Рішення № 85203253, 24.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.10.2019
Номер справи
640/2969/19
Номер документу
85203253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 жовтня 2019 року № 640/2969/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києвіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якому просить суд:

визнати дії відповідача зі зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення протиправними;

зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачу основний розмір пенсії з 70% до 90% грошового забезпечення з моменту звернення з таким перерахунком - з 17.01.2019.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером Міністерства оборони України і отримує пенсію, яка була призначена на підставі спеціального Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років з 01.09.2011.

Пояснює, що при звільненні з військової служби позивачу було встановлено розмір грошового забезпечення - 90% за вислугу 36 років.

У позовній заві позивач звертає увагу суду на те, що призначення пенсії здійснюється шляхом визначення розміру відсоткового співвідношення розрахованого виходячи з вислуги років згідно ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ до суми грошового забезпечення посади особи, звільненої з військової служби, відповідно до ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ.

Наголошує, що ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ зазнала змін відповідно до Закону України від 07.07.2011 № 3668-VI «Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи»(набрав чинності з 01.10.2011) та Закону України від 27.03.2014 № 1166-VIІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», відповідно до яких максимальний розмір пенсії при її призначенні спочатку змінено з 90% до 80%, а з 01.06.2014 з 80% до 70%.

Позивач пояснює, що ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ, у редакції Закону України від 27.03.2014 № 1166-VIІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не застосовується при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, а застосовується при призначенні пенсії вперше, крім того позивач звернув увагу суду на те прикінцевими та перехідними положеннями Закону України від 07.07.2011 № 3668-VI «Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження максимального розміру пенсії, встановленого цим законом не поширюються на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Відтак позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Позиція відповідача.

У відзиві на позов ГУ ПФУ в м. Києві просило відмовити у задоволенні позову.

Відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Такий порядок, як зазначає відповідач, визначений постановою КМУ від 13,02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393»(у редакції станом на 01.03.2018) (далі - Порядок № 45).

Відповідач звертає увагу, що відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку з із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Представник відповідача наголошує, що на момент виникнення підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови № 704 та пункти 1 та 2 постанови № 103 були чинними та обов`язкові для застосування суб`єктами правозастосування.

Після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, іншим органам. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів в довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в с за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) звання:- відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії і відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

В заперечення вимог позивача, відповідач наголошує, що умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та іншими актами Кабінету Міністрів України.

Посилаючись на пункт 2 постанови № 704, відповідач зазначив, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також відповідач наголошує, що з 01.10.2011 відповідно до змін, внесених Законом № 3668-IV від 08.07.2011 максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Між тим, з 01.05.2014 згідно з Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. В свою чергу ГУ ПФУ в м. Києві відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та Положення про головні управління ПФУ керується чинною на момент проведення перерахунку раніше призначеної пенсії нормою закону про максимальний розмір пенсії за вислугу років.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача також зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 № 21-рп/99 вказав, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Тобто, на думку представника відповідача, застосування до правовідносин, які виникли після 01.03.2018, чинних на вказану дату положень ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не порушує конституційний принцип незворотності дії законів в часі.

Відтак, застосування для перерахунку пенсії позивача норми, яка була чинна на момент набуття позивачем права на отримання пенсії за вислугу років, не узгоджується з нормами правозастосування.

Підсумовуючи викладене представник відповідача наголосив на необґрунтованості позовних вимог.

У відповіді на відзив позивач підтримав свої вимоги, що викладені у позовній заяві та наполягав на задоволені своїх вимог.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 25.02.2019 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані документи, враховуючи наявні пояснення позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому з 01.09.2011 призначена довічна пенсія за вислугу років (36 років) згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення, що крім іншого підтверджується протоколом за пенсійною справою від 01.11.2011 (том 1 а.с. 24).

Натомість, як видно з довідки-розрахунку пенсії станом на 01.05.2018, (том 1 а.с. 39) основний розмір пенсії позивача складає 70% грошового забезпечення.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Як вже було встановлено судом, позивач з 01.09.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В подальшому, відповідно до підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 № 3668-VI у ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 90% розміру грошового забезпечення.

Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

Щодо постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то суд зазначає, що остання також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку. Більш того, постанова № 103 частково скасована рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18; рішення залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

За таких обставин у відповідача були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, у зв`язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними.

За таких обставин позовні вимоги, підлягають задоволенню шляхом:

1) визнання дії відповідача зі зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення, протиправними;

2) зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 з 17.01.2019 перерахунок та виплату пенсії виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу відповідачем не надано суду жодних належних і допустимих у розумінні ст. 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність своїх дій щодо перерахунку позивачу пенсії виходячи з розміру 70% грошового забезпечення.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов є частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

У той же час, суд звертає увагу, що вимога позивача «виплачувати», тобто щодо подальших дій відповідача, стосується можливих гіпотетичних порушень прав позивача у майбутньому, у зв`язку з чим позов в цій частині задоволенню не підлягає, оскільки судом захищаються порушені станом на час звернення до суду права заявника, а не можливі порушення у майбутньому.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір у розмірі 50% - відповідно до частини вимог нематеріального характеру, які задоволені судом

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статтями 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) зі зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення, протиправними.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) з 17.01.2019 перерахунок та виплату пенсії виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.А. Кармазін