Рішення № 85220473, 17.10.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
440/4205/18
Номер документу
85220473
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4205/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Солтис О.О.,

представника відповідачів - Клименко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" до Головного управління ДФС у Полтавській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

26 листопада 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (надалі - позивач, ТОВ "Інтер`єр Плюс С") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - ГУ ДФС у Полтавській області), з урахуванням уточненої позовної заяви /а.с. 76-80/, про визнання протиправними та скасування рішень Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка діє у складі ГУ ДФС у Полтавській області та приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 07.05.2018 №686690/41720073, № 686686/41720073, та про зобов`язання ГУ ДФС у Полтавській області зареєструвати податкові накладні, подані ТОВ "Інтер`єр Плюс С", від 15.12.2017 № 537, 538 в ЄРПН, днем подання таких податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірні рішення є неправомірними та необґрунтованим, оскільки позивачем було надано всі необхідні документи, які підтверджують факт реального вчинення позивачем господарських операцій, на які виписано податкові накладні від 15.12.2017 № 537, 538. Вказує, що товар, який був реалізований за вказаними податковими накладними, був внесений засновником (власником) підприємства до статутного капіталу підприємства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року позовну заяву залишено без руху (суддя Єресько Л.О.).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії повернуто позивачеві на підставі частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду 10 квітня 2019 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року по справі № 440/4205/18 - задоволено. Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 року по справі № 440/4205/18 - скасовано. Справу № 440/4205/18 направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4205/18, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну фіскальну службу України (ідентифікаційний код 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 09:00 год. 05 вересня 2019 року, витребувано докази, продовжено строк підготовчого провадження у справі №440/4205/18 на тридцять календарних днів.

16 липня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 136-138/, у якому представник відповідачів просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем до податкових накладних від 15.12.2017 №537, 538 не надано документів, які підтверджують придбання реалізованого товару (договорів, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків).

Протокольною ухвалою суду від 05 вересня 2019 року витребувано від відповідача Головного управління ДФС у Полтавській області докази та встановлено строк для їх надання до суду до 13 вересня 2019 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 09:30 26 вересня 2019 року.

Ухвалами суду від 26 вересня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Полтавській області про заміну відповідача, розгляд справи відкладено до 14:00 17 жовтня 2019 року у зв`язку з неявкою у судове засідання представника позивача щодо якого не було відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання.

Представник позивача у судове засідання 17 жовтня 2019 року повторно не з`явився, надіслав до суду клопотання про розгляд за його відсутності /а.с. 215/.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, враховуючи наявність у матеріалах справи клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника позивача.

Суд, заслухавши вступне слово представника відповідачів, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (ідентифікаційний код 41720073) зареєстроване як юридична особа 09.11.2017, станом на 15.11.2017 позивач мав право на здійснення наступних видів діяльності: 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань станом на 15.12.2017 /а.с. 217-221/.

15.12.2017 на рахунок позивача надійшла передплата від ПП "Данкобуд" за будівельні матеріали згідно рахунку №10768, №11670 від 01.12.2017 в сумі 17337 грн., у тому числі ПДВ 2889,50 грн., що підтверджується звітом про дебітові та кредитові операції по рахунку ТОВ "Інтер`єр Плюс С", копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 147/.

Отримавши передплату за товар, ТОВ "Інтер`єр Плюс С" складено податкову накладну від 15.12.2017 №538 на загальну суму 6651,50 грн., в тому числі ПДВ - 1108,58 грн., /а.с. 141-142/ та податкову накладну від 15.12.2017 №537 на загальну суму 10685,50 грн., в тому числі ПДВ - 1780,92 грн. /а.с. 157-158/.

29.12.2017 податкова накладна №538 від 15.12.2017 направлена позивачем до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та за результатами розгляду податкової накладної №538 від 15.12.2017 контролюючий орган 03.01.2018 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.26" направив ТОВ "Інтер`єр Плюс С" квитанцію, у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3208, 3801, 3919, 3920, 3925, 4011, 4407, 4417, 5404, 5607, 6307, 6804, 7323, 8201, 8204, 8211, 8301, 8423, 8539, 8544, 9020, 9603. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2007 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу" /а.с. 90/.

ТОВ "Інтер`єр Плюс С" направлено контролюючому органу повідомлення від 04.05.2018 №2 /а.с. 91/ щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, у якому надано пояснення, за змістом яких з ПП "Данкобуд" ПН №538 від 15.12.2017 була складена на поставку товару по першій події. Договір на поставку укладався в усній формі. Видаткова накладна №3675 від 31.12.2017. Сплачено п/д №376 від 15.12.2017 у сумі 6651,50 грн. Пояснення по діяльності та заблокованому товару наведено у додатку. Копії підтверджуючих документів з ПП "Данкобуд" стосовно господарських операцій додаються. До вказаного повідомлення від 04.05.2018 №2 позивачем було додано копії: пояснення /а.с. 145/, накладної №3675 від 31.12.2017 /а.с. 146/, звіту про дебітові та кредитові операції по рахункам ТОВ "Інтер`єр Плюс С" за 15.12.2017 /а.с. 147/, товарно-транспортної накладної №370 від 14.12.2017 /а.с. 148/, акту внесення товару до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" від 30.11.2017 /а.с. 149-156/.

07.05.2018 комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в такій реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято рішення №686686/41720073 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.12.2017 №538 /а.с. 143/.

За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є "ненадання платником податку копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документи, які підтверджують придбання реалізованого товару" /а.с. 97/.

ТОВ "Інтер`єр Плюс С" подало скаргу на рішення комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.05.2018 №686686/41720073 /а.с. 98/.

21.05.2018 комісією з питань розгляду скарг ДФС України прийнято рішення №6105/41720073/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін /а.с. 99/.

Також 29.12.2017 податкова накладна №537 від 15.12.2017 направлена позивачем до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та за результатами розгляду податкової накладної №537 від 15.12.2017 контролюючий орган 03.01.2018 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.26" направив ТОВ "Інтер`єр Плюс С" квитанцію, у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2520, 2523, 3208, 3403, 3910, 3919, 3924, 3926, 4811, 5601, 5607, 6307, 6804, 6805, 8203, 8301, 8311, 8466, 9603, 9609. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2007 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу" /а.с. 82/.

ТОВ "Інтер`єр Плюс С" направлено контролюючому органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено від 04.05.2018 №537 /а.с. 159/, у якому надано пояснення про те, що з ПП "Данкобуд" ПН №537 від 15.12.2017 була складена на поставку товару по першій події. Договір на поставку укладався в усній формі. Видаткова накладна №3672 від 31.12.2017. Сплачено п/д №376 від 15.12.2017 у сумі 10685,50 грн. Пояснення по діяльності та заблокованому товару наведено у додатку. Копії підтверджуючих документів з ПП "Данкобуд" стосовно господарських операцій додаються. До вказаного повідомлення від 04.05.2018 №537 позивачем було додано копії: пояснення /а.с. 162/, звіту про дебітові та кредитові операції по рахункам ТОВ "Інтер`єр Плюс С" за 15.12.2017 /а.с. 163/, акту внесення товару до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" від 30.11.2017 /зворот а.с. 163-а.с. 170/, накладної №3672 від 31.12.2017 /а.с. 171/.

07.05.2018 комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в такій реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято рішення №686690/41720073 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.12.2017 №537 /а.с. 160/.

За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є "ненадання платником податку копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документи, які підтверджують придбання реалізованого товару" /а.с. 87/.

Позивач подав скаргу на рішення комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.05.2018 №686690/41720073 /а.с. 88/.

21.05.2018 комісією з питань розгляду скарг ДФС України прийнято рішення №6104/41720073/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін /а.с. 89/.

Позивач не погодився з рішеннями комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07 травня 2018 року №686690/41720073 та від 07 травня 2018 року №686686/41720073, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішенням комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07 травня 2018 року №686690/41720073 та від 07 травня 2018 року №686686/41720073, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з п.п. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент подання податкової накладної на реєстрацію) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (надалі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Положеннями пункту 13 Порядку №1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містить пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Наказ №567).

Зі змісту квитанції щодо податкової накладної від 15.12.2017 №538, складеної ТОВ "Інтер`єр плюс С", встановлено, що контролюючим органом сформульовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом МФУ №567 /а.с. 90/.

Зі змісту квитанції щодо податкової накладної від 15.12.2017 №537, складеної ТОВ "Інтер`єр плюс С", встановлено, що контролюючим органом сформульовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом МФУ №567 /а.с. 82/.

Пунктом 6 Критеріїв встановлено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

В якості причин для зупинення реєстрації податкової накладної №538 від 15.12.2017 у квитанції зазначено наступне: "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3208, 3801, 3919, 3920, 3925, 4011, 4407, 4417, 5404, 5607, 6307, 6804, 7323, 8201, 8204, 8211, 8301, 8423, 8539, 8544, 9020, 9603. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2007 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу" /а.с. 90/.

В якості причин для зупинення реєстрації податкової накладної №537 від 15.12.2017 у квитанції зазначено наступне: "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2520, 2523, 3208, 3403, 3910, 3919, 3924, 3926, 4811, 5601, 5607, 6307, 6804, 6805, 8203, 8301, 8311, 8466, 9603, 9609. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2007 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу" /а.с. 82/.

Відповідно до пункту 1 вказаного Переліку, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

З аналізу даних норм законодавства слідує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

У квитанції щодо податкової накладної від 15.12.2017 №538 та у квитанції щодо податкової накладної від 15.12.2017 №537 відповідач не зазначив конкретного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання відповідної податкової накладної.

Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

На час подання ТОВ "Інтер`єр плюс С" до контролюючого органу повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинена від 04.05.2018 №537 та від 04.05.2018 №2 /а.с. 91, 159/, податкове законодавство змінилося.

Так, законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 07.12.2017 №2245-VIII внесено зміни до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, норму викладено в наступній редакції: "Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (надалі - Порядок №117).

Аналогічно п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України пункт 15 Порядку №117 надає право платнику податків подати протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування свої письмові пояснення та документи необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 18 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Згідно з пунктом 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

У рішеннях комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 07.05.2018 №686690/41720073 та від 07.05.2018 №686686/41720073 підставою для відмови у реєстрації податкової накладної вказано: "ненадання платником податку копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документи, які підтверджують придбання реалізованого товару" /а.с. 87, 97/.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Інтер`єр Плюс С" направило контролюючому органу повідомлення від 04.05.2018 №2 /а.с. 91/ щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, у якому надало пояснення, за змістом яких з ПП "Данкобуд" ПН №538 від 15.12.2017 була складена на поставку товару по першій події. Договір на поставку укладався в усній формі. Видаткова накладна №3675 від 31.12.2017. Сплачено п/д №376 від 15.12.2017 у сумі 6651,50 грн. Пояснення по діяльності та заблокованому товару наведено у додатку. Копії підтверджуючих документів з ПП "Данкобуд" стосовно господарських операцій додаються. До вказаного повідомлення від 04.05.2018 №2 позивачем було додано копії: пояснення /а.с. 145/, накладної №3675 від 31.12.2017 /а.с. 146/, звіту про дебітові та кредитові операції по рахункам ТОВ "Інтер`єр Плюс С" за 15.12.2017 /а.с. 147/, товарно-транспортної накладної №370 від 14.12.2017 /а.с. 148/, акту внесення товару до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" від 30.11.2017 /а.с. 149-156/.

Також ТОВ "Інтер`єр Плюс С" направило контролюючому органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено від 04.05.2018 №537 /а.с. 159/, у якому надало пояснення про те, що з ПП "Данкобуд" ПН №537 від 15.12.2017 була складена на поставку товару по першій події. Договір на поставку укладався в усній формі. Видаткова накладна №3672 від 31.12.2017. Сплачено п/д №376 від 15.12.2017 у сумі 10685,50 грн. Пояснення по діяльності та заблокованому товару наведено у додатку. Копії підтверджуючих документів з ПП "Данкобуд" стосовно господарських операцій додаються. До вказаного повідомлення від 04.05.2018 №537 позивачем було додано копії: пояснення /а.с. 162/, звіту про дебітові та кредитові операції по рахункам ТОВ "Інтер`єр Плюс С" за 15.12.2017 /а.с. 163/, акту внесення товару до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" від 30.11.2017 /зворот а.с. 163-а.с. 170/, накладної №3672 від 31.12.2017 /а.с. 171/.

Як встановлено судом, 15.12.2017 на рахунок позивача надійшла передплата від ПП "Данкобуд" за будівельні матеріали згідно рахунку №10768, №11670 від 01.12.2017 в сумі 17337 грн., у тому числі ПДВ 2889,50 грн., що підтверджується звітом про дебітові та кредитові операції по рахунку ТОВ "Інтер`єр Плюс С", копія якого надавалася контролюючому органу та наявна у матеріалах справи /а.с. 147/.

Отримавши передплату за товар, ТОВ "Інтер`єр Плюс С" складено податкову накладну від 15.12.2017 №538 на загальну суму 6651,50 грн., в тому числі ПДВ - 1108,58 грн., /а.с. 141-142/ та податкову накладну від 15.12.2017 №537 на загальну суму 10685,50 грн., в тому числі ПДВ - 1780,92 грн. /а.с. 157-158/.

Відповідно до приписів 1 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Згідно з приписами п 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88, первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо. Таким чином, факт здійснення господарських операцій має підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції та повинні відповідати вимогам частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність".

При цьому, сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.

На підтвердження факту продажу ТОВ "Інтер`єр Плюс С" товару ПП "Данкобуд" позивачем додатково надано до контролюючого органу та до суду копії: накладної №3672 від 31.12.2017 на загальну суму 10685,50 грн., у тому числі ПДВ 1780,92 грн., /а.с. 171/ та накладної №3675 від 31.12.2017 на загальну суму 11330 грн., у тому числі ПДВ 1888,33 грн. /а.с. 146/.

У поясненнях, які надавалися позивачем до контролюючого органу, зазначено, що товар, з зазначеним у квитанціях кодом УКТ ЗЕД, був внесений засновником до статутного капіталу /а.с. 84, 96, 145, 162/, на підтвердження чого до контролюючого органу та до суду надано копії акту внесення товару до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" від 30.11.2017, зі змісту якого вбачається, що 30.11.2017 засновником ТОВ "Інтер`єр Плюс С" внесено до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" товару на загальну суму 500000,00 грн., у тому числі, товари з кодами УКТ ЗЕД, перелік яких зазначено контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних від 15.12.2017 №538 та від 15.12.2017 №537 /а.с. 100-107, 149-156, зворот а.с. 163-а.с. 170/.

Вказаний акт внесення товару до статутного фонду ТОВ "Інтер`єр Плюс С" від 30.11.2017 підписано ОСОБА_1 . як засновником ТОВ "Інтер`єр Плюс С".

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Інтер`єр Плюс С" підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (ідентифікаційний код 41720073) зареєстроване як юридична особа 09.11.2017 та станом на 30.11.2017 засновником та керівником юридичної особи ТОВ "Інтер`єр Плюс С" є ОСОБА_1 , розмір статутного капіталу складає 15050000,00 грн., дата закінчення його формування - 09.11.2018 /а.с. 222-226/.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 115 Цивільного кодексу України господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.

Частиною 2 статті 115 Цивільного кодексу України визначено, що вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, позивач надав контролюючому органу документи, якими підтвердив факт отримання юридичною особою ТОВ "Інтер`єр Плюс С" товару, що у подальшому був реалізований позивачем контрагенту ПП "Данкобуд" за податковими накладними від 15.12.2017 №538, №537.

Відтак, суд критично оцінює доводи відповідачів про правомірність оспорюваних рішень з посиланням на не надання позивачем документів, які підтверджують придбання реалізованого за податковими накладними від 15.12.2017 №537, №538 товару.

Враховуючи викладені обставини, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної від 15.12.2017 №537 та від 15.12.2017 №538, беручи до уваги, що реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДФС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації податкової накладної 15.12.2017 №537 та податкової накладної від 15.12.2017 №538, а тому рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07 травня 2018 року №686690/41720073, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.12.2017 №537, та рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07 травня 2018 року №686686/41720073, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.12.2017 №538, - прийняті без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішень, тобто необґрунтовано, а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ГУ ДФС у Полтавській області зареєструвати податкові накладні, подані ТОВ "Інтер`єр Плюс С", від 15.12.2017 № 537, 538 в ЄРПН, днем подання таких податкових накладних, суд виходить з наступного.

Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пунктів 19, 20 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29 грудня 2010 року податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, обов`язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих платником податків податкових накладних покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДФС України, а не на Головне управління ДФС у Полтавській області.

З огляду на вищевикладене, позовна вимога про зобов`язання ГУ ДФС у Полтавській області зареєструвати податкові накладні, подані ТОВ "Інтер`єр Плюс С", від 15.12.2017 №537, 538 в ЄРПН, днем подання таких податкових накладних, - необґрунтована та задоволенню не підлягає, оскільки звернена до неналежного відповідача.

Разом з тим, суд враховує наступне.

Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Надаючи правову оцінку належності обраного заявником способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зокрема, абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов`язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов`язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов`язок розв`язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань.

Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Відтак, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15 грудня 2017 року №537, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (ідентифікаційний код 41720073) 29 грудня 2017 року, а також зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15 грудня 2017 року №538, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (ідентифікаційний код 41720073) 29 грудня 2017 року.

Таким чином, адміністративний позов "Інтер`єр Плюс С" підлягає задоволенню частково.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на вищевикладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (провулок Льва Толстого, 40, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, ідентифікаційний код 41720073) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197), Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 39461639) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07 травня 2018 року №686690/41720073.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15 грудня 2017 року №537, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (ідентифікаційний код 41720073) 29 грудня 2017 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07 травня 2018 року №686686/41720073.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15 грудня 2017 року №538, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" (ідентифікаційний код 41720073) 29 грудня 2017 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер`єр Плюс С" витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 28 жовтня 2019 року.

Суддя С.С. Сич