Рішення № 85193397, 21.10.2019, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
621/1716/19
Номер документу
85193397
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

621/1716/19

2/621/854/19

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2019 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області :

головуючий - суддя Овдієнко В. В.

секретар судового засідання - Лацько А. С.,

позивач - ОСОБА_1 ,

представник позивача - адвокат Фоменко П. М.

відповідач - Зміївська міська рада Зміївського району Харківської області,

представник відповідача - Школьна М. С.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області про визнання незаконними і скасування рішення ради та розпорядження міського голови про звільнення, про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

у с т а н о в и в:

24.06.2019 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, а 08.07.2019 - з уточненою позовною заявою, до Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області з наступними вимогами: визнати незаконним та скасувати рішення ХLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 року № 6-ХLII "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 року №15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік"; визнати незаконним та скасувати розпорядження міського голови від 31.05.2019 № 29 "Про звільнення ОСОБА_1 "; поновити ОСОБА_1 на посаді державного реєстратора Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області; стягнути зі Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу; стягнути зі Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 грн 40 коп.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що Рішенням XLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLII "Про внесення змін до рішення XL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 15-XL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік", посаду "Державний реєстратор" замінено на посаду "Головний спеціаліст по формуванню та веденню реєстру територіальної громади".

Повідомленням від 26.03.2019 № 02-19/374, посилаючись на те, що спеціаліст І категорії по формуванню та веденню реєстру територіальної громади тривалий час знаходиться у відпустці по вагітності і пологам з подальшим оформленням відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, її проінформовано про зміну посади "Державний реєстратор" на посаду "Головний спеціаліст по формуванню та веденню реєстру територіальної громади" та запропоновано повідомити про рішення щодо продовження роботи в нових умовах.

Виходячи з того, що фактично змін в організації виробництва і праці не відбулось, а єдиною підставою для зміни назви посади слугувала відсутність спеціаліста І категорії по формуванню та веденню реєстру територіальної громади, яка знаходиться у відпустці по вагітності і пологам, з подальшим оформленням відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, вважала рішення ХLІІ сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLІІ "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік" таким, що прийняте з порушенням чинного законодавства України та підлягає скасуванню, а займана нею посада державного реєстратора, повинна залишитись без змін, про що вона зазначила 24.05.2019 у заяві про результати розгляду повідомлення.

Незважаючи на викладені обставини, а також її перебування на лікарняному, розпорядженням міського голови від 31.05.2019 № 29, на підставі рішення ХLІІ сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLІІ "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік", яке на дату видання розпорядження не набуло чинності, і неіснуючої заяви від 30.05.2019 № 02-18/510 про відмову від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці, державного реєстратора ОСОБА_1 , звільнено 03.06.2019 на підставі пункту 6 статті 36 Кодексу законів про працю України.

Враховуючи безпідставність і незаконність прийнятого рішення про зміну посади "Державний реєстратор" на посаду "Головний спеціаліст по формуванню та веденню реєстру територіальної громади" вважала, що Розпорядження міського голови від 31.05.2019 № 29 "Про звільнення ОСОБА_1 ", так само як і рішення ХLІІ сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLІІ, на підставі якого воно видано, є незаконним та підлягає скасуванню.

Зі змісту ч. 3 ст. 32 КЗпП України вбачається, що зміна істотних умов праці може бути визнана законною тільки в тому випадку, якщо буде доведена наявність змін в організації виробництва і праці. Якщо такі зміни не вводяться, власник не має права змінити істотні умови праці.

Водночас, зміни в організації виробництва і праці, наслідком яких є скорочення штату або чисельності працівників означає, що посада, яку раніше обіймав працівник, виводиться із штатного розпису.

За таких обставин, звільнення ОСОБА_1 фактично відбулося з підстав передбачених п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, тобто скорочення чисельності або штату працівників, що за своїм змістом не тотожна звільненню у зв`язку зі зміною істотних умов праці, передбаченого частиною третьою статті 32 КЗпП України, але при цьому не були дотримані вимоги ст. ст. 43, 44 КЗпП України.

Також, відповідно до пункту 17 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 06.11.1992, розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не може бути визнано обґрунтованим, якщо в день звільнення працівнику видано лікарняний листок (довідку в установлених законом випадках) про його тимчасову непрацездатність.

Відповідно до положень ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи - невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи (а. с. 18-21).

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 27.06.2019 позовна заява була залишена без руху через не відповідність ст. 175 ЦПК України.

В установлений судом строк позивач ОСОБА_1 подала уточнену позовну заяву.

Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 11.07.2019 провадження у зазначеній справі відкрито та призначено по справі судове засідання на 03.09.2019.

02.08.2019 від міського голови Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області Кучкова П. В. до суду надійшов відзив на уточнену позовну заяву, в якому зазначив, що Зміївська міська рада із вказаним позовом ОСОБА_1 категорично не згодна та проти нього заперечує з наступних підстав.

Законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" від 10.12.2015 № 888-VІІІ, "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 № 834-VIIІ, "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 26.11.2015 № 835-VІІІ, внесено зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Таким чином, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону, державна реєстрація у встановленому порядку юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

З метою виконання вимог вищезазначених нормативно-правових актів та поліпшення надання відповідних послуг мешканцям територіальної громади, рішенням XII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 30.09.2016 № 11-XII "Про внесення змін в рішення VI сесії Зміївської міської ради VII скликання від 26.02.2016 № 4-VI "Про внесення змін в рішення І сесії Зміївської міської ради VII скликання від 27.11.2015 № 11-1 "Про встановлення чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради VII скликання" був утворений відділ реєстраційних послуг, який передбачав: 1 посаду - начальник відділу (державний реєстратор), 2 посади провідний спеціаліст (державний реєстратор) - 1 державний реєстратор з посадовими обов`язками державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, та 1 державний реєстратор з посадовими обов`язками державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 1 посаду - спеціаліст І категорії по формуванню та веденню реєстру територіальної громади.

В ході проведення контролю за здійсненням покладених на відділ реєстраційних послуг делегованих повноважень, керуючим справами (секретарем) виконавчого комітету, в межах її посадових обов`язків, було встановлено ряд зауважень, а саме: порушення ст. 37-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - не своєчасне формування та ведення реєстру територіальної громади, не своєчасне надання звітів з питань реєстрацїї/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, не раціональне використання штатних одиниць (доповідна записка додається).

На підставі проведеного контролю, була проведена нарада керівництва Зміївської міської ради (міський голова, секретар ради, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету) з начальником відділу реєстраційних послуг, в ході якої було вказано на ряд зауважень в роботі вищезазначеного відділу.

Для усунення вище вказаних зауважень, начальник відділу Борко А.С. наголосив на необхідності введення додаткової штатної одиниці для здійснення повноважень у сфері реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, отримання довідок про склад зареєстрованих осіб у зв`язку зі збільшенням отримувачів житлових субсидій та соціальних виплат на території міської ради, тощо.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структурі виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

З метою удосконалення, супроводження, підтримки функціонування Реєстру територіальної громади Зміївської міської ради, здійснення його формування та ведення, своєчасної передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання /перебування фізичних осіб до Єдиного державного демографічного реєстру, своєчасного надання звітності, раціонального використання наявних штатних одиниць відділу, враховуючи передбачені кошти в міському бюджеті на утримання апарату управління міської ради, дійсно рішенням ХLІІ сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLІІ "Про внесення змін в рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік" внесено зміни до структури виконавчого апарату Зміївської міської ради, а саме посаду "Державний реєстратор" відділу реєстраційних послуг змінено на посаду "Головний спеціаліст по формуванню та веденню реєстру територіальної громади" вищезазначеного відділу. Дане рішення вводиться в дію з 01.06.2019.

На підставі вище вказаного рішення, Зміївська міська рада, у відповідності до ст. 103 КЗпП, 26.03.2019 направила державному реєстратору ОСОБА_1 повідомлення вих. № 02/19/374, про зміну істотних умов праці згідно з ч. 3 ст. 32 КзпП.

Підставою для зміни назви посади та істотних умов праці саме державному реєстратору ОСОБА_1 стало те, що станом на 01.03.2019 у відділі реєстраційних послуг налічується 2 державних реєстратора з функціями державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (начальник відділу та 1 спеціаліст). Також зазначили, що ОСОБА_1 неодноразово обмежували доступ до Єдиного державного реєстру речових прав, востаннє - за наказом Міністерства юстиції України від 11.09.2018 № 2908/5 строком на 6 місяців за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі по тексту - Реєстр). Відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту з організації визначення професійної компетентності осіб, які мають намір здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно та/або державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2018 № 860, для відновлення доступу до Реєстру необхідно обов`язково пройти тестування та отримати сертифікат про підтвердження професійної компетентності. За результатами автоматизованого анонімного тестування для отримання сертифіката про підтвердження професійної компетенції у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 22.02.2019 ОСОБА_1 його не склала. Таким чином, за тривалий період часу, впродовж якого державним реєстратором ОСОБА_1 не здійснювалася реєстрація речових прав на нерухоме майно, скарг на якість послуг, тривалу черговість, тощо до міської ради не надходило. Одночасно, значно зменшилися надходження до міського бюджету за надані відповідні послуги. Проте наявність тривалих черг для отримання послуги у сфері реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, отримання довідок про склад зареєстрованих осіб мали майже постійний характер, про що свідчать реєстраційні журнали.

При вирішенні даного питання також було враховано, що видатки міського бюджету на утримання апарату управління, відповідно Бюджетного кодексу України, здійснюються в межах коштів передбачених в бюджеті на ці цілі на поточний рік. При визначенні обсягів видатків на оплату праці, відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2002 № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", розпорядники повинні враховувати об`єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді. Враховуючи, що видатки на поточний рік планувались під затверджену чисельність та структуру виконавчого апарату, вирішити виробничу необхідність можливо за рахунок наявної чисельності.

Оскільки в посадових обов`язках працівників апарату міської ради, окрім працівників відділу реєстраційних послуг міської ради, передбачено виконання власних повноважень ради та її виконавчого комітету, а вищезазначений відділ виконує делеговані державою повноваження органам місцевого самоврядування, без забезпечення фінансовими ресурсами, а також враховуючи, що у відділі реєстраційних послуг налічується 2 державних реєстратора з функціями державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (начальник відділу та 1 спеціаліст), міською радою було змінено назву посади та істотні умови праці саме державному реєстратору ОСОБА_1 .

Таким чином, введення посади спеціаліста у сфері реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб відбулося за рахунок обґрунтованої раціоналізації робочих місць відділу реєстраційних послуг. При прийнятті даного рішення зміна посадових обов`язків відбулася за наявною кваліфікацією, а розмір посадового окладу залишився незмінним.

Після прийняття міською радою рішення, яким державному реєстратору було змінено назву посади та істотні умови праці, ОСОБА_1 було направлено повідомлення вих. № 02/19/374, з проханням повідомити про прийняття рішення щодо продовження роботи в нових умовах.

Єдиною відповіддю на вказаний лист стала заява ОСОБА_1 про результати розгляду повідомлення від 24.05.2019, зі змісту якої зрозуміло про відсутність наміру продовжувати роботу в нових умовах, а також вказала на те, що фактично це є скороченням посади, а не зміною назви посади та істотних умов праці.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю. Згідно із ч. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України, у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

З вищезазначеного вбачається, що норми КзпП не містять вичерпного переліку істотних умов праці працівника. Відсутність чіткого нормативного визначення понять "зміна істотних умов служби", "зміна істотних умов праці", а також "зміни в організації виробництва і праці", "зміни в організації діяльності органу" як у законодавстві про державну службу, службу в ОМС, так і в законодавстві про працю, суттєво ускладнює практику застосування норм права в цій сфері правового регулювання.

Проте, пунктом 10 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 06.11.1992 № 9 установлено, що зміною в організації виробництва і праці визнається раціоналізація робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну або на індивідуальну форму, впровадження передових методів, технологій тощо.

Відповідно до Наказу Головного управління державної служби України від 29.12.2009 № 406 "Про затвердження Типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування" кваліфікаційними вимогами як державного реєстратора, так і провідного спеціаліста, є повна вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, стаж служби в органах місцевого самоврядування та державної служби не менше 1 року або стаж роботи в інших сферах управління не менше 3 років.

Тобто, при зміні назви посад, зміна посадових обов`язків відбулася за наявною кваліфікацією.

Враховуючи письмове повідомлення вих. №02/19/374 та заяву про результати розгляду повідомлення від 24.05.2019, розпорядженням Зміївського міського голови від 31.05.2019 № 29 ОСОБА_1 03.06.2019 було звільнено на підставі пункту 6 статті 36 Кодексу законів про працю України.

У своїй позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що дане звільнення є незаконним, у зв`язку з перебуванням позивача на лікарняному.

З цього приводу Зміївська міська рада 31.05.2019 направила лист керівнику з охорони здоров`я "Зміївського районного центру первинної медико-санітарної допомоги" Зміївської районної ради Харківської області вих. № 02-19/646 з проханням надати інформацію про перебування ОСОБА_1 на лікарняному. У відповідь на вище зазначений лист Зміївську міську раду проінформовано, що позивач перебувала на лікарняному по догляду за хворою дитиною з 27.05.2019 по 31.05.2019, з можливістю стати до роботи з 01.06.2019.

Вказане вище спростовує твердження позивача про незаконне звільнення у зв`язку з перебуванням на лікарняному. Підтвердженням тому є запис про звільнення від 03.06.2019 у трудовій книжці позивача, розпорядження Зміївського міського голови від 31.05.2019 № 29 "Про звільнення ОСОБА_1 ", та табель обліку робочого часу за червень 2019 року.

Щодо поновлення позивача на посаді державного реєстратора зазначено наступне. Зміївська міська рада 25.06.2019 направила лист до Міністерства юстиції України вих. № 02-19/749 з проханням надати інформацію, чи отримала ОСОБА_1 сертифікат про підтвердження професійної компетентності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, який є обов`язковим документом для відновлення державному реєстратору доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та в разі отримання такого сертифіката надати його копію. У відповідь на вказаний вище лист Міністерство юстиції повідомило, що ОСОБА_1 автоматизоване анонімне тестування для відновлення доступу до Державного реєстру речових прав не склала.

Окрім того, позивач припинила перебувати із Зміївською міською радою у трудових відносинах, Міністерство юстиції України наказом від 26.06.2019 № 1953/5 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" тимчасово заблокувало доступ ОСОБА_1 строком на 6 місяців.

Виходячи з наведеного вище, вважав що рішення XLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-XLII "Про внесення змін в рішення XL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 15-XL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік" прийняте у відповідності з вимогами чинного законодавства України, а підстави для його скасування та для поновлення позивача на посаді державного реєстратора відсутні. Також при винесенні розпорядження Зміївського міського голови від 31.05.2019 № 29 "Про звільнення ОСОБА_1 " було дотримано вимоги ст. ст. 32, 103 Кодексу законів про працю України (а. с. 30-35).

03.09.2019 розпочато розгляд справи по суті.

Представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Судом досліджені письмові докази, за клопотанням представника позивача відкладено судовий розгляд.

05.09.2019 від позивача ОСОБА_1 надійшло клопотанням про долучення письмових доказів.

26.09.2019 судовий розгляд відкладено в зв`язку знаходженням судді на лікарняному.

16.10.2019 від позивача ОСОБА_1 надійшла заява, в якій вона просила розглянути справу за її відсутності та відсутності її представника за наявними у справі доказами, задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

21.10.2019 закінчено судовий розгляд.

Вислухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Частинами 1, 3 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до статей 76-81 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах з відповідачем - Зміївською міською радою Зміївського району Харківської області. Відповідно до довідки про доходи № 170 від 03.0.2019 сума нарахованої заробітної плати за період з січня 2019 по червень 2019 склала 53 616 грн 00 коп. (а. с. 76).

Рішенням ХLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 року № 6-ХLII "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 року №15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік" вирішено замінити одну посаду "Державний реєстратор" на посаду "Головний спеціаліст по формуванню та веденню реєстру територіальної громади, викласти додаток до цього рішення у новій редакції (Структура виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік), дане рішення набуває чинності з 01.06.2019 (а. с. 5, 6, 36, 37).

Прийняттю такого рішення передували: неодноразове тимчасове блокування доступу Державного реєстратора ОСОБА_1 до державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а. с. 42-48, 58-64), доповідна записка керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Зміївської міської ради Попової В. В. щодо необхідності винесення на розгляд сесії міської ради питання про внесення змін до структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік, а саме, замінити одну посаду "Державний реєстратор" на посаду "Головний спеціаліст по формуванню та веденню реєстру територіальної громади (а. с. 38-40); нарада керівництва Зміївської міської ради від 14.12.2018 на якій обговорювався стан роботи відділу реєстраційних послуг, начальнику відділу Борку А. С. на час блокування доступу до реєстру речових прав ОСОБА_1 тимчасово покласти виконання обов`язків спеціаліста 1 категорії по формуванню та веденню реєстру територіальної громади на державного реєстратора ОСОБА_1 , а до вирішення питання про зміну структури виконавчого апарату Зміївської міської ради, повернутися у лютому 2019 року після відновлення доступу ОСОБА_1 до реєстру речових прав (а. с. 41).

Отже, прийняття рішення ХLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 року № 6- ХLII "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 року №15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік" було обумовлене станом справ у відділі реєстраційних послуг Зміївської міської ради, а також здійснене у відповідності з повноваженнями Зміївської міської ради, передбаченими п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Будь-яких доводів щодо порушення процедури прийняття такого рішення позивачем не наведено.

Зі змісту проекту посадової інструкції головного спеціаліста по формуванню та веденню реєстру територіальної громади Зміївської міської ради вбачається, що на посаду головного спеціаліста призначається особа, яка має вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста; стаж роботи на державній службі та/або служби в органах місцевого самоврядування не менше 3 років, або стаж роботи в інших сферах не менше 5 років, володіє державною мовою та навичками роботи на комп`ютері (а. с. 50-52).

Після прийняття рішення ХLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 року № 6- ХLII, 26.03.2019 Зміївською міською радою Зміївського району Харківської області за вих. № 02-19/374 на адресу позивача ОСОБА_1 було направлено повідомлення про зміну істотних умов праці згідно з ч. 3 ст.32 КЗпП, з яким вона ознайомлена того ж числа під розпис (а. с. 7, 49).

30.05.2019 до Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області від державного реєстратора Зміївської міської ради ОСОБА_1 надійшла заява про результати розгляду повідомлення, в якому зазначено, що рішення ХLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 року № 6-ХLII "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 року №15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік" вона вважає таким, що прийняте з порушенням чинного законодавства України та підлягає скасуванню, і тому, займана нею посада державного реєстратора повинна залишитись без змін (а. с. 8, 53). Згоду на продовження роботи після зміни умов праці та зміни найменування посад ОСОБА_1 не надала.

31.05.2019 Зміївський міський голова видав розпорядження № 29 "Про звільнення ОСОБА_1 " наступного змісту: На підставі рішення ХLІІ сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLІІ "Про внесення змін в рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 №15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік", враховуючи письмове повідомлення ОСОБА_1 державному реєстратору Зміївської міської ради від 26.03.2019 вихідний № 02-19/374, та заяву від ОСОБА_1 державного реєстратора від 30.05.2019 № 02-18/510, керуючись частинами 3 і 4 статті 32, пунктом 6 статті 36 Кодексу Законів про працю України, відповідно до пункту 20 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": 1. Звільнити ОСОБА_1 , державного реєстратора Зміївської міської ради, у зв`язку із відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці, 03 червня 2019 року, на підставі пункту 6 статті 36 Кодексу Законів про працю України. 2. Провідному спеціалісту з загальних питань Парфьоновій В. А. в установленому порядку видати ОСОБА_1 оформлену трудову книжку. 3. Завідуючому відділом бухгалтерського обліку (головному бухгалтеру) Радченко І. І. провести повний розрахунок з ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства, в т. ч. виплатити компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку 18 календарних днів (а. с. 9, 56).

Частиною 1 ст. 21 КЗпП України передбачено, що трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Згідно ч. ч. 1-4 ст. 32 КЗпП України переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.

Не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров`я.

У зв`язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 цього Кодексу.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є, зокрема, відмова від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Конвенції Міжнародної організації праці № 158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця від 1982 року, яка ратифікована Україною 04.02.1994 року, тягар доведення наявності законної підстави для звільнення лежить на роботодавці.

Таким чином, у разі пред`явлення позову про поновлення на роботі працівника, звільненого з ініціативи роботодавця, саме на останнього покладається тягар доведення законності такого звільнення. Будь-які сумніви в законності такого звільнення повинні тлумачитися в користь працівника.

Відповідачем доведено, що ним було прийняте обґрунтоване рішення про зміну істотних умов праці позивача, а також дотримано вимоги про попередження працівника не пізніше ніж за два місяці та пропозиції продовжити роботу в нових умовах, а після отримання відповіді з відмовою від пропозиції продовжити роботу після зміни істотних умов праці та перейменування посад, прийняв обґрунтоване рішення про припинення трудового договору.

Доводи позивача щодо заборони звільнення під час перебування працівника на лікарняному та порушення відповідачем такої заборони під час її звільнення спростовуються відомостями: листа від 31.05.2019 Зміївська міська рада Зміївського району Харківської області звернулася до Зміївського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Зміївської районної ради Харківської області з проханням надити інформацію про перебування ОСОБА_1 на лікарняному (а. с. 54), листа КНП Зміївського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Зміївської районної ради Харківської області № 349 від 31.05.2019 про те, що ОСОБА_1 перебувала на лікарняному по догляду за хворою дитиною з 27.05.2019 по 31.05.2019, з можливістю стати до роботи з 01.06.2019 (а. с. 55), копіїлистка непрацездатності ОСОБА_1 про її перебування на лікарняному по догляду за хворою дитиною з 27.05.2019 по 31.05.2019, з можливістю стати до роботи з 01.06.2019 (а. с. 10), табеля обліку робочого часу за червень 2019, з якого вбачається, що останнім робочим днем ОСОБА_1 було 03.06.2019 (а. с. 57).

Отже, звільнення позивача з роботи здійснене правомірно, з підстави передбаченої пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП України, з дотриманням вимог чинного трудового законодавства, підстав для визнання звільнення незаконним та поновлення позивача на роботі не вбачається.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 КЗпП при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу. Отже, умовою стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є доведення позивачем незаконності формулювання причини звільнення, а також поновлення її на попередній роботі.

Суд дійшов висновку про відсутність підстав для поновлення позивача на роботі, тому відсутні і підстави для стягнення на її користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Згідно статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Оскільки позивачем не надано належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів протиправності рішень відповідача про зміну істотних умов праці та про її звільнення з роботи з підставі відмови від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці, а досліджені під час судового розгляду письмові докази підтверджують як наявність підстав, передбачених пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП України, для звільнення позивача, так і дотримання відповідачем вимог щодо процедури прийняття такого рішення, у задоволенні позовної заяви належить відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 76-82, 89, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області з вимогами: про визнання незаконним і скасування рішення ХLII сесії Зміївської міської ради VII скликання від 20.03.2019 № 6-ХLII "Про внесення змін до рішення ХL сесії Зміївської міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 15-ХL "Про затвердження чисельності та структури виконавчого апарату Зміївської міської ради на 2019 рік"; про визнання незаконним і скасувати розпорядження міського голови від 31.05.2019 № 29 "Про звільнення ОСОБА_1 "; про поновлення ОСОБА_1 на посаді державного реєстратора Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Відповідач - Зміївська міська рада Зміївського району Харківської області, місцезнаходження: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Адміністративна, 16, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04058674.

Повне рішення складене 25.10.2019.

Головуючий: В. В. Овдієнко