Рішення № 85201287, 21.10.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
1.380.2019.004678
Номер документу
85201287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №1.380.2019.004678

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сасевича О.М.,

за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, із вимогами:

-визнати протиправною бездіяльність Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо невнесення змін в актовий запис про народження « ОСОБА_3 » №137, зроблений в Книзі реєстрації актів про народження 18.04.1937 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-зобов`язати Сихівський районний у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області актовий запис про народження « ОСОБА_3 » №137, зроблений в Книзі реєстрації актів про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 року та в графі « ОСОБА_4 » замість « ОСОБА_5 » вказати « ОСОБА_6 », про що видати нове свідоцтво про народження.

В обґрунтування своїх вимог посилається на розбіжність у написанні її імені в актових записах громадянського стану про народження, про шлюб та свідоцтві про припинення шлюбу, дипломі про вищу освіту, що у свою чергу ускладнює реалізацію прав фізичних осіб як громадян України.

Через вказані розбіжності, позивач звернулася до Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про внесенні відповідних змін в актовий запис про її народження №137, зроблений у Книзі реєстрації актів про народження від 18.04.1937 року. Однак, висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану позивачу відмовлено, що і стало причиною звернення із відповідним позовом до суду.

Ухвалою судді від 16.09.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін.

30.09.2019 року від відповідача надійшли до суду письмові заперечення проти позову.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_7 ОСОБА_8 ) звернулася до Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про внесення змін в актовий запис про її народження №137, зроблений в Книзі реєстрації актів про народження 18.04.1937 року

Висновком відповідача №1772/16.5-05-15 від 30.08.2019 року позивачу відмовлено у внесенні відповідних змін.

Не погоджуючись із даною відмовою позивач звернулася до суду із відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VІ (далі - Закон).

Відповідно до частини 1 статті 6, частин 1-3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи на офіційне визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Згідно частини 1 статті 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Як зазначено у частині 5 статті 9 цього ж Закону, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

На виконання вищевказаної норми, наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793, були затвердженні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Згідно пункту 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Так, у паспорті громадянина України позивача серії НОМЕР_1 , виданого Галицьким РВ УМВС України у Львівській області 12.09.1997 року, в графі «ім`я» вказано « ОСОБА_6 ».

Також, згідно довідки ДПІ у Личаківському районі від 30.10.1993 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 присвоєно ОСОБА_2 .

Диплом про закінчення Поліграфічного технікуму від 26.06.1956 року та диплом про закінчення Українського поліграфічного інституту імені І.Федорова від 30.06.1968 року видано – ОСОБА_2 .

Окрім того, згідно свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , що видане позивачу 19.09.1997 року, прізвище, що отримала остання після розірвання шлюбу було Сюч.

У судовому засіданні представник позивача повідомила, що паспорт громадянина України для виїзду закордон, який належить позивачу, також виданий на ім`я ОСОБА_11 .

Із зазначеного слідує, що власним ім`ям позивача є ім`я « ОСОБА_6 », яке вона використовує у всіх сферах своєї діяльності. Крім того, під цим ім`ям вона вчиняла усі правочини та вступала у правовідносини з іншими особами й державою, а тому й таке ім`я і має бути зазначене у актовому записі про її народження №137.

При цьому варто звернути увагу на те, що обставини даної справи, які пов`язані із внесенням змін щодо імені позивача, безсумнівно охоплюються статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки ім`я та прізвище стосуються приватного та сімейного життя особи, що неодноразово відображалося Європейським судом з прав людини у рішеннях «Бургхартц проти Швейцарії» (Burghartz v. Switzerland) від 22 лютого 1994 року; «Ст`єрна проти Фінляндії» (Stjerna v. Finland) від 25 листопада 1994 року; «Гійо проти Франції» (Guillot v. France) від 24 жовтня 1996 року.

Так, у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що хоча мета статті 8 Конвенції головним чином стосується захисту особи від свавільного втручання державних органів, вона не лише зобов`язує державу утриматися від такого втручання, але й покладає на неї позитивні зобов`язання, властиві дієвій повазі до приватного та сімейного життя. Якщо межі між позитивними та негативними зобов`язаннями держави за статтею 8 не можна визначити з достатньою точністю, то застосовні принципи, тим не менш, є подібними. В обох контекстах слід дотримуватись справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому (п.37 Рішення). Саме державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося «необхідним у демократичному суспільстві» (п.39 Рішення).

Підсумовуючи свої висновки у цій справі Європейський суд вказав, що державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя як зміну імені, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов`язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя. Відповідно, допустили порушення статті 8 Конвенції.

Тобто, з позиції Європейського суду з прав людини кожна особа має безперечне право на збереження свого імені та право на його зміну, порядок здійснення якої визнається законодавством України.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, оскільки з моменту свого народження по даний час позивач фактично носить не ім`я « ОСОБА_6 - ОСОБА_12 », а ім`я « ОСОБА_6 », яке є для неї офіційним та відображеним у всіх належних їй правопосвідчуючих та інших документах, а також враховуючи, що єдиним можливим способом захисту порушених прав та інтересів позивача є судове вирішення спірного питання, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений судовий збір у розмірі 1536,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 134, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_2 до Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо невнесення змін в актовий запис про народження « ОСОБА_3 » №137, зроблений в Книзі реєстрації актів про народження 18.04.1937 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Сихівський районний у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження « ОСОБА_3 » № АДРЕСА_1 , зроблений в Книзі реєстрації актів про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 та в графі « ОСОБА_4 » замість « ОСОБА_5 » вказати « ОСОБА_6 », про що видати нове свідоцтво про народження.

Стягнути з Сихівського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (м.Львів, пр.-т Червоної Калини, 109; код ЄДРПОУ 35968907) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст рішення складено та підписано 25 жовтня 2019 року.