
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/2352/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради про:
- визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни;
- зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни, відповідно до вимог пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3552 - XII.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції та є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, а також інвалідом ІІ групи. Причина інвалідності пов`язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вказує, що 09.09.2019 р. звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради із заявою про надання статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення. Листом від 16.09.2019 р. №У-8873 Управління соцзахисту повідомило, що визначити статус інваліда війни та видати посвідчення на підставі наданих документів не є можливим, оскільки в наданих документах немає відомостей про залучення до складу формувань Цивільної оборони. Позивач наголошує на тому, що особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, належать до інвалідів війни. При цьому позивач вважає, що факт залучення громадян до складу формувань цивільної оборони не потрібно встановлювати, оскільки відповідно до норм законодавства, що діяло на момент аварії на Чорнобильській АЕС, на всіх без виключення підприємствах, установах та організаціях до складу цивільної оборони в обов`язковому порядку зараховувалось все працездатне населення. На думку позивача, ним до Управління соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у місті Кропивницькому ради були надані всі необхідні документи на підтвердження того, що він брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони та отримав інвалідність внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, тому має право на встановлення статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення. Також позивач зауважує, що жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов`язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони, що узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України від 13.04.2017 р. у справі №К/800/11747/17. Позивач вказує на те, що відповідачем допущено втручання в його права гарантовані ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався. Водночас у листі від 03.10.2019 р. №5921/04-13 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради вказало, що при розгляді звернення ОСОБА_1 щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, управління керувалося чинним законодавством та не визнає свої дії протиправними. Відповідач наголошує на тому, що умовами для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» є: настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони. Відповідач зазначає, що у наданих для розгляду копіях документів ОСОБА_1 не виявлені документи, які б свідчили про залучення його до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, тому немає підстав для набуття ним статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» (а.с.20-21).
Матеріали справи не місять доказів надіслання позивачу копії листа від 03.10.2019 р. №5921/04-13, а тому наведені у ньому пояснення не можуть розцінюватися як відзив на позовну заяву в розумінні ст.162 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зважаючи на те, що у письмових поясненнях відповідачем висловлено свою позицію щодо спірних правовідносин, суд не кваліфікує неподання відзиву на позов як визнання такого позову.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1).
09.10.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.26).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у період з 10.07.1986 р. по 22.08.1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на посаді водія І класу, виконуючи роботи в межах 30-кілометрової зони Чорнобильської АЕС (зони відчуження) в 2 і 3 зонах радіаційної небезпеки, у тому числі на об`єкті «Укриття» (аварійний енергоблок, третя зона радіаційної небезпеки з оплати праці), з рівнем радіаційного впливу до 100 і більше мкр./год., в умовах стійкої зміни умов праці та за період роботи отримав сумарну дозу зовнішнього гама-опромінення в розмірі 0,15 Рентген, що підтверджується довідкою Державного підприємства «Чорнобильський архів» від 19.08.2004 р. №ЧА-1403 (а.с.13) та довідкою Управління будівництва №605 від 22.08.1986 р. (а.с.14, 23).
ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.11).
З огляду на вкладку № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (ас.11).
Окрім того, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи (бестроково) внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою серії 2-18 БР №041776 від 12.02.2003 р. (а.с.15, 24).
09.09.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної у місті Кропивницькому ради із заявою (вх.№У-99 п/з) про надання статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни (а.с.8-9, 22). До заяви додано копію посвідчення та копії довідок (а.с.23-24).
Листом від 16.09.2019 р. №У-88 п/з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради Умрихіну В. про відсутність підстав для встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, оскільки за документами особової справи інформація щодо залучення його до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відсутня (а.с.10).
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. №3551-ХІІ визначено, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни врегульовані Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни. Затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. №302 (далі за текстом - Положення №302).
З огляду на п.2 Положення №302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з абз.1, 3 п.3 Положення №302 відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» та нагрудний знак «Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни».
Абзацом 2 пункту 7 Положення №302 визначено, що «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім`ї загиблого» видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад.
Відповідно до пункту 10 Положення №302 «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що статус особи з інвалідністю внаслідок війни набувається, зокрема, особою, яка була залучена до складу формувань Цивільної оборони, а також стала особою з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Тобто окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
Зазначена правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 18.09.2019 р. у справі №674/450/17 (провадження №К/9901/24111/18).
Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника Цивільної оборони СРСР від 6 червня 1975 року №90 та Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №201-78, передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
Тобто формування Цивільної оборони СРСР були як воєнізовані, так і невоєнізовані, у зв`язку з чим відрізнявся порядок їх створення, особовий склад та підпорядкування.
При цьому п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не конкретизує до складу яких саме формувань Цивільної оборони повинна бути залучена особа під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, воєнізованих чи невоєнізованих.
Суд зауважує, що чинне законодавство не покладає на особу, яка звертається до повноважного органу щодо отримання «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», обов`язку із надання будь-якого документу, крім довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
За таких умов, саме відповідач, як суб`єкт наділений повноваженнями щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, зобов`язаний вжити всіх заходів для підтвердження факту включення (не включення) відповідної особи (заявника) до формувань Цивільної оборони в період виконання робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Пунктом 4 ухвали судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 р. зобов`язано відповідача протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали подати до суду копії матеріалів особової справи ОСОБА_1 (а.с.1), однак вимоги ухвали відповідачем не виконано.
Таким чином, відповідачем не доведено встановлення факту не включення ОСОБА_1 до формувань Цивільної оборони в період виконання ним робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, натомість підставою для відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення стала саме відсутність такої інформації в матеріалах особової справи. При цьому відповідачем не надано суду доказів, які заходи ним вживалися для встановлення відповідних обставин.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що відмова відповідача у встановленні ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення з підстав відсутності інформації про залучення його до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, за відсутності вжитих заходів задля встановлення відповідного факту, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та може розцінюватися як втручання у права позивача гарантовані ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При розгляді даної справи суд враховує висновки Верховного Суду викладені в постановах від 27.02.2018 р. у справі №368/1579/14, від 10.05.2018 р. у справі №279/12162/15-а, від 07.06.2018 р. у справі №377/797/17 та від 21.08.2018 р. у справі №279/2285/16-а, від 18.09.2019 р. у справі №674/450/17, від 19.09.2019 р. у справі №756/8323/16-а, однак не застосовує їх при вирішенні даної справи, оскільки такі висновки зроблені безвідносно до ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на порушення якої посилається позивач.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому діяло не на підставі законів України, не обґрунтовано, не добросовісно та не пропорційно, а тому позовна вимога про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд враховує, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому відмовляючи позивачу у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни не вчинило дій із встановлення факту включення (не включення) відповідної особи (заявника) до формувань Цивільної оборони в період виконання робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому позовна вимога про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни, відповідно до вимог пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3552 - XII, задоволенню не підлягає.
Натомість, з огляду на визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, з метою ефективного захисту прав позивача, в порядку ч.2ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 вересня 2019 року вхідний №У-99 п/з про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору як громадянин, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.11), доказів понесення інших судових витрат до суду не надано.
Відповідачем також не надано до суду доказів понесення судових витрат, які б підлягали розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
3. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 вересня 2019 року вхідний №У-99 п/з про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 24 жовтня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт