
Справа №601/1817/19
Провадження № 2-а/601/35/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2019 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Коротича І.А.,
за участю секретаря судового засідання: Бончик А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецької міської ради про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, в якому просить суд скасувати постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Кременецької міської ради № 37 від 30 серпня 2018 року про накладення адміністративного стягнення за ст152 КУпАП до штрафу в розмірі 850 гривень.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надіславши суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого статтею 152 КУпАП - позивачу призначено стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень.
В постанові № 37 про накладення адміністративного стягнення від 30 серпня 2019 року вбачається, що ОСОБА_1 02.08.2019 року в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 , не уклав договір на вивезення твердих побутових відходів, чим порушив п. 7.2. Правил благоустрою м. Кременця та вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтею 152 КУпАП.
ОСОБА_1 не згідний із вказаною постановою, оскільки правопорушення передбаченого статтею 152 КУпАП не вчиняв та на засіданні комісії просив надати протокол про адміністративне правопорушення та наявні в матеріалах справи допустимі докази, а розгляд справи відкласти та надати можливість отримати кваліфіковану юридичну допомогу адвоката.
Крім того пояснив, що в приміщені за вищезазначеною адресою знаходиться виставкова зала меблів, будь - якого виробництва не проводиться, оскільки в даному приміщені відходів немає, тому позивач не укладав договір про вивезення твердих побутових відходів. Вважає, що його незаконно притягнули до адміністративної відповідальності з наступних підстав:
Відповідно до статті 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Відповідно до п.п.7 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить і організація благоустрою населених пунктів.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Пунктом 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Як вбачається з п. 7.2. розділу 7 Правил благоустрою, які містяться на офіційному сайті Кременецької міської ради в мережі Інтернет, суб`єкти господарювання та громадяни, які мають будинки та квартири на правах приватної власності, зобов`язані укладати договори, щодо надання послуг із вивезення твердих побутових відходів із суб`єктом господарювання, який визначений виконавцем послуг в м. Кременець.
Позивач ОСОБА_1 в позові вказує, що жодних нормативних актів не порушував та не зобов`язаний був укладати договір на вивезення твердих побутових відходів. В матеріалах справи відсутні докази про вчинення ним адміністративного правопорушення. При розгляді справи не було з`ясовано та доведено обставин які б свідчили чи в діях позивача є ознаки проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність.
А тому позивач просить скасувати постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Кременецької міської ради № 37 про накладення адміністративного стягнення від 30 серпня 2019 року.
Представник відповідача Кременецької міської ради в судове засідання не з`явилася, надіславши суду заяву про слухання справи у її відсутності, також подала відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає, з підстав наведених у відзиві. Оскільки відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово - комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Частиною 1 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 частини 2 статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем комунальних послуг з поводження з побутовими відходами є суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 3 Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. № 1070 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 318), послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб`єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів. Договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами.
Статтею 17 Закону України «Про відходи» встановлено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.
Відповідно до частини 2 статті 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною собою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. До джерел утворення побутових відходів стаття 1 даного Закону відносить об`єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки).
Відповідно до рішення сесії Кременецької міської ради «Про визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Кременець» № 3061 від 26.03.2019 року Комунальне підприємство Кременецької міської ради «Міськводгосп» визнано виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Кременець.
Згідно з пунктом 7.2 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Кременець, затвердженими рішенням сесії Кременецької міської ради № 1400 від 08.08.2017 року суб`єкти господарювання та громадяни, які мають будинки та квартири на правах приватної власності, зобов`язані укладати договори щодо надання послуг із вивезення твердих побутових відходів із суб`єктом господарювання, який визначений виконавцем послуг в м. Кременець.
За вказаних обставин вважають, що власники та наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, житлових чи нежитлових приміщень, що знаходяться на території міста Кременець зобов`язані укладати договори на вивезення твердих побутових відходів. Просить відмовити ОСОБА_1 в позові в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Згідно постанови № 37 про накладення адміністративного стягнення від 30 серпня 2019 року вбачається, що ФОП ОСОБА_1 станом на 02.08.2019 року в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 не уклав договір на вивезення твердих побутових відходів, чим порушив п. 7.2. Правил благоустрою м. Кременця та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 152 КУпАП. За вказане порушення на нього накладено адміністративне стягнення - штраф в розмірі 850 гривень.
Як зазначено в постанові згідно п.7.2 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Кременець, затвердженими рішенням сесії Кременецької міської ради № 1400 від 08.08.2017 року, суб`єкти господарювання та громадяни, які мають будинки та квартири на правах приватної власності, зобов`язані укладати договори щодо надання послуг із вивезення твердих побутових відходів із суб`єктом господарювання, який визначений виконавцем послуг в м. Кременець.
З витягу з протоколу №12 засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кременецької міської ради від 30.08.2019 року вбачається, що на вказаному засіданні ОСОБА_1 не визнавав себе винним та вважав, що він не має укладати договір на вивіз твердих побутових відходів, оскільки у нього відходів за адресою АДРЕСА_1 немає . На розгляді в комісії був протокол № 31 від 02.08.2019 року, зі змісту якого вбачається, що ФОП ОСОБА_1 станом на 02.08.2019 року в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 , не уклав договір на вивезення твердих побутових відходів, чим порушив п. 7.2. Правил благоустрою м. Кременця та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 152 КУпАП.
Статтею 15 Закону України «Про відходи» передбачено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; в) виконувати інші обов`язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Відповідно до ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» № 2807-IV від 06.09.2005 (далі - Закон № 2807-IV).
Вимогами ч. 1 ст. 10 Закон № 2807-IV передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону № 2807-IV громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані: дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
Частиною 4 статті 20 Закону № 2807-IV передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Пунктом 7.2 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Кременець, затвердженими рішенням сесії Кременецької міської ради № 1400 від 08.08.2017 року суб`єкти господарювання та громадяни, які мають будинки та квартири на правах приватної власності, зобов`язані укладати договори щодо надання послуг із вивезення твердих побутових відходів із суб`єктом господарювання, який визначений виконавцем послуг в м. Кременець.
Механізм надання суб`єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з вивезення побутових відходів у містах, селищах і селах (далі - послуги) визначено Правилами надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1070 від 10 грудня 2008 року (далі - Правила № 1070) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 3 Правил № 1070 (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваної постанови про притягнення позивача до відповідальності, яка діяла після 1 травня 2019 року) передбачено, що Договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що додається.
Отже цією нормою чітко встановлено суб`єктів, які зобов`язані укладати договори з вивезення побутових відходів.
Тобто укладати договори згідно з пунктом 7.2 Правил благоустрою мають суб`єкти господарювання , які мають будинки та квартири на правах приватної власності.
Згідно вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було встановлено, що ОСОБА_1 являється власником житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Хоча ця обставина підлягала обов`язковому встановленню відповідачем при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Проживання позивача за вказаною вище адресою станом на момент виникнення спірних правовідносин не було достатнім для виникнення у нього обов`язку укласти договір з вивезення побутових відходів.
Крім того, згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» встановлено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.
Відповідно до ч. 2 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною собою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. До джерел утворення побутових відходів стаття 1 даного Закону відносить об`єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки).
Також відповідачем не встановлено, чи є приміщення по АДРЕСА_1 , джерелом утворення побутових відходів - об`єктом, на якому утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки) та чи позивач є власником або наймачем, користувачем, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок по АДРЕСА_1 .
Відтак, відповідачем не доведено, що ОСОБА_1 є суб`єктом інкримінованого йому правопорушення.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що вина позивача у вчиненні інкримінованого йому діяння не доведена, а тому постанова про притягнення до відповідальності є незаконною.
Згідно пункту 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Пунктом 3 частини 3 статті 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, враховуючи факт недоведеності наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 152 КУпАП, суд приходить до висновку, що постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Кременецької міської ради № 37 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 від 30 серпня 2019 року слід скасувати та провадження по справі закрити.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 72, 77, 118-119,122, 243-244,246, 286 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Кременецької міської ради № 37 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 від 30 серпня 2019 року - скасувати.
Закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 за статтею 152 КУпАП.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Позивач: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , житель АДРЕСА_2
Відповідач: виконавчий комітет Кременецької міської ради, місце знаходження: місто Кременець, вулиця Шевченка, 67, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058338.
Головуючий: І. А. Коротич