Рішення № 85223111, 28.10.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
560/2866/19
Номер документу
85223111
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2866/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку державної пенсії ОСОБА_1 із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року, згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплачувати державну пенсію виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року, згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019 з урахуванням виплачених сум.

2. Постанову в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.

3. Покласти обов`язок на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання постанови суду.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку державної пенсії відповідно до ч.3 cт. 59 Закону України № 796-ХІІ.

Ухвалою суду від 30.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

15.10.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 12.05.2019, тому немає підстав здійснити перерахунок пенсії з 25.04.2019. При цьому, на виконання постанови КМУ № 543 від 26.06.2019 головним управління з 01.07.2019 проведено перерахунок пенсії позивача в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року. Розмір пенсії після перерахунку становить 9 290,85 грн.

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання представника відповідача необхідно відмовити.

24.10.2019 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що на сьогоднішній день врегульовано питання пенсійного забезпечення осіб, які приймали участь в ліквідації аварії на ЧАЕС, будучи призваними на військові збори, внаслідок чого отримали інвалідність та статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Спірним є лише розмір державної пенсії, яку йому нарахували та здійснює виплату Головне УПФ України в Хмельницькій області. Відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ державна пенсія обчислюється із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року: 4173 грн. х 5 = 20865 грн. х 70 % ( процент втрати працездатності)/ 100% =14605,50 грн. Відповідач по постанові КМ України № 543 від 26.06.2019 нарахував і виплачує державну пенсію в розмірі 9290,85 грн. з 1 липня 2019 року, а не з 25 квітня 2019 року. При обчисленні державної пенсії відповідач в формулу обчислення пенсії застосував заробітну плату за роботу в зоні відчуження, а не п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати.

Суд встановив наступні обставини справи.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення серії НОМЕР_1 видане 16.02.1994), інвалідом війни 2 групи ( посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 10.08.2006).

12 травня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з письмовою заявою, в якій просив здійснити перерахунок державної пенсії відповідно до ч.3 cт. 59 Закону України № 796-ХІІ, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2019 року, починаючи з 25 квітня 2019 року

13 червня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом №1392/Б-8 відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що у рішенні Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 не міститься положень щодо порядку його виконання, тому з зазначеного питання Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України. Після надходження відповіді буде повідомлено про порядок проведення перерахунку пенсії згідно частини 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року.

Також судом встановлено, що позивач отримував пенсію як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 01.07.2019 проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року. Розмір пенсії після перерахунку становить 9 290,85 грн. (8235,65 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку, 50 грн. - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи, 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, 625,60 грн. - підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат)).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року.

Конституційний Суд України у рішенні від 25.04.2019 року у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) вирішив:

1) Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

2. Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Так, у ст.91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13 липня 2017 року №2136-VIII зазначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційним Судом України у рішенні від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) вказано про втрату чинності ч.3 ст.59 Закону №796-ХІІ у частині словосполучення «дійсної строкової» з дня ухвалення - 25.04.2019.

Тобто, з 25.04.2019 втратили чинність положення ч.3 ст.59 Закону №796-ХІІ, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Таким чином, позивач належить до числа осіб, на яких поширюється дія ч.3 ст. 59 Закону №796-ХІІ, що відповідачем не заперечується.

При цьому суд зазначає, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб`єкт владних повноважень повинен вирішити, орган державної влади не має права відмовляти у цьому, керуючись відсутністю у рішенні Конституційного Суду України роз`яснень щодо порядку проведення перерахунку. У разі, якщо суб`єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести визначені законодавством підстави для відмови у прийнятті рішення, а не посилатись на будь - які оціночні судження або листи-роз`яснення, які законодавством не передбачені.

Згідно з ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, на момент звернення до відповідача з заявою 12.05.2019 позивач уже мав право на перерахунок пенсії відповідно ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи".

Оскільки пенсія позивачу підлягає перерахунку, а позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з відповідною заявою 12 травня 2019 року, перерахунок призначеної пенсії слід провести, починаючи з 01 травня 2019 року. При цьому, оскільки відповідачем було самостійно проведено такий перерахунок з 01.07.2019, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача провести такий перерахунок з 01.05.2019 по 30.06.2019 включно. Отже, протиправною є відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01.05.2019, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Стосовно доводів позивача щодо розміру призначеної пенсії з 01.07.2019, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 543 від 26.06.2019 року (яка набрала чинності 01.07.2019) внесено зміни до абзацу першого пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та викладено в такій редакції: За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х Кв/100%,

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:

Кзс=Зп(мін) х 5/Зс1,

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ. При цьому п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не є розміром пенсії, який має призначатись лише з урахуванням відсотку втрати працездатності, як помилково вважає позивач, а є лише однією зі складових, з якої необхідно здійснювати розрахунок пенсії.

Позивач просить допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов`язання виплати пенсії у межах стягнення за один місяць, про що суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Із зазначеного слідує, що негайно виконуються рішення суду саме про стягнення пенсії. Зазначена вимога є вимогою майнового характеру. В свою чергу, зобов`язання вчинити дії, в тому числі перерахувати та виплатити кошти є вимогою немайнового характеру та, відповідно, не є тотожною за своїм значенням вимозі про стягнення конкретної суми. Рішення суду у цій справі носить зобов`язальний характер. Тому відсутні підстави для допущення до негайного виконання рішення суду в частині вимоги про зобов`язання виплати пенсію у межах стягнення за один місяць.

Також суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача щодо зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду.

Виходячи з обставин даної справи, суд приходить до висновку про безпідставність даного клопотання позивача, оскільки ним не наведено аргументованих доводів, а судом не встановлено в ході судового розгляду доказів, що свідчили б про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Відповідно до ч.1,3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач був звільнений від сплати судового збору, тому такі судові витрати відсутні і розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлену листом від 13 червня 2019 року №1392/Б-8, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2019 року, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.05.2019 по 30.06.2019 перерахунок та виплату пенсії, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов