Рішення № 85220105, 28.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
360/4259/19
Номер документу
85220105
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

28 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4259/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в письмовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірними дій, визнання незаконним та скасування рішення від 25.07.2019 № 1367, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, в якому позивач просить суд:

1) визнати неправомірними дії відповідача щодо вимоги надати для оформлення соціальної допомоги довідки про нараховані аліменти;

2) визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 25.07.2019 № 1367 про відмову позивачу в призначенні соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

3) зобов`язати відповідача нарахувати та сплатити позивачу соціальну допомогу на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку з урахування компенсації з 21.06.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Позивач надала пакет документів для продовження виплати допомоги 18.07.2019. Відповідач документи прийняв, але через відсутність, довідки про розмір аліментів виплату не розпочав. В липні 2019 року відповідач надав рішення від 25.07.2019 № 1367. Причиною відмови стала відсутність довідки про нараховані аліменти.

З посиланням на норми діючого законодавства, позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її права.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с. 1-3).

Відповідач позов не визнав з таких підстав (а. с. 23-26).

ОСОБА_1 21.06.2019 звернулась до Управління с заявою про призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку та піклування.

До заяви були додані такі документи: довідка зі школи на ОСОБА_2 , копія паспорту на ОСОБА_1 , витяг з єдиного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання на ОСОБА_1 , копія картки платника податків, довідка про склад сім`ї,

Відповідно до статті 16 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним

в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

У п. 27 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок) вказаний вичерпаний перелік документів для призначення вищевказаного виду допомоги. В якому чітко прописана довідка про місячний розмір аліментів, що одержує на дитину опікун. У разі неможливості одержання довідки про наявність і розмір аліментів

від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, тимчасова допомога призначається на підставі письмової заяви одного з батьків про одержання (неодержання) аліментів.

Згідно п. 28 Порядку: Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину.

Згідно п.29 Порядку Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

ОСОБА_1 , звернулась повторно за призначенням вищевказаного виду допомоги, тому для продовження виплати допомоги вона має надати довідку про місячний розмір аліментів.

Згідно ст. 44 Порядку: У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги

вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви. Управлінням згідно з чинним законодавством було встановлено місячний термін на дії довідки про розмір аліментів. У встановлений термін документи не були надані.

Отже, звертаємо увагу суду, що пунктами 27 та 28 Порядку визначено вичерпаний перелік документів, яким має надаватися разом із заявою про призначення допомоги чи продовження її виплати, тобто Управління під час повідомлення позивача, про документи, яких не вистачає, діє на підставі та в межах своїх повноважень.

Відповідне твердження позивача про неправомірність таких дій Управління є безпідставним, та має бути відхилено судом.

Проаналізувавши положення пунктів 27-28 Порядку, можна прийти до висновку, що довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину, мають надаватися разом з кожною заявою про призначення допомоги чи продовження її виплати.

18.07.2019 через вхідну кореспонденцію позивач надала заяву на ім`я начальника управління, про те що її донька ОСОБА_3 , знаходиться на території тимчасово окупованій території України (АР Крим), до заяви було додано відмову про відкриття провадження, де Станично-Луганським районним відділом державної виконавчої служби було рекомендовано ОСОБА_1 звернутися до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області з заявою про прийняття до виконання виконавчого листа про стягнення аліментів.

22.07.2019 Управлінням було винесено рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги.

Вважає, що Управління діє в межах правового поля та не має законних підстав для продовження виплати допомоги без повного пакету документів, визначеного Порядком.

З огляду на наведене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Відповідно до розпорядження від 09.12.2013 № 404 надано статус дитини, позбавленої батківського піклування - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з огляду на рішення Станично-Луганського районного суду Луганської області від 05.09.2013 у справі № 430/1695/13-ц про позбавлення батьківських прав матері ОСОБА_3 (а.с. 11).

Розпорядженням від 09.12.2013 № 405 встановлено опіку над малолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначено ОСОБА_1 пікуном ОСОБА_2 (а.с. 10).

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 21 червня 2016 року звернулася до УСЗН Станично-Луганської РДА із заявою про продовження виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (а.с. 27-28).

Дослідженням копії цієї заяви встановлено, що звернення є повторним. На заяві наявні відмітки про прийняття 21 червня 2019 року заяви та документів на 3 аркушах, їх реєстрацію за № 1367. Також наявна відмітка, що для розгляду заяви заявнику необхідно додати до 21 липня 2019 року такі документи: довідку про аліменти, довідку про держзабезпечення (а.с. 15).

Рішенням УСЗН Станично-Луганської РДА про відмову в призначенні соціальної допомоги від 25 липня 2019 року відмовлено позивачу у призначенні соціальної допомоги у зв`язку з закінченням терміну надання документів (довідка про аліменти, довідка про держзабезпечення) (а.с. 29).

Спірним у даній справі є правомірність прийняття відповідачем рішення від 25 липня 2019 року про відмову у призначенні позивачу соціальної допомоги.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

За унормуванням частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей визначає Закон України 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-XII), який спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

За приписами цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (пункт 4 частини першої статті 3 Закону № 2811-XII).

Частинами другою, третьою статті 6 Закону № 2811-XII визначено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Статтею 16 Закону № 2811-XII визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.

Диспозиція статті 17 Закону № 2811-XII передбачає, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.

Згідно із статтею 18 Закону № 2811-XII допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

У разі коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю, відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.

Вказані норми Закону № 2811-XII кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі - Порядок).

Пунктом 27 Порядку визначено, що для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до органу соціального захисту населення подаються такі документи:

1) заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування і які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів, - видана органом реєстрації довідка, в якій зазначено статус дитячого навчального закладу та за які кошти він фінансується, а також підтверджено факт перебування в ньому дітей);

5) довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації);

6) медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Абзацом 8 пункту 27 Порядку встановлено, що у разі неможливості одержання довідки про розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, державна допомога призначається на підставі письмової заяви опікуна чи піклувальника про одержання (неодержання) аліментів.

Відповідальність за достовірність наданої органу соціального захисту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру покладається на опікунів чи піклувальників.

При поновленні виплати аліментів опікуни чи піклувальники зобов`язані в триденний строк письмово повідомити про це органу соціального захисту населення для проведення відповідного перерахунку розміру раніше призначеної допомоги.

У разі коли батьки, місце перебування яких відоме, не сплачують аліменти, орган соціального захисту населення призначає допомогу без урахування їх суми. При цьому зазначений орган протягом десяти днів після подання опікуном чи піклувальником заяви про призначення допомоги повідомляє службі у справах дітей про неодержання опікуном чи піклувальником аліментів.

Згідно з пунктом 28 Порядку допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину.

За змістом пункту 29 Порядку допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

Пунктом 30 Порядку передбачено, що підставою для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є: звільнення від виконання обов`язків опікуна чи піклувальника; працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку; усиновлення дитини, передача дитини батькам; досягнення дитиною 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір`ю або батьком дитини.

У пункті 43 Порядку окреслено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.

Про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення.

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви (пункт 44 Порядку).

Таким чином, аналіз наведених вище норм законодавства доводить, що є чітко визначений перелік підстав припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. У даному випадку жодна з наведених підстав відсутня.

В матеріалах справи є лист Станично-Луганського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 09.07.2019 № 17.27-34/2055, з якого вбачається, що виконавче провадження про стягнення аліментів зі ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 на утримання ОСОБА_2 на виконанні не знаходиться та аліменти не утримуються (а.с. 14).

З урахуванням наведеного, у відповідності до абз. 9 п. 27 Порядку відповідач зобов`язаний був беззаперечно прийняти документи від позивача у відсутність довідки про розмір аліментів. І це з урахуванням того, що відповідач в такій ситуації діє у безпосередньому контакті саме з цього питання зі службою у справах дітей.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом під час розгляду справи, позивач має право на призначення державної соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, з 21.06.2019.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Частиною другою статті 77 КАС України унормовано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. І відповідачем не доведено, що він діяв правомірно, прийнявши рішення від 25.07.2019 про відмову в призначенні соціальної домоги ОСОБА_1

Що стосується клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб`єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що Відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.

За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Щодо вирішення питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою суду від 02.10.2019 відстрочено позивачу сплату судового збору по даній адміністративній справі у розмірі 768,40 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.

Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню повністю, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 768,40 грн стягнути в доход Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 03197049, місце знаходження: 93600, Луганська область, селище міського типу Станиця-Луганська, вулиця Центральна, будинок 52) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо вимоги надати для оформлення соціальної допомоги довідки про нараховані аліменти.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 25.07.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області нарахувати та сплатити ОСОБА_1 соціальну допомогу на утримання ОСОБА_2 , який надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування, у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку з урахуванням компенсації з 21.06.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 03197049, місце знаходження: 93600, Луганська область, селище міського типу Станиця-Луганська, вулиця Центральна, будинок 52) в дохід Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Тихонов