Рішення № 85210845, 17.10.2019, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
916/1897/19
Номер документу
85210845
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1897/19

Господарський суд Одеської області у складі:

судді Петрова В.С.

при секретарі судового засідання Граматик Г.С.

за участю представників:

від позивача - Корнишин О.О.,

від відповідача - Дабіжа Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одемара" до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) про стягнення 13323,30 дол. США, що еквівалентно 348622,56 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Одемара" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) про стягнення надмірно сплачених коштів в сумі 13323,30 дол. США, що еквівалентно 348622,56 грн., посилаючись на наступне.

15.11.2013 року між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (адміністрація) з одного боку та Компанією "Admiral Conteiner Lines Іпс." (оператор) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Одемара" (агент) на підставі договору агентування між агентом та оператором та договору на агентське обслуговування суден в Адміністрації був укладений договір № 160-П-ОДФ-13.

Відповідно до розділу 1 (Предмет угоди) ця згода визначає порядок роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines Іпс." (лінія) та зобов`язання сторін по роботі на перереєстрації Лінії в Адміністрації. Угода вступає в силу за умови реєстрації Лінії в Державній інспекції України з безпеки на морському та річному транспорті (Укрморрічінспекція) (на теперішній час Державна Служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека)) у порядку, встановленому "Інструкцією про порядок реєстрації лінії закордонного плавання", затвердженої Наказом МТУ від 31.05.2000 р. № 276, а також за наявності в Адміністрації оригіналу Підтвердження "Укрморрічінспекція" про реєстрацію-перереєстрацію Лінії.

Як вказує позивач, Державна інспекція України з безпеки на морському та річному транспорті "Укрморрічінспекція" на теперішній час є Державна Служба України з безпеки на транспорті "Укртрансбезпека". Також замість Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання, затверджена Наказом МТУ від 31.05.2000 р. № 276, на теперішній час діє Інструкція про порядок реєстрації лінії закордонного плавання, затверджена Наказом Міністерства Інфраструктурі України від 14.10.2013 року № 790.

Так, позивач зазначає, що на підставі вищевказаної Угоди № 160-П-ОДФ-13 від 15.11.2013 року, відповідно до вимог "Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання" була зареєстрована лінія закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines", яка щорічно отримувала підтвердження про реєстрації лінії закордонного плавання. Водночас позивач додає, що Державна Служба України з безпеки на транспорті своїм Наказом №1100 від 16.11.2017 року зареєструвала лінію закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" на новий строк та надала Державному підприємству "Адміністрація морських портів України" оригінал підтвердження № 17/17 про реєстрацію лінії закордонного плавання сполучення між обов`язковими портами: Одеса (Україна) - Стамбул (Туреччина) - Ашдод (Ізраїль); факультативними портами - для перевезення вантажних та порожніх контейнерів суднами або їх субститутами, оператор лінійних перевезень - компанія "Admiral Conteiner Lines" (Туреччина), морський агент - ТОВ "Одемара" (65005, Україна м. Одеса , Митна площа, 1), строком діє з 01.12.2017 року по 06.12.2018 року.

Поряд з цим 29.03.2018 року між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація) та ТОВ "Одемара" (Морський агент) був укладений договір № 64-П-АМПУ-18 про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України, відповідно до п. 1.1 якого предметом договору є надання послуг суднам на підходах і безпосередньо в акваторії морського порту для їх безпечного судноплавства, маневрування та стоянки (п. 1.1.1.); порядок надання (виконання) адміністрацією порту суднозаходу за плату послуг (робіт) при обслуговуванні суден Морським агентом в морських портах України, а також врегулювання порядку нарахування та оплати портових зборів та інших послуг (робіт), наданих (виконаних) адміністрацією порту суднозаходу та організація інформаційного забезпечення під час приходу, перебування та виходу судна із морського порту (п.1.1.2.).

Відповідно до п. 2.3.29 договору морський агент завчасно, до складання попередніх та остаточних рахунків, інформує адміністрацію порту суднозаходу про наявні підстави, що надають судну право на знижки до портових зборів.

Згідно п. 3.1. договору ставки портових зборів визначаються відповідно до Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 року № 316, яким затверджено Порядок справляння та розмір ставок портових зборів. Оплата портових зборів, що надійшла від судновласника (фрахтувальника) здійснюється Морським агентом до виходу судна з морського порту на рахунок адміністрації порту суднозаходу у доларах США по суднам під іноземним прапором і у національної валюті по суднам під Державним прапором на підставі рахунків, виставлених адміністрацією порту суднозаходу. Розрахунок портових зборів здійснюється в доларах США з застосуванням кросс-курсу, який визначається з офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату виходу судна з акваторії морського порту.

Відповідно до п. 3.8 договору рахунки на оплату послуг надаються Морському агенту адміністрацією порту суднозаходу.

Умовами п. 3.12 договору визначено, якщо фактичні витрати після виставлення остаточного рахунку по суднозаходу менші, ніж перераховані по передплатному рахунку, адміністрація порту суднозаходу за проханням Морського агенту повертає залишок переплат згідно з актом звіряння наданих послуг для подальшого повернення судновласнику/фрахтувальнику.

Відповідно до п. 4.1. договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України та цим договором.

Згідно п. 9.10 договору всі права та обов`язки Адміністрації (в т. ч. ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, підписання первинних документів, тощо), які передбачені цим договором, виконуються відповідною філією Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (відповідною адміністрацією порту суднозаходу).

При цьому позивач зазначає, що Міністерство інфраструктури України наказом від 27.05.2013 року № 316 затвердило Порядок справляння та розміри ставок портових зборів.

Відповідно п. 1.1 Порядку цей порядок визначає процедуру справляння портових зборів та встановлює розміри ставок портових зборів.

Згідно п. 1.2 Порядку згідно з частинами третьою - п`ятою статті 22 Закону України "Про морські порти України" портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме:

- причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача;

- канальний збір справляється на користь власника каналу;

- корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України "Про морські проти України";

- маяковий збір справляється на користь державної установи, що організовує та здійснює навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства.

Відповідно до п. 1.3 Порядку портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно п. 1.5. Порядку нарахування портових зборів здійснюється з умовного об`єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. При цьому умовний об`єм судна підлягає округленню у такому порядку: до 0,5 кубічного метра округлюється до цілого числа в меншу сторону, а 0,5 кубічного метра і більше округлюється до цілого числа в більшу сторону.

Відповідно до п. 1.7 Порядку для вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, відкритих у встановленому законодавством порядку, надається знижка у розмірі 20 відсотків корабельного збору.

Як вказує позивач, відповідно до п 1.8 Порядку основними ознаками лінії закордонного плавання є: установлення обов`язкових і факультативних іноземних (для ліній закордонного плавання) та українських портів заходження; закріплення для роботи на лінії типів суден; установлення періодичності заходження закріплених суден в українські порти; реєстрація лінії Укрморрічінспекцією за поданням Адміністрації морських портів України.

Відповідно до п. 2.5 Порядку у разі, коли судна групи А у закордонному плаванні протягом одного рейсу заходять послідовно у кілька морських портів України, корабельний збір справляється: у разі заходження у два морські порти - зі знижкою 50 відсотків базової ставки у кожному порту; у разі заходження більш як у два морських порти - у першому морському порту зі знижкою 50, а в кожному наступному - 75 відсотків базової ставки.

Наразі позивач зазначає, що згідно додатку 1 до Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, судна лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" (Туреччина) відносяться до групи А (Вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій та плавучі споруди).

При цьому позивач вказує, що судна лінія закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" (Туреччина), морський агент - ТОВ "Одемара" (Україна), з моменту реєстрації і до теперішнього часу відповідно до вищевикладених нормативних документів, договорів, регулярно здійснює сполучення між обов`язковими портами: Одеса (Україна) - Стамбул (Туреччина) - Ашдод (Ізраїль) та факультативними портами, в зв`язку з чим отримувало знижку у розмірі 20 відсотків корабельного збору (п. 1.7 Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого Наказом МІУ від 27.05.2013 року № 316).

Однак, як стверджує позивач, 20.06.2018 року Державна Служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) наказом № 566 безпідставно достроково припинила дію підтвердження № 17/17 про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року, про що повідомила зацікавлених осіб.

Між тим позивач додає, що, розуміючи протиправний характер цього наказу, до Одеського окружного адміністративного суду був поданий позов про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування наказу № 566 від 20.06.2018р. Державної Служби України з безпеки на транспорті, на підстав вказаного позову 27.06.2018 року суд відкрив провадження у справі № 815/3167/18.

Так, позивач зазначає, що продовжуючи виконувати умови договору № 64-П-АМПУ-18 від 29.03.2019 року (п. 21.3.29) та вимоги Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання, яка затверджена Наказом Міністерства Інфраструктурі України від 14.10.2013 року № 790, ТОВ "Одемара" 02.03.2018 року надала Укртрансбезпеки розклад роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІ кварталі 2018 року, який був погоджений Одеської філію ДП АМПУ (Адміністрацією Одеського морського порту).

Також позивач вказує, що у II кварталі 2018 року були здійснені зміни суден, які також були погоджені Одеської філію ДП АМПУ (Адміністрацією Одеського морського порту) та прийняті до уваги Укртрансбезпекою. Між тим, ТОВ "Одемара" 27.06.2018 року склало та надало Укртрансбезпеки звіт про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІ кварталі 2018 року, який був погоджений Адміністрацією Одеського морського порту.

Як зазначає позивач, підтвердженням суднозаходів суден лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІ кварталі 2018 року, тобто доказом виконання Лінією вимог діючого законодавства, є акт по факту перебування в порту Одесі, підтверджений контейнерним терміналом Одеса.

За ствердженнями позивача, Одеська філія ДП АМПУ (Адміністрація Одеського морського порту) надала ТОВ "Одемара" рахунок № 850654 від 12.06.2018р. про сплату зборів та послуг наданих судну SERENADA прапор Мальта лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" без надання знижки у розмірі 20% корабельного збору, що передбачене п. 1.7. Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого Наказом МІУ від 27.05.2013 року № 316 та ТОВ "Одемара" відповідно до умов договору М64-П-АМПУ-18 від 29.03.2018 року було змушено оплатити вказані рахунки (платіжне доручення № 688 від 14.06.2018 р.)

Також позивач додає, що продовжуючи виконувати умови договору № 64-П-АМПУ-18 від 29.03.2019 року (п.21.3.29) та вимоги Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання, яка затверджена Наказом Міністерства Інфраструктурі України від 14.10.2013 року № 790, ТОВ "Одемара" 12.06.2018 року надало Укртрансбезпека розклад роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІІ кварталі 2018 року, який був погоджений Адміністрацією Одеського морського порту. При цьому позивач вказує, що у III кварталі 2018 року були здійснені зміни суднозаходів, тому 23 липня 2018 року до Адміністрації Одеської морського порту був направлений лист № 091 про погодження зміни у розкладі руху суден лінії до Одеського порту у серпні 2018 року. Однак, 24.07.2018 року Адміністрація Одеського морського порту листом № 21а/600, посилаючись на наказ Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566, відмовилася погоджувати зміни. Також з огляду на зміни суднозаходів у ІІІ кварталі 2018 року, 22 серпня 2018 року до Адміністрації Одеської морського порту був направлений лист № 092 про погодження зміни у розкладі руху суден лінії до Одеського порту у вересні 2018 року. Однак 11.09.2018 року Адміністрація Одеського морського порту листом № 21а/721, посилаючись на наказ Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566, відмовилася погоджувати зміни. Як вказує позивач, ТОВ "Одемара" 01.10.2018 року склало та надало до Адміністрації Одеської філії ДП АМПУ і Укртрансбезпеки звіт про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІІ кварталі 2018 року, який був погоджений з Адміністрацією Одеського морського порту. В подальшому, 04.10.2018 року Адміністрація Одеського морського порту листом № 21а/795, посилаючись на наказ Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566, відмовилася приймати до уваги у своїй роботі Звіт про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІІ кварталі 2018 року, натомість інші одержувачі Звіту про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у III кварталі 2018 року прийняли його. Зокрема, позивач вказує, що підтвердженням суднозаходів суден лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у ІІІ кварталі 2018 року, тобто доказом виконання Лінією вимог діючого законодавства, є акт по факту перебування в порту Одеси, підтверджений контейнерним терміналом Одеса. Наразі позивач зазначає, що Одеська філія ДП АМПУ (Адміністрація Одеського морського порту) надала ТОВ "Одемара" рахунки № 850685 від 25.06.2018 р.; № 850709 від 04.07.2018 р.; № 850752 від 17.07.2018 р. ; № 850771 від 23.07.2018 р.: № 850805 від 30.07.2018р.; № 850820 від 03.08.2018 р.; № 850848 від 14.08.2018 р. ; № 850889 від 29.08.2018 р. ; № 850901 від 03.09.2018 р. про сплату зборів та послуг наданих судну SERENADA прапор Мальта лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" без надання знижки у розмірі 20% корабельного збору, що передбачене п. 1.7 Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого Наказом МІУ від 27.05.2013 року № 316 та ТОВ "Одемара" відповідно до умов договору № 644П-АМПУ-18 від 29.03.2018 року було змушено оплатити вказані рахунки (№ 710 від 25.06.2018 р.; лист № 129/18 від 05.07.2018 р.; лист № 133/18 від 18.07.2018 р.; лист 136/18 від 24.07.2018 р. платіжне доручення № 780 від 01.08.2018 р.; лист № 136/18 від 06.08.2018 р.; платіжне доручення № 822 від 16.08.2018 р.; № 8 від 29.08.2018 р.; № 13 від 06.09.2018 р.).

Водночас, як вказує позивач, продовжуючи виконувати умови договору № 64-П-АМПУ-18 від 29.03.2019 року (п.21.3.29) та вимоги Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання, яка затверджена наказом Міністерства Інфраструктурі України від 14.10.2013 року № 790, ТОВ "Одемара" 11.09.2018 року надало до Адміністрації Одеської філії ДП АМПУ та Укртрансбезпеки розклад роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у IV кварталі 2018 року, який не був погоджений Адміністрацією Одеського морського порту, посилаючись на наказ Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 року (лист № 21А/728 від 13.09.2018 року), хоча на той час рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/3167/18 від 30 липня 2018 року дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо прийняття наказу №566 від 20.06.2018 року визнані протиправними, наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року № 17/17 був скасований. Також позивач зазначає, що у IV кварталі 2018 року змінювався розклад руху та зміна суден, такі зміни ТОВ "Одемара" направляло на погодження Адміністрації Одеської філії ДП АМПУ, Укртрансбезпеки, філії «Дельта-лоцман» ДП АМПУ (лист № 099-А від 24.09.2018 р.; № 99 від 24.09.2018 р.; № 111-А від 22.10.2018 р.; № 111 від 22.10.2018 р.), які не були погоджені Адміністрацією Одеського морського порту, посилаючись на наказ Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 року (лист 21А/776 від 27.09.2018 р.; № 21А/841/вд911 від 23.10.2018 р.). Як вказує позивач, ТОВ "Одемара" 14.12.2018 року склало та надало Укртрансбезпеки Звіт про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у IV кварталі 2018 року, який не був погоджений Адміністрацією Одеського морського порту, посилаючись на наказ Укртрансбезпеки від 20.06.2018 року № 566 (лист 21А/1119 від 27.12.2018 р.). При цьому позивач додає, що підтвердженням суднозаходів суден лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у IV кварталі 2018 року, тобто доказом виконання Лінією вимог діючого законодавства, є акт по факту перебування в порту Одеси, підтверджений Контейнерним терміналом Одеса. Водночас позивач додає, що Одеська філія ДП АМПУ (Адміністрація Одеського морського порту) надала ТОВ "Одемара" рахунок № 850952 від 18.09.2018 р.; № 850981 від 01.10.2018 р.; № 851061 від 23.10.2018 р.; № 851088 від 29.10.2018 р.; № 851109 від 05.11.2018 р.; № 851132 від 09.11.2018 р.; № 851191 від 26.11.2018 р.; № 851164 від 19.11.2018 р.; № 851214 від 29.11.2018 р. про сплату зборів та послуг, наданих судну SERENADA прапор Мальта, судну BUXTEHUDE прапор Антигуа и Барбуда, судну ANGELA прапор Гибралтар лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" без надання знижки у розмірі 20% корабельного збору, що передбачене п. 1.7. Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом МІУ від 27.05.2013 року № 316 та ТОВ "Одемара" відповідно до умов договору № 64-П-АМПУ-18 від 29.03.2018 року було змушено оплатити вказані рахунки (платіжне доручення № 16 від 18.09.2018 р.; лист № 83/18 від 01.10.2018 р.; лист 101/18 від 23.10.2018 р.; лист № 112/18 від 30.10.2018 р.; лист № 133/18 від 05.11.2018 р.; платіжне доручення № 796 від 13.11.2018 р.; № 27 від 26.11.2018 р.; № 26 від 20.11.2018 р.; № 33 від 03.12.2018р.).

В той же час, 18.12.2018 року П`ятим апеляційним адміністративним судом за результатами розгляду апеляційних скарг Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЄК СІ ЛІНК" та Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року по справі № 815/3167/18 була прийнята постанова про залишення апеляційних скарг Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЄК СІ ЛІНК" та Державної служби України з безпеки на транспорті без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року - без змін.

Таким чином позивач стверджує, що Одеська філія державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Одеського морського порту) безпідставно протиправно справляла повну ставку корабельного збору з лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у період з 20.06.2018 року по 06.12.2018 року, чим порушила умови договору № 64-П-АМПУ-18 від 29.03.2018 року та вимоги наказу Міністерство Інфраструктури України від 27.05.2013 року № 316 „Про порядок справляння та розміри ставок портових зборів", у зв`язку з чим в результаті ненадання відповідачем законної знижки позивач був змушений надмірно переплатити відповідачу корабельний збір у розмірі 13323,30 доларів США.

При цьому позивач додає, що ТОВ "Одемара" листами від 05.02.2019 року № 06 та від 06.02.2019 р. № 09 звернулось до Одеської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Одеського морського порту) з проханням, здійснити перерахунок портових зборів судозаходів суден лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" за період з 20.06.2018 року по 06.12.2018 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року по справі № 815/3167/18 та Постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 року. Однак, Одеська філія державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Одеського морського порту) відмовила у перерахунку корабельного збору з урахуванням знижки, що передбачено п.1.7 Наказу МІУ від 27.05.2013 року № 316, оскільки в рішенні суду не передбачене відшкодування надмірно сплаченого корабельного збору (лист № 19/338/19-02-16 від 26.02.2019 р.).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.07.2019 р. позовну заяву ТОВ "Одемара" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1897/19 за правилами загального позовного провадження, при цьому підготовче засідання з викликом учасників справи призначено на 29.07.2019 р.

29.07.2019 р. відповідачем було подано до господарського суду відзив на позовну заяву (а.с. 183-187, 208-212 т. 1), згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Так, в обґрунтування заперечень відповідач вказує, що 29.03.2018 р. між Адміністрацією та Морським агентом укладено договір № 64-П-АМПУ-18 про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України, предметом якого є надання послуг судам на підходах і безпосередньо в акваторії морського порту для їх безпечного судноплавства, маневрування та стоянки; порядок надання (виконання) адміністрацією порту суднозаходу за плату послуг (робіт) при обслуговуванні суден Морським агентом в морських портах України, а також врегулювання порядку нарахування та оплати суднозаходу, організація інформаційного забезпечення під час приходу, перебування та виходу судна з морського порту та ін. (п. 1.1. договору).

Відповідно до п. 1.2 договору при виконанні даного договору сторони, морський агент та адміністрація, керуються та зобов`язанні виконувати вимоги чинного законодавства та нормативно-правових актів України, режимних та розпорядчих документів Адміністрації, обов`язкових постанов по морському порту та Зводу звичаїв морського порту, які діють у відповідному морському порту та відповідно керуються Положенням про забезпечення пропускного та внутрішньо-об`єктового режиму.

Згідно п. 3.1. договору ставки портових зборів визначаються відповідно до Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. за № 316, яким затверджено Порядок справляння та розміри ставок портових зборів. Оплата портових зборів, що надійшли від судновласника (фрахтувальника), здійснюється Морським агентом до виходу судна з морського порту на рахунок адміністрації порту суднозаходу на підставі рахунків, виставлених адміністрацією порту суднозаходу.

Як вказує відповідач, цей порядок визначає процедуру справляння портових зборів та встановлює розміри ставок портових зборів.

Пунктом 1.2. Порядку визначено, що згідно з ч.ч. 3 - 5 ст. 22 Закону України "Про морські порти України" портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, а саме такі портові збори як:

- причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача;

- канальний збір справляється на користь власника каналу;

- корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України "Про морські порти України";

- маяковий збір справляється на користь державної установи, що організовує та здійснює навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства.

Портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку. Сплата портових зборів у морських портах здійснюється до виходу судна з морського порту, а за транзитний прохід каналами - шляхом попередньої оплати або безпосередньо на вході у канал (п.п. 1.3, 1.4.).

Відповідно до п. 1.7 Порядку встановлено, що для вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, відкритих у встановленому законодавством порядку, надається знижка у розмірі 20 відсотків корабельного збору.

Відповідно до "Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання", затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 14.10.2013 р. № 790, а саме п. 3 ч. 1, основними ознаками лінії закордонного плавання є:

- установлення обов`язкових і факультативних іноземних та українських портів заходження;

- закріплення для роботи на лінії визначених типів суден;

- установлення періодичності заходження закріплених суден в обов`язкові порти заходження;

- реєстрація лінії здійснюється Державною службою морського та річкового транспорту України за поданням Адміністрації морських портів України.

Таким чином, відповідач стверджує, що Державною службою України з безпеки на транспорті було зареєстровано лінію закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" та направлено до ДП "Адміністрація морських портів України" підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання № 17/17 від 16.11.2017 р. з терміном дії до 06.12.2018 р., що стало підставою для надання Адміністрацією порту суднозаходу знижки у розмірі 20% на корабельний збір, відповідно до п. 1.7 Порядку.

Також, як зазначає відповідач, вищевказаною Інструкцією встановлено, що дія Підтвердження ліній закордонного плавання може припинятися Морською адміністрацією достроково, а саме, у разі: 1) втрати лінією ознак лінії закордонного плавання; 2) порушення вимог цієї Інструкції; 3) за ініціативою оператора лінії закордонного плавання; 4) невиконання лінійного розкладу; 5) у разі невиконання зареєстрованої мінімальної кількості суднозаходжень до обов`язкових портів заходження.

Так, відповідач вказує, що листом від 20.06.2018 р. № 1537/02/14-18 Укртрансбезпека повідомила ДП "АМПУ", що Підтвердження на реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 р. № 17/17 достроково припинено Наказом Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 р. Отже, за ствердженнями відповідача, починаючи із 20.06.2018 р. Адміністрацією Одеського морського порту припинено надання знижки у розмірі 20% на корабельний збір, у зв`язку із припиненням дії Підтвердження лінії закордонного плавання.

Наразі відповідач зауважив, що товариство звернувся за захистом своїх прав до Одеського окружного адміністративного суду з позовом про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування Наказу Укртрансбезпеки № 566 від 20.06.2018 р., зважаючи на що було відкрито провадження у справі за № 815/3167/18, та ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року було залучено Адміністрацію Одеського морського порту у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. При цьому, як зазначає відповідач, П`ятим апеляційним адміністративним судом від 18.12.2018 р. залишено рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 р. без змін. Вказаним судовим рішенням, що набрало законної сили, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЄК СІ ЛІНК" до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Одемара", за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства інфраструктури України, Департаменту захисту економіки Національної поліції України, Адміністрації Одеського морського порту про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування наказу № 566 від 20.06.2018р. було задоволено частково, а саме: визнано протиправним і скасовано наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року № 17/17; визнано протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо прийняття наказу № 566 від 20.06.2018 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Таким чином, з огляду на результативну частину рішення відповідач вважає, що жодним чином Адміністрацію Одеського морського порту не зобов`язано на вчинення будь-яких дій. Крім того, як зауважує відповідач, зазначеними судовими рішеннями не визнано та не передбачено обов`язку Адміністрації на відшкодування надмірно сплаченого корабельного збору за період з дати припинення дії лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 р. № 17/17 Наказом № 566 від 20.06.2018 р. до 06.12.2018 р.

Крім цього, відповідач додає, що позивачем у справі № 815/3167/18, тобто ТОВ "БЛЄК СІ ЛІНК", було подано до Одеського окружного адміністративного суду заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 566 від 20.06.2018р. про припинення дії підтвердження реєстрації лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" №17/17 від 16.11.2017р. та заборони Державній службі України з безпеки на транспорті до закінчення розгляду справи по суті приймати рішення щодо дострокового припинення дії підтвердження реєстрації лінії закордонного плавання №17/17 від 16.11.2017р., у задоволенні якої Одеським окружним адміністративним судом ухвалою від 02.07.2018 р. було повністю відмовлено.

Водночас, посилаючись на ст. ст. 116-118 Кодексу торговельного мореплавства України, ст. ст. 237, 239 Цивільного кодексу України, відповідач вказує, що Морський агент повинен діяти виключно в межах повноважень, наданих йому судновласником, однак відповідачем не надано до суду жодних доказів стосовно уповноважень різних судновласників щодо стягнення надмірно сплачених коштів корабельного збору з Адміністрації, та вирішення цього питання у судовому порядку, що є вагомим порушенням ст. 74 ГПК України.

У підготовчому засіданні 09 липня 2019 року по справі № 916/1897/19 було протокольно оголошено перерву до 08 серпня 2019 р. згідно ч. 5 ст. 183 ГПК України, про що під розписку повідомлено представників сторін.

06.08.2019 р. позивачем було подано до господарського суду відповідь на відзив відповідача (а.с. 219-222 т. 1), в якій позивач заперечує проти доводів відповідача та вказує на обґрунтованість позовних вимог. Зокрема, стосовно доводів про відсутність у позивача достатніх повноважень на звернення до суду із заявленим позовом позивач зазначає, що господарські відношення між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація) та ТОВ "Одемара" (Морський агент) здійснюються на підставі договору №64-П-АМПУ-18 про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України від 29.03.2018 року, розділом 3 якого визначені "Тарифи на послуги та порядок розрахунків". Так, пунктом 3.1. договору передбачено, що ставки портових зборів визначаються відповідно до Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 року № 316, яким затверджено Порядок справляння та розмір ставок портових зборів. Відповідно до п. 3.8. договору рахунки на оплату послуг надаються Морському агенту адміністрацією порту суднозаходу. Як вказує позивач, на підставі умов цього договору ДП АМПУ в особі Одеської філії ДП АМПУ (Адміністрація Одеського морського порту) надавала ТОВ "Одемара" рахунки, при цьому підставою надання рахунків вказувала договір № 64-П-АМПУ-18 від 29.03.2018 року.

Стосовно невизначення в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року по справі № 815/3167/18 обов`язку Адміністрації щодо відшкодування надмірно сплаченого корабельного збору, позивач посилається на ст. 5, п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 16 ЦК України та вказує, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року по справі № 815/3167/18 відповідає нормам матеріального та процесуального права, набрало законну сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. При цьому, посилаючись на положення ст. 393 ЦК України, п. 10.2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 р., позивач стверджує, що у зв`язку з визнанням судом дії Укртрансбезпеки протиправними та скасування Наказу № 566 від 20.06.2018 року про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року № 17/17, права позивача повинні бути відновлені з дати видання наказу № 566, тобто з 20.06.2018 року.

У підготовчому засіданні 08 серпня 2019 року по справі № 916/1897/19 було протокольно оголошено перерву до 09 вересня 2019 р. згідно ч. 5 ст. 183 ГПК України, про що під розписку повідомлено представників сторін.

02.09.2019 р. відповідачем були надані до господарського суду заперечення на відповідь на відзив (а.с. 1-3 т.2), в яких відповідачем наведені додаткові обґрунтування своєї позиції про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.09.2019 р. у справі № 916/1897/19 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні суду на 17 жовтня 2019 р.

Під час розгляду справи по суті позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі, відповідач проти заявлених позовних вимог заперечував та просив в їх задоволенні відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

15 листопада 2013 року між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація), Компанією "Admiral Conteiner Lines Іпс." (оператор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одемара" (Агент) укладено угоду про порядок роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines", пунктом 1.1 якої визначено, що ця згода визначає порядок роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" (лінія) Компанії "Admiral Conteiner Lines Іпс." та зобов`язання сторін по роботі на перереєстрації Лінії в Адміністрації.

Відповідно до п. 1.1 угоди від 15.11.2013 р. угода вступає в силу за умови реєстрації Лінії в Державній інспекції України з безпеки на морському та річному транспорті (Укрморрічінспекція) в порядку, встановленому пунктами 3.7 та 3.8 "Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання", затвердженої Наказом МТУ від 31.05.2000 р. № 276 (в редакції Наказу МТСУ від 29.01.2010 р. № 746), а також за наявності в Адміністрації оригіналу Підтвердження "Укрморрічінспекція" про реєстрацію-перереєстрацію Лінії.

Наказом Державної Служби України з безпеки на транспорті "Про видачу Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання" від 16.11.2017 р. № 1100 зареєстровано лінію закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" на новий строк. Підстава: заява про перереєстрацію судноплавної лінії "Admiral Conteiner Lines" на 2017/2018 р.р. від 01.11.2017; подання державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 08.11.2017 р. № 7119; звіт про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" грудень 2016 - жовтень 2017 р.; розклад роботи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" у листопаді 2017 - січні 2018 р.; 2) видано ДП "АМПУ" оригінал підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" на новий строк.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 16.11.2017 р. Головою Державної Служби України з безпеки на транспорті направлено Державному підприємству "Адміністрація морських портів України" підтвердження про реєстрацію закордонної лінії та вказано, що сполучення між обов`язковими портами: Одеса (Україна) - Стамбул (Туреччина) - Ашдод (Ізраїль), факультативні порти: Хайфа (Ізраїль) - Ізмір (Туреччина) - Гемлік (Туреччина) - Евіап (Туреччина) - Мерсін (Туреччина) - Олександрія (Єгипет) - Порт Саїд (Єгипет) - Дамьетта (Єгипет) - Чорноморськ (Україна) - Новоросійськ (Росія) - для перевезення завантажених та порожніх контейнерів суднами: «John Lukas Dede», «Bottenvik», «Angela», «Skyline», «Tinka», «Maike D», «Tоlagа», «Meriwa», «Marti Prosperity», «Corsa», «Clomnore», «Kirsten», «Macau», «Marti Prime», «Herм J», «Green Fast», «Asiatic Glory», «Asiatic Neptune», «Buxtehude», «Alida», «Max Strength», «Frisia Bonn» або їх субститутами, оператор лінійних перевезень - компанія "Admiral Conteiner Lines Іпс." (Туреччина), морський агент - TOB "Одемара" (65005, Україна, м. Одеса, Митна площа, 1) на підставі наданих документів відповідають основним ознакам лінії закордонного плавання. При цьому зазначено, що Укртарнсбезпекою 16.11.2017 р. за № 1100 зареєстрована лінія закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" на новий строк для виконання лінійних рейсів за умови здійснення не менше одного судно заходження на місяць до Одеського морського порту. Також повідомлено, що оригінал підтвердження № 17/17 передано на зберігання до ДП "Адміністрація морських портів України" 16.11.2017 р., строк його дії з 06.12.2017 р. по 06.12.2018 р.

29 березня 2018 року між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одемара" (Морський агент) було укладено договір про № 64-П-АМПУ-18 про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України, предметом якого є надання послуг суднам на підходах і безпосередньо в акваторії морського порту для їх безпечного судноплавства, маневрування та стоянки (п. 1.1.1); порядок надання (виконання) адміністрацією порту суднозаходу за плату послуг (робіт) при обслуговуванні суден Морським агентом в морських портах України, а також врегулювання порядку нарахування та оплати портових зборів та інших послуг (робіт), наданих (виконаних) адміністрацією порту суднозаходу та організація інформаційного забезпечення під час приходу, перебування та виходу судна із морського порту (п. 1.1.2); послуги із забезпечення проведення криголамних робіт протягом періоду оголошеної льодової кампанії. Перелік послуг не є вичерпним, адміністрація порту суднозаходу за можливості може надавати Морському агенту інші послуги (перелік яких зазначається в додатках, які є невід`ємною частиною цього договору), за його письмовою заявкою з оплатою згідно з діючими та затвердженими вільними цінами (тарифами) адміністрації порту судно заходу (п. 1.1.3).

Відповідно до п. 1.2 договору від 29.03.2018 р. при виконанні даного договору сторони керуються та зобов`язані виконувати вимоги чинного законодавства та нормативно-правових актів України, режимних та розпорядчих документів Адміністрації; Обов`язкових постанов по морському порту та Зводу звичаїв морського порту, які діють у відповідному морському порту; Положення про забезпечення пропускного та внутрішньо-об`єктового режиму.

Згідно п.п. 2.1.2, 2.1.5 п. 2.1 договору від 29.03.2018 р. Адміністрація порту суднозаходу забезпечує безпеку судноплавства в акваторії морського порту та надає дозвіл на вхід/вихід/перешвартування суден в/з акваторії морського порту та інше. Також до обов`язків Адміністрації належить надавати Морському агенту рахунки (у тому числі попередні рахунки по портовим зборам) після отримання від Морського агента заявки на надання послуг з додаванням інформації про основні розміри судна, а також інші документа, які підтверджують надані послуги.

Положеннями п. 2.3 договору від 29.03.2018 р. передбачені обов`язки Морського агента, зокрема, здійснювати обслуговування суден під час підходу до морського порту, перебування в морському порту та відходу із морського порту (п.п. 2.3.1); вчасно здійснювати від імені судновласника (фрахтувальника) взаєморозрахунки з адміністрацією порту суднозаходу з портових зборів та інших платежів у строки, які обумовлені розділом 3 цього договору (п.п. 2.3.2); не пізніше ніж за 24 години до підходу судна надавати відповідному підрозділу адміністрації порту судно заходу заявку на оформлення попереднього рахунку по портовим зборам згідно з додатком № 1 з додаванням копії обмірного свідоцтва або документа, що його замінює, а також інші документи, передбачені Зводом звичаїв морського порту. Своєчасно надсилати відповідному підрозділу адміністрації порту суднозаходу заявку на надання додаткових послуг, пов`язаних з обслуговуванням суден (п.п. 2.3.4.); Морський агент зобов`язується своєчасно здійснювати усі розрахунки з адміністрацією порту суднозаходу за надані судну і Морському агенту послуги в порядку, визначеному цим договором (п.п. 2.3.22); Морський агент завчасно, до складання попередніх та остаточних рахунків, інформує адміністрацію порту суднозаходу про наявні підстави, що надають судну право на знижки до портових зборів (п.п. 2.3.29).

Умовами п. 3.1 договору від 29.03.2018 р. визначено, що ставки портових зборів визначаються відповідно до Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316, яким затверджено Порядок справляння та розміри ставок портових зборів. Оплата портових зборів, що надійшли від судновласника (фрахтувальника), здійснюється Морським агентом до виходу судна з морського порту на рахунок адміністрації порту суднозаходу у доларах США по суднам під іноземним прапором і у національної валюті по суднам під Державним Прапором України на підставі рахунків, виставлених адміністрацією порту суднозаходу. Оплата портових зборів за суднозахід суден під іноземним прапором може здійснюватися Морським агентом у валюті - Євро за попереднім письмовим повідомленням про такий намір. Розрахунок портових зборів здійснюється в доларах США з застосуванням кросс-курсу (далі - кросс-курс), який визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України (далі - НБУ) на дату виходу судна з акваторії морського порту.

Пунктом 3.4 договору від 29.03.2018 р. передбачено, що оплата за послуги, що надаються суднам під іноземним прапором за вільними цінами (тарифами) здійснюється в доларах США (або за попереднім письмовим повідомленням Морським агентом у Євро). Перерахунок національної валюти України в долар США (Євро) здійснюється за курсом НБУ на дату надання послуги. Оплата за послуги, що надаються суднам під Державним Прапором України за вільними цінами (тарифами) здійснюється у національній валюті України.

За умовами п. 3.6 договору від 29.03.2018 р. встановлено, що остаточні рахунки по суднозаходу, а також по інших послугах, наданих адміністрацією порту суднозаходу, оплачуються Морським агентом відповідно до затверджених вільних цін (тарифів) адміністрації порту суднозаходу протягом 20-ти банківських днів з дати виставлення рахунку, шляхом банківського переказу грошових коштів на поточний рахунок адміністрації порту суднозаходу, згідно з актом наданих послуг, або інших документів, які підтверджують надання послуг. Нарахування ПДВ здійснюється згідно з чинним податковим законодавством України.

Відповідно до п. 3.8 договору від 29.03.2018 р. рахунки на оплату послуг адміністрації порту суднозаходу передаються Морському агенту наступним чином: направляються за адресою електронної пошти/факсом, а у випадку відсутності такої адреси в умовах договору на дату його підписання - на адресу електронної пошти/факс, повідомлену Морським агентом за запитом адміністрації порту суднозаходу; та/або передаються безпосередньо уповноваженому представнику Морського агента під підпис у реєстрі пред`явлених рахунків; та/або направляються Морському агенту іншим загальноприйнятим способом (поштою, кур`єрською поштою тощо). Адміністрація порту суднозаходу може застосувати будь-який з описаних способів передачі рахунку або кілька способів. Застосування одного з описаних способів передачі рахунку визнається сторонами достатнім з боку адміністрації порту суднозаходу для забезпечення оплати Морським агентом такого рахунку. У випадку виникнення спорів щодо одержання Морським агентом рахунку на оплату послуг адміністрації порту суднозаходу, рахунок вважається переданим та одержаним Морським агентом, а тягар доказування того, що рахунок не був одержаний, несе Морський агент.

Згідно п. 3.11 договору від 29.03.2018 р. Морський агент зобов`язаний протягом 5-ти банківських днів після отримання Акту наданих послуг, за відсутності вмотивованих заперечень, оформити та повернути адміністрації порту суднозаходу підписаний та скріплений власною печаткою, якщо така використовується у відповідності до чинного законодавства України, належний Адміністрації примірник Акту та здійснити розрахунок згідно з умовами договору.

Положеннями п. 3.12 договору від 29.03.2018 р. визначено, що якщо фактичні витрати після виставлення остаточного рахунку по суднозаходу менші ніж перераховані по передплатному рахунку, адміністрація порту суднозаходу за проханням Морського агента повертає залишок переплат згідно з актом звіряння наданих послуг для подальшого повернення судновласнику/фрахтувальнику.

Умовами п.п. 6.1, 6.2 договору від 29.03.2018 р. визначено, що всі суперечки, що виникають унаслідок підписання або тлумачення договору, або пов`язані з його виконанням, вирішуються шляхом прямих переговорів. У разі недосягнення сторонами згоди, спори (розбіжності) вирішуються у судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.

Пунктом 7.1 договору від 29.03.2018 р. сторони передбачили, що цей договір набуває чинності з дати підписання його сторонами та скріплення печатками і діє до 31.12.2018 р., але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов`язань. Дія договору вважається продовженою на кожний наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 30 (тридцять) календарних днів до останнього дня терміну дії договору жодна із сторін письмово не повідомила іншу сторону про припинення даного договору у встановлений термін.

Розділом 11 договору від 29.03.2018 р. визначено, що невід`ємною частиною цього договору є:

- Додаток № 1 - Інформація для виставлення рахунку;

- Додаток №2 - Перелік послуг, які надаються Южненською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 3 - Перелік послуг, які надаються Ренійською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 4 - Перелік послуг, які надаються філією "Октябрьск" ДП "АМПУ";

- Додаток № 5 - Перелік послуг, які надаються Одеською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 6 - Перелік послуг, які надаються Миколаївською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 7 - Перелік послуг, які надаються Маріупольською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 8 - Перелік послуг, які надаються Іллічівською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 9 - Перелік послуг, які надаються Ізмаїльською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 10 - Перелік послуг, які надаються Бердянською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 11 - Перелік послуг, які надаються Білгород-Дністровською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 12 - Перелік послуг, які надаються Адміністрацією морського порту Усть- Дунайськ ДП "АМПУ";

- Додаток № 13 - Перелік послуг, які надаються Скадовською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 14 - Перелік послуг, які надаються Херсонською філією ДП "АМПУ";

- Додаток № 15 - Реквізити філій ДП "АМПУ".

Також, як вбачається з матеріалів справи, наказом Державної Служби України з безпеки на транспорті "Про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання" від 20.06.2018 р. № 566 припинено дію Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 р. № 17/17. При цьому підставою для прийняття вказаного наказу став лист Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018 р. № 5052/39/04-2018; лист Одеської філії "Адміністрації морських портів України" Адміністрації Одеського морського порту "Одеса" від 22.05.2018 р. № 19-25А/АС-20-42; звіт ТОВ "Одемара" про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" за IV квартал 2017 року від 02.01.2018 р.; звіт ТОВ "Одемара" про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" за I квартал 2018 року від 02.04.2018 р.; розклад ТОВ "Одемара" про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" за I квартал 2018 року від 04.12.2017 р.; розклад ТОВ "Одемара" про роботу лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" за IІ квартал 2018 року від 02.03.2018 р.

Так, листом від 20.06.2018 р. за вих. № 1537/02/14-18 Державна Служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) повідомила ДП "Адміністрації морських портів України", ТОВ "Одемара" та ТОВ "БЛЄК СІ ЛІНК" про дострокове припинення Наказом від 20.06.2018 р. № 566 дії Підтвердження лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" № 17/17 від 16.11.2017 р.

Не погодившись із прийнятим Державною Службою України з безпеки на транспорті наказом від 20.06.2018 р. № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 р. № 17/17, Товариство з обмеженою відповідальністю "БЛЄК СІ ЛІНК" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило суд:

- встановити відсутність компетенції (повноважень) у Державної служби України з безпеки на транспорті на дострокове припинення дії Підтвердження № 17/17 від 16.11.2017 року про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines";

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року № 17/17.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 р. у справі № 815/3167/18 вказаний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЄК СІ ЛІНК" задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року № 17/17; визнано протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо прийняття наказу №566 від 20.06.2018 року; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЄК СІ ЛІНК" судові витрати у розмірі 1762,00 грн.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 р. у справі № 815/3167/18 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 р. у цій справі залишено без змін.

Отже, вищезазначене судове рішення ООАС набрало законної чинності 18.12.2018 р. відповідно до постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 р. у справі №815/3167/18.

Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ "Одемара" звернулось до Одеської філії ДП "Адміністрації морських портів України" з листом від 05.02.2019 р. за вих. № 06, в якому просило виконати перерахунок стосовно суднозаходів в Одеський морський порт з посиланнями на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 р. та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 р.

На вказаний лист ТОВ "Одемара" Адміністрація Одеського морського порту листом від 26.02.20019 р. (вих. № 19/338/19-02-16) повідомила, що вказаним рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 р. не передбачено відшкодування надмірно сплаченого корабельного збору в період з дати припинення дії лінії наказом № 566 від 20.06.2018 року до 06.12.2018 р. (термін дії лінії "Admiral Conteiner Lines" згідно Підтвердження № 17/17 від 16.11.2017 р.) з Одеської філії ДП "АМПУ" в результаті протиправних дій Державної служби України з безпеки на транспорті.

Разом з тим позивач зазначає, що з моменту прийняття Державною Службою України з безпеки на транспорті наказу від 20.06.2018 р. № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 р. № 17/17 та до 06.12.2018 р. відповідачем безпідставно стягувалась з ТОВ "Одемара" повна ставка корабельного збору без законної знижки в розмірі 20%, зважаючи на що позивач переплатив корабельний збір у розмірі 13323,30 дол. США, що еквівалентно 348622,56 грн., які заявлені до стягнення.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Як встановлено судом, в період з 20.06.2018 р. по 06.12.2018 р. в акваторію Одеського морського порту здійснювались суднозаходи лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines". Для оплати портових зборів (корабельного збору) позивачу - ТОВ "Одемара" були вручено відповідні рахунки на загальну суму 66616,50 дол. США. Вищевказані рахунки були сплачені ТОВ "Одемара" як морським агентом в повному обсязі. На думку позивача, корабельний збір мав бути сплачений зі знижкою 20% з урахуванням положень п. 1.7 Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316. Таким чином, позивач стверджує, що відповідач зобов`язаний повернути надмірно сплачений корабельний збір у сумі 13323,30 дол. США, що є різницею між сплаченим позивачем та передбаченою знижкою (66616,50 дол. США - 20%).

Разом з тим слід зазначити, що відповідно до статті 26 Конвенції Організації Об`єднаних Націй з морського права 1982 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Конвенції Організації Об`єднаних Націй з морського права 1982 року та Угоди про імплементацію Частини ХІ Конвенції Організації Об`єднаних Націй з морського права 1982 року" №728-ХІV від 03.06.1999 року, іноземне судно, що проходить через територіальне море, може обкладатись тільки зборами в оплату за конкретні послуги, надані такому судну.

Національним законодавством, а саме положеннями статті 85 Кодексу торговельного мореплавства України передбачено, що під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов`язане дотримуватися чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов`язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Частинами 1, 2 та 3 статті 22 Закону України "Про морські порти України" передбачено, що у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в об`ємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди.

Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики.

Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту. Кошти від адміністративного збору використовуються відповідно до закону. Портові збори сплачуються Адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом.

Відповідно до положень статті 116 Кодексу торгівельного мореплавства України у морському порту або поза його територією як постійні представники судновласника діють агентські організації (морський агент), які за договором морського агентування за винагороду зобов`язуються надавати послуги в галузі торговельного мореплавства. При виконанні договору морського агентування морський агент, що діє від імені судновласника, може також діяти на користь іншої договірної сторони, якщо вона його на те уповноважила і якщо судновласник не заперечує.

Частиною 1 статті 117 Кодексу торгівельного мореплавства України передбачено, що морський агент виконує формальності та дії, пов`язані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з адміністрацією морського порту і службою капітана морського порту, власником морського терміналу, підприємствами, установами, організаціями, що надають спеціалізовані послуги, портовими операторами, місцевими органами виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, пов`язані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні.

Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 р. року за № 930/23462, пунктами 1.2, 1.3 якого передбачено, що згідно з частинами третьою - п`ятою статті 22 Закону України "Про морські порти України" портові збори сплачуються Адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме: причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача; канальний збір справляється на користь власника каналу; корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України "Про морські порти України". Портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно Додатку 1 до вказаного Порядку № 316, до суден групи А відносяться "вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди".

Тобто ознакою віднесення суден до цієї групи є заходження суден в порт "для виконання вантажних операцій".

Відповідно до п. 2.1 Правил надання послуг у морських портах України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України 348 від 05.06.2013 р., вантажні операції - це операції з навантаження, вивантаження й перевантаження вантажу, завантаження і розвантаження транспортного засобу.

Відповідно до п. 1.5 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316, нарахування портових зборів здійснюється з умовного об`єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. При цьому умовний об`єм судна підлягає округленню у такому порядку: до 0,5 кубічного метра округлюється до цілого числа в меншу сторону, а 0,5 кубічного метра і більше округлюється до цілого числа в більшу сторону.

Згідно п. 1.7 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316, для вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, відкритих у встановленому законодавством порядку, надається знижка у розмірі 20 відсотків корабельного збору.

За умовами п. 1.8 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316, основними ознаками лінії закордонного плавання є: установлення обов`язкових і факультативних іноземних (для ліній закордонного плавання) та українських портів заходження; закріплення для роботи на лінії типів суден; установлення періодичності заходження закріплених суден в українські порти; реєстрація лінії Державною службою морського та річкового транспорту України за поданням Адміністрації морських портів України.

Пунктом 2.1 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 визначено, що із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об`єму судна (за 1 куб. м об`єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку. Ставки, наведені у додатку 2 до цього Порядку, не передбачають додаткове окреме справляння корабельного збору за вхід та вихід в операційну акваторію причалу (причалів), за винятком випадків, зазначених у цьому додатку.

При цьому, відповідно до п. 2 Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 14.10.2013 № 790, лінія закордонного плавання - регулярне морське сполучення між визначеними портами двох або декількох країн, яке здійснюється за лінійним розкладом визначеними суднами; морський агент - суб`єкт господарювання, зареєстрований на території України, який діє на території порту або поза його територією як постійний представник оператора лінійних перевезень.

Пунктом 3 розділу І Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 14.10.2013 № 790 передбачено, що основними ознаками лінії закордонного плавання є: 1) установлення обов`язкових і факультативних іноземних та українських портів заходження; 2) закріплення для роботи на лінії визначених типів суден; 3) установлення періодичності заходження закріплених суден в обов`язкові порти заходження; 4) реєстрація лінії здійснюється Державною службою морського та річкового транспорту України за поданням Адміністрації морських портів України.

Як встановлено судом вище, Наказом Державної Служби України з безпеки на транспорті "Про видачу Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання" від 16.11.2017 р. № 1100 зареєстровано лінію закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" на новий строк та видано ДП "АМПУ" оригінал підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" на новий строк з 06.12.2017 р. по 06.12.2018 р.

При цьому, пунктом 1 розділу ІV Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 14.10.2013 № 790 визначено, що дія Підтвердження може припинятися Морською адміністрацією достроково: 1) втрати лінією ознак лінії закордонного плавання; 2) порушення вимог цієї Інструкції; 3) за ініціативою оператора лінії закордонного плавання; 4) невиконання лінійного розкладу; 5) у разі невиконання зареєстрованої мінімальної кількості суднозаходжень до обов`язкових портів заходження.

Водночас, як встановлено судом, листом від 20.06.2018 р. за вих. № 1537/02/14-18 Державна Служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) повідомила ДП "Адміністрації морських портів України", ТОВ "Одемара" та ТОВ "БЛЄК СІ ЛІНК" про дострокове припинення Наказом від 20.06.2018 р. № 566 дії Підтвердження лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" № 17/17 від 16.11.2017 р.

Таким чином, починаючи з 20.06.2018 р. у ДП "Адміністрації морських портів України" відпала підстава для надання ТОВ "Одемара" знижки у розмірі 20%, передбаченої п. 1.7 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316.

Разом з тим слід зазначити, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 р. у справі № 815/3167/18, яким визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 року № 17/17 набрало законної чинності 18.12.2018 р. відповідно до постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 р. Наразі вказане судове рішення не передбачає будь-якого обов`язку Адміністрації щодо здійснення перерахунку сплаченого корабельного збору за період з дати припинення дії лінії закордонного плавання "Admiral Conteiner Lines" від 16.11.2017 р. № 17/17 Наказом № 566 від 20.06.2018 р. і до 06.12.2018 р. закінчення терміну дії Лінії).

Виходячи з викладеного, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів щодо неправомірного нарахування відповідачем корабельного збору для суден закордонного плавання під агентуванням позивача на загальну суму 66616,50 дол. США.

Крім того, посилання позивача у позовній заяві на п. 3.12 договору від 29.03.2018 р., як на підставу повернення суми знижки, суд вважає невірним, з огляду на те, що вказаним пунктом договору від 29.03.2018 р. передбачена можливість повернення переплат за фактичні витрати, а не вартості знижки, визначеної п. 1.7 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316.

Поряд з цим господарський суд зазначає, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача перерахованих коштів корабельного збору за своєю суттю є фактично вимогами про повернення виконаного стороною.

В п. 2.3 договору від 29.03.2018 р. передбачені обов`язки Морського агента, зокрема, вчасно здійснювати від імені судновласника (фрахтувальника) взаєморозрахунки з адміністрацією порту суднозаходу з портових зборів та інших платежів у строки, які обумовлені розділом 3 цього договору (п.п. 2.3.2). Також Морський агент зобов`язаний своєчасно здійснювати усі розрахунки з адміністрацією порту суднозаходу за надані судну і Морському агенту послуги в порядку, визначеному цим договором (п.п. 2.3.22); Морський агент завчасно, до складання попередніх та остаточних рахунків, інформує адміністрацію порту суднозаходу про наявні підстави, що надають судну право на знижки до портових зборів (п.п. 2.3.29).

Відповідно до ст. 295 Господарського кодексу України комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб`єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб`єкта, якого від представляє.

Отже, за своєю правовою природою діяльність ТОВ „Одемара" у правовідносинах, що склалися за договором №64-П-АМПУ-18 від 29.03.2018 р., є агентською діяльністю.

При цьому відповідно до ст. 117 Кодексу торговельного мореплавства України морський агент виконує формальності та дії, пов`язані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з службами порту, місцевими органами виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, пов`язані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні. Морський агент зобов`язаний: а) здійснювати добросовісно свою діяльність відповідно до інтересів судновласника або іншого довірителя і звичайної практики морського агентування; б) діяти в межах своїх повноважень; в) не передавати здійснення своїх функцій іншій особі (суб`єкту), якщо тільки він не був уповноважений на це своїм довірителем.

За умовами п. 3.1 договору від 29.03.2018 р. оплата портових зборів, що надійшли від судновласника (фрахтувальника), здійснюється Морським агентом до виходу судна з морського порту на рахунок адміністрації порту суднозаходу у доларах США по суднам під іноземним прапором і у національної валюті по суднам під Державним Прапором України на підставі рахунків, виставлених адміністрацією порту суднозаходу.

Виходячи з наведеного, спірна сума коштів по ставкам корабельного збору була сплачена позивачем від імені судновласника (фрахтувальника) за їх рахунок, а не за рахунок Агента, оскільки портові збори сплачуються судновласниками.

В свою чергу внаслідок сплати судновласниками корабельного збору за повною ставкою без застосування 20%-ої знижки права позивача не були порушені жодним чином.

Норми статті 16 ЦК України та статті 20 ГК України розкривають зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав.

Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередньо мету, якої прагне досягнути суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Згідно ч. 2 ст. 45 ГПК України позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною.

Наявність порушених або оспорюваних прав і інтересів у особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов`язковою, а обов`язком позивача відповідно до статті 74 ГПК України є доведення (підтвердження) в установленому законом порядку наявності факту порушення або оспорювання його прав та інтересів.

Як випливає зі змісту договору від 29.03.2018 р. та Кодексу торговельного мореплавства України, морському агенту - ТОВ "Одемара" надано лише повноваження щодо сплати за розпорядженням судновласника і капітана судна сум, пов`язаних з перебуванням у порту, а відтак ТОВ "Одемара" не наділено повноваженнями на пред`явлення вимог щодо повернення агенту надмірно сплачених судновласниками коштів корабельного збору, доказів уповноваження останніми Товариства з обмеженою відповідальністю "Одемара" на вчинення таких дій матеріали справи не містять.

Таким чином, суд вважає, що у позивача відсутні правові підстави для звернення до суду з позовом про повернення надмірно сплаченої суми корабельного збору на свою користь.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінюючи наявні докази в сукупності та всі обставини справи, перевіривши доводи та докази, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, судом встановлено, що ТОВ "Одемара" не доведено порушення відповідачем своїх прав і охоронюваних законом інтересів, тому відсутні підстави для правового захисту його інтересів в межах даного спору з огляду на заявлені позовні вимоги.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Одемара" до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) про стягнення 13323,30 дол. США, що еквівалентно 348622,56 грн. є необґрунтованими, не відповідають фактичним обставинам справи і вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.

У зв`язку з тим, що рішення відбулось не на користь позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, відносяться за рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Одемара" до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) про стягнення 13323,30 дол. США, що еквівалентно 348622,56 грн. відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 28 жовтня 2019 р.

Суддя В.С. Петров