Рішення № 85221581, 30.09.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
280/1034/19
Номер документу
85221581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 вересня 2019 року Справа № 280/1034/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65; код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 25, кімн. 207; код ЄДРПОУ 34604386) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації, -

ВСТАНОВИВ:

12.03.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач або ГУ ДСНС України у Запорізькій області) до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» (далі - відповідач або ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ»), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень магазинів відповідача, розташованих за адресами: Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 53; Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148; Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченко, буд. 69; Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченко, буд. 34, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 107; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Перемоги, буд. 49; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Козацька, буд. 16-В, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію приміщень магазинів за вказаними адресами, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки позивачем.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що проведеною позаплановою перевіркою встановлено, що об'єкт відповідача - територія ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» за адресами: Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 53; Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148; Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченко, буд. 69; Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченко, буд. 34; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 107; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Перемоги, буд. 49; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Козацька, буд. 16-В, експлуатуються з порушеннями норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. За результатами перевірки складено акт від 11.12.2018 № 76. Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду (ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»). Просить суд задовольнити заявлені позовні вимоги.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Ухвалою від 15.03.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 280/1034/19 та призначено підготовче судове засідання на 11.04.2019.

Ухвалою суду від 11.04.2019 відкладено підготовче судове засідання на 13.05.2019.

Ухвалою суду від 13.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 (тридцять) днів та відкладено підготовче судове засідання на 30.05.2019.

Ухвалою суду від 30.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.06.2019.

27.06.2019 в судовому засідання оголошено перерву до 24.07.2019.

Ухвалою суду від 24.07.2019 зупинено провадження у справі до 30.09.2019 для надання сторонами часу необхідного їм для примирення.

11.04.2019 представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву (вх.№14477), в якому зазначено, що з метою усунення виявлених порушень, керівництвом ТОВ «УРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» було розроблені та затверджені необхідні плати заходів щодо усунення виявлених порушень, та станом на 10.04.2019 майже всі порушення усунуті, а ті що не усунуті не створюють загрози життю та здоров'ю. Крім того, зазначено, що магазини, які розташовані на адресами: «Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 53» та «Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченко, буд. 34» закриті, господарська діяльність на цих об'єктах не здійснюються, договори оренди припинено. З огляду на зазначене, просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.

13.05.2019 представником позивача до суду надано відповідь на відзив (вх.№18934), в якому зазначено, що за заявою позивача від 10.04.2019 ГУ ДСНС України у Запорізькій області у період з 06.05.2019 по 07.05.2019 проведено позапланову перевірку. За результатами вказаної перевірки складено акт № 46 від 07.05.2019, відповідно до висновків якого встановлено, що відповідачем усунуті не всі порушення, що несуть загрозу для здоров'я та життя людей.

Також, 30.05.2019 від відповідача до суду надійшло клопотання, в якому, серед іншого, зазначає про те, що господарську діяльність на об'єкті за адресою «Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148» буде припинено з 14.07.2019.

30.09.2019 від представника позивача до суду надійшли письмові пояснення, відповідно до яких ГУ ДСНС України у Запорізькій області проводилась перевірка на об'єктах відповідно, про що складений акт № 73 від 17.07.2019. Так, вказаним актом встановлено порушення на восьми об'єктах із десяти (господарська діяльність на останніх двох була припинена) З огляду на зазначене, просить суд застосувати заходи реагування, які вказані у позовні заяві по відношення до тих об'єктів відповідач, що експлуатуються. Крім того, подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи документах.

Представник відповідача до суду не прибув, причини неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Частиною 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Крім того, п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи те, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи суд вважає за можливе розглянути справу по суті.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд розглядає справу у письмовому провадженні.

Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, Запорізьким міськрайонним управлінням Головного управління ДСНС України в Запорізькій області в період з 28.11.2018 по 11.12.2018 було проведено позапланову перевірку ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ», за наслідками якої було складено акт № 76 від 11.12.2018.

В ході перевірки позивачем встановлено, що об'єкти відповідача - територія магазинів, розташованих за адресами:

- Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 53;

- Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148;

- Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченко, буд. 69;

- Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208;

- Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В;

- Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченко, буд. 34,

- Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 107;

- Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Перемоги, буд. 49;

- Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б;

- Запорізька область, м. Енергодар, вул. Козацька, буд. 16-В,

експлуатуються з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

за адресою м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 53:

Не забезпечено проведення технічного обстеження систем протипожежного захисту, на відповідність технічним умовам виробників і чинним нормативним документам з складанням відповідного акту форма Ж.5 Додаткова Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відповідно до вимог Розділ V. пункт 1.1., 1.4. Глави 1 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. п. Ж.6.4 Додаток Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту». Усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Не забезпечено проведення технічного обстеження СПЗ не дасть можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допускається на шляху евакуації з торгового залу магазину до торгового центу «Інтрейд» розташування турнікету, який перешкоджає вільній евакуації людей. Відповідно до вимог пункт 2.37 глава 2 Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей. Під час пожежі спостерігається виділення великої кількості їдкого диму (чадного газу), а також токсичних речовин. У випадку коли встановлено турнікет на шляхах евакуації не буде можливості швидко та безпечно провести евакуацію людей по евакуаційним виходам безпосередньо на ззовні на прилеглу до будівлю територію, що несе загрозу для здоров'я і життя відвідувачів та персоналу- магазину.

Електрощитову не відокремлено від складського приміщення протипожежними перегородками 2-го типу з межею вогнестійкості не менше ЕІ ЗО. Відповідно до вимог пункту 2.3 глави 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. ДБН В. 1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси, у протипожежних перешкодах повинні утримуватися в справному стані. Відсутність протипожежних дверей з межею вогнестійкості не менше ЕІ ЗО, є зменшенням класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, сприяє розповсюдженню пожежі та продуктів її горіння, в разі її виникнення в електрощитовій, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

- Не забезпечено усі приміщення у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) відповідно до наказу МВС України № 25 від 15.01.2018 р. «Про затвердження правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників». Відповідно до вимог пункт 3.6;3.9 глава 3 Розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить її ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не проведено навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони. Відповідно до вимог Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров'я життя.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р. № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

за адресою м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148:

Не очищено від торгівельних стелажів евакуаційний вихід зі складських приміщень. Відповідно до вимог Розділ ПІ п.2 пп.2.37 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Не допускається - улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; розташовувати у тамбурах виходів, за винятком квартир та індивідуальних житлових будинків, гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для торгівлі, а також зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання; улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали; розташовувати в ліфтових холах приміщення різного призначення; робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; знімати двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях; знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; розвішувати у сходових клітках на стінах дзеркала, стенди, панно, інші горючі матеріали. Улаштування торгівельних стелажів на шляхах евакуації зі складських приміщень значно зменшує шлях евакуації, що ускладнює евакуацію людей та в разі пожежі може призвести до задимлення шляху евакуації (сходової клітини), а виділення продуктів горіння несуть загрозу для життя та здоров'я людей.

В зоні з кухонним обладнанням (плити; сковороди; вертикальні; кутові; ланцюгові печі; кутові печі; шашличні печі з використанням газу, дров, кам'яного вугілля,; фритюрниці; жарові шафи;) не встановлено модульні системи локального пожежогасіння. Відповідно до вимог Розділ V пункт 1.2 глави 1 п. 8.1.5 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»; Технічні засоби, а саме системами протипожежного захисту, до складу яких відповідно до пункту 6.1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», входе система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, спрямовані на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, тому при не виконанні даного заходу і виникненні пожежі можливе швидке розповсюдження вогню що створює загрозу для життя та здоров'я людей.

Допущено складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами. Відповідно до вимог Розділ 4 п. «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Забороняється: складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами. Електроустаткування під час своєї роботи при перенавантаженнях електромережі може спричинити перенагрів та іскріння, що стане чинником для загоряння матеріалів, які знаходяться біля електроустаткування, та при розповсюдженні вогню створює загрозу для життя та здоров'я людей.

Не забезпечено усі приміщення у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) відповідно до наказу МВС України № 25 від 15.01.2018 р. «Про затвердження правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників». Відповідно до вимог пункт 3.6;3.9 глава 3 Розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить її ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

- Територія об'єкта, а також приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Відповідно до вимог пункту 8 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, територія об'єкта, а також приміщення повинні бути забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». При відсутності знаків безпеки люди, які знаходяться всередині будівлі не зможуть зорієнтуватися під час пожежі або будь-якої надзвичайної ситуації, що призведе до сповільнення евакуації або затримки використання первинних засобів пожежегасіння, і несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено лінії живлення до побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту (підвальне приміщення). Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить велику загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі не розроблено у відповідності до чинних вимог. Відповідно до вимог пункт 5 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від

№ 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Відсутність на видимих місцях планів (схеми) евакуації людей на випадок пожежі може призвести до не вірних дій під час евакуації під час надзвичайних подій, що може загрожувати життю або здоров'ю людей.

Допущено використання приміщення компресорної не за призначенням, а саме засмічування та захаращення її сторонніми предметами. Відповідно до вимог пункт 2.12 глава 2 Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014, № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Забороняється використовувати горища, технічні поверхи й приміщення (у тому числі вентиляційні камери, електрощитові) не за призначенням, розміщувати в них виробничі і складські дільниці, засмічувати та захаращувати їх сторонніми предметами. Двері горищ, технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових, підвалів повинні утримуватися зачиненими. Засмічування та захаращення приміщень сторонніми предметами може призвести при виникненні пожежі до потрапляння диму, полум'я, та інших продуктів горіння до коридору та сходової клітини, які є шляхами евакуації, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.

Заблоковано двері евакуаційного виходу з торгового залу біля відділу макаронних виробів. Відповідно до вимог пункт 2.37 глава 2 Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Блокування дверей евакуаційного виходу з торгового залу ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Влаштовано поріг на шляху евакуації зі складського приміщення, що має висоту більше ніж 0,05 м. Відповідно до вимог пункт 2.37 глава 2 Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; пункт 7.3.8 Розділ VII ДБН В. 1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва». Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей. Під час пожежі спостерігається виділення великої кількості їдкого диму (чадного газу), а також токсичних речовин. У випадку коли влаштовано поріг на шляху евакуації не буде можливості швидко та безпечно провести евакуацію людей по евакуаційним виходам безпосередньо на ззовні на прилеглу до будівлю територію, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р. № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту.

Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України П листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

Не проведено навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони. Відповідно до вимог Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров'я життя.

За адресою: м. Запоріжжя, бул. Шевченка, буд. 69:

Не забезпечено відкривання дверей на шляхах евакуації з основного залу в напрямку виходу з будівлі. Відповідно до вимог Розд. Ш п. 2.27 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа. Не забезпечення відкривання дверей на шляхах евакуації з основного залу в напрямку виходу з будівлі ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель під час пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допущено захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням, тощо. Відповідно до вимог Розд. III п. 2.37 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати, шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; Захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням, тощо на шляхах евакуації ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель під час пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не відокремлено приміщення електрощитової від інших приміщень протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва». Відповідно до вимог Розд. IV п. 1.24 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Забороняється влаштовувати незаповнені отвори в протипожежних перешкодах, які відокремлюють електрощитові. Відсутність протипожежної перешкоди сприяє розповсюдженню пожежі та продуктів її горіння, в разі її виникнення в електрощитовій, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допущено складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами. Відповідно до вимог Розділ 4 п. 1.18 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Електроустаткування під час своєї роботи при перенавантаженнях 1 електромережі може спричинити перенагрів та іскріння, що стане чинником для загоряння матеріалів, які знаходяться біля електроустаткування, та при розповсюдженні вогню створює загрозу для життя та здоров'я людей.

Не прибрано горючі матеріали на сходових клітинах та в приміщеннях. Відповідно до вимог Розд. Ш п. 2.1. «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Усі будинки, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття та відходів виробництва. Складування горючих матеріалів на сходових клітинах та в приміщеннях ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено розміщення вогнегасників у приміщеннях шляхом навішування за допомогою кронштейнів на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення, або встановлення на пожежні щити, стенди, підставки та спеціальні тумби. Відповідно до вимог пункту 3.10 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, розміщення та експлуатація вогнегасників повинні здійснюватись згідно з вимогами «Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників», затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677. Переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом:

навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;

установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

Не забезпечено приміщення відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Відповідно до вимог пункту 8 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, територія об'єкта, а також приміщення повинні бути забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». При відсутності знаків безпеки люди, які знаходяться всередині будівлі не зможуть зорієнтуватися під час пожежі або будь-якої надзвичайної ситуації, що призведе до сповільнення евакуації або використання первинних засобів пожежегасіння.

Не проведено навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони. Відповідно до вимог ст.11 постанова Кабінету Міністрів України від 26.07.2001р. №874 "Про удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних кадрів і фахівців у сфері цивільного захисту». Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров'я життя.

Не забезпечено відкривання дверей другого евакуаційного виходу з підвального приміщення. Відповідно до вимог Розд. III п. 2.37 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Не допускається влаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей;захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа. Не забезпечення відкривання дверей на шляхах евакуації в напрямку виходу з будівлі ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель під час пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено лінії живлення до побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту (підвальне приміщення). Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить велику загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не визначено для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення повинні бути визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з

«Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні. Відповідно до вимог Розд. III п. 2.9 глави 2 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою визначаються керівниками (технологами) об'єктів, або проектувальними організаціями, або спеціалізованими науково-дослідними закладами. Вразі не визначення категорією щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, в разі виникнення пожежі або іншої надзвичайної ситуації, підрозділам, які будуть задіяні для ліквідації пожежі або іншої надзвичайної ситуації, не дозволяє швидко визначити небезпеку даного приміщення, та застосувати відповідні міри та засоби для правильного та швидкого реагування на подію що сталася, а також визначення небезпеки життю та здоров'ю особового складу підрозділів ДСНС.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р. № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

За адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208:

Не забезпечено відкривання дверей на шляхах евакуації з основного залу в напрямку виходу з будівлі. Відповідно до вимог Розд. Ш п. 2.27 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа. Не забезпечення відкривання дверей на шляхах евакуації в напрямку виходу з будівлі ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель під час пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено лінії живлення до побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту (підвальне приміщення). Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допускається на шляху евакуації турнікет, який перешкоджає вільній евакуації людей. Відповідно до вимог пункт 2.37 глава 2 Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей. Під час пожежі спостерігається виділення великої кількості їдкого диму (чадного газу), а також токсичних речовин. У випадку коли встановлено турнікет на шляхах евакуації не буде можливості швидко та безпечно провести евакуацію людей при виникненні пожежі по евакуаційним виходам безпосередньо на ззовні на прилеглу до будівлю територію, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допущено складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами. Відповідно до вимог Розділ 4 п. 1.18 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Електроустаткування під час своєї роботи при перенавантаженнях електромережі може спричинити перенагрів та іскріння, що стане чинником для загоряння матеріалів, які знаходяться біля електроустаткування, та при розповсюдженні вогню створює загрозу для життя та здоров'я людей.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р. № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

За адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В:

Не забезпечено відкривання дверей на шляхах евакуації з основного залу в напрямку виходу з будівлі. Відповідно до вимог Розд. III п. 2.27 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від

№ 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа. Не забезпечення відкривання дверей на шляхах евакуації в напрямку виходу з будівлі ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель при виникненні пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено лінії живлення до побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту (підвальне приміщення). Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не прибрано горючі матеріали під сходовою клітиною та в приміщеннях. Відповідно до вимог Розд. III п. 2.1. «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Усі будинки, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття та відходів виробництва. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами або інструкціями, що затверджуються керівником об'єкта або підприємства. Складування горючих матеріалів під сходовою клітиною та в приміщеннях ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель при виникненні пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допускається на шляху евакуації турнікет та розсувні двері, які перешкоджають вільній евакуації людей. Відповідно до вимог пункт 2.37 глава 2 Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей. Під час пожежі спостерігається виділення великої кількості їдкого диму (чадного газу), а також токсичних речовин. У випадку коли встановлено турнікет на шляхах евакуації не буде можливості швидко та безпечно провести евакуацію людей при виникненні пожежі по евакуаційним виходам безпосередньо на ззовні на прилеглу до будівлю територію, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допущено влаштування орендарів на шляхах евакуації. Відповідно до вимог пункт 2.37 глава 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Не допускається: захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей. Під час пожежі спостерігається виділення великої кількості їдкого диму (чадного газу), а також токсичних речовин. Захаращування шляхів евакуації ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель при виникненні пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не пройдено посадовими особами та працівниками навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях». Відповідно до вимог Розд. II п. 16, п 20 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях». Приступати до роботи особам, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки, забороняється. Не - проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та про алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей, не знання необхідних правил пожежної безпеки може призвести до загибелі людей та ускладнення евакуації.

Допущено підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи. Відповідно до вимог Розд. IV глави 1 п. 1.18 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Забороняється підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортання електроламп і світильників папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами)., Підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, в разі замикання, іскріння, або іншого аварійного режиму роботи електромережі, може призвести до виникнення пожежі та її поширення, що є загрозою для життя і здоров'я людей.

Допущено експлуатацію світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами). Відповідно до вимог пункту 1.18 глави розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, забороняється використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів. При порушенні експлуатації світильників та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту світильника, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

У підвальному приміщенні електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати не встановлено на не горючі основи (конструкції) або

з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1-417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Для уникнення загорання горючих поверхонь від електрообладнання, яка встановлено на горючих основах, під це електрообладнання потрібно підкладати суцільний негорючий матеріал, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Електричне обладнання, яке встановлено на горючі основи, може загорітися від короткого замикання, що є загрозою для здоров'я та життя людей.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р. № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

За адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченко, буд. 34:

Не надано договір на технічне обслуговування системи пожежної сигналізації з організацією, що має ліцензію на право проведення даного виду робіт. Відповідно до вимог п. 1.4 гл. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Пункт Ж.2.4. ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» Додаток Ж (обов'язковий). Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Через відсутність на об'єкті договору на технічне обслуговування системи пожежної сигналізації з організацією, що має ліцензію на право проведення даного виду робіт, в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

Не надано договір про виведення тривожних сповіщень від приладу приймально-контрольного пожежної системи протипожежного захисту на пульт пожежного спостерігання з урахуванням вимог п. 5.6 та таблиці А.1 додатка А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» Відповідно до вимог п. 1.4 гл. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; п. 5.8 ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту». Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Через відсутність на об'єкті договору про виведення тривожних сповіщень від приладу приймально-контрольного пожежної системи протипожежного захисту на пульт пожежного спостерігання в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно- рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

Складські приміщення (відсіки), розташовані в підвальному поверсі не забезпечено люками чи вікнами розміром 0,9 х 1,2 м з приямками (для випускання диму в разі пожежі. У разі неможливості влаштування вікон не забезпечено ці приміщення системою димовидалення. Відповідно до вимог п/п. 8 п. 1. гл.9 розділ VI «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Складські приміщення (відсіки), розташовані в підвальних або цокольних поверхах, повинні мати люки чи вікна розміром 0,9 х 1,2 м з приямками (для випускання диму в разі пожежі). У разі неможливості влаштування вікон дозволяється обладнання цих приміщень системою димовидалення. У разі якщо складські приміщення які розташовані в підвальному поверсі не забезпечено люками чи вікнами розміром 0,9 х 1,2 м з приямками (для випускання диму в разі пожежі або системою димовидалення) ускладнюється звільнення людьми приміщень і будівель що збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено розміщення вогнегасників у приміщеннях шляхом навішування за допомогою кронштейнів на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення, або встановлення на пожежні щити, стенди, підставки та спеціальні тумби. Відповідно до вимог пункту 3.10 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, розміщення та експлуатація вогнегасників повинні здійснюватись згідно з вимогами «Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників», затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677. Переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом:

навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;

установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

Відсутній вільний доступ до пожежних кран-комплектів. Відповідно до вимог п/п. 1 п. 2.2. п.9 гл. 2 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Пожежні кран- комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. Не можливість вільного доступу до пожежних кран-комплектів не дає змоги гасіння пожежі, а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

- Не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів не рідше одного разу на шість місяців і перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Відповідно до вимог підпункту 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран- комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. Не справність внутрішнього протипожежного водопроводу не дає можливості гасіння пожежі а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

Не укомплектовано кожен пожежний кран-комплект пожежним стволом з з'єднувальною гайкою, а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними. Відповідно до вимог Розділ V п. 2.2 п.п. 2 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними. Не можливість роботи пожежних кран-комплектів не дає змоги гасіння пожежі, а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

Не забезпечено відкривання дверей на шляхах евакуації з торгівельного залу в напрямку виходу з будівлі. Відповідно до вимог Розділ III п. 2.27 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа. У разі якщо двері на шляхах евакуації не відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень), ускладнюється звільнення людьми приміщень і будівель при виникненні пожежі що збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Допускається зберігання горючих матеріалів під сходовою кліткою до підвального приміщення. Відповідно до вимог Розділ III п. 2.1 «Правил, пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Усі будинки, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття та відходів виробництва. Складування горючих матеріалів під сходовими клітинами та в приміщеннях ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель при виникненні пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р.№ 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;

Не надано посвідчення про проходження функціонального навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони. Відповідно до вимог Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров'я життя.

За адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 107:

Не пройдено посадовими особами та працівниками навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях». Відповідно до вимог Розд. II п. 16, п 20 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від

№ 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях». Приступати до роботи особам, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки, забороняється. Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та про алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей, не знання необхідних правил пожежної безпеки може призвести до загибелі людей та ускладнення евакуації.

Не забезпечено підвальне приміщення віконними отворами або спеціальними засобами димовидалення. Відповідно до вимог Розділ VI глави 4 пункт 4.11 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Забороняється зберігати горючі товари або негорючі товари в горючій упаковці у приміщеннях, які не мають віконних отворів або спеціальних засобів димовидалення. У разі якщо складські приміщення які розташовані в підвальному поверсі не забезпечені віконними отворами або спеціальними засобами димовидалення ускладнюється звільнення людьми приміщень і будівель при виникненні пожежі що збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Двері складських приміщень крамниці не виконано протипожежними 2-го типу, з межею вогнестійкості не менше ніж ЕІ ЗО. Відповідно до вимог Розділ III глави 1 пункт 2.3 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017 ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди» п. 9.3.6. Під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси, у протипожежних перешкодах повинні утримуватися в справному стані. Відсутність протипожежних дверей з межею вогнестійкості не менше ЕІ 30, є зменшенням класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, сприяє розповсюдженню пожежі та продуктів її горіння, в разі її виникнення в складському приміщенні, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

В приміщенні крамниці та по коридорам допускається захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами, тощо. Відповідно до вимог розділ III п. 2 п.п 2.37 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017.

Не допускається - улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини. Захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами, тощо на шляхах евакуації з приміщень значно зменшує шлях евакуації, що ускладнює евакуацію людей та в разі пожежі може призвести до задимлення шляху евакуації (сходової клітини), при виділенні продуктів горіння несе загрозу для життя та здоров'я людей.

Не забезпечено виведення тривожного сповіщення про пожежу від приймально-контрольного приладу систем пожежної сигналізації на пульт пожежного спостерігання згідно до вимог пункт 5.8 ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відповідно до вимог п. 1.4 гл. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; п. 5.8 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Через відсутність на об'єкті договору про виведення тривожних сповіщень від приладу приймально-контрольного пожежної системи протипожежного захисту на пульт пожежного спостерігання в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

Не забезпечено проведення технічного обслуговування вогнегасників відповідно до норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та нормативних документів у сфері пожежної безпеки. Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, керівники об'єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів протипожежного захисту у працездатному стані та забезпечити їх технічне обслуговування. При невиконанні даного заходу, технічно не придатних до використання первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), які розраховані на припинення горіння на початковому етапі розвитку пожежі може призвести до більш швидкого розвитку пожежі та призвести до більших надзвичайних подій, які несуть загрозу життю або здоров'ю населення.

В приміщенні електрощитової не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів у спосіб опресування, зварювання, паяння або затискачів. Відповідно до вимог пункту 1.6 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів. Не правильне з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів становить велику небезпеку. За відсутності виконання цих вимог є ризик загорання ізоляції проводів та короткого замикання, що є загрозою для здоров'я та життя людини.

В приміщенні електрощитової не проведено підкладання під електророзетку, що встановлена на горючі основи (панелі) суцільний негорючий матеріал, що виступав би за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м. Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Для уникнення загорання горючих поверхонь від електрообладнання, яка встановлено на горючих основах, під це електрообладнання потрібно підкладати суцільний негорючий матеріал, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Електричне обладнання, яке встановлено на горючі основи, може загорітися від короткого замикання, що є загрозою для здоров'я та життя людей.

Допущено експлуатацію світильників зі знятими ковпаками в приміщенні електрощитової. Відповідно до вимог пункту 1.18 глави розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, забороняється використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів. При порушенні експлуатації світильників та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту світильника, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей).

В приміщенні керуючої не забезпечено лінії живлення побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р.№ 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.1 1.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

Не проведено навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони. Відповідно до вимог Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров'я життя.

За адресою: м. Мелітополь, вул. 50-річчя Перемоги, буд. 49:

У підземному поверсі крамниці, вхід до якого не ізольований від загальних евакуаційних сходових кліток, влаштовані складські приміщення із зберіганням: горючих товарів, побутової хімії та товарів в горючій упаковці. Склади підземного поверху не мають віконних отворів або спеціальних засобів димовидалення. Відповідно до вимог пункти 2.11, 2.14 глави 2 розділу III, пункт 4.11 глави 4 розділу VI. Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Забороняється зберігати горючі товари або негорючі товари в горючій упаковці у приміщеннях, які не мають віконних отворів або спеціальних засобів димовидалення. У разі якщо складські приміщення які розташовані в підвальному поверсі не забезпечені віконними отворами або спеціальними засобами димовидалення ускладнюється звільнення людьми приміщень і будівель що збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Вхід до ліфту, який з'єднує підземний та перший поверхи крамниці, влаштовано без протипожежного тамбур-шлюзу 1-го типу та без підпору повітря під час пожежі не менше 20 Па. Відповідно до вимог пункт 2.3, глави 2 розділу III. Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). пункт.7.6.9 ДБН В.2.2-9-2009 «Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення». Під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах.

Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

В коридорі підземного поверху оздоблення стін виконано горючими матеріалами (панелями ОСБ). Відповідно до вимог пункту 2.17 глави 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, у приміщеннях громадського призначення (крім приміщень, розташованих у будинках V ступеня вогнестійкості), в яких можливе перебування 50 та більше осіб, опорядження (облицювання) стін та стель забороняється з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж:

Г2, В2, Д2, Т2 - для приміщень, у яких можливе перебування до 1500 осіб;

Г1, В1, Д1, Т2 - для приміщень, у яких можливе перебування 1500 та більше осіб.

Під час пожежі спостерігаються велика швидкість розповсюдження вогню, чому можуть сприяти горючі матеріали на шляхах евакуації, а також виділення токсичних продуктів горіння, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Під сходами між першим та підвальним поверхами виконані приміщення комор (в кабінеті керуючого). Відповідно до вимог пункти 2.23, 2.37, глави 2, розділу III Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. Не допускається улаштовування у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання. Захаращування шляхів евакуації ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель в разі пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Зменшується ширина головного евакуаційного виходу з приміщень крамниці, при розташуванні відділу продажу телефонів та встановленні терміналів банку. Відповідно до вимог пункти 2.23, 2.37, глави 2, розділу III Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. Не допускається захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами. Захаращування шляхів евакуації ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель під час пожежі і збільшує час на це,, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

У приміщеннях крамниці, які вбудовані у житловий 9-ти поверховий будинок, здійснюється продаж пожежонебезпечних товарів побутової хімії. Відповідно до вимог пункт 4.1, глави 4 розділу VI. Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Можливість розміщення підприємств торгівлі й харчування в будинках іншого призначення (у тому числі житлових), а також заходи щодо їх відділення від інших приміщень цих будівель протипожежними перепонами встановлюються згідно з вимогами будівельних норм. Торговельні підприємства для продажу ЛЗР, ГР та горючих газів (балонів з газами), фарб, розчинників, інших пожежонебезпечних товарів побутової хімії та піротехнічних виробів розміщувати в будинках іншого призначення не допускається. Продаж пожежонебезпечних товарів у приміщеннях крамниці які розташовані у житлових будинках може призвести до вкрай швидкого розповсюдженню вогню, що в свою чергу може призвести до руйнування і створити загрозу для здоров'я і життя людей.

Допускається складування горючих матеріалів та товарів на шляхах евакуації із крамниці (коридори підвалу та 1-го поверху, розвантажувальна рампа, сходи між 1-м поверхом та підвалом; біля приміщення ліфтової). Відповідно до вимог пункти 4.5, 4.11, глави 4, розділу VI. Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Розташування технологічного обладнання треба виконувати таким чином, щоб воно не перешкоджало вільній евакуації відвідувачів у разі пожежі. Забороняється зберігати горючі відходи, упаковку та контейнери в торговельних, обідніх залах та на шляхах евакуації (вони повинні видалятися щодня у міру накопичення). Захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами, тощо на шляхах евакуації з приміщень значно зменшує шлях евакуації, що ускладнює евакуацію людей та в разі пожежі може призвести до задимлення шляху евакуації (сходової клітини), при виділенні продуктів горіння несе загрозу для життя та здоров'я людей.

Не очищена від горючих матеріалів та пластикової тари електрощитова освітлення складів. Відповідно до вимог пункт 2.12, глави 2, розділу III Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Забороняється використовувати горища, технічні поверхи й приміщення (у тому числі вентиляційні камери, електрощитові) не за призначенням, розміщувати в них виробничі і складські дільниці, засмічувати та захаращувати їх сторонніми предметами. Засмічування та захаращення приміщень сторонніми предметами може призвести при виникненні пожежі до потрапляння диму, полум'я, та інших продуктів горіння до коридору та сходової клітини, які є шляхами евакуації, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.

Не виконано евакуаційне освітлення шляхів евакуації (коридори, внутрішні сходи, проходи в магазині) та торгового залу крамниці. Відповідно до вимог пункт 2.31, глави 2, розділу III Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути, забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей. У випадку пожежі, відсутність евакуаційного освітлення може призвести до неправильної та не своєчасної евакуації людей з приміщення. Евакуаційне освітлення слугує для безпечної евакуації людей при пожежі. Через вимкнення світла можлива паніка та відсутність орієнтації людей у просторі, що несе загрозу для життя та здоров'я людей.

- В складському приміщенні електровимикач освітлення встановлений на горючу основу (панель із ОСБ), без відокремлення електричного апарату шаром негорючого матеріалу, який би виступав за його габарити не менше, ніж на 0,01 м. Відповідно до вимог пункту 1.17 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Для уникнення загорання горючих поверхонь від електрообладнання, яка встановлено на горючих основах, під це електрообладнання потрібно підкладати суцільний негорючий матеріал, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Електричне обладнання, яке встановлено на горючі основи, може загорітися від короткого замикання, що є загрозою для здоров'я та життя людей.

В приміщеннях крамниці (при виконанні спрацювання системи пожежної сигналізації). Не працює система внутрішнього та зовнішнього оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей. Не виконано автоматичне блокування системи припливної вентиляції і подання теплого повітря та системи пожежної сигналізації об'єкта. Відповідно до вимог пункт 1.2, глави 1, розділу V Наказ МВС України від 30.12.2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні» (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017). пункти 9.1.1, 9.1.2 таблиця А. 1, Додаток «А»,пункт 4.8.1.2; таблиця Б.1, Додаток «Б», пункт 3, пункт 11.3.6, пункт 7.2.14, пункти Ж.2.2, Ж.6.3, Додаток «Ж». Відсутність роботи систем внутрішнього та зовнішнього оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей може призвести до знищення матеріальних цінностей та швидкого розповсюдження пожежі та виділення небезпечних продуктів горіння, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

Переносні вогнегасники не встановлені шляхом навішування на вертикальні конструкції, на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника Відповідно до вимог пункту 3.10 глави З розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, розміщення та експлуатація вогнегасників повинні здійснюватись згідно з вимогами «Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників», затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677. Переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом:

навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;

установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

Не забезпечено проведення технічного обслуговування вогнегасників відповідно до норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та нормативних документів у сфері пожежної безпеки. Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, керівники об'єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів протипожежного захисту у працездатному стані та забезпечити їх технічне обслуговування. При невиконанні даного заходу, технічно не придатних до використання первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), які розраховані на припинення горіння на початковому етапі розвитку пожежі може призвести до більш швидкого розвитку пожежі та призвести до більших надзвичайних подій, які несуть загрозу життю або здоров'ю людей.

Не визначено для приміщень виробничого та складського призначення категорї щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також класи зон, згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (НПАОП 40.1-1.32-01), та не позначено їх на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зони усередині приміщення. Відповідно до вимог Розд. III п. 2.9 глави 2 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою визначаються керівниками (технологами) об'єктів, або проектувальними організаціями, або спеціалізованими науково-дослідними закладами. Вразі не визначення категорією щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, в разі виникнення пожежі або іншої надзвичайної ситуації, підрозділам, які будуть задіяні для ліквідації пожежі або іншої надзвичайної ситуації, не дозволяє швидко визначити небезпеку даного приміщення, та застосувати відповідні міри та засоби для правильного та швидкого реагування на подію що сталася, а також визначення небезпеки життю та здоров'ю особового складу підрозділів ДСНС.

Не розроблені, у відповідності до чинних вимог, плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі (не зазначені на них знаки просторової орієнтації та найменування приміщень). Відповідно до вимог пункт 5 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Відсутність на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі може призвести до не вірних дій під час евакуації під час надзвичайних подій, що може загрожувати життю або здоров'ю людей.

Не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р.№ 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів, радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

Не проведено навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони. Відповідно до вимог Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров'я життя.

За адресою: м. Енергодар, Молодіжна, буд. 71-Б:

Не обладнано пожежні крани в приміщенні магазину шафою, яка має отвори для провітрювання і пристосування для опломбування та візуального огляду її без розкривання. Відповідно до вимог підпункт 6 пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Пожежні кран-комплекти повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників. На дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, мають бути нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026 76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. Не справність внутрішнього протипожежного водопроводу не дає можливості гасіння пожежі а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

Не укомплектувано пожежні крани №1; №2 - пожежним рукавом однакового з ним діаметра, стволом та важелем для полегшення відкривання. Відповідно до вимог підпункт 2 пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними. Не можливість роботи пожежних кран-комплектів не дає змоги гасіння пожежі, а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

- Усі наявні пожежні кран-комплекти не перевіряються шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування, відповідно до вимог підпункту 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. Не справність внутрішнього протипожежного водопроводу не дає можливості гасіння пожежі а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

В приміщенні охорони лінії живлення до побутових кондиціонерів не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1-417,- зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, ,що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

Не забезпечено виведення сигналу від приймально - контрольного приладу установки пожежної сигналізації на пульт централізованого пожежного спостереження пожежної охорони. Відповідно до вимог п. 1.4 гл. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; п. 5.8 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Через відсутність на об'єкті договору про виведення тривожних сповіщень від приладу приймально-контрольного пожежної системи протипожежного захисту на пульт пожежного спостерігання в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

Не забезпечено ремонт установки автоматичної пожежної сигналізації. Відповідно до вимог пункт 1.1 глави 1 розділу V. «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Через несправність на об'єкті системи протипожежного захисту, в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

В зоні з кухонним обладнанням (плити; сковороди; вертикальні; кутові; ланцюгові печі; кутові печі; шашличні печі з використанням газу, дров, кам'яного вугілля,; фритюрниці; жарові шафи;) не встановлено модульні системи локального пожежогасіння. Відповідно до вимог Розділ V пункт 1.2 глави 1 п. 8.1.5 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи, протипожежного захисту»; Технічні засоби, а саме системами протипожежного захисту, до складу яких відповідно до пункту 6.1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», входе система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, спрямовані на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, тому при не виконанні даного заходу і виникненні пожежі можливе швидке розповсюдження вогню, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.

Відсутній доступ до пожежного кран-комплекту №1 у торгівельному залі (шафи захаращена холодильними камерами). Відповідно до вимог підпункту 9 пункту 2.2 глави 2 Розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Пожежні кран- комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. Не можливість доступу до пожежного кран-комплекту не дає змоги гасіння пожежі, а розповсюдження вогню загрожує здоров'ю та життю людей.

У кабінеті прийому товару допущено експлуатацію тимчасової дільниці електромережі. Відповідно до вимог пункт 1.8 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняються. Винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно-монтажних та аварійних робіт. Експлуатація тимчасової дільниці електромережі становить велику небезпеку, є ризик загорання ізоляції проводів та короткого замикання, що є загрозою для життя людини.

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об'єкт на такому об'єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об'єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров'ю.

За адресою: м. Енергодар, Козацька, буд. 16-В:

Керівником об'єкту не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, для проведення первинного, повторного та позапланових інструктажів з працівниками. Відповідно до вимог пункту 16, Розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях». Приступати до роботи особам, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки, забороняється. Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини що використовуються в господарчі діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створю загрозу для життя та здоров'я людей, не знання необхідних правил пожежної безпеки може призвести до загибелі людей та ускладнення евакуації.

В зоні з кухонним обладнанням (плити; сковороди; вертикальні; кутові; ланцюгові печі; кутові печі; шашличні печі з використанням газу, дров, кам'яного вугілля,; фритюрниці; жарові шафи;) не встановлено модульні системи локального пожежогасіння. Відповідно до вимог Розділ V пункт 1.2 глави 1 п. 8.1.5 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»; Технічні засоби, а саме системами протипожежного захисту, до складу яких відповідно до пункту 6.1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», входе система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, спрямовані на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, тому при не виконанні даного заходу і виникненні пожежі можливе швидке розповсюдження вогню, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.

Заблокований евакуаційний вихід. На час перебування в магазині людей, працюючого персоналу закритий на ключ. На шляхах евакуації допускається зберігання товарів. Відповідно до вимог пункт 2.37 глави 2 розділ 3 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Не допускається забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах. Блокування евакуаційних виходів значно зменшує час на евакуацію людей та гасіння пожежі що несе загрозу для життя та здоров'я людей.

Не забезпечено ремонт установки автоматичної пожежної сигналізації. Відповідно до вимог пункт 1.1 глави 1 розділу V. «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017; Усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Через несправність на об'єкті системи протипожежного захисту, в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров'я та життя людей.

За відсутності виконання цих вимог є ризик загорання ізоляції проводів та короткого замикання, що є загрозою для життя людини.

Відповідно до наказу МВС України від 05.11.2018 р. № 879 які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798 «Правила техногенної безпеки» були змінені, і на цей час діють вказані правила.

В подальшому, за заявою відповідача від 10.04.2019 ГУ ДСНС України у Запорізькій області у період з 06.05.2019 по 07.05.2019 було проведено позапланову перевірку, про що складено акт № 46 від 07.05.2019 та виявлено наступні порушення:

- не виконано відкривання дверей на шляхах евакуації з основного залу з напрямку виходу з будівлі (за адресою: м. Запоріжжя, бул. Шевченка, буд. 69);

- не виконано відкривання дверей на шляхах евакуації з основного залу в напрямку виходу з будівлі (за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208);

- допущено розміщення орендарів на шляхах евакуації (за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В);

- не виконано виведення тривожного сигналу від приймально-контрольного приладу установки пожежної сигналізації на пульт централізованого пожежного спостереження пожежної охорони (за адресою: м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б);

- не виконано ремонт установки автоматичної пожежної сигналізації (за адресою: м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б);

- не виконано ремонт установки автоматичної пожежної сигналізації (за адресою: м. Енергодар, вул. Козацька, буд. 16-В);

Вказана перевірка була проведена лише на тих об'єктах відповідача, які були ним вказані у листі.

В подальшому позивачем проводилась перевірка на об'єктах відповідача, про що складено акт № 73 від 17.07.2019, відповідно до якого у 8-ми магазинах (окрім тих, на яких припинено господарську діяльність) виявлені порушення правил пожежної безпеки та не усунуті раніше виявлені порушення.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до пп. 35 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України № 661 від 12.11.2018 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту, складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а вразі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування.

Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки уповноважено звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, та являються:

- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

- випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

- відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

- невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

- порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

- відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

- відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

- неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

- проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду (ч. 7 ст. 7 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Крім того, слід зазначити, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Виходячи із системного аналізу положень Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи ДСНС мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, орган ДСНС зобов'язаний скласти припис за допомогою якого зобов'язати підконтрольний об'єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.

Судом взято до уваги те, що об'єкти ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ», а сам магазини, які розташовані на адресами: Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 53 та Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченко, буд. 34 на час винесення рішення закриті, господарська діяльність на них не здійснюються, а договори оренди припинені. Крім того, повідомлення представника відповідача про те, що об'єкт за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148, який відповідно за наявного в матеріалах справи клопотання від 30.05.2019 (вх.№22020) мав бути припинений з 14.07.2019 не знаходить свого підтвердження, оскільки відповідно до проведеної перевірки з 16.07.2019 по 17.07.2019 та складеного відповідно до цієї перевірки акту № 73 від 17.07.2019 встановлені порушення, зокрема, і на цього об'єкті.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з урахуванням виявлених в ході проведення перевірки порушень, подальша експлуатація території ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» за адресами: Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148; Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченко, буд. 69; Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 107; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Перемоги, буд. 49; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Козацька, буд. 16-В, без усунення виявлених порушень, створює реальну небезпеку для життя та здоров'я співробітників та відвідувачів, що є підставою для заборони їх експлуатації.

Згідно вимог ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65; код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 25, кімн. 207; код ЄДРПОУ 34604386) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації, - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень магазинів Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ», розташованих за адресами: Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 148; Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченко, буд. 69; Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 208; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 57-В; Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 107; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Перемоги, буд. 49; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 71-Б; Запорізька область, м. Енергодар, вул. Козацька, буд. 16-В, шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ» повністю зупинити експлуатацію приміщень магазинів за вказаними адресами, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 30.09.2019.

Суддя М.С. Лазаренко