
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2019 року Справа № 215/5306/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 15.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилась в непідкоренні конституційним принципам і не забезпеченні гарантій статей 33, 46, 48 Конституції України і притягнення за це до адміністративної відповідальності згідно пункту першого частини першої статті 20 КАС України;
- зобов`язати Виконавчий комітет Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради протягом 15-ти днів нормативно-правовим актом вжити заходи для забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, загальнообов`язкового державного соціального страхування при тимчасовій втраті працездатності при нещасному випадку та професійному захворюванні та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання;
- захистити права на свободу пересування, вільного вибору місця проживання шляхом зобов`язання Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради надати довідку про склад сім`ї для призначення усіх видів допомоги і їх визнанням окремим пунктом рішення;
- захистити права бути присутнім при розгляді заяви (запиту) від 02.08.2018 для відстоювання прав, законних інтересів шляхом їх визнання окремим пунктом рішення.
2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.11.2018 справу № 215/5306/18 (провадження № 2-а/215/214/2018) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання бездіяльності протиправною, притягнення до адміністративної відповідальності та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 215/5306/18 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30.11.2018, адміністративній справі присвоєно № 215/5306/18 (номер провадження 477СП/160/9059/18) та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.
4. Ухвалою суду від 05.12.2018:
- звільнено позивача від сплати судового збору за подання до суду цього позову;
- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
5. 27.12.2018 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла ухвала Третього апеляційного адміністративного суду про витребування справи № 215/5306/18, оскільки надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу.
6. 04.01.2019 судом прийнято ухвалу про зупинення провадження в адміністративній справі до розгляду апеляційної скарги на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 19.11.2018 про передачу адміністративної справи № 215/5306/18 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
7. 17.01.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з додатками.
- 06.02.2019 до канцелярії суду від ОСОБА_1 надійшли:
- заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження;
- заява щодо видачі копії рішення;
- пояснення;
- заява про витребування доказів.
8. 17.01.2019 до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву.
9. 06.02.2019 надійшли заяви позивача про розгляд справи за правилами загального провадження та видачі копій відповідно до апеляційної скарги, пояснення позивача по суті спору.
10. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 19.11.2018 у справі № 215/5306/18 (провадження № 2-а/215/214/2018) повернуто заявникові.
11. Адміністративна справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 04.09.2019 та передана судді для продовження розгляду справи.
12. Ухвалою суду від 13.09.2019 поновлено провадження в адміністративній справі, клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано від відповідача належно засвідчені копії: письмового звернення позивача до голови Тернівської районної у місті ради від 02.08.2018, із додатком - заявою від 02.08.2018 про визнання місця перебування; відповіді на звернення позивача до голови Тернівської районної у місті ради від 02.08.2018; документів, складених за результатами розгляду заяви від 02.08.2018 про визнання місця перебування; доказів направлення (отримання) позивачем відповіді на звернення та заяву від 02.08.2018; пояснення чи звертався позивач із заявою про видачу довідки про склад сім`ї, у разі звернення надати копію такого звернення із доданими документами та копії документів складених за результатом розгляду такої заяви; пояснення чи було запрошено для розгляду заяви від 02.08.2018 позивача; придатні до читання та належним чином засвідчені копії наданих до відзиву на адміністративний позов документів; докази направлення позивачу відзиву із доданими до нього документами.
13. 07.10.2019 від відповідача електронним зв`язком, та 10.10.2019 поштовим зв`язком надійшли письмові пояснення з доказами по справі.
14. 17.10.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив та заява про надання визначеності надрукованому листу від 06.08.2018 № 1672.
15. Ухвалою суду від 25.10.2019 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про притягнення виконавчого комітету Криворізької міської ради до адміністративної відповідальності.
щодо тривалості розгляду справи
16. Розглянута справа потребувала особливої ретельності, чим обумовлений строк її розгляду судом.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
17. Цим позовом маю намір використати своє право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань відповідно до статей 3, 6, 22, 33, 46, 48, 55, 68 Конституції України.
18. Підставою позову є намір забезпечити конституційне і законне право на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, надане державною законодавчою владою та право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, а саме вказати як саме повинні застосовуватися відповідачем статті 3, 19, 33, 46, 48 Конституції України.
19. Частиною 1 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території.
20. Також цим законом відповідачу не заборонено складати акти про місце фактичного мешкання особи яка не має свого житла у власності.
21. Я потребую надання соціальної допомоги за місцем реєстрації, постійного медичного догляду, працевлаштування, судового захисту, взяття на квартирний облік, направлення до стаціонарних медичних установ.
22. Згідно статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Саме тут закріпленні повноваження відповідача як органу держави та у разі при розгляді моєї заяви, він виявив невідповідності нормативно-правового акта Закону України, Конституції України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту то, як державна установа повинна звернутися до КМУ чи суду та приймати рішення виходячи із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права) чим не дати нормативно-правовому акту порушувати права людини і основні свободи.
23. Так як за віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність стаття 60 Конституції України, а саме це зробив відповідач.
24. За змістом частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності втрати годувальника, безробіття, частини 2 статті 46 Конституції України право на соціальний захист гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, частини 3 статті 46 Конституції України види соціальних виплат га допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму. За змістом статті 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
25. Зазначене право відповідачем не гарантовано в повному обсязі, а взагалі він намагався перевіряти ці гаранти стосовно до мене, а не забезпечувати їх.
26. Відповідач не підкорюєтеся зазначеним нормам, тлумачить статтю 19 Конституції на свій лад, бо впевнений що не вимушений робити те, що передбачено частиною 1 статті 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, статтями 3, 9, 22, 33, 34, 46, 48, 68 Конституції України, пунктом 1 статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», статтями 4, 9, 29, 32, 33, 45 Закону України «Про інформацію», частинами 1, 2, 8 статті 11 Закону України «Про державну службу», статтями 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян» і надалі буде діяти у такий спосіб, якщо не буде вжита системи заходів, спрямованих на гарантування права на соціальний захист загальнообов`язкове державне соціальне страхування при тимчасовій втраті працездатності, при нещасному випадку та професійному захворюванні, права на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, права забезпечення для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
27. З цих підстав подав заяви про призначення усіх видів допомоги від 02.08.2018 вх. 1742 належної форми за наказом міністерства соцполітики України № 996 від 22.02.2012 і подав заяву передбачену статтею 55 Конституції України від 02.08.2018, але відповідач відмовив належним чином вжити системи заходів відповідно гарантій статей 46,48 Конституції України та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання відповідно гарантій статті 33 Конституції України.
28.Тому невжиття системи заходів спрямованих на усунення правових та інших причин не підкорення зазначеним нормам законодавства, відповідно гарантій статей 33, 46, 48 Конституції України повинно бути покарано притягненням до адміністративної відповідальності чим ліквідована службова недбалість, бездіяльність, протиправність.
29. В мене склалося враження, що особи установи вносить до офіційних документів, відомостей завідомо неправдиву інформацію, бездіє по шаблону, порушуючи конституційні принципи марнуючи державні кошти зав`язуючи їх на своїй бездіяльності.
30. Відповідач не думав про людину та її права і справедливість, яку несе не переслідував закону мету порядку розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції для забезпечення права громадянина, які є головними обов`язками для забезпечення прав і свобод людини Оскільки Конституція України як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії.
31. Відповідач при розгляді конкретних справ має оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується частинами 1, 3 статті 6 КАС України.
32. У письмових поясненнях позивач зазначив, що для забезпечення швидкого визначення місця свого перебування звернувся до відповідача багаторазово, а начальник відділу реєстрації повідомив, що визначити місце перебування можна за рішенням суду, бо в нього відсутні такі повноваження.
33. Саме це спонукало позивача на подання заяви (запиту) від 02.08.2018. Робітники ЖКХ повідомили, що ім. заборонили складати акти про не зареєстрованих осіб у зв`язку з діяльністю відділів реєстрації при виконкомах, що спонукало до подання заяви (запиту ) від 02.08.2018 однієї з багатьох.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
34. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що ОСОБА_1 звертався з заявою (запитом) від 19.06.2018 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, в якій просив прийняти рішення про визнання місця перебування позивача з 19.06.2018 за адресою: АДРЕСА_1 , надати довідку про склад сім`ї для призначення усіх видів допомоги і забезпечення для позивача рівня життя не нижчий від прожиткового, та інше.
35. На заяву ОСОБА_1 від 19.06.2018 № С-336 була підготовлено відповідь від 03.07.2018 № С-336 та в межах наданих повноважень, виконком районної у місті ради повідомив, що відповідно до пункту 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні, здійснюється на визначений законодавством строк. Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.
36. Заявник може зареєструвати своє місце перебування лише при наявності вищевказаної довідки. Законних підстав для реєстрації місця перебування без повного пакету документів у відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради немає.
37. Щодо надання позивачу довідки про склад сім`ї повідомлено, що надати ОСОБА_1 довідку про склад сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 немає законних підстав, так як у позивача відсутня реєстрація місця проживання.
38. Крім того, складати та надавати акти про фактичне місце перебування не входить до компетенції відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради.
39. ОСОБА_1 звернувся до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради для отримання бланку заяви про реєстрацію місця перебування. Станом на 26.06.2018 заяву та повний пакет документів для реєстрації місця перебування позивач так і не подав.
40. Позивач повторно звернувся до голови Тернівської районної у місті ради з вищевказаних питань.
41. На заяву від 02.08.2018, відділ реєстрації місця проживання громадян направив лист ОСОБА_1 від 06.08.2018 № 1672.
42. В листі зазначалось, що відділ реєстрації місця проживання громадян на звернення особи надає довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. Надавати довідки про склад сім`ї у відділу немає повноважень. Відповідно до чинного законодавства реєстрації місця проживання/перебування особи здійснюється в день подання особою документів. У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути завершена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку. А також перелічений необхідний перелік документів.
43. ОСОБА_1 було зазначено, що надавати акти про фактичне місце перебування не входить до компетенції відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради.
44. Виконком районної у місті ради, додатково повідомляє, що відділом реєстрації місця проживання громадян неодноразово булу розглянуті звернення ОСОБА_1 щодо реєстрації місця перебування, на які були надані відповіді згідно чинного законодавства.
45. Згідно інформації відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради, з заявою встановленого зразка та необхідним для реєстрації місця перебування / проживання пакетом документів позивач до відділу 02.08.2018 не звертався.
46. Враховуючи відсутність такої заяви надати до суду копії документів, складених за розглядом звернення про реєстрацію місця перебування позивача виконком не має можливості.
47. Рішення виконкому, прийняте щодо питань, викладених позивачем у його зверненнях від 02.08.2018, та оформлене у вигляді письмової відповіді-роз`яснення, надане у встановлений законодавством термін, детально, з посиланням на законодавчі акти.
48. Розгляд заяв (запитів) виконком здійснює згідно Закону України «Про звернення громадян». Розгляд заяв на призначення допомог здійснюється згідно відповідних законів (зокрема, заяви на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - на підставі вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»). Ніякого іншого порядку розгляду заяв чинним законодавством не передбачено.
49. 02.08.2018 позивачем було подано ще дві заяви, а саме:
- заява встановленого зразка для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка була зареєстрована управлінням праці та соціального захисту населення виконкому в журналі реєстрації прийому заяв та документів для призначення всіх видів соціальної допомоги за № 1742 (позивачу відмовлено в призначенні допомоги за даною заявою через ненадання ним у встановлений законодавством місячний термін необхідного пакету документів);
- заява (запит), адресована управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (відповідь - роз`яснення на дану заяву підготовлена управлінням праці та соціального захисту населення та відділом реєстрації місця проживання громадян та надіслана окремими листами позивачу поштою).
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
50. 02.08.2018 ОСОБА_1 до звернувся до Голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради із заявою, в якій зазначив, що гарантовані Конституцією України права відповідач не забезпечив у повному обсязі, так як без належного оформлення місця перебування заявник не має рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму і не може отримати житло, у зв`язку із чим просив:
- нормативно-правовим актом на підставі статей 3, 8, 19, 22, 46, 47, 48, 55, 68, 95 Конституції України вжити заходи для забезпечення моїх конституційних прав;
- звернутись до державної адміністрації Дніпропетровської обласної для призначення спеціальною комісією по вивченню діяльності виконавчої влади в особі Управління праці та соціального захисту населення, відділу реєстрації виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради перевірити додержання законодавства відповідно до статті 3, 8, 19, 22, 33, 46, 47, 48, 55, 68, 95 Конституцією України з питань визнання місця мого перебування за адресою АДРЕСА_1 за якою я надаю соціальні послуги інваліду та вжити заходи до усунення порушень;
- надати засвідчену належним чином копію положення про Управління праці та соціального захисту населення, відділу реєстрації виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради;
- надати засвідчену належним чином виписку з Єдиного державного реєстру на поліпшення моїх житлових умов за 1987-2014 роки, виписку з книги реєстрації заяв про взяття на квартирний облік моєї сім`ї, виписку з книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень за 1987-2013 роки стосовно моєї сім`ї;
- звернутися до Кабінету Міністрів України, як вищого органу виконавчої влади з проханням надати роз`яснення відповідно до статті 33 Конституції України, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, міжнародного пакту про громадянські та політичні права надано відділу реєстрації повноваження, основні організаційні та правові засади оформлення, реєстрація, визнання мого місця перебування з 26.06.2018 за адресою АДРЕСА_1 за якою я надаю соціальні послуги інваліду, гарантується відділом реєстрації свобода пересування, вільний вибір місця проживання і яким чином. Копію роз`яснення надати мені;
- вжити системи заходів, спрямованих на призначення мені соціальних виплат та допомоги, які забезпечуватимуть рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму і гарантування свободи пересування, вільного вибору місця проживання;
- окремим листом пояснити, які документи, куди потрібно подати для оформлення визнання, реєстрації місця мого перебування за адресою АДРЕСА_1 за якою я надаю соціальні послуги інваліду для забезпечення конституційних прав на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, з посиланням на норми законодавства;
- окремим листом пояснити, які документи, куди потрібно подати мені - громадянину, який потребує соціального захисту для надання державною та органами місцевого самоврядування житла безоплатно з посиланням на норми законодавства;
- надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви від 02.08.2019.
51. До заяви додано заяву від 02.08.2018 про визначення місця перебування.
52. Заява позивача від 02.08.2018 з додатком зареєстрована виконавчим комітетом за вхідним № С-410.
53. 16.08.2019 за вих. № С-410 виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради надав відповідь на заяву від 02.08.2019 наступного змісту:
- компенсацію за надання соціальних послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» Ви отримували в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради по 02.12.2014;
- на теперішній час Ви перебуваєте на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради як отримувач іншого виду допомоги, а саме: компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832. Вищезазначена компенсаційна виплата призначена Вам на період з 01.12.2014 по 23.07.2023. Виплата проводиться з урахуванням індексації;
- повідомляємо, що призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється виключно управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям»;
- питання реєстрації місця проживання громадян регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру»;
- реєстрація місця проживання/перебування здійснюється відділом реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради;
- працівники Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради діють в межах наданих їм повноважень відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, спеціалісти відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради діють в межах наданих їм повноважень відповідно до «Положення про відділ реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради;
- на Вашу вимогу надаємо Вам копії відповідних Положень;
- згідно Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей»: бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла призначеного та придатного для проживання; безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці , в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані;
- оскільки Ви не проживаєте на вулиці, вказуєте місце фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 за даною адресою мешкаєте тривалий час, Ви не можете відноситися до бездомних та безпритульних осіб;
- відповідно до статей 42, 43 Житлового Кодексу Української РСР, статей 37, 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, жилі приміщення (у т.ч. кімнати у гуртожитках) надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов;
- Ви не перебуваєте у виконкомі Тернівської районної у місті Кривому Розі ради на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, тому у виконкому немає підстав для надання Вам житла;
- з питання постановки на облік рекомендуємо Вам особисто звернутися до громадської комісії з житлових питань виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: АДРЕСА_2 та надати наступний перелік документів: довідку з місця реєстрації про склад сім`ї, копію документа, що посвідчує особу, копію ідентифікаційного номера, копію документа на житло, де Ви зареєстровані (ордер, право власності), довідку з місця роботи про працевлаштування, довідку з місця роботи про перебування на квартирному обліку, довідку про участь в приватизації, в т.ч. і за всіма попередніми місцями реєстрації (починаючи з 1993 року), акт обстеження житлових умов (заповнюється на відповідному бланку, засвідчується печаткою організації, яка здійснює експлуатацію житлового будинку або квартальним комітетом), копії документів, які засвідчують наявність пільг на дату постановки на чергу (за наявності), копію медичного висновку для підтвердження пільги (МСЕК) - за наявності;
- з питання реєстрації за місцем перебування повідомляємо, що відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місцем перебування визначена адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
- відповідно до пункту 25 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні, здійснюється на визначений законодавством строк;
- відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС;
- заявник може зареєструвати своє місце перебування лише при наявності вищевказаної довідки. Законних підстав для реєстрації місця перебування без повного пакету документів у відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради немає;
- Вам неодноразово на Ваші попередні звернення надавалося роз`яснення, що з питання реєстрації Вашого місця проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_1 Вам необхідно звернутись особисто до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради, який розташований за адресою: вул. Короленка. 1а, каб. 127;
- для реєстрації місця перебування особа або її представник подає: заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 8 до постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру»; документ, до якого вносяться відомості про місце перебування (довідка про звернення за захистом в Україні); документи, що підтверджують: право на проживання в житлі; ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи; право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи; довідка про прийняття на обслуговування в спеціальній соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9; копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, як перебувають на обліку у цих установах або закладах); проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації; довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовці в строкової служби); військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
- у разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника та документ, що підтверджу повноваження особи як представника;
- як Вам неодноразово повідомлялося раніше, Ваша особова справа по виплаті допомоги, яка зберігається в управлінні праці та соціального захисту населення виконком Тернівської районної у місті ради, не містить вищезазначених документів, необхідних для здійснення реєстрації Вашого місця проживання/перебування;
- прийом документів спеціалістами відділу реєстрації місця проживання громадян здійснюється з понеділка по п`ятницю з 09:00 до 16:00, у вівторок з 09:00 до 20:00, без перерви;
- щодо надання Вам довідки про склад сім`ї повідомляємо, що надати Вам довідку про склад сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 немає законних підстав, так як у Вас відсутня реєстрація місця проживання;
- щодо призначення Вам допомоги у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум повідомляємо наступне;
- Вам неодноразово на Ваші численні попередні звернення надавалося роз`яснення, що для реалізації права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченім сім`ям Вам необхідно особисто вирішити питання реєстрації місця проживання;
- відповідно до статті 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї;
- до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму;
- рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік;
- статтею 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачено, що у 2018 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму до основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей - 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму;
- розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у 2018 році не може бути більше ніж 75 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім`ї;
- рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги для працездатних осіб з 01.07.2018 становить 386,61 грн (21% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1 841 грн);
- враховуючи вищевикладене, при призначенні Вам вищевказаної допомоги її розмір на теперішній час не може бути більшим, ніж 289,97 грн (75% від 386,61 грн);
- також Вам неодноразово на Ваші попередні звернення було рекомендовано за наданням роз`яснень щодо можливості забезпечення Вас у повному обсязі загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням звернутись до Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Книжна, 1, так як вирішення даного питання не належить до повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради;
- щодо надання Вам запрошення з метою присутності при вирішенні питання про призначення Вам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям по Вашій заяві, поданій до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради 02.08.2018 повідомляємо, що після надання Вами у визначений законодавством місячний термін (до 02.09.2018) відомостей про місце Вашої реєстрації та довідки про склад сім`ї Вас буде додатково повідомлено про розгляд Вашої заяви.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
54. Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
55. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується (стаття 8 Конституції України).
56. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).
57. Згідно статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
58. Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
59. Статтею 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
60. Згідно статті 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
61. Частинами 1, 2, 8 статті 11 «Захист права на державну службу» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) встановлено, що у разі порушення наданих цим Законом прав або виникнення перешкод у реалізації таких прав державний службовець у місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про це, може подати керівнику державної служби скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації.
62. У скарзі державний службовець може вимагати від керівника державної служби утворення комісії для перевірки викладених у скарзі фактів.
63. Керівник державної служби на вимогу державного службовця для перевірки викладених у скарзі фактів утворює комісію у складі не менше трьох осіб.
64. Заявник має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державних органів та їх посадових осіб, що перешкоджають реалізації прав, наданих йому цим Законом, до суду.
65. Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV (далі - Закон № 1382-IV):
- свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом;
- вільний вибір місця проживання чи перебування - це право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати;
- місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
- місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
- орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
- документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.
66. Повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб визначені статтею 11 Закону № 1382-IV.
67. Згідно частини першої статті 11 Закону № 1382-IV орган реєстрації здійснює:
- формування та ведення Реєстру територіальних громад;
- реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
68. Частиною другою статті 11 Закону № 1382-IV встановлено, що Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює:
- узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення;
- розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання;
- встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.
69. Статтею статті 37-1 «Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
70. Відповідно до статті 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 08.07.2011 № 3671-VI:
- довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов`язків, передбачених цим Законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України;
- особа, яка потребує додаткового захисту, - особа, яка не є біженцем відповідно до Конвенції про статус біженців 1951 року і Протоколу щодо статусу біженців 1967 року та цього Закону, але потребує захисту, оскільки така особа змушена була прибути в Україну або залишитися в Україні внаслідок загрози її життю, безпеці чи свободі в країні походження через побоювання застосування щодо неї смертної кари або виконання вироку про смертну кару чи тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання або загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини і не може чи не бажає повернутися до такої країни внаслідок зазначених побоювань;
- особи, які потребують тимчасового захисту, - іноземці та особи без громадянства, які масово вимушені шукати захисту в Україні внаслідок зовнішньої агресії, іноземної окупації, громадянської війни, зіткнень на етнічній основі, природних чи техногенних катастроф або інших подій, що порушують громадський порядок у певній частині або на всій території країни походження.
71. Механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначені «Правилами реєстрації місця проживання», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила № 207).
72. Пунктом 3 Правил № 207 встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
73. Згідно пункту 18 Правил № 207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);
- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
74. Відповідно до пункту 25 Правил № 207 реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.
75. Права осіб, що надають соціальні послуги, визначені частиною першої статті 11 Закону України «Про соціальні послуги» від 19.06.2003 № 966-IV.
76. Особи, що надають соціальні послуги, мають право на:
- профілактичний огляд і обстеження при прийнятті на роботу та диспансерний нагляд за рахунок роботодавця;
- захист професійної честі, гідності та ділової репутації, у тому числі в судовому порядку;
- підвищення кваліфікації у встановленому порядку за рахунок роботодавця;
- забезпечення спеціальним одягом, взуттям та інвентарем, велосипедами і проїзними квитками або виплату грошової компенсації за їх придбання;
- при виконанні службових обов`язків першочергове обслуговування на підприємствах, в установах, організаціях, зокрема підприємствах зв`язку, технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів, служби побуту, торгівлі, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.
77. Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
78. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
79. До заяви про надання державної соціальної допомоги додається, зокрема, довідка про склад сім`ї.
80. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
81. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей.
82. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
83. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі - Наказ № 204, втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 року № 1106), визначена форма довідки про склад сім`ї.
84. Згідно затвердженої форми, довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї.
85. Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
86. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що заявою від 02.08.2018 № С-140 позивач просив вжити заходи, у тому числі шляхом прийняття нормативно-правового акта, які б забезпечили реєстрацію його місця перебування за адресою АДРЕСА_1 за якою позивач надає соціальні послуги інваліду, оскільки за відсутності такої реєстрації позивач не має рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, не може отримати житло.
87. Процедура реєстрації місця перебування, яку бажає реалізувати позивач, є відмінною від процедури реєстрації місця проживання, та застосовується для осіб, які звернулись за захистом в Україні, та потребує подання переліку документів згідно пункту 18 Правил № 207.
88. Процедура реєстрації місця перебування особи у разі надання соціальних послуг інваліду за місцем проживання останнього не визначена чинним законодавством.
89. Надання позивачем соціальних послуг не передбачає згідно чинного законодавства підстав для реєстрації його місця перебування за місцем надання таких послуг.
90. Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
91. Таким чином, суд обмежений у застосуванні аналогії закону (права) у спірних правовідносинах.
92. Враховуючи відсутність повноважень у відповідача на реєстрацію місця перебування позивача у розглянутому випадку, суд не може констатувати допущену відповідачем бездіяльність.
93. Похідна вимога про зобов`язання відповідача нормативно-правовим актом вжити заходи для забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, загальнообов`язкового державного соціального страхування при тимчасовій втраті працездатності при нещасному випадку та професійному захворюванні та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання не підлягає задоволенню, оскільки відповідач не наділений повноваженнями на прийняття нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, загальнообов`язкового державного соціального страхування.
94. Вирішуючи позовну вимогу про захисти права на свободу пересування, вільного вибору місця проживання шляхом зобов`язання відповідача надати довідку про склад сім`ї для призначення усіх видів допомоги і їх визнанням окремим пунктом рішення, суд виходить із наступного.
95. Статтею 4 Закону № 1768-III визначено осіб, які включається до складу сім`ї, зокрема, особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею.
96. Наказом № 204 визначено, що довідка про склад сім`ї видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.
97. Таким чином, з метою отримання довідки про склад сім`ї мав звертатись уповноважений власник (співвласник, наймач) житлового приміщення.
98. Відомостей, що позивач відповідає вищевказаним критеріям матеріали справи не містять.
99. У зв`язку із викладеним підстави для задоволення вимог про зобов`язання відповідача видати довідку про склад сім`ї судом не встановлені.
100. Надаючи оцінку доводам позивача щодо його незапрошення відповідачем для розгляду заяви від 02.08.2018, суд виходить із того, що позивач звернувся до відповідача у порядку, встановленому Законом № 393/96-ВР.
101. Статтею 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів місцевого самоврядування має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги.
102. При цьому, статті 19 Закону № 393/96-ВР зобов`язує органи місцевого самоврядування на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу.
103. У заяві від 02.08.2018 № С-410 позивач просив надати йому запрошення з приводу розгляду заяви.
104. Матеріали справи не містять доказів та відповідачем не підтверджено, що позивач був запрошений для розгляду його заяви, у зв`язку із чим суд зазначає про допущену бездіяльність відповідача, що полягає у незапрошенні позивача для розгляду його заяви від 02.08.2018 № С-410.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
105. З системного аналізу матеріалів справи на наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи із статті 9 КАС України, оскільки це необхідно для захисту порушеного права позивача на участь при розгляді звернення.
106. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
107. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_9 ) до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 04052554; вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50079) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
108. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради щодо незапрошення ОСОБА_1 на розгляд заяви від 02.08.2018 № С-410.
109. В іншій частині позовних вимог відмовити.
110. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
111. Повне рішення складено 25.10.2019.
Суддя І.О. Верба