
Справа № 420/6237/19
УХВАЛА
28 жовтня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали позовної заяви Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» в особі Південної філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» в особі Південної філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області Маренич Григорія Георгійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:24483940 від 16.09.2015р., на об'єкт нерухомого майна-стаціонарну станцію радіоконтролю, пусковий комплекс ODBL VDCH, яка розташована за адресою: Одеська область, Біляївський р-н., с/рада Дачненська, Комплекс будівель та споруд №1.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 1 ч.1 ст.4 визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Як вбачається з позовної заяви Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», позивач звернувся до суду із позовними вимогами до Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області Маренич Григорія Георгійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:24483940 від 16.09.2015р., на об'єкт нерухомого майна-стаціонарну станцію радіоконтролю, пусковий комплекс ODBL VDCH, яка розташована за адресою: Одеська область, Біляївський р-н., с/рада Дачненська, Комплекс будівель та споруд №1.
При цьому, в обґрунтування підстав звернення до суду із цим позовом позивач, посилаючись на положення Господарського кодексу України та Положення про Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердженого наказом Президента України від 23.11.2011р. №1067/2011, зазначив, що право власності на майно, яке знаходиться у господарському віданні позивача, має бути оформлене за Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Суд зазначає, що визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Публічно-правовий спір має свою особливість суб'єктного складу - участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сам по собі цей факт не дає підстав ототожнювати із публічно-правовим та відносити до справи адміністративної юрисдикції будь-який спір за участю суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим, а тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018р. по справі № 823/2042/16.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 170 КАС України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження по справі за позовом Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» в особі Південної філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4,19,170, 294-295, КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження у справі за позовом Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» в особі Південної філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області Маренич Григорія Георгійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:24483940 від 16.09.2015р., на об'єкт нерухомого майна-стаціонарну станцію радіоконтролю, пусковий комплекс ODBL VDCH, яка розташована за адресою: Одеська область, Біляївський р-н., с/рада Дачненська, Комплекс будівель та споруд №1- відмовити, позовні матеріали повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра