Рішення № 8520091, 22.03.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.03.2010
Номер справи
2/352пд
Номер документу
8520091
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22.03.10 р.                     Справа № 2/352пд                               

Суддя господарського суду Донецької області Мартюхіна Н.О.

при секретарі судового засідання Трубачевій А.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” м. Донецьк

до відповідача: Комунального підприємства “Служба єдиного замовника” м. Костянтинівна

за участю третьої особи 1 без самостійних вимог на предмет спору: Костянтинівська міська рада м. Костянтинівна

за участю третьої особи 2 без самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю “УК “КомЕнерго-Константинівка” м. Костянтинівка

про спонукання Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника” укласти договір про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 10.04.2009р. № 02 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу”

За участю

представників сторін

від позивача: не з’явився

від відповідача: не з’явився

від третьої особи 1: не з’явився

від третьої особи 2: не з’явився

У судовому засіданні 15.03.2010р. було оголошено перерву до 10 год. 00 хв. 22.03.2010р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства “Служба єдиного замовника” м. Костянтинівка про спонукання Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника” укласти договір про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 10.04.2009р. № 02 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу”.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на обов’язковість, в силу закону, укладення договору про надання послуг з питного водопостачання мешканцям багатоквартирних житлових будинків, направлення проекту договору про надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирного будинку № 02 від 10.04.2009р. відповідачеві для підписання та не підписання означеного договору відповідачем. Як на правову підставу заявленого позову позивач посилається на ст. 179, 181 ГК України, Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, Закон України “Про питну воду та питне водопостачання”, Закон України “Про житлово-комунальні послуги”.

Відповідач проти задоволення позову заперечує, надав відзив на позовну заяву, де зазначає, що відповідно до рішення Костянтинівської міської ради № 5/31-672 від 24.07.2008р. “Про визначення виконавця послуг з управління, утримання та ремонту комунального житлового фонду м. Костянтинівка” виконавцем послуг з управління, утримання та ремонту комунального житлового фонду з 01.10.2008р. визначено ТОВ “Керуюча компанія КомЕнерго-Костянтинівка”.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 19.11.2009р. до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “КомЕнерго-Константинівка”.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “КомЕнерго-Костантинівка” надало відзив на позовну заяву, де зазначає, що останній рішенням Костянтинівської міської ради від 24.07.2008р. № 5/31-672 визначено виконавцем послуг з управління, утримання та ремонту комунального житлового фонду та прибуденкової території м. Костянтинівна. Права та обов’язки з технічного обслуговування міського житлового фонду підприємством як виконавцем вищезазначених послуг закріплені в договорі від 18.08.2008р. № 43/08/1 укладеного між ТОВ “КК “КомЕнерго-Костянтинівка” та Костянтинівською міською радою, де відсутні права та обов’язки компанії надавати послуги з надання питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків. Також зазначає, що на сьогоднішній день мають юридичну силу рішення Костянтинівської міської ради від 17.08.2006р. № 5/5-78 “Про внесення змін до рішення міської ради від 12.01.2006р. № ІV/35-733 “Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг в житловому фонді м. Костянтинівка” та рішення ради “Про реформування житлово-комунального господарства” від 20.10.2005р., якими визначено балансоутримувачем та виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення – Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника м. Костянтинівка”.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 02.11.2009р. до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору було залучено Костянтинівську міську раду.

Костянтинівська міська рада надала відзив на позовну заяву, де проти задоволення позову заперечує, оскільки з моменту прийняття Костянтинівською міською радою рішення № 5/5-78 від 17.08.2006р., на яке посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, пройшло понад 3-х років. З моменту прийняття даного рішення було змінено багато функцій, повноважень та штатна структура Комунального підприємства “Служба єдиного замовника”, яка у даний час не може з означених вище причин виконувати деякі обумовлені у спірному договорі вимоги. Також, просить провести розгляд справи без участі представника.

Під час слухання справи сторонами неодноразово надавалися письмові та усні пояснення по суті позову.

Процесуальний строк розгляду справи продовжувався за клопотанням представників сторін.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачем у відповідності до ст. 181 Господарського кодексу України 10.04.2009р. направлено Комунальному підприємству “Служба єдиного замовника” проект договору про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків № 02 від 10.04.2009р., підписаний з боку позивача.

12.05.2009р. Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника” з супровідним листом № 87 повернуло на адресу позивача спірний проект договору без підписання та зазначило, що виконавцем послуг з управління, утримання та ремонту комунального житлового фонду визначено Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія КомЕнерго-Костянтинівка”.

У зв’язку з тим, що сторони не підписали договір про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків № 02 від 10.04.2009р. Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” звернулося до господарського суду із вимогами про спонукання укласти договір про умови надання житлово-комунальних послуг.

Вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступні підстави.

Порядок укладання договорів визначений ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України.

В силу ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.4 цієї ж статті при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, примірного договору, рекомендованого органом управління суб’єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади.

Особливості укладання господарських договорів на основі примірних і типових договорів передбачені ст.184 ГК України. Так, відповідно до ч.3 ст.184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Згідно ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладання господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Відповідно до вимог пунктів 4 і 5 статті 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робить застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірника протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов’язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходи для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишилися неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Водопостачання та водовідведення за змістом ст.1, ст. 13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є одним із видів комунальних послуг.

Згідно ст. 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник, споживач, виконавець, виробник. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд – це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального та поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору;

Відповідно до Правил надання населенню послуг з водо- теплопостачання та водовідведення, затверджених Постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, які визначають відносини між споживачами і виконавцями у наданні послуг з централізованого холодного та гарячого водопостачання, теплопостачання (центральне опалення) та водовідведення, споживач - це наймач (власник) квартири (приватного будинку), якому надаються послуги з централізованого холодного та гарячого водопостачання, теплопостачання та водовідведення у житловому фонді та підсобних приміщеннях; виконавець –житлово-експлуатаційна та водо-теплопостачальна, каналізаційна або інше підприємство і організація, які безпосередньо надають споживачеві комунальні послуги; виробник послуг –підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, комунальної енергетики та інші, що виробляють послуги з водо-, теплопостачання; постачальник послуг –підприємство, що одержує послуги від виробника та постачає їх виконавцеві або споживачеві.

Крім того відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги” виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробником є суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; внутрішньобудинковими системами є мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди.

Наведе свідчить про те, що відносини між сторонами даного спору з приводу умов надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних будинків, згідно договору № 02 від 10.04.2009року, регулюються, зокрема, положеннями Господарського кодексу України, а також чинними Правилами надання населенню послуг з водо- теплопостачання та водовідведення, Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення, Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, зі змісту яких вбачається, що Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” - виробник (постачальник) послуг, а Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника” –виконавець, який одночасно є і споживачем (абонентом) у розумінні Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення, якими передбачений єдиний та обов’язковий порядок відпускання води та приймання стічних вод лише шляхом укладання договору.

Приписами ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено що, якщо балансоутримувач не є виконавцем послуг, він повинен укласти вказаний договір з іншими виконавцями.

Відповідно до ст. 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, повноваженнями органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг є, зокрема, визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства; укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг; встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Наказом державного комітету України з питань житлово-комунальних послуг № 60 від 25.04.2005р. затверджений Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, згідно до якого органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці житлово-комунальних послуг, зокрема з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення.

Виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник житлових будинків бажає визначити виконавця житлово-комунальних послуг.

Органи місцевого самоврядування чи власник житлових будинків може визначати всіх або окремих виконавців житлово-комунальних послуг.

Відповідно до вимог ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем. Виробник не укладає договори із власниками квартир, орендаторами, квартиронаймачами. На підставі п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону, Виробник зобов’язаний укласти договір з виконавцем (споживачем) про умови надання житлово-комунальних послуг.

Згідно до приписів ст. 19 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання” послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ст.. 19, 22, 24 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах і особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач, який залежно від цивільно-правових угод може бути споживачем, виконавцем або виробником житлово-комунальних послуг.

Тобто, надання послуг з питного водопостачання та водовідведення здійснюється виключно на підставі укладеного договору, укладання якого можливо, зокрема з виконавцями або балансоутримувачем житлово-комунальних послуг.

Тобто з вказаних норм вбачається, що позивач є постачальником комунальних послуг з водопостачання та водовідведення, а відповідач є виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення.

Судом встановлено, що рішенням Костянтинівської міської ради від 20.10.2005р. № ІV/31-664 Комунальному підприємству „Служба єдиного замовник” передано на баланс та в повне господарське ведення житловий фонд та основні засоби.

Відповідно до наказу № 1 від 03.04.2006р. Комунальне підприємство „Служба єдиного замовника” прийняло на баланс у повне господарське ведення житловий фонд та основні засобі.

Зокрема, рішенням Костянтинівської міської ради № 5/5-78 від 17.08.2006р. виконавцем послуг з централізованого забезпечення холодною водою, централізованому водовідведенню визначено Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника м. Костянтинівка”.

Рішенням Костянтинівської міської ради від 17.08.2006р. № 5/5-78 внесені зміни до рішення міської ради від 12.01.2006р. № ІV/31-664 „Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг в житловому фонді м. Костянтинівка”, зокрема виконавцем послуг з централізованого забезпечення холодною водною, централізованому водовідведення визначено комунальне підприємство „Служба єдиного замовника м. Костянтинівка”; Комунальному підприємству „Служба єдиного замовника м. Костянтинівка” укласти договори з виконавцями для виконання комунального замовлення на обслуговування житла, з виробниками для передачі населенню послуг з водовідведення, водопостачання, теплопостачання, та вивозу побутових відходів.

До того ж, рішенням Костянтинівської міської ради від 24.07.2008р. № 5/31-672 визначено втратившим чинність п. 3 рішення міської ради від 20.10.2005р. № ІV/31-664 в частині виконавця функцій по утриманню та управлінню житловим фондом комунальним підприємством „Служба єдиного замовника”.

Означені рішення Костянтинівської міської ради у частині визначення виконавця послуг з водопостачання та водовідведення Комунальне підприємства „Служба єдиного замовника” не змінювалося, не скасовано, не визнано недійсним та є чинним.

За таких обставин, посилання відповідача та третьої особи 1 на той факт, що вказане рішення Костянтинівської міської ради є застарілим, судом до уваги не приймається.

З огляду на вказані приписи чинного законодавства відповідач та Костянтинівська міська рада помилково вважають, що у відповідача як у балансоутримувача та виконавця послуг відсутній обов’язок, укласти договір на постачання води та приймання стічних вод з виробником цих послуг – позивачем у справі.

Суд виходить з того, що відповідачем не доведено суду існування підстав, передбачених викладеними нормами законів України, які б мали правовим наслідком можливість відмови Комунальному підприємству “Компанія “Вода Донбасу” в укладанні Договору на умовах, запропонованих в його редакції.

Дослідивши зміст спірного договору, судом встановлено, що останній містить всі істотні умови передбачені для договорів про надання послуг з питного водопостачання та водовідведення, які визначені ст. 180 ГК України та ст. 20 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”, п. 2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України.

З огляду на вказані обставини зміст спірного договору № 02 від 10.04.2009р. викладено позивачем у відповідності з вимогами чинного законодавства.

Також, судом встановлено, що рішенням Костянтинівської міської ради № 5/31-672 від 24.07.2008р. Товариство з обмеженою відповідальністю „Керуюча компанія „КомЕнерго-Костянтинівка” визначено виконавцем послуг з управління, утримання та ремонту комунального житлового фонду м. Костянтинівка.

У зв’язку з прийнятим рішенням 18.08.2008р. між Костянтинівською міською радою (Власник) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Керуюча компанія „КомЕнерго-Костянтинівка” (Керуюча компанія) був укладений договір про послуги з управління, утримання та ремонту житлового фонду м. Костянтинівка.

Метою вказаного договору є забезпечення кваліфікованого, якісного утримання та ремонту житлового фонду, його технічного обладнання, належного санітарного стану прибуденкової території та контроль за своєчасним наданням комунальних послуг визначеної якості для створення мешканцям належних умов проживання.

Зокрема, як видно з матеріалів справи позивач звертався до Товариства з обмеженою відповідальністю „Керуюча компанія „КомЕнерго-Констянтинівка” з вимогою про укладення договору про умови надання послуг з водопостачання та водовідведення мешканцям багатоповерхових будинків. Предметом спору по справі № 35/198пд був договір № 02 від 01.01.2009р. про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків на 2009р. Проте рішенням господарського суду Донецької області від 07.09.2009р. по справі № 35/198пд, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “КомЕнерго-Костянтинівка” є підприємством, яке обслуговує житловий фонд м. Костянтинівна та відповідно до рішення Костянтинівської міської ради № 5/31-672 від 24.07.2008р. визначено виконавцем послуг з управління, утримання та ремонту комунального житлового фонду та прибуденкової території м. Костянтинівна. Також, зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “КомЕнерго-Костянтинівка” не є виконавцем з надання послуг питного водопостачання та водовідведення. Крім того, вказаним рішенням господарського суду встановлено, що відповідно до рішення Костянтинівської міської ради від 17.08.2006р. № 5/5-78 “Про внесення змін до рішення міської ради від 12.01.2006р. № ІV/35-733 “Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг в житловому фонді м. Костянтинівка” виконавцем послуг по централізованому забезпеченню холодною водою, централізованому водовідведення визначено саме Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника м. Констянтинівка”. Вказане рішення господарського суду Донецької області набрало законної сили у апеляційному або касаційному порядку, а ні Комунальним підприємством „Компанія „Вода Донбасу”, а ні Комунальним підприємством „Служба єдиного замовника” оскаржено не було.

Враховуючи той факт, що у задоволенні позовних вимог Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” до Товариства з обмеженою відповідальністю „Керуюча компанія „КомЕнерго-Костянтинівка” про спонукання до укладення договору про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирного будинку на 2009р. відмовлено та позивач звернувся до суду з вимогами до Комунального підприємства „Служба єдиного замовника” м. Констянтинівка про укладання аналогічного договору про умови надання послуг з водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирного будинку, строком дії в один рік з дати укладання (п. 8.1. договору), тобто саме на 2009р., за висновками суду з метою перешкоджання без договірному постачанню води, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно зі ст.43 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.

З огляду на вище викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, доведені належним чином та підлягають задоволенню.

          Нормами статті 187 Господарського кодексу України врегульовано питання стосовно того, що моментом укладення спірного Договору є день набрання законної сили рішенням господарського суду Донецької області у справі № 2/352пд.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, Законом України “Про питну воду та питне водопостачання”, Цивільного кодексу України, ст. 179, 180, 181, 188 Господарським кодексом України, ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 66, ст. ст. 82 – 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” м. Донецьк до Комунального підприємства “Служба єдиного замовника” м. Костянтинівка про спонукання укласти договір про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 10.04.2009р. № 02 – задовольнити повністю.

Зобов’язати Комунальне підприємство “Служба єдиного замовника” (85108, м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 101а, ЄДРПОУ 33980739) укласти договір про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних будинків від 10.04.2009р. № 02 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу” ( м. Донецьк, вул. Артема, 85, ЄДРПОУ 00191678) в редакції проекту договору від 10.04.2009р., запропонованого позивачем.

Стягнути з Комунального підприємства “Служба єдиного замовника” (85108, м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 101а, ЄДРПОУ 33980739) на користь Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (м. Донецьк, вул. Артема, 85, ЄДРПОУ 00191678) судові витрати: державне мито в розмірі 85,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

          Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

          Видати наказ після набуття рішенням законної сили.

          

Суддя