
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2019 р. Справа №480/3644/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Іваницької А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3644/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії у невідповідності до ст.ст.22,58 Конституції України і ст.ст.13,63 Закону України №2262-ХІІ в розмірі 70% замість 86% грошового забезпечення (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років), в яке не враховано розмір усіх надбавок і доплат, що зменшило загальний розмір пенсії на 16%, та відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках;
- зобов`язати відповідача визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії з 01.01.2018 за 32 роки вислуги в розмірі 86% та зобов`язати відповідача здійснити новий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 з врахуванням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію в 2011 році загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що він є пенсіонером з числа колишніх військових, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії позивача з дня її призначення становив 86% грошового забезпечення за 32 роки вислуги.
Як зазначає позивач, відповідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" проведено перерахунок пенсії позивача та визначено її у розмірі 70% грошового забезпечення. Таким чином, на переконання позивача розмір його пенсії безпідставно зменшено на 16%.
Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною, оскільки пенсія йому призначена у розмірі 86% від розміру грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії.
Ухвалою суду від 18.09.2019 відкрито провадження по справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження з викликом сторін на 17.10.2019. Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
10.10.2019 відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, у якій зазначив, що при проведенні перерахунку пенсії позивача у січні 2018 року відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб", застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статі 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 №1166 "Про запобіганням фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", які діють з 01.05.2014), згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зазначені положення, як зазначив відповідач, стосуються розміру пенсії як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку (а.с.31-32).
Крім того, позивач зазначає, що перерахунок відбувається з відтермінуванням виплат: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% суми підвищення пенсії, що не відповідає вимогам ч.3 ст.52 Закону України 2Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої виплата пенсії провадиться за поточний місяць загальною сумою. Інше чинне законодавство не передбачає.
З урахуванням викладеного, позивач звернувся до суду з відповідним позовом про визнання дій відповідача протиправними та про зобов"язання відповідача вчинити дії щодо нарахування належного розміру пенсії та виплати її без відтермінування.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача заперечила проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Суд, заслухавши пояснення сторін , вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір пенсій позивача при її призначенні склав 86% розміру грошового забезпечення (а.с.33).
На виконання постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям громадян" позивачу проведено перерахунок пенсії та з 01.01.2018 її розмір визначено 70% грошового забезпечення. Таким чином, з 01.01.2018 розмір пенсії позивача зменшено на 16% (а.с.20).
На звернення позивача щодо відновлення його порушеного права на належний розмір пенсійного забезпечення, відповідач листом від 11.09.2019 №1612/Б-11 повідомив позивача, що у квітні 2018 на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 №Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служюи, та деяким іншим категоріям осіб" проведено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку застосовано норми Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", якою передбачено максимальний розмір пенсії, що не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення (а.с.19).
Суд, надаючи правову оцінку обставина справи, зазначає наступне:
ОСОБА_1 є пенсіонером з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закону).
Пенсію позивачу визначено та п р и з на ч е н о у р о з м і р і 86% (за вислугу 32 роки) сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджено у повідомленні про розмір пенсії (а.с.33).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особа, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції та поліцейських), проводиться з урахуванням розміру посадового окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перерахунок проводиться з 01.01.2016. Виплата перерахованих пенсій проводиться з 01.01.2018 року.
Відповідно до пункту «а» статті 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Так, при перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2018, відповідач протиправно застосував норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які набрали чинності 01.05.2014 року, зокрема частину 2 статті 13 даного Закону, де зазначено, що «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Слід зазначити, що на момент настання права на пенсійне забезпечення позивача ця норма Закону ще не діяла і зворотної дії в часі не має згідно з положеннями ст.58 Конституції України.
Згідно ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, рішення відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 86% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018, що не заперечено відповідачем) до 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 не відповідає вимогам закону, отже є протиправним, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 86% підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію за вислугу років у розмірі 86% грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного, суд вважає правомірними та обгрунтованими вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії у розмірі 86%.
Щодо вимоги позивача зобов`язати відповідача виплатити пенсію з 01.01.2018 загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат, суд зазначає, що суд зазначає, що дані вимоги є передчасними, оскільки, перерахунок пенсії ОСОБА_1 ще не здійснено, а тому, у її задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 70% замість 86% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити новий перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 у розмірі 86%.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23.10.2019 року.
Суддя О.М. Кунець