Рішення № 85221564, 03.10.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
280/1450/19
Номер документу
85221564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 жовтня 2019 року Справа № 280/1450/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н. В.,

за участю секретаря Фесик А.В.

представника позивача Шекун І. В .

представників відповідача Гордєєв М.С., Углова О.П.

представника третьої особи Хівріч Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом: Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради

до Східного офісу Держаудитслужби

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: КП "Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба"

про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівель, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок відповідача UA-М-2019-03-14-000251 по закупівлі, яка проведена позивачем.

Ухвалою суду від 03.04.2019 суддею Артоуз О.О. відкрито провадження у адміністративній справі №280/1450/19 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.04.2019.

15.04.2019 на підставі частини 9 статті 31 КАС України суддею Стрельніковою Н. В. прийнято справу до свого провадження та призначено підготовче засідання на 14.05.2019.

14.05.2019 здійснено заміну первинного відповідача по справі - Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області на Східний офіс Держаудитслужби (49600, м.Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 22 корп. 2) та відкладено підготовче засідання на 12.06.2019.

12.06.2019 зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 22.08.2019.

22.08.2019 поновлено провадження у справі, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба», закрито підготовче засідання та призначено судове засідання на 05.09.2019.

05.09.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 03.10.2019.

У судовому засіданні 03.10.2019, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обгрунтування позову зазначено, що не погоджується із Висновками відповідача про результати моніторингу закупівлі, що проводилась позивачем з придбання послуги з автомобільних перевезень (перевезення експертних трупів). Стверджує, що вказаний висновок є необґрунтованим та таким, що порушує права позивача. Вказує, що інтереси позивача полягають у здійсненні ним закупівель послуг для забезпечення його потреб, де в свою чергу відповідачем не дотримано вимоги чинного законодавства щодо правильності проведення моніторингу закупівель. Просить позовні вимоги задовольнити.

Представники відповідача позов не визнали з підстав викладених у відзиві (вх. №16765 від 24.04.2019) в обґрунтування заперечень посилався на те, що Управлінням отримано звернення Запорізької місцевої прокуратури №1 від 08.02.2019 №120/2-560 вих19 щодо дослідження процедури закупівлі (відкриті торги) - надання послуг з автомобільних перевезень (перевезення експертних трупів) у зв`язку з можливими порушеннями вимог Закону України «Про публічні закупівлі», замовник закупівлі - Департамент інфракструктури та благоустрою Запорізької міської ради. Так, на підставі наказу від 14.03.2019 №31, який було оприлюднено в електронній системі закупівель цього ж дня, управлінням було проведено моніторинг закупівлі унікальний номер якої UA -2018-12-29-000677-b посадова особа. За результатами проведеного моніторингу закупівлі, відповідачем з дотриманням положень ч. 6 ст. 7-1 Закону № 922 та Порядку № 86, складено висновок про результати моніторингу закупівлі, який затверджено начальником Управління Ващенком Г.В . 19.03.2019 та оприлюднено у цей же день. В ході мониторингу було виявлено порушення в частині складання тендерної документації та/або внесенні змін до неї; в частині розгляду та/або відхилення (не відхилення) замовником тендерної пропозиції; та в частині не відміни замовником закупівлі. Таким чином вважають, що відповідач діяв відповідно до положень нормативно-правових актів, у межах наданих повноважень та у спосіб визначений законодавством. Просять відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи підтримав позицію позивача, просив позов задовольнити.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради (замовник) було оголошено відкриті торги на предмет закупівлі: «Послуги з автомобільних перевезень (перевезення експертних трупів)». Номер оголошення про проведення відкритих торгів: UA-2018-12-29-000677-b. Інформація про закупівлю розміщена в системі електронних закупівель «РгоZorro». Початок аукціону призначено на 15.01.2019.

Відповідно до Форми реєстру отриманих тендерних пропозицій на участь у згаданій процедурі закупівлі було подано тендерні пропозиції таких учасників: ФОП ОСОБА_4 та КП Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба.

Як установлено зі змісту протоколу розкриття тендерних пропозицій, переможцем торгів було визнано КП Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба.

Тому 17.01.2019 у системі електронних закупівель «РгоZorro» тендерним комітетом замовника було опубліковано Повідомлення про намір укласти договір з КП Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба.

19.02.2019 (вх. №08-17-89) на адресу відповідача надійшло звернення Запорізької місцевої прокуратури № 1 від 08.02.2019 № 120/2-560вих19 щодо проведення дослідження процедури закупівлі (відкриті торги) - надання послуг з автомобільних перевезень (перевезення експертних трупів) (ДК 021:2015:60100000-9) у зв`язку із можливим порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі». Замовник закупівлі - Департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради (а.с. 109).

Наказом начальника Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 14.03.2019 № 31 «Про початок моніторингу закупівель» на підставі інформації, отриманої від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, почато моніторинг закупівлі ДК 021:2015:60100000-9 Послуги з автомобільних перевезень (перевезення експертних трупів), яка проводиться Департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

В період з 14.03.2019 по 19.03.2019 фахівцями відповідача проведено мониторинг за результатами якого складено Висновок «Про результати моніторингу закупівлі» від 19.03.2019 (а.с. 111-113), яким встановлені наступні порушення:

- «Проведеним аналізом встановлено, що тендерна документація не відповідає вимогам законодавства у сфері закупівель. Так пунктом 3 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля. Проте, у тендерній документації замовника та додатках до неї умови щодо застосування заходів із захисту довкілля відсутні, що є порушенням вимог п.3 ч. 2 ст. 22 Закону.»

-« Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету від 16.01.2019 № 1 19-ВПТ, Замовником відхилено тендерну пропозицію учасника ФОП ОСОБА_4 на підставі пункту 1 частини 1 статті 30 Закону № 922 через ненадання забезпечення тендерної пропозиції. Порушень з цього питання не встановлено. Дослідженням тендерної пропозиції учасника КП Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба встановлено її невідповідність умовам тендерної документації. Так, відповідно до розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, пунктом 1.1.3 тендерної документації визначено вимогу щодо надання учасником у складі тендерної пропозиції Довідки про уповноважену особу та документів, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника (уповноваженої особи учасника процедури закупівлі) щодо підпису документів, що входять до складу тендерної пропозиції, договору за результатами закупівлі. Підприємством у складі пропозиції надано Довіреність від 10.12.2018 №2 видану підприємством в особі начальника ОСОБА_7 який діє на підставі Статуту, якою головному інженеру ОСОБА_6 надано повноваження щодо підпису документів, що входять до складу тендерної пропозиції, договору за результатами закупівлі. Водночас, згідно п.5.6 Статуту визначено, що підприємство очолює начальник. Призначення на посаду та укладання контракту з начальником підприємства здійснюється міським головою, про що видається відповідне розпорядження. У складі тендерної пропозиції наявний лише наказ від 21.08.2018 №132к про призначення ОСОБА_6 на посаду головного інженера та не міститься жодного документу щодо призначення начальника підприємства ОСОБА_7 яким видано довіреність на ОСОБА_6 , що у свою чергу не підтверджує повноважень уповноваженої особи учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції та договору за результатами закупівлі…».

- «Абзацом 7 частини 1 ст. 31 Закону визначено, що замовник відміняє торги в разі відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом. Враховуючи те, що тендерна пропозиція ФОП ОСОБА_4 відхилена тендерним комітетом Замовника, а тендерна пропозиція підприємства підлягає відхиленню, зазначені торги підлягають відміні».

Не погоджуючись із такими висновками, вважаючи їх необґрунтованими та такими, що порушують права та інтереси позивача, останній звернувся до суду із цим позовом.

Порядок здійснення моніторингу публічних закупівель встановлено ст. 7-1 Закону України від 25.12.2015 № 922 «Про публічні закупівлі» (далі - Закон №922).

Підстави для проведення моніторингу публічних закупівель викладені в ч. 2 ст. 7-1 Закону №922, а саме: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

Як визначено ч. 2 ст. 7-1 Закону №922, за наявності однієї або кількох таких підстав, керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про початок моніторингу закупівлі та відповідно до ч. З ст. 7-1 Закону № 922 оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі.

Відповідно до ч. 4 ст. 7-1 Закону № 922, строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

У відповідності до частини 10 статті 7-1 Закону № 922 у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.

Як свідчать матеріали справи 19.03.2019 відповідачем в електронній системі закупівель оприлюднено висновок про результати моніторингу закупівлі №UA-М-2019-03-14-000251 оголошеної позивачем.

За результатами моніторингу Управлінням встановлені наступні порушення:

-встановлено порушення законодавства в частині складання тендерної документації та/або внесення змін до неї;

-встановлено порушення законодавства в частині розгляду та/або відхилення (не відхилення) замовником тендерної (тендерних) пропозиції (пропозицій);

-встановлено порушення законодавства в частині не відміни замовником закупівлі.

Щодо порушення Департаментом, на думку відповідача, пункту 3 частини 2 статті 22 Закону № 922, в частині не передбачення в тендерній документації необхідності застосування заходів із захисту довкілля сід зазначити наступне.

Так, пунктом 3 частини 2 статті 22 Закону № 922 дійсно передбачено, що тендерна документація повинна містити, в тому числі, необхідність застосування заходів із захисту довкілля.

Водночас відповідно до пункту «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації замовника яка затверджена рішенням тендерного комітету від 29.12.2018 №2/19-2 передбачено, що учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним характеристикам та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником (яке повинно мати: розрахунок вартості послуг).

Разом з тим, абзацом другим цього ж пункту передбачено, що замовником зазначаються вимоги до предмета закупівлі згідно з частиною другою статті 22 Закону №922. Тобто, в розумінні тендерної документації передбачення необхідності застосування заходів із захисту довкілля Замовником було дотримано.

Важливим також є те, що наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 13.04.2016 №680 затверджено Примірну тендерну документацію для процедур закупівель - відкриті торги (далі - Примірна документація).

Згідно абзацу 2 Примірної документації, примірна тендерна документація містить, в тому числі, обов`язкову інформацію, визначену статтею 22 Закону №922, яка оформлюється у вигляді таблиці, що складається з трьох граф та подається замовником окремим файлом. У графі «1» зазначається нумерація, у графі «2» - перелік складових тендерної документації, у графі «З» - вимоги щодо їх заповнення відповідно до Закону №922. В примірній документації не зазначено вимог щодо необхідності застосування заходів із захисту довкілля.

При цьому, на етапі надання роз`яснень до тендерної документації Замовника, жоден з потенційних учасників торгів, в порядку статті 23 Закону №922, до Замовника не звертався, а тому такі учасники розуміли вимоги тендерної документації.

Більш того, тендерну документацію Замовника також не було оскаржено в порядку статті 18 Закону №922, а тому, у зв`язку з відсутністю звернень щодо тендерної документації Замовника та відсутністю скарг в частині законності/незаконності тендерної документації Замовника, свідчить про те, що Замовником дотримано вимоги частини 2 статті 22 Закону №922.

Щодо невідповідності, на думку відповідача, тендерної пропозиції КП Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба умовам тендерної документації.

Так, відповідно до підпункту 1.1.3. пункту «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації передбачено, учасники торгів повинні надати довідку про уповноважену особу та документів, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника (уповноваженої особи учасника процедури закупівлі) щодо підпису документів, що входять до складу тендерної пропозиції, договору за результатами закупівлі.

Вказану вимогу учасник КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба» виконало в повному обсязі, та у складі тендерної пропозиції таким учасником надано:

- довідку про уповноважену особу - файл "2 Довідка про уповноважену особу. рdf". Згідно вказаної довідки КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба» повідомлено, що особою уповноваженою представляти інтереси підприємства під час проведення процедури закупівлі та підписувати документи (договір, тендерну пропозицію та інші документи, що передбачені тендерною документацією) є головний інженер ОСОБА_6 ;

- документи, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника (уповноваженої особи учасника процедури закупівлі) щодо підпису документів, що входять до складу тендерної пропозиції, договору за результатами закупівлі: файл «3 Наказ про призначення»; та файл «4 Довіреність».

Згідно з наказом №132-К від 21.08.2017 ОСОБА_6 переведено з 21.08.2017 на посаду головного інженера КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба». Водночас, відповідно до довіреності від 10.12.2018 №2, виданої КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба», ОСОБА_6 уповноважений представляти інтереси цього підприємства у всіх підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності, а також перед фізичними особами, з питань пов 'язаних із здійсненням підприємством господарської діяльності.

За результатами розгляду позивачем, як замовником вказаних документів підтверджено повноваження головного інженера ОСОБА_6, якому надано повноваження щодо підпису документів, що входять до складу тендерної пропозиції та договору за результатами закупівлі.

Посилання відповідача у висновку на те, що учасником КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба» не надано жодного документу щодо призначення, саме начальника підприємства ОСОБА_7 , яким видано довіреність на ОСОБА_6, є не обгрунтованим, адже окремих вимог щодо підтвердження повноважень осіб, якими видано довіреності чи доручення в тендерній документації Замовника не вимагалось, а відтак це не є невідповідністю такого учасника умовам тендерної документації.

Щодо встановлення порушення в частині не відміни Департаментом закупівлі.

У висновку відповідачем вказано: «Абзацом 7 частини 1 статті 31 Закону визначено, що замовник відміняє торги в разі відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом. Враховуючи те, що тендерна пропозиція ФОП ОСОБА_4 відхилена тендерним комітетом Замовника, а тендерна пропозиція Підприємства підлягає відхиленню, зазначені торги підлягають відміні. Попри це, в подальшому між Замовником та Підприємством укладено договір на надання послуг з автомобільних перевезень (перевезення експертних трупів) від 05 лютого 2019 року № 2/19».

Враховуючи той факт, що у висновку відповідачем не вказано будь-яких інших невідповідностей тендерної пропозиції КП «Спеціалізоване комунальне підприємство Запорізька ритуальна служба» умовам тендерної документації, окрім, вказаних вище та спростованих доводами позивача, а також доданими доказами у позовній заяві, підстав для відміни торгів на підставі абзацу 7 частини 1 статті 31 Закону №922 не вбачається.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про результати моніторингу UA-М-2019-03-14-000251 процедури закупівлі, яка проведена Департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби (місцезнаходження: 49101, м.Дніпро, вул. Володимира Антоновича, б.22, корп. 2, код ЄДРПОУ 40477689) на користь Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради (місцезнаходження: 69037, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 214, код ЄДРПОУ 40467658) судові витрати у розмірі 1921 грн. 00 коп. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 15.10.2019.

Суддя Н.В. Стрельнікова