Рішення № 85201406, 24.10.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2019
Номер справи
400/2338/19
Номер документу
85201406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2019 р. № 400/2338/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю " РЕНТА-Н ", вул. Шкільна, 15, с. Михайло-Ларине,Вітовський район, Миколаївська область, 57222 до відповідачів:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв,54001 Державної фіскальної служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 про:скасування рішення від 05.07.2019 № 1212887/41907606 та зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 01.06.2019 № 3 за датою її подання,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕНТА-Н» (надалі – Товариство або позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:

скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Миколаївській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову а такій реєстрації від 05.07.2019 № 1212887/41907606;

зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 01.06.2019 № 3 за датою її подання;

стягнути з відповідачів судові витрати, в тому числі витрати на правову допомогу;

зобов`язати Державну фіскальну службу України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного тижня з дня набрання законної сили даним судовим рішенням.

Відповідачами у позові Товариство вказало Головне управління ДФС у Миколаївській області (надалі – Управління або відповідач 1) та Державну фіскальну службу України (надалі – ДФС або відповідач 2).

В обґрунтування позовних вимог Товариство, зокрема, зазначило, що рішення ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної не є обґрунтованим, оскільки надані «… надані ТОВ «РЕНТА-Н» документи на адресу відповідача, цілком відповідають вимогам викладеним у Вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних …незрозуміло з яких підстав позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних …». За твердженнями позивача, в оскаржуваному рішенні не вказано, які порушення допустило Товариство, або які документи позивачем не надано.

У відзиві (арк. спр. 94-96) Управління, зокрема, вказало, що підставою для прийнятого комісією регіонального рівня ДФС – Головного управління ДФС у Миколаївській області рішення про відмову у реєстрації податкової накладної став факт ненадання Товариством первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів) та розрахункових документів, банківських виписок з особового рахунку. Відповідач 1 просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що його дії узгоджуються з нормами Податкового кодексу України та затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (надалі – Порядок № 1246).

Відзив відповідача 2 (арк. спр. 90-91) за змістом співпадає з відзивом відповідача 1.

Правом подання відповіді на відзиви Товариство не скористалось.

Як встановлено судом, 01.06.2019 Товариство виписало на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МАКСИ-ПРОМ» податкову накладну № 3 на суму 231 480 грн., в тому числі ПДВ – 38 580 грн. (арк. спр. 13).

До Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) позивач направив податкову накладну 25.06.2019.

В той саме день (25.06.2019) Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС, за результатами обробки податкової накладної, було сформовано квитанцію про зупинення реєстрації (надалі – Квитанція). У Квитанції було, зокрема, зазначено: «… ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 01.06.2019 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації податкової накладної …».

У позові Товариство вказало, що «… ТОВ «РЕНТА-Н» надав Головному управлінню ДФС у Миколаївській області всі наявні у нього документи, щодо надання транспортних та експедиторських послуг …».

До позовної заяви Товариство додало:

адресовані Управлінню «Пояснення» від 02.07.2019 № 03-06 (арк. спр. 14-16), в яких вказано, зокрема, таке: «… господарські операції … носять реальний характер. Реальність здійснення даних правочинів підтверджується первинними бухгалтерськими документами, які складено та зареєстровано в установленому законом порядку, а також наявними у платника матеріально-технічними засобами. Отже, було надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по вищезазначеній податковій накладній …»;

подане до контролюючого органу «Головне управління ДФС у Миколаївській області, Очаківське управління, Вітовська державна податкова інспекція (Вітовський район)» «Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено» від 03.07.2019 № 4 ( надалі – Повідомлення, арк. спр. 18). У тексті Повідомлення зазначено кількість додатків – 36.

05.07.2019 Комісія Управління, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (надалі – Комісія Управління), прийняла рішення № 1212887/41907606 про відмову у реєстрації податкової накладної (надалі – Рішення, арк. спр. 19). Посилань на те, якими правовими нормами обґрунтована відмова, Рішення не містить.

До позовної заяви Товариство додало копії документів: договорів, видаткових накладних, рахунків-фактур, платіжних доручень, податкових накладних, рахунку, довіреності, декларацій виробника. Виходячи з тексту позову, саме ці документи були додані позивачем до «Пояснень», проте доказів на підтвердження цього факту матеріали справи не містять.

У відзиві на позовну заяву відповідач 1 вказав, що позивач, в порушення пункту 16 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі – Порядок № 117), «Пояснення» надав «… у паперовому вигляді без надання документів на підтвердження господарської операції по зупиненій податковій накладній …».

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Товариство послалось на:

1. Нечинну з 01.01.2018 редакцію пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

2. Нечинний з 25.05.2018 наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (цей наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 № 409).

3. Нечинну з 22.03.2018 постанову Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (ця постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»).

Як вказано у чинній у 2019 році редакції пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Норми про те, що Кабінет Міністрів України визначає порядок та умови відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу не містить.

Згідно з пунктом 20.2 статті 20 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідний порядок Міністерство фінансів України (яке, згідно з пунктом 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375 Положення, є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику) не визначило.

Пунктом 12 Порядку № 1246 встановлено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно з викладеним вище, прийняттю Рішення передувало зупинення реєстрації поданої Товариством податкової накладної.

Порядком № 117 визначено дві підстави для зупинення реєстрації:

у разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку (пункт 6);

у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку (пункт 7).

Виходячи з тексту Квитанції, зупинення реєстрації відбулось на підставі пункту 6 Порядку № 117.

Критерії ризиковості платника податку не встановлені ані нормами Податкового кодексу України, ані Порядком № 1246, ані Порядком № 117.

У відзивах відповідачі не пояснили суду, за якими правовими та фактичними підставами реєстрацію податкової накладної Товариства було зупинено.

Як вказано у пункті 21 Порядку № 117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Таким чином, ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, та ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку є різними підставами для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Проте, у підпункті 4 пункту 13 Порядку № 117 вказано, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

У Рішенні відсутня інформація про ненадання Товариством пояснень; зазначено лише про ненадання первинних документів (визначених абзацом четвертим пункту 14 Порядку № 117).

Пунктом 16 Порядку № 117 встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Як вказано вище, відповідач 1 послався на те, що «Пояснення» були надані «… у паперовому вигляді без надання документів на підтвердження господарської операції по зупиненій податковій накладній …». При цьому, у відзиві Управління зазначило, що «… позивачем подано до органу ДФС повідомлення від 03.07.2019 №4, з переліком документів на підтвердження господарської операції по податковій накладній від 01.06.2019 №3 …».

Суд оцінив ці доводи критично.

По-перше, якщо «Пояснення», в порушення пункту 16 Порядку № 117, були надані позивачем не в електронній формі, відповідач 1 мав розцінити цей факт як ненадання «Пояснень». Проте, як вказано у Рішенні, відсутність пояснень Управління не встановило.

По-друге, пояснення позивача з додатками (36), про надання яких вказано у Порядку № 117, викладені безпосередньо у тексті Повідомлення, поданого в електронній формі засобами електронного зв`язку (арк. спр. 99-101).

По-третє, згідно з пунктом 15 Порядку № 117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Виходячи з цього, комісія контролюючого органу вправі прийняти рішення про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з підстави ненадання документів лише після спливу 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання. В даному випадку, з урахуванням викладеного у позові, датою виникнення у позивача відповідного податкового зобов`язання, згідно з підпунктом «б» пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, є 01.06.2019 – дата оформлення видаткової накладної № 22. Отже, відмовити в реєстрації податкової накладної з підстави ненадання письмових пояснень та копій документів, зазначених у пункті 14 Порядку № 117, комісія контролюючого органу може не раніше червня 2020 року. Проте, Рішення було прийнято 05.07.2019.

На підставі викладеного суд дійшов таких висновків.

1. Відповідачі не довели наявність підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.

2. Рішення Комісії Управління про відмову в реєстрації податкової накладної з підстав ненадання Товариством документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, не відповідає Порядку № 117.

3. Порушені права Товариства, крім визнання судом протиправним та скасування Рішення, мають бути поновлені шляхом зобов`язання відповідача 2 зареєструвати податкову накладну.

З урахуванням наведеного, суд визнав, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підтвердження суми витрат на професійну правничу допомогу (7 000 грн.) позивач надав:

договір-доручення № ПН-1 про надання правової допомоги від 17.07.2019, що був укладений Товариством і Адвокатським об`єднанням «Адвокатська фірма «Правозахисник» (арк. спр. 64-65);

додаток № 1 до договору – протокол № 1 узгодження договірної ціни від 17.07.2019 (арк. спр. 66);

ордер на надання правничої правової допомоги від 17.07.2019 № 1001112 (арк. спр. 67);

рахунок-фактуру від 22.07.2019 № ПН-1/3 (арк. спр. 68);

платіжне доручення від 23.07.2019 № 192 (арк. спр. 69).

Сплачена позивачем сума (7 000 грн.) відповідає вартості послуг зі складання позовної заяви, зазначеній у протоколі узгодження договірної ціни.

Відповідачі співмірність визначених позивачем витрат не заперечили, клопотань про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, не заявили.

З урахуванням цього суд, відповідно до частин першої та восьмої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновку про те, що понесені позивачем судові витрати (судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу) підлягають відшкодуванню шляхом стягнення відповідних сум за рахунок бюджетних асигнувань Управління, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій саме відповідача 1.

Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є правом, а не обов`язком суду. З урахуванням обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача 2 подати звіт про виконання судового рішення.

Керуючись статтями 2, 9, 12, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТА-Н" (вул. Шкільна, 15,с. Михайло-Ларине,Вітовський район, Миколаївська область, 57222, ідентифікаційний код 41907606) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277), Державної фіскальної служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197), задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати прийняте 05.07.2019 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, Головного управління ДФС у Миколаївській області рішення № 1212887/41907606.

3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану 25.06.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Рента-Н» податкову накладну від 01.06.2019 № 3.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТА-Н" (вул. Шкільна, 15,с. Михайло-Ларине, Вітовський район, Миколаївська область, 57222, ідентифікаційний код 41907606) судовий збір в сумі 3842 грн., що був сплачений платіжним дорученням від 22.07.2019 № 180 та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 7 000 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна