Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/53208.02.10 За позовомКомунального підприємства з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд-УКБ"
до
про 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р"
2) Подільської районної в місті Києві ради
визнання недійсним договору та зобовязання звільнити земельну ділянку
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача
від відповідачів Константінова О.Б. представник
1) не зявились
2) не зявились ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд-УКБ" про визнання договору оренди земельної ділянки від 15.07.2008, укладеного між відповідачами, недійсним, зобовязання Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрист-Р" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку від малої архітектурної форми (торгівельного кіоску), встановленої на території забудови на перетині вулиць Наталії Ужвій та Новомостицької у м. Києві.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Київської міської ради від 27.11.2008 внесено зміни в рішення Київської міської ради від 12.07.2007, яким відповідачу - 2 надано в користування земельну ділянку площею 0,52 га для будівництва та обслуговування житлового будинку на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької; вирішено замінити слова "Подільській районній у місті Києві раді" словами " Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд-УКБ". У звязку з цим позивач є єдиним законним користувачем вказаної земельної ділянки, що передана Київською міською радою для будівництва та експлуатації жилого будинку. Проте, позивач не може користуватись спірною земельною ділянкою за цільовим призначенням, оскільки на її території знаходиться кіоск, який належить відповідачу-1, та який користується земельною ділянкою на підставі договору оренди, укладеного з відповідачем-2. Позивач стверджує, що укладений між відповідачами договір оренди не відповідає чинному законодавству та підлягає визнанню недійсним в судовому порядку, а земельна ділянка, якою незаконно користується відповідач-1, підлягає звільненню та приведенню у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Відповідачі відзиву на позов не подали, явку своїх представників в судове засідання не забезпечили. У звязку з незявленням представників відповідачів та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвали про порушення провадження у справі та про її відкладення направлялися відповідачам за всіма наявними у матеріалах справи адресами. Доказів на підтвердження поважних причин невиконання вимог ухвали суду та незявлення в судове засідання відповідачі суду не надали. Заявлені позовні вимоги не заперечили.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається судом за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
В С Т А Н О В И В :
12.07.2007 Київська міська рада прийняла рішення №1113/1774 "Про надання Подільській районній у місті Києві раді земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового призначення та підземним паркінгом на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва", яким:
затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Подільській районній у місті Києві раді для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового призначення та підземним паркінгом на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва;
надала Подільській районній у місті Києві раді, за умови виконання пункту 3 цього рішення, у постійне користування земельну ділянку площею 0,52 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового призначення та підземним паркінгом на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
Крім того, в рішенні Київської міської ради № 1113/1774 зобовязано Подільську районну у місті Києві раду виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України та здійснювати функції замовника проектування та будівництва без права передачі цих функцій іншим особам.
27.11.2008 Київська міська рада прийняла рішення № 699/699 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 12.07.2007 № 1113/1774 "Про надання Подільській районній у місті Києві раді земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового призначення та підземним паркінгом на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва", яким:
внесла зміни до рішення Київради від 12.07.2007 № 1113/1774 "Про надання Подільській районній у місті Києві раді земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового призначення та підземним паркінгом на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва", а саме: - слова "Подільській районній у місті Києві раді" замінити словами "комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд-УКБ".
16.04.2009 Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд -УКБ" отримало державний акт на право постійного користування земельною ділянкою на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва.
Під час виконання позивачем функцій замовника по будівництву житлового будинку на земельній ділянці, переданій у постійне користування, позивачем виявлено, що на земельній ділянці, на якій планується будівництво, знаходиться кіоск, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р"; товариство користується земельною ділянкою на підставі договору, укладеного 15.07.2008 з Подільською районною у місті Києві радою.
Згідно даного договору, який укладено між Подільською районною у місті Києві радою, як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р", як орендарем 15.07.2008, орендодавець передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку площею 20,0 кв.м., що розташована на вул. Н.Ужвій, 8 у Подільському районі міста Києва, строком на 3 роки.
Копія договору наявна в матеріалах справи.
Згідно з п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Стаття 9 Земельного кодексу України (далі в редакції чинній в момент укладання спірного договору) встановлює, що до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обсяг повноважень міських рад встановлюється Конституцією України, Законом "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом "Про столицю України - місто-герой Київ" та іншими законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно зі ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено перелік питань, які вирішуються сільськими, селищними, міськими радами виключно на пленарних засіданнях та їх головами, зокрема підпунктом 34 частини 1 вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Крім питань, зазначених у частині першій цієї статті, виключно на пленарних засіданнях міських рад (міст з районним поділом), вирішуються питання визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи в інтересах територіальних громад районів у містах (підпункт 1 частини 2).
Згідно частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах. Статтею 1 зазначеного Закону встановлено, що право комунальної власності -це право територіальної громади володіти, користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 6 та 10 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні у місті Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Статтею 22 зазначеного Закону передбачені додаткові права Київської міської ради, пов'язані зі здійсненням містом Києвом столичних функцій, зокрема встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Отже вищезазначеними законами Київській міській раді, також, надано додаткові повноваження, зумовлені спеціальним статусом міста Києва як столиці України.
З викладених норм вбачається, що чинні Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" і Закон України "Про столицю України - місто-герой Київ" до компетенції міських рад відносять повноваження приймати рішення з питань регулювання земельних відносин в межах і порядку, визначених цими та іншими законами та відповідно делегування повноважень районним у місті радам.
Так, Київська міська рада 08.06.2000 прийняла рішення № 164/885 "Про передачу окремих повноважень районним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин" (в редакції чинній на момент укладання спірного договору - 15.07.2008), яким передала районним в м. Києві радам повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок для розміщення об'єктів благоустрою і розміщення та експлуатації малих архітектурних форм для проведення підприємницької діяльності. При цьому, загальна площа земельної ділянки, що передається у короткострокову оренду на підставі рішення районної у м. Києві ради, не повинна перевищувати 42 кв. м, зокрема площа для малих архітектурних форм не повинна перевищувати 20 кв. м. Цим же рішенням передбачено, що оформлення договорів оренди земельних ділянок проводиться за типовою формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220. Межі та площі земельних ділянок визначаються схемою прив'язки до місцевості на топографічній підоснові М 1:500 згідно з нормативними вимогами, експлуатаційними характеристиками у кожному конкретному випадку адресного розміщення; питання передачі земельних ділянок для потреб, наведених у пункті 1 цього рішення, вирішується виключно на сесійних засіданнях районних в м. Києві рад за умови одержання висновків головного управління містобудування та архітектури, міськСЕС, державного управління екологічної безпеки в м. Києві, Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації. Земельні ділянки надаються в оренду строком до 3 років. Плата за оренду таких земельних ділянок має бути не меншою п'яти відсотків грошової оцінки земельної ділянки на рік.
Таким чином, Подільська районна у місті Києві рада мала відповідні повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм загальною площею 20 кв.м., строком на 3 роки.
Проте, надання в оренду спірної земельної ділянки, отриманої у постійне користування на підставі рішення Київської міської ради від 12.07.2007 №1113/1774 для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового призначення та підземним паркінгом на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицької у Подільському районі м. Києва, Подільською районно у місті радою здійснено протиправно, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Права розпорядження земельною ділянкою виходячи зі змісту ст. 92 Земельного кодексу України постійний землекористувач не має.
Статтею 95 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобовязані, зокрема забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).
Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ст. 4 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з ч.1 ст. 7 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права на оренду земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, цим та іншими законами України та договором оренди землі.
З наведених норм Закону України "Про оренду землі" випливає, що підставою для визнання договору оренди землі недійсним може бути, зокрема, порушення підстав та порядку набуття права на оренду земельної ділянки, передбачених Земельним кодексом України.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка 0,52 га на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицькій у Подільському районі міста Києва перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, від імені якої права суб'єкта комунальної власності здійснює Київська міська рада.
Київська міська рада своїм рішенням від 12.07.2007 передала Подільській районній у місті Києві раді у постійне користування земельну ділянку площею 0,52 га на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицькій у Подільському районі міста Києва з метою будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку, за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
В подальшому, Подільська районна у місті Києві рада частину вказаної земельної ділянки надала в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р" для розміщення торгівельного кіоску для роздрібної торгівлі на підставі спірного договору оренди.
Однак, Київська міська рада не уповноважувала Подільську районну у місті Києві раду передавати вказану земельну ділянку в оренду, а надала її у постійне користування відповідачу-2 саме для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку.
Отже, фактично відносини, які склалися між відповідачем 1 та відповідачем -2 на підставі договору оренди від 15.07.2008, є по суті відносинами суборенди, і передача земельної ділянки в суборенду відбулася без наявності згоди власника земельної ділянки.
З огляду на викладене та враховуючи зміст рішення Київської міської ради від 12.07.2007 № 1113/1774, суд дійшов висновку, що Подільська районна у місті Києві рада, як користувач земельної ділянки площею 0,52 га на перетині вул. Наталії Ужвій та вул. Новомостицькій, не мала повноважень розпоряджатись спірною земельною ділянкою, у тому числі передавати її в оренду.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Як вказано у 4 розділі договору оренди від 15.07.2008, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 5% від її нормативної грошової оцінки, орендна плата вноситься орендарем за базовий податковий (звітний період), який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Проте в жодному з пунктів спірного договору не зазначено нормативної грошової оцінки земельної ділянки та не визначено розміру орендної плати, зокрема за один календарний місяць або за рік.
Отже, погоджений сторонами розмір орендної плати у спірному договорі оренди відсутній, що є порушенням ст. 15 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України).
Стаття 203 Цивільного кодексу України встановлює загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що Подільська районна у місті Києві рада не мала повноважень укладати договір оренди і виступати орендодавцем спірної земельної ділянки; зміст договору оренди не відповідає ст. 15 Закону України "Про оренду землі".
За таких обставин, договір оренди, укладений між відповідачами 15.07.2008, підлягає визнанню недійсним.
Пунктом 1 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Оскільки договір оренди від 15.07.2008, на підставі якого відповідач-1 користується спірною земельною ділянкою, визнаний судом недійсним, а будь-яких інших доказів на підтвердження права користування цією земельною ділянкою відповідач-1 суду не надав, вимоги позивача про зобовязання відповідача - 1 звільнити земельну ділянку від малої архітектурної форми визнаються судом обґрунтованими.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.
У звязку із задоволенням позову судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 15.07.2008, укладений між Подільською районною у місті Києві радою (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р" (04080, м. Київ, вул. Юрківська/ Фрунзе, 2-6/32 літ. А, ЄДРПОУ 35669549).
3. Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р" (04080, м. Київ, вул. Юрківська/ Фрунзе, 2-6/32 літ. А, ЄДРПОУ 35669549) звільнити земельну ділянку площею 20, кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Н. Ужвій, 8 у Подільському районі міста Києва від малої архітектурної форми (торгівельного кіоску), встановленої на території забудови.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрист -Р" (04080, м. Київ, вул. Юрківська/ Фрунзе, 2-6/32 літ. А, ЄДРПОУ 35669549) на користь Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд -УКБ" Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 42, р/р 26002031216771 у Київській міській філії АКБ УСБ МФО 322012, код ЄДРПОУ 31958324) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Подільської районної у місті Києві радою (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2) на користь Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків "Житлоінвестбуд -УКБ" Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 42, р/р 26002031216771 у Київській міській філії АКБ УСБ МФО 322012, код ЄДРПОУ 31958324) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення:10.03.2010