
Справа № 560/3765/18
РІШЕННЯ
іменем України
28 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресіліент Стара Синява" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , Старосинявської селищної ради Хмельницької області , Державного реєстратора Старосинявської селищної ради Хмельницької області Куцоконя Віталія Миколайовича про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресіліент Стара Синява" звернулося до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Старосинявської селищної ради Хмельницької області, Державного реєстратора Старосинявської селищної ради Хмельницької області Куцоконя Віталія Миколайовича в якому просить суд:
скасування державної реєстрації земельної ділянки, площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом внесення запису до Поземельної книги відомостей про її скасування;
скасування рішення державного реєстратора Куцоконя Віталія Миколайовича, індексний номер 41059220 від 14 травня 2018 року 09:12:57;
скасування пунктів 6, 7, 8, 9, 10, 11 рішення тридцять другої чергової сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради Хмельницької області від 11 травня 2018 року № 10/2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням шостого скликання Старосинявської селищної ради від 26 травня 2015 року № 8 приватному підприємцю ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень в оренду площею 1,56 га, на території селищної ради за адресою: АДРЕСА_2. Виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зобов`язано представити на розгляд та затвердження сесії селищної ради.
Позивач вказує. що приватний підприємець ОСОБА_1. звернулася до відділу Держземагенства у Старосинявському районі із заявою про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру. Виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд та затвердження сесії Старосинявській селищній раді приватним підприємцем ОСОБА_1 представлено не було.
ТОВ "Ресіліент Стара Синява" за договором купівлі-продажу набуло у власність нерухоме майно: адміністративне приміщення загальною площею 373,0 кв. м, приміщення диспетчерської загальною площею 24,2 кв. м, приміщення туалету загальною площею 16,4 кв. м, приміщення піднавісу загальною площею 381,2 кв. м, приміщення гаражів загальною площею 598,6 кв. м, приміщення майстерні загальною площею 976,1 кв. м.
Вказане нерухоме майно розташоване на земельній ділянці, площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач також зазначив, що 11 травня 2018 року рішенням тридцять другої чергової сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради № 10/2018 вирішено, зокрема:
"6. укласти договір оренди землі з ТОВ "Ресіліент Стара Синява" на земельну ділянку площею 1,5156 га (кадастровий номер 6824455100:01:015:0285), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , терміном на 7 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
7. Встановити річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 8 % від її нормативної грошової оцінки.
8. Доручити селищному голові Здебському В.Е . укласти від імені Старосинявської селищної ради договір оренди землі згідно даного рішення.
9. Після здійснення державної реєстрації прав оренди надати ТОВ "Ресіліент Стара Синява" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , площею 1,5156 га кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 зі зміною цільового призначення з "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" (03.07) - землі житлової та громадської забудови" на "для іншого сільськогосподарського призначення (01.13) - землі сільськогосподарського призначення".
10. Виготовлений проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення представити на розгляд та затвердження сесії селищної ради.
11. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту зв`язку та сфери послуг, з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, агропромислового комплексу та охорони навколишнього природного середовища."
Позивач також вказує на те, що Актом з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, складеним комісією створеним відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 19 вересня 2013 року № 205/213-р, нараховано збитки за використання земельної ділянки кадастровий номер 6824455100:01:015:0285, цільове призначення якої будівництво та обслуговування торгівлі, без правовстановлюючих документів у розмірі 280 632,52 грн.
Разом з цим, згідно викопіювання з карти, щодо проведення нормативної грошової оцінки указаної вище земельної ділянки вбачається, що така ділянка до її державної реєстрації відносилася до земель господарського двору, тобто земель сільськогосподарського призначення.
Позивач стверджує, що вказана земельна ділянка була зареєстрована у Державному земельному кадастрі з порушенням вимог законодавства, оскільки під час такої реєстрації змінено її цільове призначення без затвердження органом місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність або надання у користування.
Крім того, державним кадастровим реєстратором не було скасовано державну реєстрацію протягом року у зв`язку із відсутністю зареєстрованого речового права на неї протягом року.
З огляду на це, з метою захисту своїх прав щодо земельної ділянки ТОВ "Ресіліент Стара Синява" звертнулося до суду з позовом про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, скасування рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно внаслідок такої реєстрації та скасування рішення селищної ради.
Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 27 травня 2019 року закрив провадження у справі № 560/3765/18 мотивуючи своє рішення тим, що у випадку, що розглядається, спір за своєю сутністю не є публічно-правовим, оскільки вимоги позивача не підпадають під дію статті 19 КАС України, такий має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 25 липня 2019 року ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 травня 2019 року скасував, а справу направив до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою від 12 вересня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до свого провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресіліент Стара Синява" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Старосинявської селищної ради Хмельницької області, Державного реєстратора Старосинявської селищної ради Хмельницької області Куцоконя Віталія Миколайовича про скасування рішень та ухвалив продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У наданий судом строк відповідно до ухвали від 12 вересня 2019 року представники сторін не скористалися наданим їм правом на подачу відзивів та заперечень, за таких обставин з врахуванням положень статті 162 КАС України, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що рішенням шостого скликання Старосинявської селищної ради від 26 травня 2015 року № 8 приватному підприємцю ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень в оренду площею 1,56 га, на території селищної ради за адресою: АДРЕСА_2. Виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зобов`язано представити на розгляд та затвердження сесії селищної ради.
05 червня 2015 року державним кадастровим реєстратором ОСОБА_4 зареєстровано у Державному земельному кадастрі земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , площею 1,5156 га, якій присвоєно кадастровий номер 6824455100:01:015:0285, вид використання земельної ділянки "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі".
В подальшому ТОВ "Ресіліент Стара Синява" 23 лютого 2016 року згідно договору купівлі-продажу придбало у власність нерухоме майно: адміністративне приміщення загальною площею 373,0 кв. м, приміщення диспетчерської загальною площею 24,2 кв. м, приміщення туалету загальною площею 16,4 кв. м, приміщення піднавісу загальною площею 381,2 кв. м, приміщення гаражів загальною площею 598.6 кв. м, приміщення майстерні загальною площею 976,1 кв. м., що знаходиться на земельній ділянці, площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 за адресою: АДРЕСА_2 .
10 травня 2018 року Старосинявська селищна рада подала заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та документи необхідні для проведення державної реєстрації права власності земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 за адресою: АДРЕСА_2 .
11 травня 2018 року рішенням тридцять другої чергової сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради № 10/2018 вирішено, зокрема:
п. 6. укласти договір оренди землі з ТОВ "Ресіліент Стара Синява" на земельну ділянку площею 1,5156 га (кадастровий номер 6824455100:01:015:0285), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , терміном на 7 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі;
п. 7. встановити річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 8 % від її нормативної грошової оцінки;
п. 8 доручити селищному голові Здебському В . Е. укласти від імені Старосинявської селищної ради договір оренди землі згідно даного рішення;
п. 9 після здійснення державної реєстрації прав оренди надати ТОВ "Ресіліент Стара Синява" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , площею 1,5156 га кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 зі зміною цільового призначення з "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" (03.07) - землі житлової та громадської забудови" на "для іншого сільськогосподарського призначення (01.13) - землі сільськогосподарського призначення";
п. 10 виготовлений проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення представити на розгляд та затвердження сесії селищної ради;
п. 11 контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту зв`язку та сфери послуг, з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, агропромислового комплексу та охорони навколишнього природного середовища.
14 травня 2018 року рішенням державного реєстратора Куцоконя Віталія Миколайовича, індексний номер 41059220 від 14 травня 2018 року проведено державну реєстрацію права власності земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 за суб`єктом - Старосинявською селищною радою.
Непогоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до положень ч. 1 статті 19 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико - культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно із частинами 1, 2 статті 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади. Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 21 ЗК України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою, зокрема, для: визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.
Згідно з п. б ч. 2 ст. 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17 жовтня 2012 року (далі - Порядок).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Частиною 3 статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Частиною 6 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно із ст. 79-1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 9 Порядку до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держгеокадастру у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать, зокрема, здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації.
Відповідно до пункту 107 Порядку, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку.
Пунктом 109 Порядку встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється, зокрема, за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування наданий дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Відповідно до пункту 112 Порядку, після прийняття органом державної влади чи органом місцевого самоврядування рішення про затвердження документації із землеустрою, яка є підставою для державної реєстрації земельної ділянки, та надання органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин, або його територіальному органові відповідно до компетенції засвідченої копії такого рішення державний кадастровий реєстратор протягом двох робочих днів з моменту її отримання вносить відповідні відомості до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.
Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками вказав, що із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі.
Враховуючи викладені норми законодавства, можна дійти висновку, що зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) заінтересованої особи про надання дозволу та затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту.
В подальшому сільська, селищна, міська рада розглядає заяву (клопотання) і в разі згоди на зміну цільового призначення земельної ділянки дає дозвіл на підготовку проекту її відведення, який в подальшому підлягає обов`язковому затвердженню.
Таким чином, зміна цільового призначення відбувається саме з моменту прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність або надання у користування.
Як встановлено судом та зазначено вище, спірна Земельна ділянка до державної реєстрації в державному земельному кадастрі належала до земель сільськогосподарського призначення, а тому реєстрацію земельної ділянки з цільовим призначенням будівництво та обслуговування торгівлі здійснено з порушенням зазначених вимог законодавства і така реєстрація підлягає скасуванню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що самостійною підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки, площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285, є факт відсутності реєстрації речового права на таку земельну ділянку протягом року з вини заявника.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Так, згідно ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, зокрема, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Пунктом 57 Порядку визначено, що поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку.
Згідно пункту 60 Порядку запис у Поземельній книзі скасовується Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Пунктом 114 Порядку визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, зокрема, коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
Водночас, згідно з частиною першою статті 30 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державних кадастрових реєстраторів інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених цим Законом, надається в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з визначенням, наведеним у пункті 3 частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", заявником є, зокрема, власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
У свою чергу відповідно до пункту 4 частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" під терміном "інший правонабувач" мається на увазі орендар, суб`єкт іншого права, похідного від права власності, іпотекодержатель, спадкоємець (у разі оформлення спадщини, до складу якої входять речові права на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації згідно із цим Законом).
За змістом положень розділу II Цивільного кодексу України та відповідних глав Земельного кодексу України речовими правами на земельну ділянку є, зокрема право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки, право земельного сервітуту, право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.
Частиною другою статті 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до вимог статті 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Отже, в нормах чинного законодавства право власності та інші речові права розмежовуються, як окремі правові категорії, кожне з яких підлягає реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Державному земельному кадастрі в порядку та випадках, передбачених законодавством.
Частиною другою статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" закріплено особливості реєстрації прав на земельні ділянки та встановлено, що під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 ЗК України, передають земельні ділянки у власність або у користування.
Наведені вище положення нормативних актів однозначно свідчать про те, що державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрація речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно повинні здійснюватися за відповідною заявою особи яка подала документацію із землеустрою державному кадастровому реєстратору для Формування земельної ділянки, як правонабувача речового права, а речовим правом, яке піддягало реєстрації протягом встановленого законом строку (одного року), є не право комунальної власності, а право оренди приватного підприємця ОСОБА_1 на таку земельну ділянку.
Таким чином, державна реєстрація земельної ділянки площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 на переконання суду мала бути скасована Державним кадастровим реєстратором, який здійснював таку реєстрацію, оскільки протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника - приватного підприємця Лабадзе Н.Т., яка не вчинила жодних дій щодо оформлення таких прав на земельну ділянку, а саме не представила на розгляд та затвердження сесії Старосинявської селищної ради виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не здійснювала дій щодо реєстрації речового права (оренди земельної ділянки).
Як встановлено судом, згідно даних публічної кадастрової карти України (http://www. http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta) станом на час звернення позивача до суду державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 6824455100:01:015:0285 не скасована.
Вказане свідчить про те, що Держземагенством не вчинені дії щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6824455100:01:015:0285 та її кадастрового номера, тобто не виконано вимоги ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та п. 114 Порядку.
Щодо скасування рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно, індексний номер 41059220, від 14 травня 2018 року 09:12:57, скасування п. п. 6, 7, 8. 9, 10, 11 рішення тридцять другої чергової сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради від 11 травня 2018 року № 10/2018, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 26 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, підставою виникнення права власності на земельну ділянку, площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 є відомості з Державного земельного кадастру.
З вищенаведеного слідує, що у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі підлягає скасуванню державна реєстрація права власності, здійснена в Державному реєстрі прав.
А отже скасування п. п. 6. 7, 8, 9, 10, 11 рішення тридцять другої чергової сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради від 11 травня 2018 року № 10/2018 є похідною вимогою, оскільки вказані пункти у цьому рішенні стосуються сформованої земельної ділянки площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285 і таке рішення винесено саме внаслідок державної реєстрації в Державному земельному кадастрі вказаної земельної ділянки, що в подальшому внаслідок скасування призведе до неможливості виконання вказане рішення.
Згідно ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачі не надали до суду жодних належних доказів, а відтак не довели правомірності своїх дій щодо прийняття оскаржуваних рішень.
Зважаючи на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 6824455100:01:015:0285 була зареєстрована у Державному земельному кадастрі з порушенням вимог законодавства, у зв`язку із тим, що під час такої реєстрації змінено її цільове призначення без затвердження органом місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність або надання у користування, а також те, що державним кадастровим реєстратором не було скасовано державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки, у зв`язку із відсутністю зареєстрованого речового права на неї протягом року, тому позовні вимоги ТОВ "Ресіліент Стара Синява" є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до положень статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, площею 1,5156 га, кадастровий номер 6824455100:01:015:0285, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом внесення запису до Поземельної книги відомостей про її скасування.
Скасувати рішення державного реєстратора Куцоконя Віталія Миколайовича, індексний номер 41059220 від 14 травня 2018 року 09:12:57.
Скасувати пункти 6, 7, 8, 9, 10, 11 рішення тридцять другої чергової сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради Хмельницької області від 11 травня 2018 року № 10/2018.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресіліент Стара Синява" 5286 (п`ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Старосинявської селищної ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресіліент Стара Синява" (вул. Заводська, 4А, Стара Синява, Старосинявський район, Хмельницька область, 31400 , код ЄДРПОУ - 39961968) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479) Старосинявська селищна рада Хмельницької області (вул. Івана Франка, 4, Стара Синява, Старосинявський район, Хмельницька область, 31400 , код ЄДРПОУ - 39767479) Державний реєстратор Старосинявської селищної ради Хмельницької області Куцоконь Віталій Миколайович (вул. Івана Франка, 5, Стара Синява, Старосинявський район, Хмельницька область, 31400 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя П.І. Салюк