювання у сфері оціночної діяльності.

Так, згідно наявних відомостей, першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади, начальником управління з питань земельних відносин ЗМР, головою постійної комісії з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин, ТОВ “Укртехнопром” (ЄДРПОУ 30671972) та представників фізичних (юридичних) осіб, що купували земельні ділянки комунальної власності на умовах викупу розроблено протиправний механізм, який полягав у внесенні до звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок недостовірних відомостей у частині ринкової вартості ділянки.

Згідно наявних відомостей, результатом діяльності даного механізму є істотне заниження вартості земельних ділянок та, як наслідок, недоотримання до місцевого бюджету м. Запоріжжя грошових коштів у особливо великих розмірах.

З урахуванням викладеного, в діях посадових осіб виконавчого комітету Запорізької міської ради, представників депутатського корпусу, ТОВ “Укртехнопром” (код ЄДРПОУ 30671972) та фізичних (юридичних) осіб, які набули право власності на земельні ділянки вбачаються окремі ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.

Вказані відомості 07.08.2019 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12019080000000365 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.

09.08.2019 року постановою прокурора прокуратури Запорізької області матеріали досудових розслідувань, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018080000000382 від 14.12.2018 року та №12019080000000365 від 07.08.2019 об`єднані в одне провадження - №12018080000000382.

Допитана в якості свідка член громадської організації «Запорізький центр розслідувань» ОСОБА_2 пояснила, що у 2017 році була створена громадська організація «Запорізький центр розслідувань». Зі слів ОСОБА_2 приблизно з 2018 року члени зазначеної громадської організації почали займатися питанням, щодо штучного заниження експертної оцінки під час передачі у власність земельних ділянок на території м. Запоріжжя. Під час дослідження вказаного питання ними було встановлено, що у період з 2018 по теперішній час службові особи Запорізької міської ради та її виконавчих органів під час передачі у власність земельних ділянок на території м. Запоріжжя штучно знижували їх експертну оцінку. Як пояснила ОСОБА_2 відповідно до наявної в організації інформації та відповідно до аналізу ринкових цін на землю вони встановили, що експертні оцінки під час передачі земельних ділянок у власність на території м. Запоріжжя штучно занижувались у десятки разів. Вказаними діями службових осіб Запорізької міської ради та її виконавчих органів місцевий бюджет недоотримав грошові кошти за продаж земельних ділянок.

14.06.2019 року в ході обшуку приміщення Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 був виявлений та вилучений пакет документів щодо продажу Запорізькою міською радою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 площею 1,6842 га.

02.02.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_5 , громадянином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (діяв від імені громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та громадянином ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (діяв від імені ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) був укладений договір купівлі – продажу земельної ділянки площею 1,6842 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до умов зазначеного договору ціна земельної ділянки площею 1,6842 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на підставі експертної грошової оцінки (висновок про ринкову вартість земельної ділянки станом на 01.11.2017 складений ТОВ «Укртехнопром»/ЄДРПОУ 30671972/) становила 2 009 358 (два мільйона дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім) гривень 00 копійок, без ПДВ.

19.08.2019 року в рамках вказаного кримінального провадження ТОВ «Брок Сервіс Плюс» складено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 1,6842 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 2 відповідно до якої станом на 01.11.2017 її вартість складала 22 859 927, 00 грн. (двадцять два мільйони вісімсот п`ятдесят дев`ять тисяч дев`ятсот двадцять сім грн. 00 коп. без урахування ПДВ).

Таким чином вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташованої за адресою: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 , вул АДРЕСА_3 Крива Бухта, 2 площею 1,6842 га під час укладання договору купівлі – продажу від 02.02.2018 року була штучно занижена.

Отже, в результаті протиправних дій службових осіб Запорізької міської ради її виконавчих органів, суб`єкту оціночної діяльності та фізичних осіб, що зацікавлені у їх придбанні під час продажу земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташованої за адресою: м. АДРЕСА_1 , вул. Крива Бухта, 2 площею 1,6842 га місцевий бюджет недоотримав грошові кошти на загальну суму 20 850 569, 00 грн. (двадцять мільйонів вісімсот п`ятдесят тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять гривень 00 копійок без урахування ПДВ).

На даний час, існує сукупність підстав вважати, що земельна ділянка площею 1,6842 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташована за адресою: АДРЕСА_1 2 має суттєве значення для даного кримінального провадження, є доказом злочину та має важливе значення для встановлення усіх обставин вчинення даного кримінального правопорушення.

Крім того, вказана земельна ділянка постановою слідчого була визнана речовим доказом, і з метою її збереження, недопущення її передачі третім особам, вона підлягає арешту.

Приймаючи до уваги те, що земельна ділянка із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташована за адресою: АДРЕСА_1 Бухта, 2 площею 1,6842 га може бути використана як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, з метою її збереження, недопущення передачі третім особам, слідчий просить накласти на неї арешт.

Дослідивши клопотання, матеріали, якими воно обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя встановив наступне.

Відповідно до ст. 131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є, в числі інших, арешт майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України (Речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення).

Згідно з ч.10 ст.170 КПК України не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

Згідно з ч. 1 ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.

Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Приймаючи до уваги те, що земельна ділянка площею 1,6842 га із кадастровим номером 2310100000:01:013: НОМЕР_1 розташовану за адресою: АДРЕСА_1 2 може бути використана як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, з метою її збереження, недопущення передачі третім особам, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання слідчого та накладення арешту на майно зазначене в клопотанні слідчого.

Керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області Драчова А.А.про арешт майна, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018080000000382 від 14.12.2018, за підозрою ОСОБА_1 у вчинені кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст.27 ч.3 ст.369, ч.3 ст.369-2, а також за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368, ч.2 ст.364 КК України - задовольнити.

Накласти арешт на земельну ділянку площею 1,6842 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 розташовану за адресою: АДРЕСА_2 . Запоріжжя АДРЕСА_1 , 2 із забороною її відчуження, розпорядження.

Ухвала про арешт майна виконується негайно.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Слідчий суддя: А.В.Воробйов