
Справа № 560/2686/19
РІШЕННЯ
іменем України
28 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві , Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України у м. Києві в якому просить визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови повернути ОСОБА_1 7305 грн, помилково сплачених при укладенні 17.04.2018 договору купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 як збір до Пенсійного фонду України на обов`язкове державне пенсійне страхування та зобов`язати відповідачів повернути ОСОБА_1 7305 грн, помилково сплачених при укладенні 17.04.2018 договору купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 як збір до Пенсійного фонду України на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Позовні вимоги позивач обґрунтовані тим, що 17.04.2018 року між позивачем та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лабутіною Ю.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №1065. За нотаріальне посвідчення вказаного договору, позивач сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості квартири, що становить 7305 грн.
Позивач зазначає, що оскільки житло ним придбавалось вперше, він не повинен був сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна, сплата такого збору в сумі 7305 грн (1% вартості квартири) є помилковою, а тому підлягає поверненню з державного бюджету.
Враховуючи наведене, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві із заявою про повернення безпідставно сплачених коштів, однак отримав відмову.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся з цим позовом за захистом своїх прав до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача на адресу суду 30.09.2019 надійшов відзив, в якому останній зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві не володіє інформацією щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, а тому не має можливості встановити факт придбання житла фізичними особами вперше.
Разом з тим, зауважує, що Пенсійний фонд не є розпорядником коштів, сплачених позивачем на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, а відтак для їх повернення немає підстав.
У зв`язку з вищенаведеним в задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Від Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва 26.09.2019 надійшло письмове пояснення, в якому зазначає, що повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" є Пенсійний фонд України, тому саме на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Вказує, що така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №813/1126/17.
Від Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві 20.09.2019 надійшло письмове пояснення, в якому вказує, що відповідним органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері обов`язкового пенсійного страхування, у даному випадку, є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, саме цей державний орган повинен подати відповідне подання про повернення коштів, у разі наявності підстав для прийняття останнього.
Від Управління Державної казначейської служби України у Деснянському районі м. Києва 04.10.2019 надійшло письмове пояснення, в якому також зазначає, що повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві покладено обов`язок щодо формування та подання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, письмові пояснення та наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 17.04.2018 року між позивачем та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лабутіною Ю.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №1065.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири є ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 40665310 від 17.04.2018.
Відповідно до квитанції №15866875 від 17.04.2018 ОСОБА_1 сплатила збір з операцій придбавання (купівлі продажу) нерухомого майна в сумі 7305 грн на рахунок УК СУ у Шевченківському районі м. Києва/24140500.
12 березня 2019 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій просила повернути сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7305 грн.
Листом від 18.03.2019 за №53920/05 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в заяві позивача відмовлено.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.
Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 цього ж Закону передбачено, що об`єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п. 9 ст. 1 цього Закону, вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно з абзацом 1 пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03 листопада 1998 року збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до п. 15-3 цього ж Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Аналіз наведених норм чинного законодавства України вказує на те, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 2. ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.04.2018 №120900483 позивач є власником квартири, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Підстава виникнення права власності: договір купівлі - продажу від 17.04.2018, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лабутіною Ю.Ю., зареєстрований у реєстрі №1065, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №40665310 від 17.04.2018.
Відтак, відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна у матеріалах справи відсутні. В свою чергу, відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач 17.04.2018 вперше придбав нерухоме майно (квартиру, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 7305 грн.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві протиправно відмовило позивачеві у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7305 грн, на підставі договору купівлі-продажу від 17.04.2018.
Разом з тим суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787.
Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
В той же час, для належного способу захисту порушених прав позивача та, зважаючи на те, що відповідно до квитанції №15866875 від 17.04.2018 збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна сплачено позивачем на рахунок УК СУ у Шевченківському районі м. Києва/24140500, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, а саме: у спосіб: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови повернути ОСОБА_1 7305 грн, помилково сплачених при укладенні 17.04.2018 договору купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 як збір до Пенсійного фонду України на обов`язкове державне пенсійне страхування та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 7305 грн, відповідно до квитанції №15866875 від 17.04.2018.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка наведена у його постановах від 20.03.2018 (справа №819/1249/17, від 30.01.2018 (справа №819/1498/17) та 31.01.2018 (справа №819/1667/17).
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до правил ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до квитанції №97 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, відтак за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути 384,20 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови повернути ОСОБА_1 7305 грн, помилково сплачених при укладенні 17.04.2018 договору купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 як збір до Пенсійного фонду України на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 7305 грн, відповідно до квитанції №15866875 від 17.04.2018.
В задоволені інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 384,20 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,Київ 53,04053 , код ЄДРПОУ - 42098368) Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Києва (вул. Академіка Туполєва, 28а,Київ 128,04128 , код ЄДРПОУ - 42098368) Третя особа:Головне управління державної казначейської служби України у м. Києві (вул. Терещенківська 11-а, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 37993783)
Головуючий суддя О.П. Шевчук