
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2019 р. № 400/1262/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, вул. Мельнична, 105А, с. Новополтавка, Новобузький район, Миколаївська область, 55642 про:визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернулась з позовом до Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (надалі – відповідач або Рада) про:
визнання протиправною бездіяльності, що полягає у неприйнятті рішення за клопотанням від 05.04.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 14,7291 га, кадастровий номер 4824582600:05:000:0450, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Трояни);
зобов`язання відповідача розглянути клопотання позивача від 05.04.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 14,7291 га, кадастровий номер 4824582600:05:000:0450, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Трояни), з прийняттям рішення у відповідності до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач діяв всупереч нормам Земельного кодексу України, та його протиправна бездіяльність перешкоджає реалізації права позивача на безоплатну приватизацію земельної ділянки.
Відповідач подав відзив (ар. с. 18-20), просив відмовити у задоволенні позову, зазначив, зокрема, що «… земельна ділянка була відведена учасникам АТО ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у зв`язку з реалізацією їх права на першочергове отримання земельних ділянок. ОСОБА_2 отримав дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на підставі наказу Держгеокадастру задовго до передачі даної земельної ділянки у комунальну власність Новополтавської ОТГ та станом на даний час вже має зареєстроване право власності на земельну ділянку площею 2,0 га., кадастровий номер 4824582600:05:000:0450 (копія витягу з реєстру додається). Громадяни ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мають проекти на стадії розробки … оскільки питання розподілу земельної ділянки було зрозуміло ще до сесії то доцільності винесення його на сесію не було. Документи на цю земельну ділянку учасниками АТО знаходяться в процесі виготовлення. Черга на отримання земельних ділянок складає більше 200 чоловік і подана заява була постановлена в цю чергу. Оскільки вільних ділянок не має, а бажаючих отримати багато, то і черга досить велика. В минулому році сільська рада отримала вищезазначену вільну земельну ділянку від Держгеокадастру і вона відразу була розподілена між учасниками АТО, що мають першочергове право на отримання земельної ділянки …».
Правом подати відповідь на відзив позивач не скористалася.
Дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
05.04.2019 позивач звернулась до відповідача із клопотанням (ар. с. 7) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 14,7291 га, кадастровий номер 4824582600:05:000:0450, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Трояни).
Відповідач листом від 10.04.2019 № 386 (надалі – Лист, ар. с. 9) повідомив позивача про те, що «… земельна ділянка комунальної власності сільськогосподарського призначення (пасовища) площею 14.7291 га розташована в межах території Новополтавської сільської ради за межами населеного пункту с.Трояни рішеннями сільської ради надана у власність учасникам АТО, виготовляється технічна документація …».
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Як вказано у пункті «б» частини першої статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2 га.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення зокрема особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частинами першою-третьою статті 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено таке.
1. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
2. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
3. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та стяттями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Отже, результатом розгляду клопотання позивача мало бути рішення Ради.
Суд встановив, що Рада не виконала обов`язок щодо розгляду клопотання позивача, оскільки не прийняла рішення ані про надання відповідного дозволу, ані про відмову у його наданні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Ради, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оцінюючи доводи відповідача щодо підстав для відмови ОСОБА_1 у задоволенні її клопотання, суд взяв до уваги таке.
Як вказано вище, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути мотивованою, а вичерпні підстави для відмови наведені у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України.
Наявність законних підстав для відмови Рада не довела. Викладена у Листі інформація про те, що «… земельна ділянка комунальної власності сільськогосподарського призначення (пасовища) площею 14.7291 га розташована в межах території Новополтавської сільської ради за межами населеного пункту с.Трояни рішеннями сільської ради надана у власність учасникам АТО …» не підтверджена документально.
Крім того, ці доводи спростовуються наданою позивачем «Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна» станом на 02.04.2019 (арк. спр. 11). Відповідно до цієї «Інформації …», право комунальної власності на земельну ділянку площею 14.7291 га з кадастровим номером 4824582600:05:000:0450 з 01.11.2018 зареєстровано за Радою.
До відзиву Рада додала копію «Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності» (арк. спр. 41), згідно з яким право приватної власності на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 482458600:05:000:0489 з 13.03.2018 зареєстровано за ОСОБА_2 . Цей факт, на думку суду, взагалі не має відношення до предмету спору, оскільки у клопотанні ОСОБА_1 йдеться про іншу земельну ділянку.
Суд відхилив твердження відповідача про неможливість надання дозволу позивачу через надання дозволу іншим особам на одну і ту ж земельну ділянку, оскільки відповідно до статті 118 Земельного кодексу України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів:
- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;
- розробка суб`єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 Земельного кодексу України;
- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, передача (надання) земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 Земельного кодексу України є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок. При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.
Таким чином, навіть за умови, що перелічені у відзиві громадяни отримали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки саме із земельної ділянки, що зазначена у клопотанні ОСОБА_1 , ця обставина не є перешкодою для розгляду по суті клопотання позивача та для задоволення цього клопотання.
Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (вул. Мельнична, 105А, с. Новополтавка, Новобузький район, Миколаївська область, 55642, ідентифікаційний код 04376722) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, що полягає у неприйнятті рішення за клопотанням ОСОБА_1 від 05.04.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки площею 14,7291 га, кадастровий номер 4824582600:05:000:0450, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Трояни).
3. Зобов`язати Новополтавську сільську раду Новобузького району Миколаївської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.04.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 14,7291 га, кадастровий номер 4824582600:05:000:0450, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Трояни), шляхом прийняття рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням правової оцінки питання, що надана судом у рішенні.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (вул. Мельнична, 105А, с. Новополтавка, Новобузький район, Миколаївська область, 55642, ідентифікаційний код 04376722) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн., що був сплачений платіжною квитанцією від 19.04.2019 № 0.0.1331587175.1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна