Рішення № 85219819, 03.10.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
240/9585/19
Номер документу
85219819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2019 року м.Житомир справа № 240/9585/19

категорія 1120303000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

за участю секретаря судового засідання Добровольська Н.А.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Маківська О.Г . ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Андрушівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 25.07.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 10.09.2019 року за згоди Позивача проведено заміну належного Відповідача по даній справі на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В судовому засіданні Позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що Позивач, ОСОБА_1 , з досягненням 60річного віку та за наявності стажу роботи в установах освіти понад 35 років набув право на отримання пенсії за вислугу років на пільгових умовах відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Позивачу така пенсія з березня 2019року призначена та виплачується вперше.

На думку Позивача та його представника, Позивач має право на грошову допомогу, передбачену п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. В зв`язку з цим Позивач в травні 2019року звернувся до Відповідача із заявою про призначення такої допомоги. Листом від 28.05.2019року Відповідач протиправно відмовив Позивачу в призначенні такої допомоги, так як безпідставно не визнав період проходження військової служби на посаді бібліотекаря з 10.08.1977року по 25.04.1979року, хоча при призначенні самої пенсії за вислугу років вказаний стаж Відповідачем був врахований.

В судове засідання представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, не прибув, направив до суду відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи без участі Відповідача. У відзиві проти позову заперечується і зазначається, що для призначення такої допомоги потрібен стаж роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності, що відносяться до закладів освіти і мають статус юридичної особи, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993р. N909, не менше 35 років. У Позивача такий стаж сумарно складає лише 34 роки 6 місяців 17 днів, а тому Позивачу правомірно було відмовлено у призначенні такої допомоги.

Заслухавши пояснення Позивача та його представника, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Вказані спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав виплати особам, які досягли пенсійного віку, грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі - Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення спору.

Відповідно до вимог п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" цього ж Закону особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що саме у відповідності до вказаних правових норм мало місце звернення Позивача, як особи, якій з березня 2019року була призначена пенсія вперше, до Відповідача щодо призначення та виплати вказаної грошової допомоги.

Відповідно до оскаржуваного рішення, викладеного в листі від 28.05.2019року, Відповідач відмовив Позивачу у призначенні та виплаті вказаної грошової допомоги. Вказане рішення мотивовано наявністю у Позивача станом на день звернення спеціального стажу роботи в закладах освіти лише сумарно в розмірі 34 роки 6 місяців 17 днів, тобто без врахування військової служби на посаді бібліотекаря в/ч 23288.

Таке оскаржуване рішення Відповідача та доводи в його обґрунтування не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Судом встановлено, що Позивач в період з 10.08.1977року по 25.04.1979року дійсно проходив військову службу на посаді бібліотекаря в/ч 23288. Вказані обставини підтверджується відповідним записом у військовому квитку Позивача, дослідженому в судовому засіданні (а.с.13-14).

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до того чи відносяться вказаний період військової служби Позивача на посаді бібліотекаря в/ч 23288 підприємства до стажу роботи в установах освіти, що враховуються до вислуги років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон N 1788-XII).

Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1191 (надалі - Порядок N 1191).

За змістом п.2 цього Порядку N 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 3, ст. 10), що передбачені:

переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (далі - Перелік N 909).

Приписами п.4 цього Порядку N 1191 зазначається, що страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з Переліком N 909 до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи на посадах завідуючих бібліотеками та бібліотекарів.

Разом з тим, відповідно до примітки 2 до Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.

Визначення поняття "бібліотека" наведено в статті 3 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" від 27 січня 1995 року N 32/95-ВР - це інформаційний, культурний, освітній заклад (установа, організація) або структурний підрозділ, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації та головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки.

Тобто, законодавцем для визначення бібліотеки наявність статусу юридичної особи не зазначається. В зв`язку з цим, доводи, наведені Відповідачем у відзиві, щодо обов`язковості статусу юридичної особи для визначення бібліотеки не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Крім того, в абзаці другому пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року N 2011-XII прямо передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Зазначене свідчить, що період проходження Позивачем з 10.08.1977року по 25.04.1979року військової служби на посаді бібліотекаря в/ч 23288 підлягає зарахуванню до спеціального стажу, необхідного для набуття права на призначання пенсії за вислугу років відповідно до вимог п."е" ст.55 Закону N 1788-XII.

Таким чином, станом на березень 2019року (час призначення Позивачу пенсії вперше) стаж роботи Позивача в установах освіти перевищував 35років, що надавало йому право на призначання пенсії за вислугу років відповідно до вимог п."е" ст.55 Закону N 1788-XII та грошової допомоги, передбаченої п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" цього ж Закону, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, передбаченої п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, та зобов`язання призначити та виплатити таку допомогу.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, передбаченої п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, передбачену п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Судові витрати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003. м.Житомир, вул.О.Ольжича,7 ЄДРПОУ 13559341).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 04 жовтня 2019 року